Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Emocje powoli opadają, wraca normalny handel
2015-07-14 Poranny Szkic walutowy AFSW oczekiwaniu na przegłosowanie w greckim parlamencie odpowiednich ustaw warunkujących dalsze kroki w sprawie pomocy rynki pozostaną w stabilizacji. Dziś dwa ważne odczyty z Niemiec (ZEW) i USA (sprzedaż detaliczna). Jutro ważne wystąpienie J. Yellen przed Izbą Reprezentantów. Złoty może korekcyjnie tracić, ale wzrosty kursu EUR/PLN nie przekroczą poziomu 4,18. USD/PLN utrzyma się powyżej 3,75.
Powrót do fundamentów
2015-07-14 Komentarz poranny TMS BrokersEuro pozostaje najsłabszą walutą w G10 w tym tygodniu, gdyż mimo wstępnego porozumienia Grecji z UE, wciąż czyhają przeszkody na drodze do trzeciego pakietu pomocowego. Jednak ryzyko rychłego grexitu istotnie zmalało, na czym przede wszystkim korzysta USD. Dziś na chwilę możemy zepchnąć Grecję na drugi plan i skupić się na fundamentach.
Złoty wyraźnie mocniejszy wobec euro
2015-07-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację wczorajszych tendencji wokół PLN. Złoty nieznacznie zyskuje wobec euro i franka, równocześnie osłabiając się w relacji do dolara amerykańskiego. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1360 PLN za euro, 3,7608 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9500 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8200 PLN w relacji do funta szterlinga.
Grecja – jak to podsumować?
2015-07-14 Raport poranny FMCMEurodolar stoi nisko: Kompromis w sprawie Grecji powinien, teoretycznie rzecz biorąc, wspierać notowania eurodolara, a to poprzez powrót zaufania do wspólnej waluty, pozbawionej już balastu w postaci widma Grexitu. Ale nie wszystko jest takie proste.
Już po fakcie?
2015-07-13 Raport popołudniowy FMCMCzy na pewno? Tak, to prawda, że zawarto porozumienie. Grecja ma dostać nawet do 86 mld euro w formie pożyczek. To sporo, ale z drugiej strony sporo jest też punktów, w których rząd premiera Ciprasa musiał ustąpić. Co więcej, już na dniach mają się zacząć pierwsze z tzw. reform, których notorycznie domagają się zachodni wierzyciele.
Euro na krawędzi
2015-07-13 Poranny komentarz walutowyTrwający kilkanaście godzin szczyt przywódców państw strefy euro przyniósł w poniedziałkowy poranek przełom w negocjacjach w sprawie Grecji. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami liderom udało się osiągnąć porozumienie, co doprowadziło do rajdu walut z bloku europejskiego.
Status związku – to skomplikowane
2015-07-13 Komentarz poranny TMS BrokersNiedzielny szczyt liderów strefy euro ujawnił, że w relacjach Grecji z resztą bloku nic już nie zostało z wzajemnego zaufania, a niektóre kraje Eurolandu są otwarte na to, by Grecja spakowała się i na jakiś czas opuściła unię walutową. Mimo to dziś rano z Brukseli dobiegają sygnały, że strony osiągnęły porozumienie.
Wierzyciele nieufni wobec Grecji, ale porozumienie jest blisko
2015-07-13 Poranny Szkic Walutowy AFSPo całonocnych rozmowach przywódcy państw strefy euro doszli do porozumienia w sprawie dalszych działań w sprawie Grecji. Wraz z utrzymywaniem się pozytywnych tendencji na giełdzie w Chinach da to sprzyjającą mieszankę emocji, która powinna wspierać złotego i inne waluty emerging markets.
PLN stabilny, pomimo braku rozstrzygnięć ws. Grecji
2015-07-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi nieznacznie mocniejszego złotego, który kontynuuje ruch z piątku. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1740 PLN za euro, 3,7475 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9810 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,8054 PLN względem funta szterlinga.
Jutro nie umiera nigdy
2015-07-13 Raport poranny FMCMDyskusje są wieczne: Zaczynamy dwoma cytatami z filmów o Jamesie Bondzie, jakkolwiek ten drugi to już pewna parafraza. Wieczne miały w założeniu być diamenty, podczas gdy w negocjacjach wokół Grecji chodzi z jednej strony o wirtualne pieniądze (zera na kontach rozliczanych w euro), ...
Kilka pytań o Grecję i słowa szefowej FED
2015-07-10 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutPo południu rynkowy optymizm związany z rosnącymi szansami dotyczącymi zawarcia greckiego porozumienia w ten weekend, które pozwoliłoby uniknąć czarnego scenariusza dla tego kraju, został nieco skorygowany. Po pierwsze pojawiły się informacje o możliwej niesubordynacji kilku posłów Syrizy – tych najbardziej lewicowych – którzy mogą odrzucić rządowe propozycje reform.
Pokonując trendy
2015-07-10 Raport popołudniowy FMCMGłówna para do góry: Co widzimy, jeśli spojrzymy na wykres eurodolara – np. w interwale dziennym czy czterogodzinowym? Cóż, mniej więcej od połowy marca (tj. od minimów rzędu 1,0440-50) widać ogólny trend wzrostowy, znaczony dołkami z okolic 10 – 14 kwietnia, 29 maja oraz – last but not least – 7 lipca.
Porozumienie z Grecją na horyzoncie
2015-07-10 Rynki po południuNa europejskich parkietach giełdowych zapanowały optymistyczne nastroje, a euro jest dzisiaj jedną z najsilniejszych walut. Optymizm został wywołany przez najnowsze informacje dotyczące Grecji, gdzie na horyzoncie pojawiła się realna możliwość osiągnięcia porozumienia.
Tsipras się ugiął, rynek zakłada deal
2015-07-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutGrecja: Władze przedstawiły wczoraj szczegółowy pakiet reform do skierowanej jeszcze w środę prośby o trzeci bailout – jego szczegóły to nowe finansowanie w wysokości 53,5 mld EUR na 3 lata z ESM, dodatkowe 35 mld EUR na pakiet inwestycji w gospodarkę, a także kwestia restrukturyzacji ogromnego długu (Grecy chcieliby częściowego umorzenia).
Rynki odetchnęły ulgą
2015-07-10 Komentarz walutowyPrzesłana wczoraj wieczorem lista greckich propozycji warunków porozumienia wyłączyła obecną od kilku dni na większości rynków awersję do ryzyka. Ciekawy pozostaje fakt, że po przeprowadzonym w ostatnią niedzielę referendum w którym Grecy wyrazili niechęć w stosunku do polityki oszczędności zalecanej przez Eurogrupę, ...
Grecy przesłali propozycje. Zapanował optymizm.
2015-07-10 Rynki o porankuRosną szanse na porozumienie Hellady z międzynarodowymi wierzycielami, dzięki przesłanemu wczoraj dokumentowi, w którym Grecy idą na ustępstwa. Przed nami debata i głosowanie w greckim parlamencie na temat wysłanych propozycji.
Grecja zostanie uratowana
2015-07-10 Poranny Szkic walutowy AFSPrzedstawiona w nocy oferta reform pozwoli na uniknięcie scenariusza wyjścia Grecji za strefy euro i da uspokojenie na rynkach. Złoty już dyskontuje pozytywny rozwój wydarzeń w najbliższy weekend i będzie kontynuował wzrostowy trend także w kolejnych dniach. Powraca „normalny” handel na rynkach. Eurodolar stabilny, odporny na doniesienia w sprawie Grecji.
Ryzykowne aktywa do przodu wystąp
2015-07-10 Komentarz poranny TMS BrokersRynki w ostatnich godzinach otrzepały się z całej awersji do ryzyka i obecnie ani grexit, ani załamanie rynku akcji w Chinach nie straszą inwestorów. Bezpieczne inwestycje są odwracane, a kapitał szuka ryzykownych aktywów.
Grecja i Chiny wspierają kwotowania PLN
2015-07-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi wzrost wyceny złotego na bazie doniesień dot. Grecji oraz Chin. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2130 PLN za euro, 3,8007 PLN w relacji do dolara amerykańskiego, 4,0133 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8811 PLN wobec funta szterlinga.
Greckie propozycje znów złożone
2015-07-10 Raport poranny FMCMCzy trend przetrwa? Dziś rano znów jesteśmy na eurodolarze, podobnie jak u progu dnia wczorajszego, przy 1,1090 – 1,11. Tym razem jednak można to już postrzegać jako wstępne przebijanie linii trendu spadkowego, jakkolwiek na razie nie są to ruchy na tyle duże, by uważać tę ogólną tendencję, biegnącą od 18 czerwca, za całkiem pogrzebaną.