Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wyczekiwanie do wieczora... i do jesieni?

Wyczekiwanie do wieczora... i do jesieni?

2021-06-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Niezmienny obraz rynków przy ubywających godzinach do decyzji FOMC dziś wieczorem – kontynuowany jest niezdecydowany handel przy okresowych zrywach. Wczorajsza presja na umocnienie dolara została odwrócona, choć słabsze poziomy utrzymały się wśród walut rynków wschodzących. Wall Street odpadło od szczytów, ale za to wysoko pozostają ceny ropy naftowej, gdyż pomagają optymistyczne perspektywy popytu.
Rynki czekają na Fed

Rynki czekają na Fed

2021-06-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Środa jest absolutnie kluczowym dniem na rynkach finansowych. Ponieważ notowania niemal wszystkich ważniejszych aktywów rynkowych zostały kompletnie uzależnione od polityki Fed, każda najmniejsza zmiana ma znaczenie. Dziś decyzja oraz konferencja szefa amerykańskiego banku centralnego.

Mieszane nastroje na rynku akcji we wtorek

Mieszane nastroje na rynku akcji we wtorek

2021-06-15 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji w Europie mogliśmy obserwować mieszane nastroje. Co prawda handel na większości parkietów rozpoczął się od wzrostów, jednak sił nie starczyło na wiele. Ostatecznie niemiecki DAX i londyński FTSE100 zyskały we wtorek 0,36%, podczas gdy francuski CAC40 dodał 0,35%. Pod kreską znalazły się z kolei indeksy z Hiszpanii, Rosji, czy Włoch. Zmienność w ostatnich dniach pozostaje jednak niewielka, dlatego też dzisiejsze ruchy nie przekładają się na zmianę sytuacji na wykresach.
FED zakładnikiem rynków?

FED zakładnikiem rynków?

2021-06-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar minimalnie traci na większości ustawień, choć zmiany nie są duże. Najmocniejsze są ZAR, MXN i RUB odreagowujące wczorajszy spadek, a w przestrzeni G-10 są to CHF, SEK i EUR. Brakuje wspólnego mianownika, poza wyraźnie słabnącą turecką lirą, co tłumaczy się obawami przed czwartkowym posiedzeniem Banku Turcji. Rynki czekają na jutrzejsze informacje z FED, choć na swój sposób.
Niewielkie szanse na szybki powrót irańskiej ropy na globalny rynek

Niewielkie szanse na szybki powrót irańskiej ropy na globalny rynek

2021-06-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po chwilowym tąpnięciu notowań ropy naftowej niecały miesiąc temu, notowania tego surowca rozpoczęły kolejny ruch wzrostowy. Nie cechuje się on co prawda dużą dynamiką, ale jest systematyczny – a co najważniejsze, doprowadził on notowania ropy naftowej do nowych tegorocznych maksimów. Ceny ropy naftowej WTI przekraczają już poziom 71 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują powyżej poziomu 78 USD za baryłkę.
W poczekalni

W poczekalni

2021-06-15 Komentarz poranny TMS Brokers
EUR/USD, ale też inne crossy głównych walut z dolarem pozostają w sennym dryfie, typowym dla dni poprzedzających decyzję FOMC. Generalne nastroje pozostają dobre, co m.in. potwierdzają nowe rekordy S&P500, ale ostrożność trzyma zmiany indeksów w wąskich zakresach. To zawsze wygląda tak samo. Inwestorzy cieszą się z dobrej koniunktury i ekspansji monetarnej, która napędza wzrost cen aktywów finansowych.
Rekordowy poniedziałek

Rekordowy poniedziałek

2021-06-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek na rynkach przebiegał przy braku publikacji istotnych danych makroekonomicznych, na rynek nie spływały też przełomowe wiadomości. To sprzyjało utrzymaniu sentymentu, a na giełdach sypnęło kolejnymi rekordami. Pierwszy był niemiecki DAX30, który tuż po otwarciu sesji kasowej poszarżował na poziom 15800 pkt.
Wszechobecne historyczne szczyty

Wszechobecne historyczne szczyty

2021-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Jak widać wysoka inflacja i obawy dotyczące wyższych stóp procentowych nie są straszne inwestorom. Wiele rynków zanotowało dzisiaj historyczne szczyty i pomimo tego, że nie zostały one utrzymane, to jednak widać, że na rynku wciąż panuje spory apetyt na ryzyko. Kluczowe wydarzenie tego tygodnia to posiedzenie Fed, na którym nie tylko zostanie przedstawiona decyzja co do parametrów polityki monetarnej, ale również zaprezentowane zostaną nowe projekcje makroekonomiczne.
Pozycjonowanie pod FED

Pozycjonowanie pod FED

2021-06-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek dolar próbuje kontynuować widoczne w piątek po południu odbicie, chociaż bilans jest mieszany, a płynność podczas sesji w Azji była mniejsza (święta w Australii i w Chinach). Inwestorzy próbują pozycjonować się pod posiedzenie FED w środę wieczorem, nie będąc pewnym na ile przekaz pozostanie wyraźnie "gołębi" pomimo wysokiego odczytu inflacji CPI w zeszłym tygodniu.
Chiny uwolnią rezerwy metali strategicznych?

Chiny uwolnią rezerwy metali strategicznych?

2021-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku miedzi nowy tydzień rozpoczął się spokojnie. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych oscyluje obecnie w rejonie 4,51-4,52 USD za funt, czyli kontynuuje konsolidację trwającą przez większość poprzedniego tygodnia. O sile strony popytowej na rynku miedzi może świadczyć fakt, że notowania tego metalu nie zniżkowały istotnie w poprzednim tygodniu, mimo wyraźnego umocnienia amerykańskiego dolara.
Polityka pieniężna to nowy sport narodowy

Polityka pieniężna to nowy sport narodowy

2021-06-14 Komentarz poranny TMS Brokers
W okresie wielkich imprez sportowych z udziałem narodowej reprezentacji polscy kibice przechodzą przemianę w sezonowych ekspertów w danej dyscyplinie, którzy dla obrony wyższości swoich opinii gotowi są przejść do rękoczynów. Mam wrażenie, że w ostatnich tygodniach nowym sportem narodowym stała się polityka pieniężna. Nie brakuje głosów, co Narodowy Bank Polski powinien (lub musi) zrobić, często zapominając, że za taktykę odpowiada trener. Znaczy prezes.
Dolar odrabia straty

Dolar odrabia straty

2021-06-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami być może najciekawszy tydzień czerwca na rynkach. Ostatnie dni pokazały, że tak długo jak na rynku króluje nadpłynność, żadne dane nie zakłócą sielankowych nastrojów. Jednak dolar mimo wszystko oparł się dalszej wyprzedaży i w poniedziałkowy poranek lekko zyskuje. Czy Fed wreszcie przyjdzie mu w sukurs?
Zwodniczy spokój

Zwodniczy spokój

2021-06-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek dolar jest nieco słabszy, ale zmiany są niewielkie. Wczorajszy wyższy odczyt inflacji CPI z USA został zignorowany, a rynki wydają sie być przekonane o tym, że jest to sytuacja przejściowa. Uwagę zwracają nadal pikujące w dół rentowności amerykańskich obligacji - dla papierów 10-letnich jesteśmy już przy 1,44 proc. Indeksy na Wall Street pozostają przy szczytach, ale nie wykorzystały "okazji" do ich wyraźniejszego naruszenia.
Cena złota w górę po danych z USA

Cena złota w górę po danych z USA

2021-06-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Zgodnie z oczekiwaniami, wczorajsza sesja na rynku złota przyniosła podwyższoną zmienność notowań tego kruszcu. Wszystko za sprawą wyczekiwanych danych makro ze Stanów Zjednoczonych, z odczytem inflacji na czele. Przed publikacją danych sytuacja na rynku złota była nerwowa, ponieważ oczekiwano jeszcze wyższego majowego odczytu inflacji niż miesiąc wcześniej – przy czym trudno było jednoznacznie ocenić, na ile byłby on korzystny dla cen złota.
EUR/USD w klinczu

EUR/USD w klinczu

2021-06-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego było mało spektakularne. Instytucja ogłosiła (czego rynek oczekiwał), że w ramach programu PEPP nadal będzie skupować z rynku więcej aktywów niż na początku roku. Z kolei inflacja w USA przebiła prognozy i uplasowała się na poziomie 5 proc. Beneficjentem danych okazało się złoto, które urosło do 1900 dolarów.
Fed utrzymuje pełną kontrolę

Fed utrzymuje pełną kontrolę

2021-06-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Jeśli Fed mówi, że inflacji nie ma, to znaczy że dla inwestorów ma jej nie być, nawet jeśli oficjalnie wynosi 5%. Idealny przykład tego dostaliśmy wczoraj, gdy po znacznie gorszych danych rynek zareagował… euforią. Posiedzenie EBC zgodnie z oczekiwaniami było tylko tłem. W zasadzie niewiele mogę dodać do wczorajszego komentarza, w którym napisałem, że zaskoczenie wyższą inflacją jest bardzo prawdopodobne (szczególnie w przypadku inflacji bazowej – ta wzrosła z 3 do 3,8%), ...
Rekordy na Wall Street przy ekstremalnej inflacji

Rekordy na Wall Street przy ekstremalnej inflacji

2021-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Ekstremalna inflacja w Stanach Zjednoczonych to oczywiście przenośnia. Niemniej poziom 5% jest ponad dwukrotnie większy niż cel inflacyjny. W przypadku normalnej sytuacji, bank centralny robiłby wszystko, aby ograniczyć wzrost cen konsumpcyjnych, co nie służyłoby rynkom akcji. Jest jednak inaczej, po publikacji inflacji indeks S&P 500 osiąga historyczne maksima. Czy Fed jednak zareaguje w przyszłym tygodniu.
Szukanie nowego pretekstu

Szukanie nowego pretekstu

2021-06-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar nieco podbija, ale bez większego przekonania i nie na szerokim rynku. Ostatnie dni pokazały, że rynek raczej nadmiernie nie obawia się dzisiejszego odczytu danych nt. inflacji CPI z USA, która mogła w maju sięgnąć 4,7 proc. r/r, oraz 3,4 proc. r/r w ujęciu bazowym. Oficjalne dane poznamy o godz. 14:30. Rentowności obligacji pozostają rekordowo nisko (1,49 proc. dla 10-letnich) po spadkach z ostatnich dni, a indeksy giełdowe na Wall Street pozostają blisko swoich szczytów.
Najważniejszy dzień tygodnia

Najważniejszy dzień tygodnia

2021-06-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki finansowe odliczają czas do godziny 14:30. Będziemy wówczas mieć kumulację wydarzeń makroekonomicznych. Z twardych danych poznamy inflację zza oceanu. Dodatkowym paliwem zmienności będzie konferencja prasowa Pani prezes EBC Christine Lagarde. Zdecydowanie większy wpływ na rynek walutowy, giełdowy oraz surowcowy będzie mieć odczyt danych z USA, który pokaże jak silna była presja inflacyjna w maju.
Rozczarowujący start sezonu letnich wyjazdów w USA

Rozczarowujący start sezonu letnich wyjazdów w USA

2021-06-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiaj rynek ropy naftowej żyje komentarzami po wczorajszych danych dotyczących zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Cotygodniowy raport tamtejszego Departamentu Energii stał w centrum uwagi inwestorów w czasie pierwszego uderzenia pandemii, czyli wiosną poprzedniego roku – głównie ze względu na niepokojąco duże zapasy tego surowca.