Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Spróbujmy odbić jeszcze raz
2016-01-19 Komentarz poranny TMS BrokersPo cichym poniedziałku rynki wracają do pełnej aktywności z przewagą apetytu na ryzyko. Dane o aktywności gospodarczej Chin nie dostarczyły powodów do niepokoju, co inwestorzy wykorzystują jako pretekst do szukania odbicia wśród aktywów ryzykownych. Lepsze nastroje zewnętrzne pomagają też złotemu.
Lekkie odreagowanie na PLN, dług w dół
2016-01-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi lekki wzrost wyceny PLN po wczorajszym wyhamowaniu spadków. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4561 PLN za euro, 4,0958 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0655 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8420 PLN w relacji do funta szterlinga.
Prosto z Pekinu i Szanghaju
2016-01-19 Raport poranny FMCMWieści nadeszły: Znamy już długo oczekiwane dane makro z Chin, które pojawiły się o trzeciej nad ranem naszego czasu. Dynamika PKB za IV kwartał roku 2015 to +1,6 proc. k/k oraz +6,8 proc. r/r, co od podawanych prognoz różni się tym, że zakładały one +1,7 proc. w relacji kwartalnej.
Reperkusje wiadomej sprawy
2016-01-18 Raport popołudniowy FMCMNa głównej parze spokojnie: W Polsce żyjemy oczywistymi kwestiami, o których za kilka akapitów powiemy więcej – natomiast trudno sądzić, by rating Polski wstrząsnął rynkami światowymi. Na początku dnia giełdy zachodnie szły nieco w górę, niemniej finalnie widzimy, że np. CAC40 czy DAX znalazły się na minusie, zaś indeks szanghajski zakończył sesję powyżej zera.
Złoty odrabia straty, GPW wręcz przeciwnie
2016-01-18 Rynki po południuTematem numer jeden podczas dzisiejszej sesji pozostaje nieoczekiwana piątkowa decyzja agencji Standard & Poor’s o obniżeniu ratingu i perspektywy dla polskiego długu. Złoty tuż po decyzji został potężnie przeceniony w czym wydatnie pomogła niska płynność, która jest charakterystyczna dla piątkowego wieczoru.
Złoty najsłabszy od lat
2016-01-18 Komentarz walutowyTak nerwowej końcówki tygodnia nie spodziewał się nikt. Poprzedni tydzień po raz kolejny upłynął pod znakiem obaw o chińską gospodarkę, jednak niespodziewanie to dane ze Stanów Zjednoczonych okazały się przyczyną dużych spadków na światowych giełdach.
Oddalają się szanse na marcową podwyżkę stóp przez FED
2016-01-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA: Według wyliczeń modelu GDPNow publikowanego na „bieżąco” przez regionalny oddział FED w Atlancie szacunki wzrostu PKB w czwartym kwartale 2015 r. spadły do 0,6 proc. z 0,8 proc. To pochodna słabych odczytów makro w piątek – sprzedaż detaliczna z wyłączeniem samochodów nieoczekiwanie spadła o 0,1 proc. m/m wobec szacowanego wzrostu o 0,2 proc. m/m, ...
Obniżenie ratingu i rekordowa wyprzedaż złotego
2016-01-18 Rynki o porankuTrzeci tydzień handlu w nowym roku rozpoczyna się od rekordowej słabości polskiego złotego, której początek obserwowaliśmy już w piątek, kiedy agencja S&P zdecydowała się na niespodziewaną przez rynek decyzję.
Obniżka wyklucza obniżkę
2016-01-18 Komentarz poranny TMS BrokersW piątek 15 stycznia agencja Standard & Poor’s niespodziewanie obniżyła rating Polski z A minus do BBB plus, nadając mu perspektywę negatywną. W uzasadnieniu S&P podaje osłabienie niezależności i skuteczności kluczowych instytucji. Decyzja była zaskoczeniem, gdyż rynek wyceniał jedynie podwyższone ryzyko obniżenia perspektywy z pozytywnej do neutralnej.
Zaskakująca decyzja agencji S&P uderza w złotego (PLN)
2016-01-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kwotowań złotego, po piątkowym wyraźnym spadku po decyzji agencji S&P. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,4847 PLN za euro, 4,1141 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0900 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8455 PLN w relacji do funta szterlinga.
O ratingu w 7 punktach – czy te literki mają znaczenie
2016-01-18 Komentarz walutowyW piątek wieczorem agencja Standard&Poor’s obniżyła rating Polski z A- do BBB+, wywołując szokową reakcję na rynku złotego. Uzasadnienie spotkało się z niezrozumieniem ze strony rządu, pojawiło się też sporo głosów przypominających liczne wpadki agencji, które nie potrafiły ostrzec inwestorów przed kryzysem w USA w 2008 roku, ani przed – de facto – bankructwem Grecji.
Tydzień na głównej parze – kontynuacja konsolidacji
2016-01-15 Raport tygodniowy FMCMPółtora miesiąca: Jak dobrze pamiętamy, 3 grudnia eurodolar – za sprawą słów Mario Draghiego – wywindował się w szybkim tempie z okolic 1,06 do poziomów wyższych niż 1,08. W zasadzie od tego czasu wykres porusza się w pasie 1,08 – 1,10, jakkolwiek jeśli chcielibyśmy być precyzyjni, to w grudniu momentami notowania sięgały 1,1060, zaś u progu tego roku spadały do 1,0715.
Waluty surowcowe w defensywie
2016-01-15 Komentarz walutowy XTBWczorajsze dobre nastroje w Stanach Zjednoczonych (S&P500 wzrósł o 1.67%) nie udzieliły się inwestorom ze wschodu, gdzie giełdy po raz kolejny spadały. Chińczycy zmagają się z olbrzymim odpływem kapitału, który powoduje dalszą presję na spadek wartości juana.
Rocznica pamiętnych wydarzeń na franku
2016-01-15 Rynki o poranku15 styczeń – dokładnie rok temu Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował się na uwolnienie kursu franka wobec euro, tym samym doprowadzając do ogromnego zamieszania na rynkach finansowych, gdyż decyzja była całkowicie niespodziewana przez inwestorów.
Wciąż bez przekonania, że to już koniec
2016-01-15 Komentarz poranny TMS BrokersCzwartkowe odbicie na Wall Street nie wystarczyło, by wesprzeć sentyment w Azji, gdyż indeks giełdy w Szanghaju dołuje ponad 3 proc. Wtóruje mu ropa naftowa, która traci 1 USD i wraca na 12-letnie dołki. Na FX USD ponownie cofa się względem JPY i EUR, ale dominuje nad walutami surowcowymi. Złoty pozostaje pod presją z EUR/PLN ponad 4,39.
Krajowe ryzyka ciążą złotemu
2016-01-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kwotowań PLN po wczorajszych dynamicznych spadkach. Polska waluta jest wyceniana następująco: 4,0138 PLN za franka szwajcarskiego, 4,3877 PLN w relacji do euro, 4,0319 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 5,8088 PLN względem funta szterlinga.
Złoty coraz słabszy, huśtawka nastrojów na giełdach
2016-01-14 Rynki po południuDramatycznie słaby początek roku na giełdach trwa. W nocy polskiego czasu parkiet w Szanghaju odrobił chociaż małą część z wcześniejszych strat, a początek sesji nie zapowiadał większej wyprzedaży w Europie, ale wraz z otwarciem sesji na Wall Street nastroje ponownie się pogorszyły.
Dzień pod znakiem dużej zmienności
2016-01-14 Komentarz walutowy XTBRynek po raz kolejny potwierdził swoją nieprzewidywalną naturę. Podczas gdy wszyscy z niepokojem wypatrywali kolejnych wieści z Chin, słabe otwarcie na Wall Street w połączeniu z kolejnym spadkiem cen ropy w reakcji na dane o zapasach, spowodował kolejną dużą przecenę. Indeks S&P500 zakończył dzień 2.5% na minusie.
Obawy o niską inflację
2016-01-14 Rynki o porankuPo ostatnich pięciu spadkowych sesjach z rzędu indeks Shanghai Composite dziś wychodzi na plus, zyskując +1,97%. Niemniej jednak strata tego indeksu od początku roku wynosi -14,96% i dzisiejsza zwyżka nieznacznie tę skalę przeceny koryguje.
Dolar może zacząć słabnąć
2016-01-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA: Beżowa Księga FED wskazuje, że sytuacja w gospodarce jest niejednoznaczna – rosną wydatki konsumentów (w tempie „nieznacznym do umiarkowanego”), poprawia się sytuacja na rynku pracy, ale obciążeniem jest tania ropa (to ciążyło okręgom z dużym obciążeniem wpływu tego sektora), a także mocny dolar (zdaniem kilku okręgów ogranicza on popyt).