Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Płochliwość

Płochliwość

2021-04-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Aktywa ryzykowne osłabły wczoraj po doniesieniach, że prezydent Biden szykuje podwojenie stawki podatku od zysków kapitałowych dla najbogatszych. Ale ani informacja nie jest nowa, ani podatek finalnie nie przejdzie w tak wysokiej stawce. Wczorajsza reakcja więcej mówi o kruchości nastrojów i tradycyjnych wątpliwościach, kiedy aktywa sięgają rekordów.
Biden zapowiada wzrost podatków

Biden zapowiada wzrost podatków

2021-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartek na rynkach przebiegał w sielankowych nastrojach. EBC zrobił wszystko, aby ich nie popsuć, ale zrobił to prezydent USA. Zapowiadając wzrost podatków uświadomił inwestorom, że nie ma nic za darmo. Piątek przynosi serię publikacji indeksów PMI. EBC utrzymał przekaz „będziemy drukować na zawsze i jeden dzień dłużej”. Lagarde była jakby zdziwiona pytaniami o ograniczenie QE w kontekście poprawy sytuacji makroekonomicznej i perspektywy szybkiego przyspieszenia szczepień w UE.

Gdzie ten optymizm?

Gdzie ten optymizm?

2021-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poza turecką lirą, która wyraźnie dzisiaj tanieje, zmiany na rynku walut w czwartkowy ranek nie są duże. Przeważa słabszy dolar, co jest kontynuacją jego nieznacznego osłabienia z wczorajszego popołudnia. Pomogły w tym lepsze nastroje na Wall Street, gdzie indeksy skorygowały część wcześniejszej przeceny. Wpływ mają też spadające rentowności 10-letnich obligacji, które dzisiaj są notowane przy 1,54 proc.
Wzrost zapasów ropy w USA i przeceny na wykresie cen ropy

Wzrost zapasów ropy w USA i przeceny na wykresie cen ropy

2021-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym poprzednim tygodniu, notowania ropy naftowej w tym tygodniu odreagowują tę zwyżkę. Wtorek i środa przyniosły dwa dni wyraźnych zniżek cen tego surowca, natomiast dzisiaj rano ceny ropy ustabilizowały się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Impulsem do zniżek notowań „czarnego złota” z pewnością były dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
Wraca optymizm

Wraca optymizm

2021-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Apetyt na ryzyko wrócił na rynki, pozwalając na przerwanie dwudniowej serii spadków na giełdach. Podczas gdy obraz walki z pandemią wysyła mieszane sygnały, inwestorzy zdają się odczytywać sytuację od strony szklanki do połowy pełnej. W międzyczasie banki centralne skupiają uwagę – dziś decyzja EBC. Na początku tygodnia spadki na Wall Street (a za nimi globalnie) wprowadzały zamęt, biorąc pod uwagę, że optymizm z początku kwietnia sugerował odżywanie strategii reflacyjnej.
Złoty bez reakcji na dobre dane makro

Złoty bez reakcji na dobre dane makro

2021-04-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na eurodolarze oraz wycenie PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5524 PLN za euro, 3,7852 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1268 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2679 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,546% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dał im przykład Bank Kanady

Dał im przykład Bank Kanady

2021-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy kalendarz ekonomiczny nie był zbyt porywający, a najważniejszym wydarzeniem była decyzja Banku Kanady. Gdyby taką podjął Fed, dziś obserwowalibyśmy na rynku niekontrolowaną panikę. Marcowa inflacja w Kanadzie wzrosła do 2,2%, nieco poniżej oczekiwań. To mniej niż 2,6% w USA, gdzie była ona powyżej oczekiwań. Również ścieżka inflacji w USA zapowiada się być wyższą niż kanadyjska.
Dolarowe dylematy...

Dolarowe dylematy...

2021-04-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę dolar pozostał mocniejszy, ale tylko względem niektórych walut i jego zmiany są kosmetyczne. Amerykańska waluta nie dostała wsparcia z amerykańskiego rynku długu - rentowności 10-letnich obligacji po wczorajszym wyskoku ponad opór przy 1,60 proc. później cofały się w dół i dzisiaj rano jesteśmy znów przy 1,56 proc. Przedstawiciele FED respektują już tzw. ciszę medialną przed posiedzeniem zaplanowanym za tydzień, ...
USA pozwą OPEC+ za wysokie ceny ropy naftowej?

USA pozwą OPEC+ za wysokie ceny ropy naftowej?

2021-04-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zakończyły sesję na minusie. Przecena nie była jednak spora, a dzisiaj rano już ceny się ustabilizowały – niemniej, warto zwrócić uwagę na fakt, że na rynku ropy naftowej na nowo zaczynają pojawiać się przebłyski pesymizmu. Mają one swoje uzasadnienie. Największe obawy budzi obecnie sytuacja w Indiach – czyli kraju będącym jednym z największych konsumentów paliw na świecie.
To nie jest jeszcze szczyt III fali pandemii?

To nie jest jeszcze szczyt III fali pandemii?

2021-04-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsza korekta na indeksach giełdowych przyczyniła się również do lekkiego umocnienia dolara. Kurs EUR/USD cały czas jednak znajduje się powyżej 1,20 i w średnim terminie notowania znajdują się na regularnej ścieżce wzrostowej. Kwietniowe osłabienie USD jest jednak nieco zaskakujące. Najnowsze dane ze Stanów Zjednoczonych potwierdziły bowiem optymistyczne oczekiwania rynku dotyczące gospodarki oraz inflacji.
ochłodzenie nastrojów

ochłodzenie nastrojów

2021-04-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia przynosi ochłodzenie nastrojów na rynkach, pierwsze dopiero w tym miesiącu. Trudno jednak wskazać jego jedną, bardzo konkretną przyczynę, a tym samym możliwy czas trwania. Z pewnością nadal nieciekawe są globalne statystyki pandemii. Liczba nowych przypadków globalnie niedawno osiągnęła nowy dzienny rekord i pozostaje w pobliżu tych poziomów. Tyle że rynki już praktycznie tym nie żyją.
Schemat dalej działa?

Schemat dalej działa?

2021-04-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek dolar pozostaje słabszy, w przestrzeni G-10 gorzej zachowuje się tylko jen. Odbicie USDJPY ma związek z podbiciem rentowności amerykańskich obligacji - dla papierów 10-letnich powróciły one ponad poziom 1,60 proc. Dla inwestorów na parach dolarowych może być to ostrzeżenie przed zbliżającą się korektą, o ile rentowności nie zawrócą w dół.
Coraz szybciej spłacamy kredyty

Coraz szybciej spłacamy kredyty

2021-04-20 Analizy HRE Investments
Niskie stopy procentowe to nie tylko najtańsze w historii kredyty mieszkaniowe. Spłacając dziś raty większość z nas widzi, że lwia część raty idzie na spłatę kapitału, a nie zarobek banków. Kiedyś tak nie było. Pożyczając dziś na mieszkanie kwotę 300 tysięcy złotych musimy się przygotować na ratę na poziomie niższym niż 1400 złotych miesięcznie – o ile wybierzemy zadłużenie na 25 lat z ratą równą, co jest rozwiązaniem szczególnie popularnym.
Krótkoterminowa równowaga na rynku ropy naftowej

Krótkoterminowa równowaga na rynku ropy naftowej

2021-04-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej w bieżącym tygodniu przeważa strona popytowa. Notowania ropy WTI dzisiaj rano dotarły do poziomu 64 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent do rejonu 67,70 USD za baryłkę – w obu przypadkach jest to najwyższy poziom notowań od ponad miesiąca. Notowaniom ropy naftowej pomaga osłabiający się dolar oraz dobre dane makro z największych gospodarek świata: Stanów Zjednoczonych oraz Chin.
Jeden kierunek

Jeden kierunek

2021-04-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Poniedziałkowa wyprzedaż dolara utrzymała się w nocy i choć nie widać bezpośredniego czynnika, nie ma zdziwienia kierunkiem zmian. W nocy rosnące ceny surowców, jak ruda żelaza i ropa naftowa, pomagają walutom surowcowym, ale też sugerują, że rynki finansowe dyskontują lepsze perspektywy dla globalnego ożywienia. Napływające dane są dobre (jak choćby dzisiejsze odczyty z brytyjskiego rynku pracy), podczas gdy nic strasznego nie dzieje się w temacie walki z pandemią.
Rok od katastrofy

Rok od katastrofy

2021-04-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Rok temu miała miejsce sytuacja iście wyjątkowa. Na rynku pojawiły się ujemne ceny ropy naftowej, co dla wielu inwestorów było szokiem. Od tego czasu wiele się zmieniło, a rynek ropy może dać jeszcze o sobie znać. W drugiej połowie kwietnia 2020 globalne rynki już mocno odbijały po marcowej wyprzedaży i pomimo apogeum pierwszej fali pandemii wielu inwestorów sądziło, że wyprzedane rynki mają przed sobą już tylko jeden kierunek.
Podążanie dotychczasowym schematem

Podążanie dotychczasowym schematem

2021-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nic nowego się nie dzieje - uwagę przyciąga weekendowe zamieszanie na rynku kryptowalut i zagadkowa przecena BTC w nocy z soboty na niedzielę. Na głównych rynkach mamy natomiast podtrzymanie sentymentu z końca zeszłego tygodnia - dolar pozostaje słabszy, a rynki akcji oscylują blisko maksimów. Ale i też brakuje świeżych impulsów, a dzisiejszy kalendarz danych makro raczej ich nie zaoferuje.
Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej

Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej

2021-04-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w poprzednim tygodniu istotnie wzrosły, docierając do najwyższych poziomów od połowy marca. Pod koniec ubiegłego tygodnia zwyżka jednak wyhamowała, a ceny ropy naftowej wpadły w konsolidację, w której utrzymują się do teraz. Na początku bieżącego tygodnia na nowo bowiem dają o sobie znać problemy związane z kolejnymi falami pandemii.
Zagadka nierozwiązana

Zagadka nierozwiązana

2021-04-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Zaglądając w poniedziałkowy poranek do ekonomicznych „mainstream media” nie dowiemy się wiele ciekawego. Dobre dane, pandemia, nowe rekordy indeksów, napięcia na linii z Chinami – dzień jak co dzień, chciałoby się powiedzieć. Próżno jednak szukać informacji o tym, co jest naprawdę kluczowe dla rynków. Spójrzmy na rentowności amerykańskiego długu. W połowie marca przekroczyły one 1,7%, zbliżając się do poziomu 1,8%, dziś jest to ok. 1,55%.
Nowe szanse

Nowe szanse

2021-04-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Tydzień otwiera się pustym kalendarzem, co daje możliwość do kontynuowania umiarkowanego optymizmu i przywracania strategii reflacyjnej. Nie przeszkadza rynek długu w USA, gdzie rentowności spadają, odbierając siłę dolarowi. W międzyczasie rynek walutowy najprawdopodobniej będzie odliczał dni do posiedzenia EBC w czwartek i odczytów PMI w piątek. Na złotym cisza przed burzą.