Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety
Data dodania: 2017-03-24 (09:01) Inwestycje alternatywne

O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.

Nie tylko dlatego, że jedna zła inwestycja możne nas pozbawić kapitału, ale po prostu dlatego, że zróżnicowane aktywa pozwalają zarabiać skuteczniej i efektywniej niż zaufanie w jedno tylko narzędzie do mnożenia gotówki.

To, co wydaje się mniej oczywiste, to również możliwość dywersyfikacji w działalności przedsiębiorstwa. Moce przerobowe i umiejętności pracowników oraz ich czas spędzany na wykonywaniu zadań to przecież tez wartościowe, ważne aktywa, które przedsiębiorca musi mądrze zainwestować, żeby wycisnąć z nich jak najwięcej. Jednak w przypadku przedsiębiorstwa dywersyfikacja, różnicowanie działalność jest bardziej skomplikowane niż „proste” żonglowanie swoim portfelem inwestycyjnym.

Boleśnie przekonuje się o tym inPost, firma Rafała Brzóski, która jeszcze w 2016 roku święciła triumfy jako jedno z najszybciej rozwijających się polskich przedsiębiorstw. inPost, specjalizujący się w prostych usługach pocztowych, budujący swoją potęgę przede wszystkim na koncepcji Paczkomatów. Paczkomaty, czyli samoobsługowe, szeroko dostępne i łatwe w użyciu skrytki pocztowe, dzięki którym można nadawać i odbierać korespondencję (w tym i większe paczki) bez wizyty na poczcie, kolejek i skomplikowanych procedur.

Zachęcona sukcesem i gwałtownym rozwojem firma rozszerzyła swoją działalność o praktycznie wszystkie możliwe usługi pocztowe: rozpoczęła działalność kurierską, przejęła obowiązek dostarczania korespondencji urzędowej do wszystkich mieszkańców kraju i zapowiedziała ekspansję sieci paczkomatów do innych krajów Europy. Jak się okazuję strategia „wielu srok” nie przyniosła firmie spektakularnego sukcesu. Obecnie przedsiębiorstwo ma kłopoty z utrzymaniem płynności, wycofało się z obsługi listów urzędowych, a ostatni rezygnowało z listów poleconych w ogóle na rzecz droższych paczek. Szybkiego rozwoju nie przyniosła też ekspansja na zagraniczne rynki.

Zdecydowanie lepiej wydaje się sprawdzać dywersyfikacja na poziomie zbliżonych do siebie usług. Inpost postawił na dziedziny pozornie tożsame, czyli usługi pocztowe. Jednak usługi kurierskie i obowiązkowe dostarczanie istotnej korespondencji do rok własnych tak naprawdę jest tylko pośrednio związane z prowadzeniem sieci skrytek pocztowych. Dużo lepiej radzą sobie firmy rozszerzające swoją działalność w rzeczywiście pokrewnych tematach. Pokerstars, marka stojąca za jedną z największych platform do gry w pokera online rozszerza swoją działalność na podobną platformę, PokerStars Casino, dzięki temu może używać technologii i wiedzy zdobytej przy tworzeniu swojej pierwszej platformy. Podobnie: Nasz rodzimy CD Projekt postawił na szeroko pojętą dywersyfikację w dziedzinie tworzenia i dystrybucji gier komputerowych, tworząc szeroką sieć zależnych od siebie działów. CD Projekt RED powstał jako studio developerskie i zajął się produkcją gier komputerowych a dziś prawdopodobnie jest największą marką wywodzącą się z rodziny CD Projekt.

Sam CD Projekt zajął się działalnością wydawniczą, rozszerzając swoją działalność na sprzedaż wysyłkową gier (CDP.pl, które w ramach wykupu menedżerskiego stało się osobną firmą) i cyfrową dystrybucję gier GOG, czyli Good Old Games, które na początku dystrybuowało klasyczne, niedostępne gdzie indziej tytuły, by w końcu przenieść się do „pierwszej ligi” czyli dystrybucji różnorakich tytułów, łącznie z nowościami.

Podobne przykłady można mnożyć, dywersyfikacja wydaje się sprawdzać, kiedy to przemyślane działanie, oparte na rzeczywistych możliwościach firmy. Szersze działanie, wykraczające poza know-how, a przede wszystkim gotowe zaplecze technologiczne to przedsięwzięcie równie ryzykowne jak otwieranie „świeżej” firmy od zera.

Źródło: Inwestycje alternatywne
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.