Ważne dane makro przed decyzjami banków centralnych

Ważne dane makro przed decyzjami banków centralnych
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-01-31 (08:44)

Dolar zyskał a indeksy giełdowe z Wall Street straciły – taki obraz rynku maluje się na 2 dni przed decyzją Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Ten tydzień dopiero się rozkręca. Pod kątem makro dzisiejszy dzień będzie wyglądać już bardziej obficie w porównaniu do poniedziałku – głównie za sprawą Europy. Francja pokaże wyniki inflacyjne za styczeń. Zaplanowany na dziś odczyt dla Niemiec z powodów technicznych został przełożony.

Dowiemy się również w jakim tempie rozwijała się strefa euro w IV kwartale ub.r. Jutro z kolei zostanie zaprezentowany wskaźnik HICP dla całego tego obszaru gospodarczego. To z pewnością dane, na które zwróci uwagę EBC, który o swojej polityce pieniężnej będzie decydował w czwartek.

Na ten moment rynek liczy na ruch o 50 punktów bazowych w górę ze strony Lagarde i 25 od Powella. Przynajmniej tak wskazują wyceny rynkowe oparte o kontrakty futures. Większych niespodzianek na ten moment nie powinniśmy oczekiwać . Być może takie pojawią się ale dopiero w marcu, kiedy otrzymamy kolejne porcje danych makro. Jeśli one uległy by zdecydowanemu pogorszeniu, wówczas „gołębie” z EBC zaczną mocniej dawać sygnał o swoim istnieniu. Brak większych niespodzianek nie oznacza oczywiście, że nie będzie zmienności na rynku walutowym. Pojawić się ona może już dziś w czasie publikacji danych o inflacji z największych gospodarek europejskich. Jutro z kolei większe ruchy mogą pojawić się kiedy wskaźnik HICP zostanie podany dla całej strefy euro.

Dane inflacyjne będą charakteryzować się wieloma efektami statystycznymi – wiec można oczekiwać jakiś większych zaskoczeń. Od stycznia bowiem obowiązuje nowa waga koszyka dóbr. Mają one odzwierciedlać zmiany w strukturze konsumpcji w poprzednim roku. Pamiętajmy, że po zniesieniu ograniczeń pandemicznych popyt na usługi znacząco wzrósł. Ich waga będzie wyższa w obecnym roku w porównaniu do 2022 r. W ostatnim czasie istotny wpływ na inflację miały działania rządu mające na celu złagodzenie wpływu wyższych cen energii. W Niemczech rząd przejął w grudniu miesięczne płatności za gaz ziemny i ogrzewanie miejskie. To spowodowało, że ich ceny znacznie spadły. Teraz, gdy ten efekt zniknął, znów będą one rosły. Wzrost ten zostanie jednak spowolniony przez nowe "hamulce cenowe" dla gazu ziemnego i energii elektrycznej w Niemczech, które zostaną wprowadzone dopiero w marcu, ale będą stosowane wstecz od stycznia i dlatego zostały uwzględnione w statystykach. Z kolei ulga podatkowa we Włoszech wygasła z końcem 2022 roku, co przyczyniło się do wzrostu cen benzyny i oleju napędowego o około 8 proc. na początku 2023. Również we Francji wygaśnięcie rządowego rabatu na paliwa spowodowało znaczny wzrost ich cen w styczniu. Już wczoraj dane z Hiszpanii (CPI, HICP) zaskoczyły wyższymi odczytami, głównie mowa od zmianach dynamiki rok do roku. To wsparło euro, choć jedynie na moment. Jeśli dziś i jutro wskaźniki inflacyjne ponownie wypadną wyżej niż rynkowe oczekiwania, wspólna waluta może zyskać.

W przypadku Fed decydujące będzie to, czy oświadczenie lub komentarze Powella podczas konferencji prasowej zasugerują, że bank centralny może wkrótce zbliżyć się do końca cyklu podwyżek stóp. Rynek od pewnego czasu oczekuje obniżek kosztu pieniądza w drugiej połowie roku. Dane gospodarcze, które pojawią się w okresie poprzedzającym posiedzenie FOMC, mogą potwierdzić oczekiwania rynku, wywierając presję na dolara: spadający indeks kosztów pracy (ECI) i słabe zaufanie konsumentów dzisiaj lub mniejsza liczba nowych miejsc pracy (ADP) i rozczarowujący indeks ISM jutro. Jeśli dane pokażą spowalniający efekt dotychczasowych podwyżek stóp, dolar może mieć kłopoty, jeśli jutro wieczorem Fed zabrzmi bardziej umiarkowanie w kwestii wzrostu płac i inflacji. Wówczas rynek prawdopodobnie jeszcze bardziej utwierdzi się w swoich oczekiwaniach co do cięcia stóp.

Źródło: Łukasz Zembik, (OANDA TMS Brokers)
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy dolar pociągnie w dół?

Czy dolar pociągnie w dół?

2024-03-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze odczyty inflacji wydatkowej PCE za luty wypadły dokładnie tak, jak tego oczekiwali ekonomiści. Dane nie podbiły zmienności, jak się tego obawiano, a wręcz stworzyły pole do osłabienia się dolara. Dlaczego? Bo nie można mówić o zahamowaniu tendencji dezinflacyjnych w amerykańskiej gospodarce i czerwcowa obniżka stóp procentowych przez FED, nadal pozostaje w grze. Szanse na cięcie stóp procentowych wynoszą 65 proc.
Wczorajszy wskaźnik PCE przyniósł rynkom ulgę

Wczorajszy wskaźnik PCE przyniósł rynkom ulgę

2024-03-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki z zadowoleniem przyjęły publikację deflatora PCE dla USA za styczeń. Wyniki były w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami. Po wcześniejszych wyższych odczytach wskaźników CPI oraz PPI urosły obawy, że preferowana przez Fed miara inflacji również pokaże wyższe liczby. Indeksy giełdowe zakończyły dzień na plusach. Dolar stracił po publikacji danych. Kurs EURUSD urósł do 1,0850 po czym spadł ponownie do 1,08 w drugiej części dnia, na skutek wypowiedzi przedstawicieli Fed-u.
Jak dzisiejsze dane na temat inflacji wpłyną na dolara?

Jak dzisiejsze dane na temat inflacji wpłyną na dolara?

2024-02-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street wczoraj zabarwiła się na kolor czerwony ale w umiarkowany sposób. Redukcja ryzyka nastąpiła na dzień przed publikacją raportu nt wydatków Amerykanów, który zawierać będzie preferowaną przez Fed miarę inflacji. Kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,08 po czym w drugiej części dnia odbił w okolice 1,0840. Rentowności amerykańskich obligacji obniżyły się. Poszczególni przedstawiciele Rezerwy Federalnej opowiedzieli się wczoraj za obniżkami stów procentowych w tym roku.
Zmiana retoryki BoJ?

Zmiana retoryki BoJ?

2024-02-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynkach finansowych stoi pod znakiem BoJ oraz RBNZ. Przedstawiciele obydwu banków wygłosili przemówienia, które swoim wydźwiękiem w sposób szczególny zmieniły nastawienie inwestorów do jena japońskiego oraz dolara nowozelandzkiego. Wydarzeniem dnia podczas sesji na rynkach APAC było bez wątpienia przemówienie Hajime Takaty z BoJ, który zasygnalizował, że bank centralny musi elastycznie wychodzić z ultra luźnej polityki monetarnej i tym samym zakończyć ujemne stopy procentowe przeplatane z programem kontroli krzywej dochodowości.
RBNZ nie podniósł stóp

RBNZ nie podniósł stóp

2024-02-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Posiedzenie banku centralnego Nowej Zelandii, jakie miało miejsce w nocy, nie przyniosło decyzji o podwyżce stóp procentowych - rynek dawał tylko 23 proc. szans na taki ruch. Prezes Adrian Orr przyznał podczas konferencji prasowej, że temat zacieśnienia polityki został podniesiony, ale ostatecznie pojawił się wyraźny konsensus za tym, aby nie dokonywać zmian, gdyż obecny poziom stóp procentowych jest wystarczający. Dodał, że choć presja inflacyjna pozostaje znacząca, to jednak widać sygnały zmiany.
Słabsze dane z USA nie osłabiły dolara

Słabsze dane z USA nie osłabiły dolara

2024-02-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar jest dziś jedną z najmocniejszych walut i co ciekawe, sytuacja ma miejsce pomimo wczorajszych, słabszych odczytów sentymentu konsumentów wg. Conference Board i zamówień na dobra trwałe. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA osunęły się wczoraj tylko nieznacznie poniżej 4,3% i nie wpłynęły pozytywnie na eurodolara. Zamiast tego, od wczorajszych godzin porannych obserwujemy silną presję spadkową na parze EURUSD, która cofnęła się z poziomów bliskich 1,087 do okolic 1,082 obecnie.
Dolar przyspieszy spadki?

Dolar przyspieszy spadki?

2024-02-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi cofnięcie się dolara na szerokim rynku. Nieźle radzi sobie jen, którego wsparły dane o inflacji CPI za styczeń. Ta cofnęła się, ale mniej niż oczekiwano, co teoretycznie może podbijać szanse na podwyżkę stóp procentowych przez Bank Japonii jeszcze przed wakacjami - rynek daje 1/3 szans, że dojdzie do tego w marcu i 2/3 w temacie końca kwietnia. Z drugiej strony JPY to waluta chętnie wykorzystywana do finansowania spekulacyjnych transakcji, a tryb risk-on na globalnych rynkach staje się coraz bardziej widoczny.
Indeksy wciąż w obrębie historycznych rekordów

Indeksy wciąż w obrębie historycznych rekordów

2024-02-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Giełda na Wall Street rozpoczęła tydzień od niewielkiej zmienności. Co prawda Sp500 spadł o 0,4 proc., Dow Jones o 0,2 proc. a Nasdaq Composite o 0,1 proc. ale wciąż indeksy znajdują się w niedalekiej odległości od historycznych rekordów. W Europie Dax zakończył dzień bez zmian a WIG20 stracił ok. 0,5 proc. Duży ruch wzrostowy miał miejsce na bitcoinie. Główna kryptowaluta zyskała prawie 5,8 proc. a dziś rano wzrosty są kontynuowane. Kurs EUR/USD zyskał, notowania z poziomu 1,0815 urosły do 1,086. Inwestorzy czekają na czwartkowy raport nt. wydatków Amerykanów.
Wymiana walut dla firm - Wpływ wyboru kantoru na biznes zajmujący się eksportem lub importem

Wymiana walut dla firm - Wpływ wyboru kantoru na biznes zajmujący się eksportem lub importem

2024-02-26 Poradnik przedsiębiorcy
Import i eksport to kluczowe elementy wielu firm, wymagające precyzyjnego planowania oraz skutecznego zarządzania finansami. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na powodzenie przedsięwzięć międzynarodowych jest wybór odpowiedniego kantoru wymiany walut dla firm. W tym artykule przyjrzymy się, jak wybór kantoru przez takie firmy może wpływać na działanie marki, jak duży wpływ wywiera taka decyzja i podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając kantor do rozliczeń walutowych.
Spadek rentowności amerykańskich obligacji

Spadek rentowności amerykańskich obligacji

2024-02-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż oczekiwania, co do rychłych cięć stóp procentowych w USA sukcesywnie maleją, to rentowności amerykańskich obligacji w ostatnich dniach spadły. W przypadku papierów 10-letnich zdaje się to pokazywać, że rynek respektuje ważny rejon oporu przy 4,35 proc. jaki bazuje na szczytach z jesieni 2022 r. Tymczasem niższe rentowności to teoretycznie lepsza narracja dla rynków akcji, czyli rajdu ryzyka, a tym samym słabsza dla dolara. W piątek indeksy na Wall Street jednak nieco spadły.