Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czekając na NFP

Czekając na NFP

2022-06-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł powrót do słabego dolara, ale już piątkowy ranek daje mieszane wskazania, co pokazuje, że próba interpretacji scenariusza na dzisiaj nie będzie łatwa. Kluczowym punktem programu będą dane Departamentu Pracy USA, które poznamy o godz. 14:30. Wczorajsze słabe dane ADP (zaledwie 128 tys. nowych etatów w maju), oraz rozczarowujące wskazania subwskaźnika zatrudnienia w indeksie ISM dla przemysłu ze środy (49,6 pkt.) to sygnał, że dzisiaj nie należy spodziewać się pozytywnych odczytów.
Obrona poziomów horyzontalnych na indeksach w USA

Obrona poziomów horyzontalnych na indeksach w USA

2022-06-02 Komentarz giełdowy XTB
Podczas czwartkowej sesji mogliśmy obserwować raczej lepsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel wyżej. Niemiecki DAX zareagował wczoraj na wysokości kluczowej strefy wsparcia w rejonach 14300 pkt, po czym dziś ruch w górę był kontynuowany. Jeżeli obecny kierunek zostanie utrzymany, powinniśmy oczekiwać ataku na strefę oporową w okolicach poziomu 14600 pkt. Z kolei jej przekroczenie, mogłoby zwiastować nawet atak na szczyty z końcówki marca tego roku - rejonach 14870 pkt.

Lekka poprawa nastrojów na rynku

Lekka poprawa nastrojów na rynku

2022-06-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy handel przynosi nieznaczną poprawę nastrojów rynkowych, dzięki czemu eurodolar zyskuje +0,36% i obserwowany jest w okolicy 1,06910$. Lekkie złagodzenie cen ropy naftowej (-2% na CRUDE OIL WTI) przyciąga inwestorów do bardziej ryzykownych aktywów i walut. Jest to melodia na złagodzenie presji inflacyjnej i tym samym na minimalne zmniejszenie oczekiwań dot. tempa wzrostu stóp procentowych Fed. Pamiętajmy jednak, że cykl podwyżek cen kredytów w USA dopiero co się rozpoczął, stąd m.in. ostatnie zwyżki rentowności 10- letnich amerykańskich papierów skarbowych do okolic 3,2030%.
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

2022-06-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydawałoby się, że dobre dane powinny wspierać sytuację na rynkach finansowych. Wczorajsze dane dotyczące nastrojów wśród przedsiębiorstw przemysłowych w Stanach Zjednoczonych, mierzonych poprzez indeks ISM pokazały nieoczekiwaną poprawę. To z kolei zmartwiło inwestorów, ze względu na to, że gospodarka jest w stanie przetrzymać mocniejsze i szybsze podwyżki stóp procentowych. Ostatecznie obserwowaliśmy spadki na indeksach oraz powrót siły dolara. Dosłownie kilka dni temu na rynku mówiło się o powolnym łagodzeniu stanowiska ze strony Rezerwy Federalnej.
Dobre dane wspierają USD

Dobre dane wspierają USD

2022-06-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy raport ISM wywołał aprecjację dolara. Inwestorzy otrzymali potwierdzenie, że gospodarka USA ma się jak na razie dobrze pomimo ostatnich zaostrzeń warunków finansowych. Nie da się ukryć, że w tym momencie większe emocje i tym samym większą zmienność na rynku będą wywoływać dane na temat koniunktury w Stanach Zjednoczonych. O inflacji wiemy już wszystko, jest wysoka i prawdopodobnie będzie spadać ale w wolnym tempie. W tych okolicznościach dane z rynku pracy dziś (ADP) a szczególnie te jutro (NFP) mogą ponownie wywołać większy ruch na USD. Nie zapominajmy o ISM dla usług.
Słabszy sentyment, silniejszy dolar

Słabszy sentyment, silniejszy dolar

2022-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa przynosi lekkie podbicie dolara, co ma związek ze słabszym zakończeniem wczorajszej sesji na Wall Street. Inwestorzy znów zaczynają się zastanawiać, na ile strategia na zasadzie "kiepskie dane, to dobre dane, bo banki centralne nie będą mocniej dociskać" jest, aby na pewno słuszna, biorąc pod uwagę trudne do oceny ryzyko twardego lądowania globalnej gospodarki za kilkanaście miesięcy.
Inflacja dalej zagrożeniem

Inflacja dalej zagrożeniem

2022-06-01 Poranny komentarz walutowy
W maju inflacja w polskiej gospodarce przyspieszyła do 13,9% r/r. Rynek przyjął te dane spokojnie, nie oznacza to jednak, że problemu nie ma. Na rynku globalnym obserwujemy natomiast możliwy zwrot w notowaniach EURUSD. Percepcja polskich danych była taka, jak gdyby problem inflacji został rozwiązany. Ponieważ w ostatnich miesiącach inflacja często mocno zaskakiwała wzrostem, nie wykluczało się nawet publikacji na powyżej 14%. Jednak dane nie są dobre. Nadal rosną ceny w najważniejszych kategoriach.
Embargo podnosi ceny ropy

Embargo podnosi ceny ropy

2022-05-31 Poranny komentarz walutowy
Długo wyczekiwane porozumienie wreszcie ujrzało światło dzienne – Unia decyduje się na zaprzestanie importu rosyjskiej ropy. Jak to zwykle bywa w tak szerokim gronie, porozumienie nie jest do końca pełne, ale i tak widzimy presję na wzrost ceny surowca. A to oznacza problemy dla europejskiej gospodarki. Czy unijne porozumienie to faktycznie embargo na ropę? Embargo przewiduje całkowity zakaz, tymczasem unijne porozumienie to zakaz, ale nie całkowity i nie od razy a z końcem roku.
Jest porozumienie dotyczące zakazu importu ropy naftowej z Rosji do UE

Jest porozumienie dotyczące zakazu importu ropy naftowej z Rosji do UE

2022-05-31 Komentarz surowcowy DM BOŚ SA
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi przełomową informację o uzgodnieniu przez kraje Unii Europejskiej zakazu importu rosyjskiej ropy do Wspólnoty. Nie jest to zakaz całkowity, jednak obejmuje on zdecydowaną większość dostaw ropy z Rosji do UE, co praktycznie natychmiast przyniesie efekt w postaci uderzenia w tamtejszą gospodarkę. W dniach 30-31 maja ma miejsce spotkanie przywódców 27 krajów UE. Wielu dyplomatów już w ostatnich dniach wyrażało wiarę w to, że uda się osiągnąć porozumienie właśnie na tym spotkaniu.
Nieznaczne cofnięcie dolara

Nieznaczne cofnięcie dolara

2022-05-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dobre zakończenie czwartkowego handlu na Wall Street nieco poprawiło globalny sentyment, w efekcie dolar jest dzisiaj rano słabszy. Wygląda na to, że rynki próbują korzystać na tym, że FED może nie być bardziej "jastrzębi" w kolejnych miesiącach, ponad to, co już zostało wycenione. Problem w tym, że taki scenariusz może jednocześnie zapowiadać boleśniejsze lądowanie gospodarki, a tutaj nie jest już jasne, co zostało zdyskontowane, a co nie. W każdej chwili na Wall Street może powrócić nerwowość, co tym samym dałoby pretekst do podbicia dolara.
Wyścig o platformy wydobywcze na rynku ropy naftowej

Wyścig o platformy wydobywcze na rynku ropy naftowej

2022-05-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ SA
Po wczorajszej solidnej zwyżce, notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie. Presja na wzrost notowań tego surowca jest w dużym stopniu uwarunkowana obawami o podaż ropy naftowej w Europie. Co prawda nadal los sankcji dotyczących zakazu importu ropy naftowej z Rosji do UE jest niepewny, ale i tak dostawy rosyjskiej ropy naftowej do Europy znacząco zniżkowały ze względu na m.in. problemy z płatnościami oraz ogólną niechęć traderów do zamówień ropy z Rosji.
Czy podatki od

Czy podatki od "ekstra" zysków pojawią się również w Polsce?

2022-05-27 Poranny komentarz walutowy
Na rynkach obserwujemy wyraźną poprawę nastrojów. Wczoraj Wall Street zaliczyło bardzo mocne odbicie, a dolar kontynuował oddawanie ostatnich wzrostów, na czym korzystały silnie wyprzedane waluty takie jak euro czy funt. Funt zyskuje dzięki perspektywom wsparcia dla najbardziej dotkniętych inflacją konsumentów. Podobne wsparcie szykowane jest również na Węgrzech. Chociaż finansowanie obu tych programów w dwóch różnych krajach jest podobne, to jednak zachowanie rynków jest odmienne. Czy podobnych działań powinniśmy się spodziewać również w Polsce?
Kolejna fala wyprzedaży

Kolejna fala wyprzedaży

2022-05-24 Komentarz giełdowy XTB
Dziś przez rynki przelewa się kolejna fala wyprzedaży, w centrum zainteresowania znajduje się wciąż wyprzedawany sektor technologiczny. Słabe dane z USA ponownie wystraszyły pozostałe na rynku byki i rzuciły cień na rynek nieruchomości. Jak daleko może sięgać wyprzedaż? Czy warto szukać dna spadków? Od kilkunastu tygodni na Wall Street trwa ożywiona debata między grupą analityków, która wieszczy poważną recesję i dłuższy okres osłabienia a drugą grupą, która wciąż pozostaje przy tym, że mamy do czynienia z rynkową, głęboką korektą.
Nietrwały optymizm na rynku ropy naftowej

Nietrwały optymizm na rynku ropy naftowej

2022-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Jeszcze na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu, związanego głównie z informacjami dotyczącymi znoszenia restrykcji pandemicznych w Szanghaju, kluczowej metropolii Chin. Niemniej, już obecnie są one przyćmiewane przez obawy związane z pogarszającą się sytuacją w Pekinie. Chińska stolica notuje bowiem wzrost zakażeń koronawirusem, co budzi pytania o powrót lockdownów – a przy okazji, także o popyt na ropę naftową w Chinach.
Dolar wyhamował

Dolar wyhamował

2022-05-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowana w poniedziałek słabość dolara wyhamowała - wtorkowe ruchy są niewielkie (najsilniejsze jest euro, które zyskuje 0,25 proc. wobec dolara, z kolei najsłabszy dolar nowozelandzki, który traci 0,31 proc.). Lepsze nastroje na Wall Street widoczne wczoraj wieczorem, zostały podkopane przez słabe wyniki spółki Snapchat, które zaważyły na sentymencie wokół spółek technologicznych, co przełożyło się na zachowanie indeksów w Azji.
EUR/PLN najniżej od końca lutego

EUR/PLN najniżej od końca lutego

2022-05-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy skok w górę kursu EUR/USD o 1,25 proc. był najsilniejszy od 9 marca br. W trakcie 7 sesji kurs EUR/USD wzrósł ze swego 5-letniego minimum o prawie 3 proc., co było najsilniejszym tego typu ruchem od lipca 2020. Przyczyną tego odbicia się kursu euro względem amerykańskiego dolara była poniedziałkowa wypowiedź przewodniczącej Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde sugerująca wyjście wysokości podstawowych stóp procentowych strefy euro na dodatnie poziomy do końca III kw. br. Obecnie stopa depozytowa ECB wynosi -0,5 proc.
EBC pomaga złotemu

EBC pomaga złotemu

2022-05-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Notowania złotego wobec euro pozostają względnie stabilne, ale nasza waluta umacnia się wobec dolara. To efekt zapowiedzi EBC, który po majowej „wpadce” zaczyna zmieniać front. Już przed majowym posiedzeniem EBC rynki oczekiwały zwrotu. Wiele banków centralnych od dawna podnosi stopy i część rynku oczekiwała, że EBC przynajmniej zakomunikuje taki kierunek. Tak się jednak nie stało i euro znalazło się pod presją, a kurs EURUSD znalazł się w okolicach 1,035, minimum z przełomu 2016 i 2017 roku.
Popyt z szansą na rozpoczęcie rajdu?

Popyt z szansą na rozpoczęcie rajdu?

2022-05-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w raczej pozytywnych nastrojach choć strona popytowa pozostaje aktywna ale do euforycznej reakcji wciąż jej daleko. Choć byki pokazały siłę pod koniec piątkowej sesji, gdzie powstrzymały kaskadową wyprzedaż na amerykańskim parkiecie, dziś straciły część impetu (choć wzrosty są kontynuowane). Czy wyceny indeksów są już dość okazyjne by skłoniły byki do zakupów, a zielony początek tygodnia przesądzi o kolejnych sesjach? Czy może popyt przeoczy szansę na rozpoczęcie rajdu?
Dlaczego rubel jest najmocniejszą walutą na świecie?

Dlaczego rubel jest najmocniejszą walutą na świecie?

2022-05-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Poranek ostatniego pełnego tygodnia maja jest dla rynków finansowych bardzo pozytywny. Niemal wszędzie obserwujemy próbę negowania obaw związanych ze spowolnieniem gospodarczym czy recesją. Silny w ostatnich amerykański dolar oddaje część swoich wzrostów, waluty krajów wschodzących, w tym również zaliczając polskiego złotego umacniają się, a kontrakty na indeksy giełdowe zaliczają kolejną próbę odbicia. Jest jednak rynek, który teoretycznie dominuje wzrostami mierząc zmianę od początku roku. Jest to rosyjski rubel. Jakim cudem waluta kraju, który niemal upadł pod ciężarem sankcji jest taka mocna? To efekt sztucznej wyceny.
Popyt powoli odzyskuje siły

Popyt powoli odzyskuje siły

2022-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący bronią się przed spadkami, indeksy notują wzrosty a pozytywne informacje wokół braku wzrostu zakażeń z Chin i lepsze dane o nastrojach konsumentów z Wielkiej Brytanii dodały trochę argumentów stronie popytowej. Czy dzisiejsza zielona końcówka tygodnia zwiastuje poprawę na szerokim rynku i będziemy mogli oczekiwać kontynuacji odreagowania w przyszłym tygodniu? Końcówki tygodnia zwykle są nerwowe dla inwestorów i gdy sentyment na rynku utrzymuje się negatywny rzadko która piątkowa sesja ma siłę, by przekonać kupujących do utrzymywania otwartych pozycji przez weekend.