Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera
Data dodania: 2017-09-04 (08:44) Ciekawostki inwestycyjne

Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.

Legendarny inwestor, filantrop, prezes Berkshire Hathaway – Warren Buffett. Zmysł do interesów miał od urodzenia. Najpierw pracował jako roznosiciel gazet, by zarobione pieniądze zainwestować w kupno działki, którą z kolei wydzierżawił. Mając zaledwie 11 lat, kupił akcje spółki Cities Service Preferred. Dziś jest na 2 miejscu listy najbogatszych ludzi świata według Forbesa, a jego firma Berkshire Hathaway kontroluje m.in. American Express, Coca – Colę, The Washington Post Company, Gillette. Posiada majątek wyceniony na 75,6 mld dolarów.


SOURCE:WIKIMEDIA

Znany jest z ogromnej ambicji, wystawnego życia i pogoni za młodością - Larry Ellison. Został oddany na wychowanie. Porzucił studia, aby przenieść się z Chicago do Kalifornii. Pierwszą firmę, która zajmowała się tworzeniem oprogramowania do komputerowych baz danych, założył w 1977 roku. Dwa lata później została ona przemianowana na Oracle – firmę giganta informatycznego. Larry Ellison zajmuje 7 miejsce na liście najbogatszych ludzi świata według Forbsa z majątkiem wycenionym na 52,2 mld dolarów.

Szef popularnej sieci kawiarni Starbucks – Howard Schultz – spełnił swój amerykański sen w iście spektakularnym stylu. Wychował się w socjalnym osiedlu dla ubogich. Schultz uczelnię skończył dzięki sportowemu stypendium i jako jedyny z całego osiedla mógł pochwalić się skończonymi studiami. Po przejęciu sklepu o nazwie Starbucks, Schultz rozwinął sieć do ponad 16 tys. kawiarni na całym świecie z zaledwie 60 punktów, a swój majątek pomnożył do wartości prawie 3 mld dolarów, co plasuje go na liście Forbesa na miejscu 660. Howard Schultz pozostał jednak skromny, nadal mówi o sobie jako o zwykłym człowieku z Brooklynu.

Leonardo del Vecchio określany królem okularów nie miał łatwego życia. Wychowany w sierocińcu, dziś jest w posiadaniu majątku o wartości prawie 18 mld dolarów i zajmuje 50 miejsce listy najbogatszych ludzi świata. Pracował w fabryce produkującej obudowy na części samochodowe oraz oprawki do okularów. Luxotticę założył w 1961 roku. Obecnie firma zatrudnia 65 tys. pracowników i posiada ponad 7 tys. sklepów z okularami. Do firmy Del Vecchia należą amerykańskie sieci Sunglass Hut i LensCrafters oraz takie marki jak Ray-Ban czy Oakley. Jego motto to: „praca jest najważniejsza”.

Niewiarygodną wydaje się historia życia Sheldona Adelsona, znajdującego się na 20 pozycji najbogatszych ludzi świata. Zaczynał od sprzedawania gazet, potem cukierków. Dziś jest prezesem największej sieci kasyn w Las Vegas, mieście królującego pokera, gdzie organizowane są co roku liczne mistrzostwa pokerowe, mieście zabawy, pieniędzy, marzeń i właśnie takie największe marzenie Sheldona Adelsona się spełniło, bo kiedyś spał na podłodze, a dziś może spać nawet z złotym łóżku, w końcu może pochwalić się majątkiem opiewającym na 30,4 mld dolarów.


SOURCE:WIKIMEDIA

Jego droga do bogactwa jest już legendą. Ucieka z Chin do Hongkongu podczas wojny chińsko – japońskiej. W wieku 12 lat musi opuścić szkołę, aby podjąć się pracy. W wieku 14 lat zakłada swoją własną firmę produkującą plastikowe zabawki i przedmioty codziennego użytku, a później plastikowe kwiaty. Mowa o najbogatszym mieszkańcu Hongkongu – Li Ka-shing – prezesie CK Hutchison Holdings, firmie która zatrudnia ponad 310 000 ludzi różnych narodowości. Miliarder poświęcił wiele lat na zagraniczną ekspansję swojej firmy i obecnie Hutchison zarządza siecią 10 tys. sklepów na całym świecie, dostarcza również usługi telekomunikacyjne do ponad 60 mln klientów w Europie, południowo-wschodniej Azji, Hongkongu i Australii.

Nie byłoby tego artykułu bez wyszukania informacji w najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej świata – Google – które powstało z inicjatywy dwóch studentów, Larry’ego Page’a i Siergieja Brina. Wspólnie stworzyli wyszukiwarkę BackRub. W czasie analizy powiązań między stronami internetowymi Larry i Siergiej odkryli nowe, znacznie wydajniejsze algorytmy przeszukiwania. Początkowo BackRub testowany był w domu Larry’ego na jego prywatnych komputerach, później z rozwiązania korzystał już cały kampus. W 1997 BackRub przemianowano na Google. Serwery umieszczono w garażu, a oddani w całości pracy nad wyszukiwarką Page i Brin zarobili pierwsze 100 000 dolarów. Dziś mają: Page 40,7 mld dolarów, a Brin 39,8 mld dolarów i zajmują na liście Forbsa odpowiednio miesca 12 i 13 miejsce.

Źródło: Ciekawostki inwestycyjne
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.