Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kto królował w pierwszej połowie roku?

Kto królował w pierwszej połowie roku?

2022-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami pierwsza połowa, kolejnego burzliwego roku na rynkach finansowych. Po zakończeniu pandemii (przynajmniej na Zachodzie) doszło do wybuchu wojny w Ukrainie, co jedynie wzmocniło wcześniejsze trendy inflacyjne. To właśnie ten czynnik zdominował rynki finansowe, od walut, przez surowce i obligacje i kończąc na rynku akcji. W rankingu walut dolar w zasadzie nie miał sobie równych. Jak z kolei w tym zestawieniu radził sobie polski złoty?
Recesyjne nastroje

Recesyjne nastroje

2022-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Pierwszy dzień nowego miesiąca zaczynamy z silniejszym dolarem na szerokim rynku. Kolejny dzień z rzędu wyłamuje się z tego jen, którego zwyżka jest wyraźniejsza - USDJPY zaczyna oddalać się od okolic 137,00, które nie zostały naruszone. To efekt dalszych spadków rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie zeszły poniżej bariery 3,00 proc., podczas kiedy jeszcze w połowie czerwca testowały okolice 3,50 proc.), ale nie tylko.

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%, a to jeszcze nie koniec jej wzrostów

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%, a to jeszcze nie koniec jej wzrostów

2022-07-01 Komentarz rynkowy eToro
Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc., w kolejnych miesiącach będzie dalej rosnąć. W związku z tym7 lipca RPP ponownie podniesie stopy procentowe, choć nie tak mocno jak zrobiły to banki centralne w Czechach i na Węgrzech. Polacy na lokatach stracili rekordowe 13,4 proc. rocznie. Czerwiec przyniósł kolejny mocny wzrost inflacji w Polsce. Według wstępnego szacunku GUS inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. wobec 13,9 proc. w maju.
Rekordowa inflacja od 25 lat!

Rekordowa inflacja od 25 lat!

2022-07-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Niestety dzisiaj nie mamy się czym chwalić. Inflacja w Polsce jest najwyższa od 25 lat, a odczyty indeksu PMI dla przemysłu, który pokazuje nam nastroje w gospodarce spada do najniższego poziomu od pandemii. Widać, że sygnały recesji nadchodzą nie tylko zza Oceanu, ale jej widmo jest również obecne w naszym kraju. W odpowiedzi obserwujemy bardzo słabego złotego, w szczególności względem amerykańskiego dolara. Inflacja w Polsce za czerwiec sięgnęła poziomu 15,6% r/r, nieco wyżej od oczekiwań na poziomie 15,5%, ale znacznie powyżej poprzedniego poziomu 13,9% r/r.
Za nami najsłabszy od I kw. 2020 kwartał na rynku akcji w USA

Za nami najsłabszy od I kw. 2020 kwartał na rynku akcji w USA

2022-07-01 Komentarz poranny TMS Brokers
W zakończonym właśnie II kwartale br. S&P 500 spadł o 16,45 proc. To najsilniejszy kwartalny spadek tego indeksu od I kw. 2020, kiedy to panika wywołana wybuchem pandemii COVID-19 sprowadziła S&P 500 o 20 proc. w dół. WIG spadł w II kwartale o 17,45 proc. To również był najsilniejszy kwartalny spadek tego indeksu od I kw. 2020 (-28,03 proc.). Główne indeksy giełdowe w USA zakończyły wczoraj drugi kwartał spadkami (S&P 500 -0,88 proc., DJIA -0,82 proc., Nasdaq Composite -1,33 proc.), ale pozostawały powyżej poziomów czerwcowych minimów. Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy nadal spadały (S&P 500 -0,79 proc. ok. 9:30).
Rynek czeka na dane dot. inflacji za czerwiec

Rynek czeka na dane dot. inflacji za czerwiec

2022-07-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi stabilizację eurodolara pod 1,05 USD oraz podtrzymanie lekkiej presji podażowej wokół PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7039 PLN za euro, 4,4965 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6993 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4470 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,87% w przypadku papierów 10-letnich. Zakończenie półrocza na rynku przyniosło podbicie aktywności ze strony podaży. Wyraźne spadki na rynkach akcyjnych ciążyły pozostałym klasom aktywów.
Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
COVID powraca?

COVID powraca?

2022-06-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
O ile wczorajszy handel na Wall Street przyniósł już umiarkowane zmiany indeksów (względem silnej przeceny z wtorku), o tyle nastroje w Azji nie były najlepsze (poza Chinami, gdzie wsparciem okazały się odczyty indeksów PMI, które powróciły w czerwcu ponad poziom 50 pkt., a w przypadku usług było to dość wyraźne). Pod presją znalazła się giełda w Japonii po tym, jak władze podniosły alert dotyczący COVID po odnotowaniu wyraźnego wzrostu przypadków (o 63 proc. w ciągu tygodnia).
EURCHF poniżej parytetu, Szwecja podnosi stopy

EURCHF poniżej parytetu, Szwecja podnosi stopy

2022-06-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowy poranek przebiega spokojnie. Na rynku walutowym widać nieznaczną słabość dolara amerykańskiego, który wczoraj radził sobie świetnie. Można więc powiedzieć, że dziś obserwujemy ruch korekcyjny. Amerykańska waluta osłabia się około 0,25% w ujęciu do funta brytyjskiego, jena japońskiego, czy dolara nowozelandzkiego. Korektę obserwujemy też na EURUSD, jednak nie przekracza ona 0,1%. Warto jednak zwrócić uwagę na parę walutową EURCHF, która ponownie spadła dziś poniżej psychologicznego poziomu 1,0000.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
EUR/CHF poniżej parytetu

EUR/CHF poniżej parytetu

2022-06-30 Komentarz poranny TMS Brokers
Para walutowa EUR/CHF kwotowana jest poniżej parytetu. Silny frank to efekt zaskakującego zwrotu SNB w polityce monetarnej, który nastąpił 16 czerwca. Szwajcarski bank centralny to instytucja, która dołączyła do grupy banków centralnych reagujących na globalny szok inflacyjny poprzez podniesienie stóp procentowych. Swoją ostatnią decyzją SNB wyprzedził w działaniu EBC, który zamierza wykonać podobny ruch dopiero w lipcu.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Dolar znów na fali

Dolar znów na fali

2022-06-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyraźne pogorszenie się nastrojów na Wall Street jeszcze wczoraj wieczorem doprowadziło do podbicia dolara na szerokim rynku. Inwestorzy w USA zareagowali nerwowo na słabe dane dotyczące indeksu zaufania konsumentów Conference Board, odbierając go jako element potwierdzający scenariusz zbliżającej się recesji. Wydaje się jednak, że próby oceny, co do tego czy zobaczymy tzw. twarde lądowanie gospodarki, czy też bardziej łagodne, będzie można postawić dopiero za kilka miesięcy.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
Koniec korekty wzrostowej na rynku akcji, czy tylko przerwa?

Koniec korekty wzrostowej na rynku akcji, czy tylko przerwa?

2022-06-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Trwający przez miniony tydzień wzrost cen akcji w USA został wczoraj gwałtownie przerwany. W jednym ruchu amerykańskie indeksy skasowały prawie połowę ostatnich wzrostów. S&P 500 stracił 2,01 proc., średnia przemysłowa Dow Jonesa spadła o 1,56 proc., zaś Nasdaq Composite zniżkował o 2,98 proc. Giełdy Azji i Oceanii w większości podążyły dziś rano śladami amerykańskiego rynku akcji, chociaż skala spadków była tu bardziej umiarkowana. Najsilniej spadał dziś Hang Seng (2,08 proc.) i koreański Kospi (-1,6 proc.).
Uwaga skierowana na Półwysep Iberyjski

Uwaga skierowana na Półwysep Iberyjski

2022-06-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach obserwujemy wzrost awersji do ryzyka. Giełdy w USA i Azji traciły i podobnie zapowiada się sesja europejska. Brak jest jednak wyraźnego powodu za takim stanem rzeczy, a ostatnie niezdecydowanie rynków pokazuje, że weszliśmy już w mniej intensywny okres wakacyjny. Dziś uwaga skierowana będzie przede wszystkim na Półwysep Iberyjski, gdzie w Madrycie, stolicy Hiszpanii, trwa szczyt NATO, a w Sintrze w Portugalii trwa konferencja Europejskiego Banku Centralnego.
Nowy program od ECB?

Nowy program od ECB?

2022-06-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar kontynuuje swoje spadki na szerokim rynku, chociaż optymizm na rynkach akcji nieco zmalał - wczoraj handel na Wall Street zakończył się niewielkimi zmianami indeksów. Rynki czekają jednak na nowe impulsy, takowym może być kończące się jutro sympozjum Europejskiego Banku Centralnego w portugalskiej Sintrze. W tym kontekście agencja Reuters podała powołując się na anonimowe źródła, jakoby ECB przygotowywał nowy program mający na celu kontrolę krzywej rentowności obligacji tzw. zagrożonych krajów.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Wakacyjne nastroje na rynku

Wakacyjne nastroje na rynku

2022-06-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja nie przyniosła większej zmienności na rynku. Handel na rynku akcji w USA przebiegał spokojnie, a ostatecznie amerykańskie indeksy zakończyły dzień nieznacznie pod kreską. Z kolei na rynku walutowym także próżno szukać większych ruchów. Notowania EURUSD zadowalały co prawda wyjść wczoraj powyżej poziomu 1,06, jednak bez większej dynamiki. Ruch nie okazał się trwały ponieważ kurs szybko cofnął się poniżej wspomnianego okrągłego poziomu, a dziś także widać iż w dalszym ciagu stanowi on krótkoterminowy opór.