Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Fed nadal nie zamierza nic zmieniać

Fed nadal nie zamierza nic zmieniać

2021-05-18 Komentarz poranny TMS Brokers
W ostatnim czasie otrzymaliśmy jastrzębie sygnały od niektórych banków centralnych. Przedstawiciele czeskiej instytucji w swoich komentarza napomknęli o normalizacji polityki pieniężnej. Z kolei Wiceprezes węgierskiego banku centralnego wczoraj wydał komunikat o planowanej pierwszej podwyżce stóp już w czerwcu.
Co zmiany oznaczają dla złotego?

Co zmiany oznaczają dla złotego?

2021-05-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W poniedziałek na rynki powróciły szampańskie nastroje. Na rynkach globalnych prym wiodło złoto, ale najważniejsze indeksy także powróciły w rejon maksimów. Na GPW trwało typowanie wygranych rządowych planów i tylko kurs złotego niewiele się zmienił. Inwestorzy szybko wybrali swoich faworytów na GPW po ogłoszeniu rządowych planów. Zyskiwali przede wszystkim deweloperzy, którzy i tak cieszą się z fantastycznej koniunktury napędzanej polityką zerowych stóp procentowych.

Mieszane nastroje w Europie i solidne wzrosty na GPW

Mieszane nastroje w Europie i solidne wzrosty na GPW

2021-05-17 Komentarz giełdowy XTB
Zeszłotygodniowe fatalne dane o dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych nie przestraszyły na długo inwestorów. Końcówka ubiegłego tygodnia przebiegała pod kątem odrabiania strat z środy. Indeksy w USA zdołały wymazać większość przeceny, a niemiecki DAX znalazł się nawet bardzo blisko historycznych maksimów.
Stan zawieszenia

Stan zawieszenia

2021-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi niewielkie zmiany na rynku walut i brak jednoznacznego kierunku na parach dolarowych. Wyróżnia się tylko turecka lira, która mocno zyskuje po informacjach o zniesieniu pandemicznych restrykcji. Zresztą pozostając przy koronawirusowym wątku to coraz większy niepokój rynków budzi sytuacja na Tajwanie, gdzie ostatnio stwierdzono (aż) 206 przypadków COVID i rosną obawy, co do wprowadzenia dalszych ograniczeń.
Stabilizacja notowań miedzi w obliczu komunikatów z Chile i Chin

Stabilizacja notowań miedzi w obliczu komunikatów z Chile i Chin

2021-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi w poprzednim tygodniu oddały część wcześniejszych zwyżek, odreagowując wcześniejsze dotarcie do historycznych maksimów. Cena miedzi jednak nie zniżkowała istotnie – notowania tego metalu w USA poruszają się tuż poniżej poziomu 4,70 USD za funt, co oznacza zejście do najniższych poziomów od tygodnia. Dzisiaj sytuacja na wykresie cen miedzi pozostaje stabilna, a notowania tego metalu poruszają się w okolicach piątkowego zamknięcia.
Kupuj dołki

Kupuj dołki

2021-05-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Na giełdach spadki po raz kolejny okazały się dobrym momentem do kupna. Większość zniżek czwartkowych została zredukowana już w piątek. EUR/USD ponownie jest blisko 1,2150. Widać tu cały czas trwającą dodatnią korelację z rynkami akcyjnymi. Słaby dolar oraz wysoka presja inflacyjna odzwierciedlona we wskaźnikach CPI oraz PPI powoduje, że zyskuje złoto. Za uncję trzeba już zapłacić ponad 1850 USD. Kapitał na rynek królewskiego metalu może również być transferowany z sektora kryptowalut, które w ubiegłym tygodniu znacznie traciły.
Dobry początek tygodni

Dobry początek tygodni

2021-05-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Mocne zamknięcie tygodnia na Wall Street sprawiło, że początek poniedziałkowego handlu przebiega w dobrych nastrojach. Na GPW inwestorzy koncentrują się na wygranych rozwiązań przedstawionych w sobotę. Ubiegły tydzień przyniósł być może najgorsze w tym roku informacje dla rynków. Inflacja w USA jest najwyższa od wielu lat, a do tego bardzo przyspieszyły oczekiwania inflacyjne.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2021-05-14 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Temat inflacji i implikacji dla polityki pieniężnej staje się coraz głośniejszy na rynkach. Jak dotychczas bankierzy centralni podkreślają przejściowy charakter napięć inflacyjnych i nie zamierzają rezygnować z gołębiego nastawienia. Rynek zdaje się kwestionować determinację banków centralnych (głównie Fed), co prowadzi do okresowego wzrostu zmienności. W średnim terminie nie powinno to jednak zagrażać narracji przyspieszającego ożywienia globalnego z korzyścią dla ryzykownych aktywów.
Inwestorzy ignorują negatywne dane

Inwestorzy ignorują negatywne dane

2021-05-14 Komentarz giełdowy X-Trade Brokers
W tym tygodniu mogliśmy obserwować silną przecenę na rynku akcji. Zapalnikiem do spadków okazały się środowe dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych. Niemniej ostatecznie okazało się, że reakcja była chwilowa, a znaczna część spadków została wymazana. Najwyraźniej inwestorzy nie chcą przyjmować do siebie negatywnych danych, a te są bardzo niepokojące (inflacja w kwietniu kształtowała się na poziomie 4,2%, a inflacja bazowa wyniosła 3%, co jest wynikiem najwyższym od 25 lat!). Fed wciąż utrzymuje jednak, że wzrost cen jest przejściowy…
Dwa odczyty inflacji, dwie odmienne reakcje

Dwa odczyty inflacji, dwie odmienne reakcje

2021-05-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj aktywa ryzykowne doświadczyły odreagowania po wcześniejszej przecenie, pomimo wyższego od oczekiwań odczytu inflacji PPI z USA. Tym razem zamiast spirali obaw o pozostanie z akcjami, kiedy inni sprzedają, zadziałało stadne łapanie dołków. Powątpiewanie w słuszność decyzji Fed przestało być potrzebnym pretekstem.
Rynek nie chce złych informacji

Rynek nie chce złych informacji

2021-05-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Publikowane w tym tygodniu dane o inflacji z USA to moim zdaniem najgorsze wiadomości, jakie rynek dostał w tym roku. Jednak reakcja na nie była krótkotrwała, co pokazuje, że inwestorzy nie chcą ich do siebie przyjmować. Od środowej publikacji inflacji cen konsumenta w USA media ekonomiczne zalewane są tłumaczeniami, dlaczego inflacja na poziomie 4,2% oraz inflacja bazowa 3% (najwyższa od ponad 25 lat) to nic takiego.
EUR/PLN coraz niżej, dane dot. PKB za I kwartał w kalendarzu

EUR/PLN coraz niżej, dane dot. PKB za I kwartał w kalendarzu

2021-05-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próby odreagowania na eurodolarze oraz zauważalnie
mocniejszego PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5289 PLN za euro, 3,7465 PLN wobec dolara
amerykańskiego, 4,1377 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2621 PLN w relacji do funta
szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,908% w przypadku obligacji 10-letnich.
Inflacja straszy w USA

Inflacja straszy w USA

2021-05-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Najwyższa od połowy lat 90-tych. Tak na ten moment prezentuje się inflacja bazowa w USA. Choć wywołana częściowo czynnikami przejściowymi jest dużo wyższa niż większość oczekiwała ekonomistów. Życie przedstawicieli Rezerwy Federalnej właśnie mocno się skomplikowało. Plan Fed na ten rok był prosty. Pomimo ożywienia gospodarczego prowadzić ekstremalnie ekspansywną politykę, windując ceny aktywów zasłaniając się niską inflacją i troską o najuboższych.
PLN stabilny, pomimo USD dolara po inflacji

PLN stabilny, pomimo USD dolara po inflacji

2021-05-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyraźnie mocniejszego dolara oraz podtrzymanie stabilizacji an rynku PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5524 PLN za euro, 3,7695 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1478 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2990 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu 1,819% w przypadku obligacji 10-letnich.
Zmącony spokój?

Zmącony spokój?

2021-05-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę dolar jest mocniejszy na szerokim rynku, chociaż zmiany nie są znaczne. Można to tłumaczyć pozycjonowaniem się inwestorów przed publikacją danych nt. inflacji CPI w USA za kwiecień, którą poznamy o godz. 14:30. Globalna tendencja idzie w stronę zaskoczeń "na plus", co widać chociażby po naszym regionie (Węgry, Czechy), stąd też inwestorzy mogą mieć kolejny "dylemat" w kwestii szukania odpowiedzi na pytanie, a co na to FED?
Większy niż oczekiwano spadek produkcji ropy w USA

Większy niż oczekiwano spadek produkcji ropy w USA

2021-05-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej przez sporą część wczorajszej sesji znajdowały się pod presją podaży, a przez chwilę ceny tego surowca znalazły się na najniższych poziomach od tygodnia. Niemniej, w późniejszych godzinach cena ropy nadrobiła te straty z nawiązką, kończąc całą sesję na plusie. Najważniejszym pozytywnym akcentem na rynku ropy naftowej był raport EIA (Energy Information Administration), czyli statystycznej odnogi Departamentu Energii USA.
Inflacja tematem numer jeden

Inflacja tematem numer jeden

2021-05-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Dziś oczy inwestorów zwrócone są w kierunku danych inflacyjnych ze Stanów Zjednoczonych. Rynek co prawda oczekuje wzrostu wskaźnika CPI (wyższy odczyt jest już w cenach), jednak gdyby dane okazały się wyższe od konsensusu, dalsze spadki indeksów giełdowych, która stanowią na razie jedynie korektę, są wysoce prawdopodobne. W USA oraz na całym świecie toczy się dyskusja na temat inflacji. Wpływa ona na oczekiwania Rezerwy Federalnej a tym samym determinuje przyszłą ścieżkę kursu dolara amerykańskiego.
Horror na Tajwanie

Horror na Tajwanie

2021-05-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa sesja azjatycka była wyjątkowo nerwowa. Szczególnie na Tajwanie, gdzie doszło do giełdowego mini-krachu. Powód to skupisko… 6 przypadków koronawirusa. Tajwan bardzo rygorystycznie od samego początku podszedł do pandemii, dzięki czemu wyspa tak naprawdę jej uniknęła. Należy do grupy krajów, które bardzo zdecydowanie reagowały na najmniejsze ogniska, oczywiście kosztem kontroli społeczeństwa, na co w Azji ogólnie jest większe przyzwolenie.
PLN nieco mocniejszy pomimo nerwowości na rynku

PLN nieco mocniejszy pomimo nerwowości na rynku

2021-05-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi nieco mocniejszego dolara, bez wyraźnego wpływu na PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5414 PLN za euro, 3,7448 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1338 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2858 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,8% w przypadku obligacji 10-letnich (wzrost o blisko 10 pbs).
Brak trwałości...

Brak trwałości...

2021-05-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorkowy ranek uwagę zwraca odbicie dolara na szerokim rynku, przecena na rynkach akcji, oraz wyraźne wzrosty rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie powróciły ponad poziom 1,60 proc.). Sentyment popsuł się jeszcze wczoraj po południu za sprawą przeceny spółek technologicznych na Wall Street (Nasdaq spadł ponad 2 proc.), co tłumaczono obawami przed wysoką inflacją (dane CPI z USA poznamy jutro).