Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

2021-06-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Siła dolara amerykańskiego wczoraj odbiła się echem także na rynku ropy naftowej, wywierając presję spadkową na ceny tego surowca. Niemniej, już dzisiaj notowania ropy powracają do delikatnych zwyżek, a cena ropy WTI porusza się w rejonie 72 USD za baryłkę. Niewątpliwie pozytywnym akcentem podczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej były dane Departamentu Energii, pokazujące duży spadek zapasów ropy naftowej w USA.
Jastrzębi Fed wskrzesza dolara

Jastrzębi Fed wskrzesza dolara

2021-06-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Fed dokonuje jastrzębiego zwrotu: sygnalizuje wzrost szans na szybsze podwyżki stóp procentowych oraz zaczyna rozmawiać o ograniczaniu tempa skupu aktywów. Wśród decydentów zdaje się słabnąć przekonanie o przejściowym charakterze inflacji i bank centralny chce przygotować rynki na zmiany w polityce monetarnej. Dolar jest mocniejszy, ale rewaluacja nie dokonała się jeszcze w całości.
Zaktualizowane prognozy były główną, jastrzębia niespodzianką.

Co dokładnie zrobił Fed?

Co dokładnie zrobił Fed?

2021-06-17 Komentarz walutowy XTB
Czerwcowe posiedzenie Fed nie było tak nudne jak spodziewała się część rynku. Bank centralny, który do tej pory kompletnie ignorował przyspieszającą inflację był jakby mniej pewny siebie, wywołując spore reakcje na rynku. Czy to oznacza lepsze perspektywy dla dolara? Na pozór zmieniło się niewiele. Komunikat to niemal kopia wersji z kwietnia, stopy procentowe, jak i skala skupu aktywów zostały naturalnie utrzymane na niezmienionym poziomie.
Skala reakcji...

Skala reakcji...

2021-06-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki przyjęły postawę wyczekującą przed dzisiejszymi informacjami z FED, które zaczną pojawiać się od godz. 20:00. Pary z dolarem notują niewielkie zmiany i nie widać konkretnego kierunku, minimalnie poniżej poziomu 1,50 proc. kręcą się rentowności 10-letnich obligacji rządu USA, a Wall Street nieco cofnęła się od maksimów i .. zastygła. Opublikowane wczoraj po południu dane z USA (słabsza sprzedaż detaliczna i indeks NY Empire State, oraz nieco lepsza produkcja przemysłowa) raczej nie mają większego znaczenia.
Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA wg API

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA wg API

2021-06-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj rano poruszają się w spokojnej konsolidacji. Niemniej, wczoraj cena tego surowca odnotowała wyraźną zwyżkę, w wyniku której ceny ropy naftowej WTI przekroczyły poziom 72 USD za baryłkę. Tym samym, notowania ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych znalazły się na najwyższym poziomie od jesieni 2018 roku, a więc już od prawie trzech lat. Zwyżki notowań ropy naftowej już od dłuższego czasu są napędzane oczekiwaniami zwiększonego popytu na ten surowiec, wynikającego z coraz mniejszych restrykcji pandemicznych m.in. w USA i Europie.
Wyczekiwanie do wieczora... i do jesieni?

Wyczekiwanie do wieczora... i do jesieni?

2021-06-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Niezmienny obraz rynków przy ubywających godzinach do decyzji FOMC dziś wieczorem – kontynuowany jest niezdecydowany handel przy okresowych zrywach. Wczorajsza presja na umocnienie dolara została odwrócona, choć słabsze poziomy utrzymały się wśród walut rynków wschodzących. Wall Street odpadło od szczytów, ale za to wysoko pozostają ceny ropy naftowej, gdyż pomagają optymistyczne perspektywy popytu.
Rynki czekają na Fed

Rynki czekają na Fed

2021-06-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Środa jest absolutnie kluczowym dniem na rynkach finansowych. Ponieważ notowania niemal wszystkich ważniejszych aktywów rynkowych zostały kompletnie uzależnione od polityki Fed, każda najmniejsza zmiana ma znaczenie. Dziś decyzja oraz konferencja szefa amerykańskiego banku centralnego.
Mieszane nastroje na rynku akcji we wtorek

Mieszane nastroje na rynku akcji we wtorek

2021-06-15 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji w Europie mogliśmy obserwować mieszane nastroje. Co prawda handel na większości parkietów rozpoczął się od wzrostów, jednak sił nie starczyło na wiele. Ostatecznie niemiecki DAX i londyński FTSE100 zyskały we wtorek 0,36%, podczas gdy francuski CAC40 dodał 0,35%. Pod kreską znalazły się z kolei indeksy z Hiszpanii, Rosji, czy Włoch. Zmienność w ostatnich dniach pozostaje jednak niewielka, dlatego też dzisiejsze ruchy nie przekładają się na zmianę sytuacji na wykresach.
FED zakładnikiem rynków?

FED zakładnikiem rynków?

2021-06-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar minimalnie traci na większości ustawień, choć zmiany nie są duże. Najmocniejsze są ZAR, MXN i RUB odreagowujące wczorajszy spadek, a w przestrzeni G-10 są to CHF, SEK i EUR. Brakuje wspólnego mianownika, poza wyraźnie słabnącą turecką lirą, co tłumaczy się obawami przed czwartkowym posiedzeniem Banku Turcji. Rynki czekają na jutrzejsze informacje z FED, choć na swój sposób.
Niewielkie szanse na szybki powrót irańskiej ropy na globalny rynek

Niewielkie szanse na szybki powrót irańskiej ropy na globalny rynek

2021-06-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po chwilowym tąpnięciu notowań ropy naftowej niecały miesiąc temu, notowania tego surowca rozpoczęły kolejny ruch wzrostowy. Nie cechuje się on co prawda dużą dynamiką, ale jest systematyczny – a co najważniejsze, doprowadził on notowania ropy naftowej do nowych tegorocznych maksimów. Ceny ropy naftowej WTI przekraczają już poziom 71 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują powyżej poziomu 78 USD za baryłkę.
W poczekalni

W poczekalni

2021-06-15 Komentarz poranny TMS Brokers
EUR/USD, ale też inne crossy głównych walut z dolarem pozostają w sennym dryfie, typowym dla dni poprzedzających decyzję FOMC. Generalne nastroje pozostają dobre, co m.in. potwierdzają nowe rekordy S&P500, ale ostrożność trzyma zmiany indeksów w wąskich zakresach. To zawsze wygląda tak samo. Inwestorzy cieszą się z dobrej koniunktury i ekspansji monetarnej, która napędza wzrost cen aktywów finansowych.
Rekordowy poniedziałek

Rekordowy poniedziałek

2021-06-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek na rynkach przebiegał przy braku publikacji istotnych danych makroekonomicznych, na rynek nie spływały też przełomowe wiadomości. To sprzyjało utrzymaniu sentymentu, a na giełdach sypnęło kolejnymi rekordami. Pierwszy był niemiecki DAX30, który tuż po otwarciu sesji kasowej poszarżował na poziom 15800 pkt.
Wszechobecne historyczne szczyty

Wszechobecne historyczne szczyty

2021-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Jak widać wysoka inflacja i obawy dotyczące wyższych stóp procentowych nie są straszne inwestorom. Wiele rynków zanotowało dzisiaj historyczne szczyty i pomimo tego, że nie zostały one utrzymane, to jednak widać, że na rynku wciąż panuje spory apetyt na ryzyko. Kluczowe wydarzenie tego tygodnia to posiedzenie Fed, na którym nie tylko zostanie przedstawiona decyzja co do parametrów polityki monetarnej, ale również zaprezentowane zostaną nowe projekcje makroekonomiczne.
Pozycjonowanie pod FED

Pozycjonowanie pod FED

2021-06-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek dolar próbuje kontynuować widoczne w piątek po południu odbicie, chociaż bilans jest mieszany, a płynność podczas sesji w Azji była mniejsza (święta w Australii i w Chinach). Inwestorzy próbują pozycjonować się pod posiedzenie FED w środę wieczorem, nie będąc pewnym na ile przekaz pozostanie wyraźnie "gołębi" pomimo wysokiego odczytu inflacji CPI w zeszłym tygodniu.
Chiny uwolnią rezerwy metali strategicznych?

Chiny uwolnią rezerwy metali strategicznych?

2021-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku miedzi nowy tydzień rozpoczął się spokojnie. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych oscyluje obecnie w rejonie 4,51-4,52 USD za funt, czyli kontynuuje konsolidację trwającą przez większość poprzedniego tygodnia. O sile strony popytowej na rynku miedzi może świadczyć fakt, że notowania tego metalu nie zniżkowały istotnie w poprzednim tygodniu, mimo wyraźnego umocnienia amerykańskiego dolara.
Polityka pieniężna to nowy sport narodowy

Polityka pieniężna to nowy sport narodowy

2021-06-14 Komentarz poranny TMS Brokers
W okresie wielkich imprez sportowych z udziałem narodowej reprezentacji polscy kibice przechodzą przemianę w sezonowych ekspertów w danej dyscyplinie, którzy dla obrony wyższości swoich opinii gotowi są przejść do rękoczynów. Mam wrażenie, że w ostatnich tygodniach nowym sportem narodowym stała się polityka pieniężna. Nie brakuje głosów, co Narodowy Bank Polski powinien (lub musi) zrobić, często zapominając, że za taktykę odpowiada trener. Znaczy prezes.
Dolar odrabia straty

Dolar odrabia straty

2021-06-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami być może najciekawszy tydzień czerwca na rynkach. Ostatnie dni pokazały, że tak długo jak na rynku króluje nadpłynność, żadne dane nie zakłócą sielankowych nastrojów. Jednak dolar mimo wszystko oparł się dalszej wyprzedaży i w poniedziałkowy poranek lekko zyskuje. Czy Fed wreszcie przyjdzie mu w sukurs?
Zwodniczy spokój

Zwodniczy spokój

2021-06-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek dolar jest nieco słabszy, ale zmiany są niewielkie. Wczorajszy wyższy odczyt inflacji CPI z USA został zignorowany, a rynki wydają sie być przekonane o tym, że jest to sytuacja przejściowa. Uwagę zwracają nadal pikujące w dół rentowności amerykańskich obligacji - dla papierów 10-letnich jesteśmy już przy 1,44 proc. Indeksy na Wall Street pozostają przy szczytach, ale nie wykorzystały "okazji" do ich wyraźniejszego naruszenia.
Cena złota w górę po danych z USA

Cena złota w górę po danych z USA

2021-06-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Zgodnie z oczekiwaniami, wczorajsza sesja na rynku złota przyniosła podwyższoną zmienność notowań tego kruszcu. Wszystko za sprawą wyczekiwanych danych makro ze Stanów Zjednoczonych, z odczytem inflacji na czele. Przed publikacją danych sytuacja na rynku złota była nerwowa, ponieważ oczekiwano jeszcze wyższego majowego odczytu inflacji niż miesiąc wcześniej – przy czym trudno było jednoznacznie ocenić, na ile byłby on korzystny dla cen złota.
EUR/USD w klinczu

EUR/USD w klinczu

2021-06-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego było mało spektakularne. Instytucja ogłosiła (czego rynek oczekiwał), że w ramach programu PEPP nadal będzie skupować z rynku więcej aktywów niż na początku roku. Z kolei inflacja w USA przebiła prognozy i uplasowała się na poziomie 5 proc. Beneficjentem danych okazało się złoto, które urosło do 1900 dolarów.