Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Kiedy inflacja w USA spadnie?
2022-11-10 Komentarz poranny TMS BrokersInflacja w USA okazała się być trwała. Jeszcze kilka miesięcy temu Fed twierdził, że to zjawisko tymczasowe. Roczna stopa zmian wskaźnika cen konsumpcyjnych osiągnęła w czerwcu szczyt na poziomie 9,1 proc., a do września spadła tylko nieznacznie do 8,2 proc.. Z kolei stopa bazowa jeszcze nie obniżyła się a wręcz wzrosła ostatnio do nowego rocznego poziomu 6,6 proc. Dzisiejsza publikacja zaplanowana jest na godzinę 14:30.
Obraz inflacji w ciągu roku uległ znacznemu pogorszeniu. Fed to widzi.
Obraz inflacji w ciągu roku uległ znacznemu pogorszeniu. Fed to widzi.
Stopy bez zmian
2022-11-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próbę odbicia po wczorajszych spadkach eurodolara. RPP nie zaskoczyła, na poziomie decyzji, a PLN wszedł w lokalny impuls deprecjacyjny. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6997 PLN za dolara amerykańskiego, 4,7133 PLN względem euro, 4,7788 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,3542 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,662% w przypadku obligacji 10-letnich.
Krach kryptowalut osłabia sentyment na Wall Street
2022-11-09 Komentarz giełdowy XTBEuforyczny rajd indeksów za oceanem łapie zadyszkę w oczekiwaniu na wyniki wyborów midterms i jutrzejszy odczyt inflacji CPI w USA. Pierwsze wyniki śródokresowych wyborów w USA wskazują na bardzo zacięty wyścig między Republikanami a Demokratami. O ile Izba Reprezentantów niemal na pewno zostanie przejęta przez Republikanów, do ostatniej chwili prawdopodobnie nie będą jasne ostateczne wyniki wyborów do amerykańskiego Senatu, gdzie coraz bardziej prawdopodobna wydaje się dogrywka w grudniu.
Czy RPP podniesie stopy?
2022-11-09 Poranny komentarz walutowy XTBWe wczorajszym komentarzu wspominaliśmy, że złoty jakby wygrał ostatnio bilet na loterii. Pomimo niekorzystnych czynników wewnętrznych znacznie umocnił się wobec walut zagranicznych. Dziś krajowi inwestorzy czekają na decyzję RPP. Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 6,75%. Dużo w relacji do tego, ile wynosiła przez ostatnich kilka lat (przez długi czas 1,5%, potem nawet 0,1%), ale niedużo w relacji do inflacji (17,9%). I to jest właśnie dylemat, przed którym stoi Rada.
RPP w kalendarzu, rynek czeka na wyniki wyborów w USA
2022-11-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara oraz lekkie próby korekty na PLN po długim trendzie aprecjacyjnym. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6882 PLN za euro, 4,6595 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7154 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3710 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,775% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach przyniosły lekkie zawirowania i zmiany nastrojów. Przede wszystkim warto wspomnieć o krachu na rynku kryptowalut, spowodowanym problemami giełdy FTX.
Wall Street czeka na nowy Kongres
2022-11-08 Komentarz giełdowy XTBW Stanach Zjednoczonych odbywają się dzisiaj wybory śródokresowe do Kongresu, gdzie Amerykanie wybierają całą Izbę Reprezentantów oraz 1/3 Senatu. Wybory te kluczowe są z perspektywy kolejnych dwóch lat rządów Bidena, ale jednocześnie mogą być bardzo ważne w kontekście zachowania amerykańskiego rynku akcji. Co powinniśmy wiedzieć przed gorącą amerykańską nocą wyborczą? Wybory midterms nie cieszą się tak dużą popularnością jak wybory prezydenckie, ale są pewnego rodzaju oceną skuteczności prezydenta oraz działania całego rządu.
Czy wybory w USA pójdą gładko?
2022-11-08 Raport DM BOŚ z rynku walutDzisiaj Amerykanie będą decydować o wyborze składu Izby Reprezentantów (435 jednomandatowych okręgów), oraz 1/3 składu Senatu (wybieranych będzie 35 członków tej izby) - to tak zwane wybory połówkowe, które są przeprowadzane w połowie kadencji urzędującego prezydenta. Sondaże wskazują na to, że Republikanie mają szanse odbić Izbę Reprezentantów, podczas kiedy zażarta walka będzie toczyć się o Senat (chociaż tutaj teoretycznie do uzyskania większości potrzeba tylko jednego miejsca - obecnie układ sił to 50-50, a w głosowaniach Demokratów wspiera głos wiceprezydent Kamali Harris).
Utrzymujące się obawy dotyczące spadku popytu na ropę naftową
2022-11-08 Komentarz surowcowy DM BOŚSilny wzrostowy akcent na rynku ropy naftowej na koniec poprzedniego tygodnia wyniósł cenę ropy WTI do okolic 93 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent nawet do okolic 99 USD za baryłkę. Jednak po tym optymizmie nie ma już śladu. Na początku bieżącego tygodnia ceny ropy naftowej co prawda nie oddalają się bardzo od wypracowanych na koniec poprzedniego tygodnia poziomów, ale mimo wszystko delikatnie zniżkują.
Złoty korzysta na globalnych ruchach
2022-11-08 Poranny komentarz walutowy XTBEuro najtańsze od sierpnia, złoty najtańszy od września. Co się stało? Wiele osób może być zdziwionych takim obrotem spraw. Czy inflacja czasem nie wzrosła do niemal 18%? Czy nie zbliża się recesja? Czy Fed nie podniósł (w odróżnieniu od RPP) wyraźnie stóp procentowych? Ostatnie dni pokazują jak istotny – szczególnie w krótkim terminie – dla notowań złotego jest sentyment na globalnych rynkach.
Rząd modyfikuje tarczę antyinflacyjną
2022-11-07 Komentarz giełdowy XTBW dniu dzisiejszym na WIG20 panuje optymizm, zwłaszcza wśród akcji banków, spośród których najlepiej radzą sobie walory PEKAO, mBank i PKO BP. Najważniejszą informacją dnia dzisiejszego była aktualizacja założeń tarczy antyinflacyjnej. Polski rząd zakomunikował dzisiaj, że zamierza dokonać zmian w funkcjonowaniu tarczy antyinflacyjnej oraz tym samym uniknąć sporów z KE. Głównie chodzi o zastąpienie obniżania stawek VAT innymi mechanizmami, przy utrzymaniu obniżonego VATu dla żywności tak długo, jak będzie to potrzebne.
Zbyt drogi dolar
2022-11-07 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersRaport z amerykańskiego rynku pracy osłabił USD i spowodował przewagę kupujących na Wall Street. Dane były solidne, ale górę wzięły negatywne sygnały schłodzenia. Być może USD jest zbyt mocno „wykupiony” i brakuje już siły na dalszą aprecjację - przynajmniej w średnim terminie. Spadki EUR/USD po decyzji FOMC w minioną środę zostały w pełni odrobione. Główna para walutowa zbliżyła się do parytetu.
Wzrost importu ropy naftowej do Chin w październiku
2022-11-07 Komentarz surowcowy DM BOŚPiątkowa słabość amerykańskiego dolara oraz niepewność związana z kolejnymi sankcjami narzucanymi na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę pozwoliły notowaniom ropy naftowej dynamicznie wystrzelić w górę podczas ostatniej sesji minionego tygodnia. Dzisiaj rano cena ropy porusza się niedaleko piątkowych maksimów, aczkolwiek ich nie przekracza.
Dlaczego dolar traci?
2022-11-07 Raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek przynosi kontynuację słabości dolara obserwowanej w piątek po południu. Przypomnijmy - raport Departamentu Pracy powinien był zostać odebrany nieźle: w październiku amerykańska gospodarka odnotowała 261 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym, a dane wrześniowe zrewidowano w górę do 315 tys. Gorzej zaprezentowały się dane o stopie bezrobocia (wzrost do 3,7 proc. zamiast 3,6 proc.), ale akceleratorem do sprzedaży dolara mogły być.... opublikowane dane o liczbie etatów według ankiety gospodarstw domowych, gdzie odnotowano spadek o ponad 300 tys. etatów.
Dolar stracił pomimo mocnego NFP
2022-11-07 Poranny komentarz walutowy XTBAmerykański dolar w zasadzie stracił całe umocnienie, które było związane z bardzo jastrzębią retoryką ze strony Rezerwy Federalnej zaprezentowaną podczas posiedzenia w minioną środę. Co ciekawe całe osłabienie przyszło wraz z publikacją bardzo dobrych danych ze Stanów Zjednoczonych, które powinny jednak utrzymywać Fed na dalszym jastrzębim torze. Czy jest to jedynie chwilowe wycofanie najważniejsze waluty na świecie?
Srebro na drodze do zakończenia tygodnia wzrostem
2022-11-04 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania srebra w tym tygodniu cechowała podwyższona zmienność – zwłaszcza w połowie tygodnia, kiedy to o wycenie tego i pozostałych szlachetnych kruszców w dużym stopniu decydowała decyzja Fed ws. stóp procentowych i oczekiwania związane z dalszą polityką monetarną prowadzoną przez Fed. Zapowiedzi jastrzębiego podejścia Rezerwy Federalnej do prowadzonej w USA polityki monetarnej sprzyjały wyższej wycenie dolara oraz spadkom notowań metali szlachetnych. Niemniej, już od wczoraj na rynku srebra dominują z powrotem kupujący, a cena kruszcu obecnie porusza się powyżej poziomu 19,70 USD za uncję.
Funt nie otrzymał wsparcia od BoE
2022-11-04 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersPomimo najwyższej od 33 lat podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, GBP stracił na wartości. Bank Anglii co prawda podtrzymał perspektywę dalszych kroków normalizacyjnych, ale aktualnie widzi niszczy szczyt kończący cały cykl zacieśniania monetarnego. Na „Wyspach” doszło do kolejne podwyżki stóp procentowych. BoE zdecydował się na taki sam krok (ruch w górę o 75 punktów bazowych do poziomu 3 proc.), jak dwa dni temu Fed a w ubiegłym tygodniu EBC. Sama decyzja była oczekiwana przez rynek, dlatego też nie było na tym polu żadnego zaskoczenia.
Nadzieje na pivot znów w gruzach
2022-11-03 Komentarz giełdowy XTBWczorajsza konferencja Rezerwy Federalnej potwierdziła obawy inwestorów, którzy spodziewali się kontynuacji bardzo jastrzębiej narracji Powella. Wall Street znów obiecało sobie zbyt wiele i przepłaciło 'przedwczesną' chciwość spadkami w okolice rocznych minimów. Stopa procentowa w USA osiągnęła poziom 4% i możliwe, że docelowo wzrośnie powyżej 5%. Czy dla rynku akcji w obliczu słabnących nadziei na 'mięknący' Fed naprawdę zgasło światło w tunelu?
Realne straty na lokatach najwyższe od ponad 26 lat
2022-11-03 Analizy HRE INvestmentsPonad 15% - aż tyle realnie stracili posiadacze rocznych lokat, którzy zanieśli swoje oszczędności do banku w październiku 2021 roku. Winna jest oczywiście inflacja, którą GUS wstępnie oszacował na 17,9%. Dla sporej części z nas wzrost cen jest znacznie bardziej dotkliwy. Wyższa inflacja oznacza, że ci z nas, którzy rok temu zanieśli do banku swoje pieniądze na roczną lokatę, realnie stracili ponad 15%.
Delikatne spadki na rynku ropy naftowej
2022-11-03 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej dzisiaj delikatnie osuwają się w dół. Niemniej, w ujęciu ostatnich kilku tygodni, cena tego surowca z jednej strony jest wspierana obawami dotyczącymi podaży, a z drugiej strony – jest na nią wywierana presja wynikająca z obaw o spadek popytu. W kwestii podaży warto zwrócić uwagę na sytuację w krajach będących głównymi producentami ropy naftowej.
Dolar w górę, bo FED chce więcej podwyżek
2022-11-03 Raport DM BOŚ z rynku walutFED przestawił wczoraj rynkowe akcenty. Na tyle, że inwestorzy liczący na grudniowy pivot poczuli się zawiedzeni. Wprawdzie Jerome Powell dał do zrozumienia, że w grudniu być może zobaczymy już mniejszą (50 punktową) podwyżkę stóp procentowych, ale dodał, że cały cykl może zakończyć się później i na wyższych poziomach niż sądzono wcześniej (przypomnijmy, że sufit na bazie szacunków z września to okolice 4,6 proc.).