Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Rynki oswojone z inflacją
2021-06-10 Poranny komentarz walutowy XTBZastanawia mnie jak wysoka musiałaby być inflacja w USA, aby wywołać choć tak niewielką i krótkotrwałą reakcję jak miesiąc temu. Możliwość wzrostu powyżej oczekiwań jest spora, ale Fed-owi udało się skutecznie otumanić rynki. Pół biliona dolarów – to jest liczba dnia, bo taką kwotę po raz pierwszy przekroczyły operacje reverse repo prowadzone przez Fed, co oznacza rekordową nadpłynność.
Czy inflacja zmieni sytuację na Wall Street?
2021-06-09 Komentarz giełdowy XTBSytuacja na Wall Street wygląda bardzo podobnie jak wczorajszego dnia. Z drugiej strony obserwujemy wyraźne ruchy na rynku obligacji. Rentowności spadły poniżej 1,5%, najniżej od początku maja. Czy ten ruch to oznaka potencjalnego rozczarowania inflacją? Co jeśli inflacja wzrośnie powyżej 5%? Inflacja w kwietniu w USA wyniosła 4,2% r/r.
Schemat status-quo?
2021-06-09 Raport DM BOŚ z rynku walutOd kilku dni zmiany na rynku dolara są niewielkie, po wczorajszej próbie odbicia, dzisiaj amerykańska waluta minimalnie traci. Uwagę wciąż zwraca zachowanie się rynku obligacji, gdzie rentowności nadal spadają (poniżej 1,52 proc. dla papierów 10-letnich). Z kolei indeksy na Wall Street oscylują wokół ostatnich szczytów. Nie widać za bardzo obaw związanych z jutrzejszą publikacją danych nt. inflacji CPI w USA. Czyżby rynek uwierzył w zapewnienia decydentów z FED o tym, że jej wyskok będzie krótki i przejściowy?
RPP i BoC tematem zastępczym
2021-06-09 Komentarz poranny TMS BrokersDziś decyzje w sprawie stóp procentowych podejmują dwa banki centralne: Kanady oraz Polski. Ten pierwszy już w kwietniu ogłosił redukcję skupu aktywów na co zareagował CAD dynamicznym umocnieniem. W Polsce inflacja w ostatnim czasie podskoczyła do poziomu 4,8 proc. a w mediach rozgorzała dyskusja na temat możliwości wcześniejszej podwyżki stóp procentowych.
Potencjalne strajki w kopalniach miedzi w Chile
2021-06-09 Komentarz surowcowy DM BOŚNowy tydzień na rynku miedzi rozpoczął się spokojnie. Wczoraj cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych zakończyła sesję na delikatnym plusie, a dzisiaj z kolei oddaje większość tej zwyżki – niemniej, cały czas porusza się w okolicach 4,50-4,55 USD za funt. Inwestorzy na rynku miedzi obecnie czekają na nowe istotne impulsy, które mogłyby nadać kierunek notowaniom tego surowca na kolejne tygodnie.
Zaskoczenie mile widziane
2021-06-09 Poranny komentarz walutowy XTBDziś decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Od miesięcy decyzje nie wzbudzają większego zainteresowania, bo wiadomo, że główne parametry polityki nie ulegną zmianie. Czy teraz będzie podobnie? Obecnie stopa referencyjna wynosi 0,1%, a dodatkowo NBP prowadzi politykę skupu obligacji skarbowych. Oznacza to, że polityka pieniężna w Polsce jest najluźniejsza w historii.
Złoto – wyczekiwanie na dane dotyczące inflacji w USA
2021-06-08 Komentarz surowcowy DM BOŚPoprzedni tydzień na rynku złota był burzliwy, ale nie zaskakujący. Notowania kruszcu, po dwóch miesiącach solidnych zwyżek i przekroczeniu poziomu 1900 USD za uncję (i dotarciu do rejonu 1915 USD za uncję), poddały się korekcie spadkowej, która doprowadziła je do wsparcia w okolicach 1860 USD za uncję. Poziom ten posłużył za solidną bazę do równie dynamicznego odbicia w górę. Obecnie notowania złota znów poruszają się w okolicach 1900 USD za uncję.
W oczekiwaniu na czwartek
2021-06-08 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajszy dzień na giełdach charakteryzował się mieszanymi nastrojami. Szeroki indeks S&P500 stracił 0,08 proc. a przemysłowy Dow Jones 0,36 proc. Z kolei technologiczny NASDAQ zyskał 0,23 proc. głównie za sprawą spółki Biogen (+38,34 proc.) której lek na Alzheimera został dopuszczony do użycia. Poza tym na rynku panowała stosunkowo niska zmienność. DAX cały czas oscyluje wokół historycznych szczytów. Od 20 maja spada jednak sukcesywnie zmienność na indeksie, co wzmacnia scenariusz większej korekty na frankfurckiej giełdzie.
Słabe dane znów pomogły
2021-06-08 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek był spokojny, ale zarazem bardzo optymistyczny na rynkach. Notowania niemieckiego DAXa po raz kolejny odnotowały rekord, blisko rekordów było na Wall Street, zyskiwał złoty. Po raz kolejny rynek świętował… słabe dane z USA. Podobnie jak w kwietniu, w maju przyrost zatrudnienia w USA okazał się nieco rozczarowujący. Wyniósł 559 tys. i choć był wyższy niż w poprzednim miesiącu (278 tys.), ...
Bez zdecydowanego kierunku na rynku akcji
2021-06-07 Komentarz giełdowy XTBGłówne europejskie indeksy giełdowe wystartowały po weekendzie w rejonach poziomu zamknięcia z piątku, a początkowe godziny handlu przyniosły wzrosty na większości parkietów ze Starego Kontynentu. Jednak z racji pustego kalendarza makro i braku innych informacji, które mógłby ruszyć rynkami, zmienność była niewielka. Ostatecznie, po porannej zwyżce, niemiecki DAX nie zdołał utrzymać się na plusie i zakończył dzień 0,11% pod kreską.
Prorocza Yellen?
2021-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek przynosi nieznaczne podbicie dolara na rynku (ale nie wobec większości walut), po tym jak amerykańska waluta straciła w piątek po południu po publikacji rozczarowujących danych Departamentu Pracy USA. Rentowności amerykańskich obligacji pozostają nisko (poniżej 1,58 proc. dla papierów 10-letnich), a korekta na rynkach akcji jest symboliczna. Co ciekawe nie widać większej reakcji na słowa Sekretarz Skarbu Janet Yellen, która na szczycie G-7 dała do zrozumienia, ...
Wall Street nie chce dobrych danych
2021-06-07 Komentarz poranny TMS BrokersDane z amerykańskiego rynku pracy rozczarowały rynek, mimo, że pokazały ożywienie. Oficjalne oczekiwania plasowały się nieco wyżej, te nieoficjalne cały czas oscylowały wokół miliona nowych miejsc pracy. Po raz kolejny złe dane są paliwem do wzrostów Wall Street. Tym samym traci dolar amerykański i zyskuje złoto. Interpretacja jest dość prosta. Gorsze dane zmniejszają ryzyko normalizacji polityki pieniężnej przez Fed, co działa pozytywnie na ryzykowne aktywa, a negatywnie na wartość nabywczą dolara amerykańskiego.
Fed ma spokój do czwartku
2021-06-07 Poranny komentarz walutowy XTBWydawało się, że dolar amerykański ponownie odzyska swoją pozycję lidera, patrząc na zachowanie cen pod koniec tygodnia. Wszystko zmieniło się jednak po publikacji raportu NFP za maj, który nie wypadł źle, ale pokazał, że Rezerwa Federalna pod niektórymi względami ma trochę racji. Czy Fed wobec tego ma spokój pod względem obaw o inflację? Przynajmniej do czwartku, kiedy poznamy kolejny odczyt inflacyjny ze Stanów Zjednoczonych?
Spadek importu ropy naftowej do Chin w maju
2021-06-07 Komentarz surowcowy DM BOŚNa początku bieżącego tygodnia w centrum uwagi inwestorów znajdują się dane dotyczące handlu zagranicznego Chin za maj. Na rynkach surowcowych naturalnie liczą się przede wszystkim informacje na temat importu surowców oraz towarów, które okazały się interesujące – aczkolwiek nie przełomowe.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2021-06-05 Komentarz tygodniowy TMS BrokersRynki balansują na granicy, na ile wzmacnianie się ożywienia jest dobre dla hossy ryzykownych aktywów, a na ile skutkuje wzrostem inflacji zmuszającym banki centralne do reakcji. Każdemu kolejnemu krokowi wyżej na indeksach i w umacnianiu walut surowcowych towarzyszą obawy o rychłość korekty, co podnosi wrażliwość inwestorów na negatywne informacje.
Przełomowe słowa Williamsa?
2021-06-04 Raport DM BOŚ z rynku walutDolar kontynuuje dzisiaj odbicie wobec większości walut, jakie było obserwowane wczoraj po południu po publikacji dość dobrych danych ADP (szacunki 978 tys. etatów w sektorze prywatnym w maju), oraz ISM dla usług (wzrost do 64,0 pkt. z 62,7 pkt. miesiąc wcześniej). Ponownie nasiliły one oczekiwania związane z dyskusją nt. zmian w polityce monetarnej FED.
Jeden raport, by wszystkimi rządzić
2021-06-04 Komentarz poranny TMS BrokersRynek walutowy przyjął postawę w myśl powiedzenia „ostrożny zawsze ubezpieczony” i przed dzisiejszym raportem z rynku pracy doszło do redukcji długich pozycji w walutach ryzykownych i umocnienia dolara. Przyspieszenie tempa wzrostu zatrudnienia do argument dla jastrzębiego zwrotu Fed, ale ryzykiem są sygnały z raportów ISM i przyrastająca liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku dla bezrobotnych.
Mocniejszy dolar, słabszy złoty
2021-06-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy handel na złotym będzie cechować niższa aktywność inwestorów, która nie oznacza jednak, że nic się nie będzie działo. Dolar jest silniejszy na globalnym rynku po czwartkowych odczytach makro z USA (ADP i ISM dla usług wypadły powyżej oczekiwań), które nasiliły spekulacje wokół konieczności zmian w ultra-luźnej polityce FED. Uchodzący za zdeklarowanego "jastrzębia" Robert Kaplan po raz kolejny wezwał do rychłej dyskusji nt. taperingu dodając, że sytuacja staje się "krytyczna".
Nieznaczne wzrosty na rynku akcji w Europie i marazm w USA
2021-06-02 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy żadnych kluczowych danych makroekonomicznych które mogłyby w znaczący sposób przełożyć się na większą zmienność na rynku akcji. Zdecydowana większość indeksów giełdowych w Europie rozpoczęła dzień od wzrostów, jednak kolejne godziny przyniosły konsolidację Ostatecznie środowy handel kończy się na plusie na większości parkietów na Starym Kontynencie.
Trudny czerwiec
2021-06-02 Raport DM BOŚ z rynku walutOd słabego dolara, który wczoraj po południu był nieco zastanawiający, przeszliśmy do jego odbicia, które dzisiaj widoczne jest na szerokim rynku. Zmiany nie są jednak duże, najsłabszy NZD traci niecałe 0,4 proc. wobec USD, a będący drugim w grupie G-10 japoński jen ma wynik -0,24 proc. Rentowności amerykańskich obligacji, które pięły się wczoraj w górę, dzisiaj wracają w stronę 1,60 proc. Mieszane sygnały płyną jednak z rynków akcji, wczoraj Wal Street wymazała sporą część obserwowanych na początku handlu wzrostów.