Intensywny Wielki Tydzień

Intensywny Wielki Tydzień
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-04-02 (10:47)

Drugi kwartał na rynkach azjatyckich rozpoczął się w dobrych nastrojach po tym, jak rządowa wersja indeksy PMI okazała się znacznie wyższa niż oczekiwano. Nastroje popsuła natomiast wypowiedź wicepremiera Chin, który stwierdził, iż władze cały czas muszą przeciwdziałać wzrostowi cen.

Po tym chińskim otwarciu przenosimy się jednak do Europy, gdzie w tym tygodniu mamy posiedzenia banków centralnych oraz do USA, gdzie czeka nas spora porcja danych z najważniejszą publikacją w Wielki Piątek.

Chińska łamigłówka

Finalny odczyt indeksu aktywności PMI dla chińskiego przemysłu sporządzany przez HSBC i Markit potwierdził spowolnienie w chińskiej gospodarce. Co prawda wartość indeksu została skorygowana w górę do 48,3 z pierwotnie podanych 48,1 pkt., ale nadal jest to wartość najniższa od listopada (kiedy PMI wyniósł 47,7 pkt. – najniżej od kwietnia 2009). Tymczasem, rządowy indeks PMI nieoczekiwanie wzrósł z 51 do 53,1 pkt. Jak należy interpretować tę różnicę? Przede wszystkim argumentuje się, iż indeks słabo radzi sobie z usuwaniem czynników sezonowych, a w Chinach bardzo ważnym takim czynnikiem jest tygodniowe święto nowego roku. Rzeczywiście indeks rządowy w przeszłości niemal zawsze pokazywał poprawę sytuacji między lutym a marcem, co pokazuje powrót do normalnej działalności po „świątecznym” miesiącu. Tymczasem odsezonowany indeks powinien eliminować takie efekty, odzwierciedlając jedynie zmiany koniunktury. Po drugie, indeks rządowy skupiony jest na dużych przedsiębiorstwach państwowych, które w coraz mniejszym stopniu reprezentują chiński przemysł. Tym samym wzrost rządowego PMI należy traktować z dużą rezerwą i poczekać na kolejne wskazówki. Jedną z nich będą dane o marcowym handlu zagranicznym – tę publikację poznamy 10 kwietnia.

Banki centralne

Europejski Bank Centralny przeniósł swoje posiedzenie na środę, jednak po kilku bardzo mocno wyczekiwanych decyzjach i konferencjach, ta kwietniowa powinna być przyjęta bez emocji. Nawet jeśli marcowe słabe dane oznaczają problemy gospodarki strefy euro jest jeszcze za wcześnie aby bank decydował się na obniżkę stóp. Na razie też nie będzie mowy o kolejnych operacjach LTRO. Większą szansę na zaskoczenie widzimy w przypadku Banku Australii (decyzja jutro w trakcie sesji azjatyckiej) oraz Banku Anglii (czwartek) – w obydwu przypadkach w stronę rozluźnienia. Pogarszające się dane z Chin mogą skłonić RBA do kolejnej obniżki stóp już teraz, zaś w przypadku Banku Anglii część członków już ostatnio głosowała za dalszą ekspansją monetarną. Zdają się oni nie mieć większości, ale decyzja o zwiększeniu programu skupu obligacji o kolejne 50 mld GBP nie jest całkowicie wykluczona. Gdyby to takich niespodzianek doszło byłoby to naturalnie negatywne odpowiednio dla par AUDUSD i GBPUSD.

Oraz więcej danych

W tym tygodniu czeka nas także sporo danych makroekonomicznych. Tradycyjnie najbardziej wyczekiwany przez inwestorów raport o zmianie zatrudnienia w USA zostanie opublikowany… w Wielki Piątek. Znaczenie tego niefartu umniejsza nieco fakt, iż ostatnie raporty z rynku pracy są dość stabilne i ten również powinien przynieść odczyt w okolicach +200-250 tys.. Interesujące będą również odczyty indeksów aktywności w przemyśle, które poznamy już dziś. Po wstępnych odczytach wiemy już, iż sytuacja w strefie euro nie wygląda najlepiej, a rewizje wstępnych wskaźników z reguły nie są duże (rynek oczekuje wskaźnika dla przemysłu na poziomie 47,7 pkt. i dla usług na poziomie 48,1 pkt.). Natomiast więcej o sytuacji w Europie powiedzą nam szwajcarski PMI (konsensus 49,5 pkt.) oraz brytyjski PMI (konsensus 50,7 pkt.). Pomimo spadku indeksu Chicago PMI w marcu, rynek oczekuje wzrostu amerykańskiego ISM do 53 pkt. Warto jednak pamiętać, iż ISM negatywnie zaskoczył spadkiem w lutym. Przyglądając się poziomom wskaźników regionalnych można oczekiwać wzrostu ISM powyżej zakładanych przez rynek 53 pkt., z drugiej strony wskaźniki te łącznie zniżkowały w marcu – po raz pierwszy od sierpnia ubiegłego roku.

Na wykresach:

EURUSD, W1 – po trzech tygodniach wzrostów para EURUSD rozpoczyna tydzień od testu górnego ograniczenia kanału spadkowego, który to powinien wkrótce rozstrzygnąć o kontynuacji trendu spadkowego bądź większym wybiciu górą. W tym pierwszym przypadku przystankiem dla byków może być 1,3487, wsparcie zaś ustanowione jest przez linię średnioterminowego trendu wzrostowego oraz poziom 1,3322.

W20 (kontrakty), H4 – na wykresie kontraktów na WIG20 zarysował nam się trójkąt obrazujący niezdecydowanie warszawskich inwestorów; wybicie z tej formacji oznaczać będzie test lokalnych szczytów 2393 i 2417 pkt. (w przypadku wybicia górą) bądź też test dołka 2238 pkt. i linii trendu (przebiegającej na moment obecny nieco niżej)

Oil (Brent), H4 – konsolidacja na rynku ropy, o której pisaliśmy w naszych biuletynach kilkukrotnie – trwa w najlepsze; po teście dolnego ograniczenia 121,50 USD w ubiegły czwartek pora na ruch w stronę oporu w okolicach 126,30 USD; dopiero zdecydowane wybicie poza ten kanał będzie oznaczało większy ruch kierunkowy na rynku ropy

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.