Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Ciąg dalszy kampanii przedwyborczej na GPW
2022-07-19 Komentarz giełdowy XTBPoniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się umiarkowanym zwycięstwem giełdowych byków, które po wczorajszej efuorii były w stanie zapewnić indeksowi WIG20 jedynie rachityczną kontynuację wzrostów. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję 0,59% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania mBanku (wzrost o 3,40%) oraz PGE z wynikiem 2,73% na plusie. Giełdowe niedźwiedzie zdominowały sentyment na akcjach Asseco Poland powodując spadek wartości walorów o 1,99% oraz PZU z wynikiem 1,74% “pod kreską”.
Kolejny dzień korekty na dolarze, EURUSD powyżej 1,0200
2022-07-19 Poranny komentarz walutowy XTBW minionym tygodniu notowania głównej pary walutowej - EURUSD spadły poniżej poziomu parytetu. Niemniej bardzo szybko doszło do odreagowania, a podczas piątkowej sesji mogliśmy obserwować wyraźne osłabienie amerykańskiej waluty. Sentyment korekcyjny jest także kontynuowany po weekendzie. Wczoraj dolar także nie radził sobie najlepiej, a dzisiejszy poranek przynosi kontynuację osłabienia USD. W momencie przygotowywania tego komentarza, czyli przed godziną 10:00, dolar traci około 0,9% w ujęciu do walut antypodów - AUD i NZD.
Jastrzębie na antypodach
2022-07-19 Raport DM BOŚ z rynku walutW ostatnich dniach na globalnych rynkach walutowych obserwowaliśmy delikatne ustąpienie siły amerykańskiego dolara, które stworzyło dogodne warunki do korekt na wielu parach walutowych. Kurs eurodolara odbił się od parytetu w górę i dotarł z powrotem ponad 1,01. Oprócz euro, zwyżki względem dolara zanotowało większość walut świata.
Gdzie będzie EURUSD pod koniec tygodnia?
2022-07-19 Komentarz poranny TMS BrokersDopóki nie stanie się jasne czy pod koniec tygodnia znów popłynie gaz, dopóty odbicie na EURUSD będzie ograniczone. Ciekawe również będzie to jak zareaguje EBC, które w swoich decyzjach bez wątpienia bierze pod uwagę zagrażający gospodarce czynnik. W wyniki chwilowej poprawy nastrojów na rynkach główna para walutowa zahaczyła wczoraj o poziom 1,02. Czy jest szansa na podejście na jeszcze wyższe poziomy?
Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej
2022-07-19 Komentarz surowcowy DM BOŚPo trwających ponad miesiąc przecenach, notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Wczoraj ceny ropy wzrosły o ponad 5%, natomiast dzisiaj rano poruszają się w okolicach poniedziałkowego zamknięcia. Na razie trudno jednak mówić o istotnym uspokojeniu nastrojów na rynku ropy naftowej. Na rynku tym nadal dominują te same obawy co we wcześniejszych tygodniach.
Kampania przedwyborcza na GPW
2022-07-18 Komentarz giełdowy XTBPoniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się zwycięstwem giełdowych byków, które przeceny z ostatniego tygodnia postanowiły wykorzystać do zakupów, zwłaszcza na spółkach z sektora paliwowego, energetycznego oraz bankowego. PKN Orlen zakończył dzień z wynikiem 5,91% na plusie, LOTOS urósł o 4,89%, PGNIG o 4,21%, PGE o 3,15%. Z sektora banków na uwagę zasługuje Bank Millennium, którego akcje urosły dzisiaj o 6,83% oraz Santander, który zakończył sesję z wynikiem 4,27%. WIG 20 zakończył dzień na poziomie 1669,48 PKT, co przekłada się na dzienny wzrost w wysokości 3,05%.
Przed EBC duże wyzwanie
2022-07-15 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW przyszłym tygodniu EBC prawdopodobnie podniesie swoje kluczowe stopy procentowe po raz pierwszy od ponad dekady. Rynek nadal zastanawia się jednak nad tym na ile więcej zdecyduje się Rada Prezesów w II półroczu 2022 oraz 2023 roku. Oczekiwania rynkowe wskazują, że stopa depozytowa wzrośnie do poziomu 1,5 proc. do wiosny 2023 roku. Ale to założenie obarczone jest dużym ryzykiem. Dodatkowo jest mało prawdopodobne, aby taka zmiana wystarczyła do trwałego obniżenia inflacji do celu EBC, jakim jest poziom 2 proc.
Wall Street włączyło 'risk on'?
2022-07-15 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja od początku przebiega pozytywnie dla największych giełdowych indeksów od Europy po Amerykę Północną. Słaby początek sezonu wyników w USA nie spowodował kolejnej kapitulacji byków przez co część kupujących prognozuje dłuższe odreagowanie. Czy rzeczywiście powinniśmy obserwujemy początek lepszej połowy roku? Choć jedna sesja to zdecydowanie za mało by ocenić czy obserwujemy dni na które byki czekały od wielu miesięcy warto zwrócić uwagę na to, że popyt nie rezygnuje mimo rozpoczynającego się sezonu wyników, który wiążę się z podwyższoną zmiennością.
EUR/USD poniżej parytetu. Chiny zwalniają.
2022-07-15 Komentarz poranny TMS BrokersEUR/USD jedynie na chwilę spadł poniżej parytetu. Widać, że poziom jest broniony z dużą determinacją i jego trwałe przebicie nie jest takie oczywiste. W nocy poznaliśmy dane na temat chińskiej gospodarki – widać mocny wpływ lockdown-u w Szanghaju i innych regionach. Słabość euro wynika również z problemów włoskiego rządu. Spready obligacji z półwyspu Apenińskiego ponownie poszerzyły się. EBC jest zaniepokojony tym zjawiskiem.
Rynki przesadziły z wyceną podwyżek przez FED?
2022-07-15 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek dolar wypada mieszanie. Prawdopodobieństwo ruchu o 100 punktów bazowych na stopach podczas posiedzenia FED zaplanowanego na 27 lipca spadło poniżej 50 proc. po tym jeden z największych "jastrzębi" w FED - Christopher Waller - stwierdził, że rynki przesadziły z oczekiwaniami, co do tak dużego ruchu. Na razie nie widać jednak wyraźniejszej presji na osłabienie dolara, choć niewykluczone, że takowa pojawi się w kolejnych dniach.
Cena złota już w okolicach 1700 USD za uncję
2022-07-15 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania złota w bieżącym tygodniu kontynuowały ruch w dół. Presja na spadek cen tego kruszcu trwa już od ponad 4 miesięcy, jednak w ostatnich tygodniach niedźwiedzie się dodatkowo umocniły, a przeceny przyspieszyły. Już praktycznie od miesiąca na rynku złota liczbę wzrostowych sesji można było policzyć na palcach jednej ręki. W rezultacie, bieżący tydzień prawdopodobnie będzie już piątym z kolei spadkowym tygodniem na rynku tego kruszcu.
Chiny niemal pod wodą
2022-07-15 Poranny komentarz walutowy XTBUwaga rynków w ostatnim czasie skupiona jest na inflacji, działaniach banków centralnych i kryzysie energetycznym w Europie. Tymczasem informacje napływające z Chin również nie napawają optymizmem. Kiedy gospodarka Chin powróciła do wzrostu w trzecim kwartale 2020 roku wydawało się, że obawy o spadek PKB w ujęciu rocznym to już przeszłość. W zakończonym kwartale PKB wzrósł, ale minimalnie bo zaledwie o 0,4% r/r. Sama skala bieżącego wzrostu chińskiej gospodarki to jednak nie jedyny problem.
Recesja zdominuje sezon wyników?
2022-07-14 Komentarz giełdowy XTBKupujący, którzy spodziewali się wyników dźwigających w górę wyprzedawane indeksy i odtrąbienia cenowych dołków dziś ponownie spotykają się z podażową ścianą. Sezon kwartalnych raportów na amerykańskiej giełdzie otworzyły dziś JP Morgan i Morgan Stanley. Sektor bankowy wyraźnie obawia się spowolnienia i niewypłacalności klientów, a marżowość bankowości inwestycyjnej notuje spadki w obliczu trudnych warunków inwestycyjnych, rynkowej zmienności i znaczącego pogorszenia sentymentów na giełdach.
FED klepnie 100 punktową podwyżkę?
2022-07-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek przynosi umocnienie amerykańskiego dolara na szerokim rynku, z którego wyłamuje się jedynie jego australijski odpowiednik - wsparciem dla AUD stały się świetne dane z rynku pracy (zatrudnienie wzrosło w czerwcu o 88,4 tys., a stopa bezrobocia spadła do 3,50 proc.), które podbiły oczekiwania, co do skali podwyżki stóp procentowych na sierpniowym posiedzeniu RBA (w stronę ruchu o 75 punktów bazowych).
Kolejny wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2022-07-14 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dynamicznym spadku notowań ropy naftowej podczas wtorkowej sesji, cena tego surowca ustabilizowała się, jednak pozostała poniżej poziomu 100 USD za baryłkę. Tym samym, coraz wyraźniej na rynku ropy dają się odczuć negatywne nastroje, powiązane z obawami recesji i spadku popytu na paliwa na świecie. W tę retorykę wpisują się wczorajsze dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj, jak co tydzień, dane na ten temat przedstawił amerykański Departament Energii.
Ceny w USA rosną najszybciej od ponad 40 lat!
2022-07-14 Poranny komentarz walutowy XTBKluczowym wydarzeniem wczorajszej sesji była publikacja danych o inflacji konsumenckiej ze Stanów Zjednoczonych. Jak podał Departament Pracy USA, inflacja CPI wyniosła w czerwcu aż 9,1%! Jak widać z rekordową inflacją mamy do czynienia nie tylko w Polsce, ale także za oceanem. Wczorajszy odczyt sięgnął najwyższego poziomu od listopada 1981 roku. Co prawda analitycy spodziewali się dalszego wzrostu inflacji, jednak do poziomu 8,8%.
Najsilniejsza od marca zwyżka kursów ukraińskich spółek rolnych na GPW
2022-07-14 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajszym danym o najwyższym od 1981 roku rocznym tempie inflacji w USA zanotowanym w czerwcu br. (+9,1 proc. r/r wobec +8,6 proc. w czerwcu i oczekiwań ekonomistów na poziomie +8,8 proc.) towarzyszyła umiarkowanie negatywne reakcja rynku akcji w USA (S&P 500 –0,45 proc., DJIA -0,67 proc., Nasdaq Composite -0,15 proc.). Najniżej od roku zamknął się w środę kanadyjski S&P/TSX Composite (-0,34 proc.).
Wall Street uklepuje dołek przed sezonem wyników?
2022-07-13 Komentarz giełdowy XTBDziś największe indeksy giełdowe tracą, jednak amerykańskie indeksy pokazują siłę po bardzo słabym otwarciu. Choć wydawało się, że sezon wyników może przynieść upragnioną ulgę bykom, a inflacja może zacząć wyhamowywać w obliczu recesyjnych obaw i agresywnego FED wciąż wydaje się to być raczej wizją w którą chcieliby wierzyć kupujący. A może nagła poprawa sentymentu w drugiej części sesji zwiastuje, że kręcimy się blisko dołka? Czy indeksy czekają jeszcze głębsze spadki?
FED zrobi to samo, co Bank Kanady?
2022-07-13 Raport DM BOŚ z rynku walutDwie informacje są dzisiaj kluczowe - pierwsza to rekordowa inflacja CPI w USA, która przewyższyła oczekiwania rynku na poziomie 8,8 proc. r/r, druga to podwyżka stóp procentowych w Kanadzie o 100 punktów bazowych. Wprawdzie odczyt nie przekroczył bariery 10 proc. r/r jak to miało miejsce w fake'owym raporcie, jaki pojawił się wczoraj wieczorem, to dane mocno martwią FED i rynki.
Inflacyjne przecieki
2022-07-13 Raport DM BOŚ z rynku walutWczoraj wieczorem na rynku pojawiły się plotki o rzekomym wycieku danych dotyczących inflacji CPI, która oficjalnie zostaną opublikowane dzisiaj o godz. 14:30. Według niego wskaźnik cen miał w czerwcu mocno przyspieszyć i przekroczyć psychologiczną barierę 10 proc. r/r. Tymczasem mediana ekonomistów wskazuje na 8,8 proc. r/r wobec 8,6 proc/ r/r w maju, oraz lekkie cofnięcie miary bazowej (core) do 5,8 proc. r/r z 6,0 proc. r/r. Jak będzie faktycznie?