Yellen nokautuje dolara

Yellen nokautuje dolara
Rynki o poranku
Data dodania: 2016-03-30 (09:58)

Szefowa Rezerwy Federalnej postanowiła zaskoczyć wszystkich podczas wczorajszego wystąpienia w Nowym Jorku. Ostatnie komunikaty poszczególnych członków FOMC były dosyć niejednoznaczne, więc Yellen postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i dała dość jasny przekaz – FED nie będzie spieszył się z podwyżkami.

Od ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku minęły zaledwie dwa tygodnie, ale wydaje się, że wczorajsza komunikacja Janet Yellen jest zdecydowanie bardziej gołębia niż podczas ostatniego posiedzenia i tak naprawdę trudno ocenić co miało na to wpływ. Dane gospodarcze nie zmieniły się zbytnio od tamtego czasu, tym bardziej, że w zasadzie nie mieliśmy odczytów w tym czasie odczytów wagi ciężkiej. Sytuacja na światowych rynkach też uległa uspokojeniu, a ostatnio obserwowaliśmy nawet niską zmienność, co teoretycznie jest nawet korzystne dla banku centralnego. Yellen stwierdziła, że FED będzie bardzo ostrożny w swoich działaniach, a odbicie inflacji jest niepewne i wkrótce oczekiwania inflacyjne mogą się pogorszyć. Yellen powiedziała także, że FED nadal ma przestrzeń do stymulacji gospodarki i może nawet użyć QE, jeśli będzie to konieczne. Yellen odniosła się także do niepewności w Chinach i powiedziała, że jeśli ceny ropy naftowej spadną, to gospodarka światowa ponownie może ucierpieć. Tym razem szefowa FED nie akcentowała już tego, że do podwyżki stóp procentowych może dojść na każdym kolejnym posiedzeniu i jest to zależne od danych. Po słowach Yellen prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w tym roku spadło z 71,2% do 63,5%; natomiast jeszcze wczoraj istniały duże szanse na podwyżkę we wrześniu, a teraz rynkowe oczekiwania przesunęły się już na grudzień. To wszystko wymiernie wpłynęło na kurs dolara, który został wręcz znokautowany. Kurs EURUSD wrócił już powyżej poziomu 1.13 i znajduje się bardzo blisko maksimów z lutego i marca. Na słabości dolara korzysta także złoty, a kurs USDPLN o poranku znajduje się poniżej poziomu 3,75; co oznacza, że za dolara płacimy najmniej od października zeszłego roku. O słabości dolara świadczy fakt, że traci on względem wszystkich walut z krajów G-10, a także walut głównych rynków wschodzących. Nie ma nawet jednej waluty liczącej się waluty, względem której dolar dziś rośnie.

Wystąpienie Yellen, które było negatywne dla dolara było natomiast świetną wiadomością dla Wall Street, która dosłownie wpadła w euforię. Indeks S&P500 urósł wczoraj o 0,88% i znalazł się na najwyższym poziomie od początku roku, tym samym wracając powyżej 2050 pkt. – kluczowe opory coraz bliżej i dopiero w okolicach 2100 punktów możemy dowiedzieć się jak mocny jest rynek. Inwestorzy, póki co, nie muszą się tym przejmować, a do wzrostów dołączyły także parkiety azjatyckie i europejskie. WIG20 również korzysta na dobrych nastrojach i podczas dzisiejszej sesji na razie zyskuje 0,50%.

Na oddzielny komentarz zasługuje sam fakt zaistnienia tak zaskakującej wypowiedzi już dwa tygodnie po oficjalnym posiedzeniu FED. Jednym z zadań banku centralnego jest prowadzenie stosownej komunikacje z rynkiem, a ma to polegać na tym, że decyzje banku powinny być w miarę przewidywalne. Obecnie komunikacja FED z rynkiem jest na bardzo słabym poziomie i tak naprawdę nikt już nie wie czego spodziewać się po kolejnych posiedzeniach FOMC, wliczając w to samych członków Komitetu, którzy wygłaszają sprzeczne opinie. Yellen pokazała kto rządzi w Rezerwie i chyba po raz pierwszy podczas swojej kadencji zabrała aż tak wyraźne stanowisko, ale po wczorajszym wystąpieniu w zasadzie nie wiemy czy FED nadal jest w cyklu normalizacji polityki monetarnej, czy odłożył to na kolejne lata. To rodzi natomiast duże pole do spekulacji i może podwyższyć zmienność na światowych rynkach.

Źródło: Mateusz Adamkiewicz, Analityk HFT Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

09:56 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

09:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).