Uwierzyć, że dwie podwyżki naprawdę oznaczają dwie

Uwierzyć, że dwie podwyżki naprawdę oznaczają dwie
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2016-03-24 (09:30)

Uczestnicy rynku przygotowują się na długi weekend, co inicjuje realizację zysków z ryzykownych pozycji na FX i rynku towarowym. Zyskuje USD, który mocno ucierpiał w wyprzedaży po zeszłotygodniowej decyzji FOMC, a teraz znajduje nieco wsparcia w jastrzębich komentarzach z Fed. Na rynku PLN tymczasem sennie.

Wczoraj James Bullard z Fed w St. Louis dołączył do klubu zwolenników co najmniej dwóch podwyżek stóp procentowych w tym roku. Powiedział, że podwyżka nawet jeszcze w kwietniu jest możliwa, jeśli kolejny raport z rynku pracy będzie silny. Jego zdaniem presja cenowa nasili się w niedługim czasie, co będzie skutkować szybszym tempem podwyżek w późniejszym okresie. Bullard jest jednym z czołowym jastrzębi w FOMC, więc jego komentarze nie dziwią. Ma też prawo głosu na posiedzeniach w tym roku. Mimo to, biorąc pod uwagę wydźwięk zeszłotygodniowego komunikatu FOMC i komentarze prezes Yellen podwyżka w kwietniu jest mało realna.

W tym miejscu dochodzimy do kwestii, dlaczego tzw. „dot plot” (projekcja FOCM dotycząca ścieżki stóp procentowych) jest mylący. Wszyscy oprócz jednego przedstawiciela zakładają przynajmniej dwie podwyżki stóp w tym roku, tymczasem rynek widzi 70-proc. prawdopodobieństwo jednego ruchu. Bullard, a wcześniej także Harker, czy Williams, mają prawo brzmieć bardziej jastrzębio. Problem w tym, że odkąd wprowadzono „dot plot”, Fed systematycznie obniża oczekiwaną ścieżkę – od połowy 2014 r. usunął z niej 8 podwyżek! W rezultacie obecnie sugerowane przez Fed dwie podwyżki rynek czyta jak co najwyżej jedną. Jest możliwe, że przedstawiciele Fed, chcąc uniknąć zaskoczeń w przyszłości, starają się przekazać rynkowi, że teraz dwie podwyżki naprawdę oznaczają dwie. Moim zdaniem to będzie trudne zadanie.

USD zyskuje w ostatnich kilkunastu godzinach i jastrzębie komentarze z Fed bez wątpienia pomagają. Jednakże na rynku długu nie widać korespondującej reakcji, gdyż rentowności papierów skarbowych faktycznie spadają, będąc bardziej skupione na dołujących indeksach giełdowych. Idąc tym tropem jest bardziej prawdopodobne, że Bullard i inni są pretekstem do redukcji pozycji przed długim weekendem i realizacji zysków z zeszłotygodniowej wyprzedaży USD. Co wówczas zyskało najbardziej, teraz traci najmocniej z wyróżnieniem segmentu surowcowego. Jednak jeśli oczekiwania względem polityki Fed nie zmieniły się, to obecne mamy do czynienia tylko z korektą rajdu ryzykownych aktywów. Ropa WTI zbliżająca się do 39 USD nadaje negatywnych wibracji, ale gdy tutaj presja się wyczerpie, może być dobrym pomysłem ponownie poszukać okazji wśród ryzykownych aktywów. AUD/USD i USD/CAD mogą być dobrym miejscem do startu.

Po wtorkowych atakach w Brukseli ukrócony został potencjał wzrostowy EUR, choć po rynku brak przekonania, by wyraźnie zepchnąć EUR/USD niżej. Inwestorzy ostatnio za często się sparzyli na krótkich pozycjach (niespodzianki w posiedzeniach ECB i FOMC), by prędko wrócić na rynek. USD/JPY pozostaje rozregulowany w swojej korelacji z rynkiem akcji, uderzając dziś w górę pomimo spadających indeksów w USA i Japonii, więc do handlu tutaj lepiej podchodzić ostrożnie.
Kalendarz publikacji otwiera sprzedaż detaliczna z Wielkiej Brytanii, gdzie będzie potrzeba naprawdę sporego zaskoczenia in plus, by odmienić losy GBP, ale mediana na -0,7 proc. nie daje dużo nadziei. GBP/USD pozostaje pod presją spadkową, choć rynek może stracić zapał, gdy już dobije do 1,40. Z USA najbardziej istotne będą dane o zamówieniach na dobra trwałe, gdzie interesujące będzie, czy dane potwierdzą ostatnią poprawę we wskaźnikach koniunktury w przemyśle. Oczekiwania są niskie (-3 proc. m/m) przez spadek zamówień na pojazdy lotnicze, więc uwaga skupi się danych bez środków transportu (-0,3 proc.). Dziś mamy też kolejne wystąpienie Jamesa Bullarda.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.