Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Powyborczy impas w Hiszpanii. Pokaz siły złotego.
2015-12-21 Poranny Szkic walutowy AFSW Hiszpanii po wyborach zwycięska partia może mieć problemy z utworzeniem stabilnej koalicji większościowej. Nie było jednak niespodzianek i dominujące dotychczas partie zajęły w głosowaniu dwa pierwsze miejsca.
Hiszpańskie wybory ze szczyptą emocji
2015-12-21 Komentarz walutowy XTBGłównym wydarzeniem tego weekendu, które oddziaływało na rynek walutowy były bez wątpienia wybory parlamentarne w Hiszpanii. Zanim Hiszpanie poszli do urn wyborczych panowały obawy, czy obecny rząd, który jest pozytywnie oceniany przez rynki, zachowa większość oraz czy do głosu nie dojedzie populistyczna partia Podemos mająca wiele wspólnego z grecką Syrizą.
PLN mocniejszy na początku tygodnia
2015-12-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi nam utrzymanie mocniejszego złotego wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2680 PLN za euro, 3,9243 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9584 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8556 PLN w relacji do funta szterlinga.
Trzy pary i końcówka roku
2015-12-21 Raport poranny FMCMPoranna sytuacja: EUR/USD jest dziś rano w okolicach poziomu 1,0865. Może więc wyglądać na to, że umocnienie dolara zatrzymało się przy 1,08 – a nawet, że nastąpiło wyraźne odbicie od tego poziomu. To prawda, ale nie musi to wcale negować hipotezy o tym, że w średnim czy długim terminie dolar będzie jeszcze zyskiwał.
Cóż to był za tydzień!
2015-12-18 Raport tygodniowy FMCMZnamienne wydarzenie: Tydzień, licząc dosłownie, jeszcze się nie zakończył, ale mamy za sobą tydzień roboczy, przynajmniej liczony czasem polskim, bo trwa jeszcze sesja amerykańska. W każdym razie nie trzeba mówić, co było głównym punktem tych pięciu dni. Oczywiście chodzi o podwyżkę stóp w USA.
Rynek mniej boi się PIS-u?
2015-12-18 Tygodniowy raport DM BOŚ z rynku walutW tym tygodniu w regionie CEE tym razem najlepiej zachowywał się nasz złoty, który odreagował wcześniejsze osłabienie będące wynikiem obaw związanych z przyszłorocznym budżetem. Przedstawiony w poniedziałek 14 grudnia przez ministra finansów projekt uspokoił nastroje - Paweł Szałamacha wskazał wyraźnie, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 54,7 mld zł, co ma odpowiadać 2,8 proc. PKB.
Polskie aktywa wreszcie zyskują
2015-12-18 Rynki po południuObecny tydzień na reszcie przynosi ulgę polskim inwestorom – warszawski parkiet odbił z tegorocznych minimów, złoty umacniał się względem głównych walut, a rentowność obligacji wyraźnie spadała w ostatnich dniach. Oczywiście na taki scenariusz wpływ miały przede wszystkim czynniki globalne, ale mimo wszystko warto odnotować powrót kapitału do polskich aktywów.
BoJ nie zmienia stóp procentowych
2015-12-18 Rynki o porankuDzisiejszej nocy poznaliśmy decyzję Banku Japonii w sprawie poziomu stóp procentowych, które zgodnie z konsensusem ekonomistów, pozostały na niezmienionym poziomie. Jednak oprócz samej decyzji poznaliśmy również ważne informacje związane z dalszymi losami programu luzowania ilościowego w japońskiej gospodarce.
To nie jest luzowanie, którego szukacie
2015-12-18 Komentarz poranny TMS BrokersWygląda, że w tym tygodniu najwięcej zamieszania dotyczy decyzji banków centralnych innych niż Fed. Emocje przyniosły postanowienia ze Szwecji i Norwegii, a dziś Bank Japonii zaskoczył kosmetycznymi zmianami w programie luzowania ilościowego, które ostatecznie rozczarowały rynek. Poza tym USD oddaje część wczorajszych zysków, a ropa naftowa broni sie przed pogłębieniem dołków.
Koniec odwrotu od polskiego rynku?
2015-12-18 Poranny Szkic walutowy AFSPo podwyżce stóp rynki nadal nie wierzą, jak członkowie Fed, że w 2016 r. będą miały miejsce kolejne cztery. Rodzi to ryzyko zaskoczeń, a co za tym idzie dużej zmienności na rynkach, a w przypadku wypełnienia projekcji Fed także potencjał do wznowienia aprecjacji dolara w średnim terminie. Lokalnie wreszcie wzrost popytu na polskie aktywa. Czyżby koniec odwrotu od rodzimego rynku?
Złoty stabilniejszy po decyzji Fed
2015-12-18 Komentarz walutowy XTBRezerwa Federalna z Janet Yellen na czele podjęła w tym tygodniu kluczową decyzję o podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, pierwszy raz od 9 lat. Zmienność na rynku była lekko ograniczona, a stabilizacji uległ polski złoty, który reagował ostatnio negatywnie na niestabilność polityczną w Polsce.
Przetestowano ósemkę
2015-12-18 Raport poranny FMCMSiła dolara: Co prawda dziś rano jesteśmy przy 1,0840, ale trzeba mieć na uwadze, że podczas wczorajszego dnia przetestowano na EUR/USD linię 1,08. Spadły też ceny ropy i złota, a także akcje spółek surowcowych.
Koronie norweskiej mocniej pomoże dopiero odbijająca ropa
2015-12-17 Raport DM BOŚ z rynku walutNa dzisiejszym posiedzeniu Norges Bank (komunikat poznaliśmy o godz. 10:00) nie zmienił stóp procentowych – główna pozostała na poziomie 0,75 proc. Chwilę po decyzji korona norweska zyskała, gdyż rynek był dzisiaj podzielony – na 16 ankietowanych ekonomistów przez Thomson Reuters, aż 9 oczekiwało cięcia do 0,50 proc.
Na EUR/PLN złoty zarabia
2015-12-17 Raport walutowy FMCMCo na eurodolarze? Wydaje się, że rynek nie jest jeszcze zdecydowany co do tego, w którą stronę prowadzić główną parę. Wczoraj po komunikatach Fed wykres dobił do 1,10 i nawet nieco wyżej, ale potem szybko osunął się w okolice 1,0850. Mniej więcej w tych rejonach notowania krążyły przez cały dzisiejszy dzień (dzień roboczy, mierząc czasem polskim).
Majstersztyk FED, jak zwykle…
2015-12-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutZgodnie z oczekiwaniami FED podniósł stopy procentowe o 25 p.b., co oznacza, że przedziałowy cel dla stopy funduszy federalnych to teraz 0,25-0,50 proc. wobec 0,00-0,25 proc. wcześniej. Decyzja została podjęta jednomyślnie.
Witamy w nowej rzeczywistości
2015-12-17 Rynki o porankuRezerwa Federalna nie zawiodła rozbudzonych nadziei inwestorów i stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych zostały podwyższone o 25 punktów bazowych, zgodnie z konsensusem ekonomistów i oczekiwaniami rynkowymi.
Powrót podwyżek stóp procentowych
2015-12-17 Komentarz walutowyNajważniejsze wydarzenie grudnia, jak nie roku, już za nami. Amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała się na podniesienie stóp procentowy po raz pierwszy od prawie dekady. Prezes banku Janet Yellen zasygnalizowała na konferencji, że dalsze zaciskanie polityki monetarnej będzie stopniowe i ostrożne. Dolar w odpowiedzi zyskuje w swoich głównych parach walutowych.
Fed zaczyna przywracać normalność
2015-12-17 Poranny Szkic walutowy AFSZaskoczenia nie było. Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 25 pb. do przedziału 0,25-0,50 proc. Prezes J. Yellen podkreśliła, że jest to wyraz zaufania Fed do gospodarki. W kwestii dalszych zmian stóp procentowych kluczowe będzie kształtowanie się inflacji. Podtrzymano projekcję wzrostu oprocentowania do 1,4 proc. do końca 2016 r.
Koniec ery, ale nie silnego dolara
2015-12-17 Komentarz poranny TMS BrokersHistoria wydarzyła się na naszych oczach: siedmioletnia era zerowych stóp procentowych dobiegła końca. Janet Yellen na każdym kroku podkreślała, że obecny kształt polityki wspiera wzrost. Podwyżki mają być stopniowe, co nie oznacza, że jest jakaś z góry określona trajektoria stóp. Cykl nie będzie miał równomiernego tempa, kolejne podwyżki nie są też w żaden sposób gwarantowane.
PLN relatywnie stabilny po decyzji FED
2015-12-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kursu PLN po wczorajszej decyzji FED w zakresie stóp procentowych. Rynek wycenia polską walutę na poziomie: 4,2920 PLN wobec euro, 3,9620 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9711 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,9095 PLN za funta szterlinga.