Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czekając na inflację z USA

Czekając na inflację z USA

2022-09-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
W oczekiwaniu na kluczowe dane o inflacji CPI za sierpień, we wtorek rano dolar jest nieco słabszy na większości układów. Zmiany nie są jednak szczególnie duże - najsilniejszy w zestawieniach G-10 japoński jen, zyskuje 0,38 proc. wobec dolara. Za nim jest funt, frank i euro. Rynek zakłada, że dzisiejsze dane z USA o godz. 14:30 potwierdzą, że szczyt inflacji wypadł w czerwcu i teraz będzie się ona obniżać, co może mieć wpływ na pewne złagodzenie polityki przez FED. Gdzie jest haczyk?
Czy dzisiejszy CPI może zmienić nastawienie Fed-u?

Czy dzisiejszy CPI może zmienić nastawienie Fed-u?

2022-09-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Dziś uwaga inwestorów będzie głównie skupiona na odczycie inflacyjnym z USA. Jest to ostatnia ważna publikacja danych ekonomicznych, która może wpłynąć na decyzję Fed w przyszłym tygodniu. Aktualnie jesteśmy w okresie „blackout”, kiedy przedstawiciele Fed nie wypowiadają się już publicznie na temat polityki pieniężnej. Bankierzy centralni nie będą zatem komentować napływających danych. Przypomnijmy, że w przyszłym tygodniu Fed zdecyduje po raz kolejny o poziomie stóp procentowych. Posiedzenie zaplanowane jest na 20-21 września a konferencja prasowa Powella tradycyjnie wypadnie w środę o 20:30 czasu polskiego.

Nadzieja wróciła na rynek

Nadzieja wróciła na rynek

2022-09-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Jeszcze tydzień temu rynki przejmowały się perspektywą kompletnego odcięcia rosyjskiego gazu i nieuchronną recesją w Europie. Dziś widzą zwycięstwo Ukrainy i szansę na łagodniejszą postawę banków centralnych. To pokazuje, jak szybko nastroje rynkowe potrafią się zmienić.

Sukcesy ukraińskiej kontrofensywy zaskoczyły nie tylko wroga, ale także rynki. Przez ostatnie tygodnie temat konfliktu był na rynkach trochę nieobecny. Owszem, jego konsekwencje ekonomiczne dla Europy jak najbardziej, ale sam przebieg działań militarnych zszedł na drugi plan, bez perspektyw szybkiego wyklarowania sytuacji. Konsensus zakładał, że wojna na wyczerpanie potrwa długo.
Jedna jaskółka pokoju nie czyni

Jedna jaskółka pokoju nie czyni

2022-09-12 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem euforii na większości europejskich parkietów, zwłaszcza na naszym nieszczęsnym WIG20. Inwestorzy od dawna już czekali na jakiekolwiek dobre informacje z frontu wojennego w Ukrainie, stąd pozytywne informacje o skutecznej i wyjątkowo dynamicznej kontrofensywie wojsk ukraińskich w okolicach Charkowa wywołały eksplozję optymizmu. Indeks WIG-Ukraina rośnie dzisiaj o 7,85%, z czego absolutnym liderem jest Coal Energy ze wzrostem równym 76,27%.
Wyraźny ruch EURUSD

Wyraźny ruch EURUSD

2022-09-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień przynosi ucieczkę inwestorów od amerykańskiej waluty. Wprawdzie kolejni oficjele FED (agencje cytowały Wallera, George, Mester i Bullarda) dali do zrozumienia, że walka z wysoką inflacją pozostanie kluczowa i bank centralny nie zawaha się przed agresywnymi ruchami (stopa funduszy federalnych na poziomie 4 proc. w końcu roku jest możliwa), to jednak nie jest to dla rynków zaskoczeniem (wycena podwyżki stóp o 75 punktów baz. na posiedzeniu 21 września przekracza 90 procent).
Drożeją akcje ukraińskich spółek

Drożeją akcje ukraińskich spółek

2022-09-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne indeksy rynku akcji w USA wzrosły w piątek po raz trzeci z rzędu (S&P 500 +1,53 proc., DJIA +1,19 proc., Nasdaq Composite +2,11 proc.) wychodząc na najwyższy poziom od 26 sierpnia. Zwyżka cen akcji była dziś rano kontynuowana na rynkach akcji w Azji i Oceanii (najsilniejszy wzrost – o 1,54 proc. - notował tajwański TAIEX). Również w Europie nowy tydzień rozpoczął się od wzrostów. DAX rósł dziś rano o +1,09 proc. osiągając najwyższy poziom od 11 sesji, CAC 40 rósł o +0,62 proc. do najwyższego poziomu od 9 sesji.
Popyt na ropę w Chinach może spaść po raz pierwszy od 20 lat

Popyt na ropę w Chinach może spaść po raz pierwszy od 20 lat

2022-09-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowaniom ropy naftowej udało się wypracować korektę wzrostową pod koniec minionego tygodnia, jednak i tak nie była ona wystarczająco dynamiczna, by udało się zakończyć cały tydzień na plusie. Zamiast tego, na rynku ropy naftowej nadal mamy do czynienia z wyraźnym średnioterminowym trendem spadkowym. Dzisiaj rano notowania ropy naftowej tkwią w wąskiej konsolidacji w okolicach piątkowego zamknięcia. Na razie jednak nastroje na rynku tego surowca sprzyjają kontynuacji zniżek. Na pierwszy plan wysuwają się coraz liczniejsze prognozy zakładające, że popyt na ropę naftową i paliwa w Chinach może w tym roku spaść po raz pierwszy od dwudziestu lat.
Czy Fed Pivot powróci?

Czy Fed Pivot powróci?

2022-09-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Zeszły tydzień przyniósł wyraźne umocnienie euro, ale również ogólne osłabienie dolara, co było widoczne przede wszystkim na parze z jenem. Chociaż Fed nie dał żadnych znaków, że miałby zmieniać swoje podejście do polityki monetarnej, to jednak mocne stanowisko ze strony innych banków centralnych przezwyciężyło. Do tego warto wspomnieć, że w tym tygodniu mamy kluczową publikację ze Stanów Zjednoczonych – inflację CPI. Konsensus i ostatnie warunki na rynku wskazują, że faktycznie możemy być już za szczytem inflacyjnym.
Dziś rano WIG-20 najsilniejszy w Europie

Dziś rano WIG-20 najsilniejszy w Europie

2022-09-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji wzrosły wczoraj drugi dzień z rzędu (S&P 500 +0,66 proc., DJIA +0,61 proc., Nasdaq Composite +0,6 proc.). Dziś wzrosty notowały również wszystkie główne indeksy giełd w Azji i Oceanii. Najsilniej – o +2,84 proc. – zwyżkował Hang Seng, a Shanghai B-Share index wzrósł do najwyższego poziomu od ponad 3 lat. „Zielono” było również dziś rano na giełdach europejskich (DAX +0,25 proc., CAC 40 +0,3 proc.), a niespodziewanie najsilniejszym europejskim indeksem był na początku dzisiejszej sesji WIG-20 (+1,94 proc. ok. godz. 9:20).
Rynki znudziły się dolarem?

Rynki znudziły się dolarem?

2022-09-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi wyraźniejsze osłabienie się dolara, w efekcie mamy pierwszy od dłuższego czasu spadkowy tydzień. Co ciekawe słabość amerykańskiej waluty nie ma zbytnio podłoża w tym, co dzieje się z rentownościami amerykańskich obligacji (te nadal pozostają wysoko, 10-letnie ponad poziomem 3,30 proc.), czy też przekazem, jaki płynie z FED (wszyscy członkowie Rezerwy, którzy wypowiadali się w ostatnich dniach byli zgodni, co do tego, że przyjęty kierunek jest właściwy, a wysoka inflacja pozostaje kluczowym wyzwaniem).
Europa i Japonia przejmują jastrzębią inicjatywę

Europa i Japonia przejmują jastrzębią inicjatywę

2022-09-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj Europejski Bank Centralny nie zaskoczył – zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Jednak zdecydowanie zaskoczył swoją retoryką, która jest tak mocno jastrzębia jak nigdy. Do tego wszystkiego dokładany Kurodę oraz japońskie władze, które nie są zadowolone z ostatniej słabości jena. Nawet przy jastrzębim Powellu, dolar nie miał szans przy powrocie siły potężnie wyprzedanych walut takich jak euro i jen. Czy to koniec dominacji dolara?
Niższe prognozy produkcji ropy naftowej w USA

Niższe prognozy produkcji ropy naftowej w USA

2022-09-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej właśnie trwa już kolejny fatalny tydzień. Ceny tego surowca mocno zniżkowały we wtorek i środę. Mimo że od wczoraj odbijają w górę, to zwyżka jest symboliczna i jedynie przypieczętowuje ona słabość kupujących na tym rynku. Największa presja spadkowa na rynku ropy naftowej wynika z obaw związanych z sytuacją w światowej gospodarce. Recesyjny scenariusz wydaje się bardzo prawdopodobny w większości kluczowych gospodarek świata i niewątpliwie będzie miał on negatywny wpływ na popyt na paliwa.
Złoty mocniejszy po EBC,Fed i RPP

Złoty mocniejszy po EBC,Fed i RPP

2022-09-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyższe poziomy eurodolara oraz mocniejszego PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6875 PLN za euro, 4,6658 PLN wobec dolara, 4,8647 PLN względem franka szwajcarskiego i 5,4246 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,049% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu na rynkach przyniosły kluczowe wypowiedzi ze strony przedstawicieli EBC, Fed i RPP.
Presja Fedu jest już w cenach?

Presja Fedu jest już w cenach?

2022-09-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień obfitował w istotne publikacje makroekonomiczne przy czym rynki skoncentrowały się przede wszystkim na przemówieniu szefa Fed, Jerome’a Powella oraz decyzji ECB w sprawie stóp procentowych. Można powiedzieć, że wszystkie jastrzębie punkty zostały dziś odhaczone. Po wypowiedziach Powella rynek szanse na podwyżkę o 75 pb we wrześniu wycenia już z 80% prawdopodobieństwem. Mimo to indeksy wymazują spadki z pesymistycznego otwarcia, a popyt próbuje wrócić na rynek mimo niesprzyjających warunków. Czy to znak wyprzedania, a Wall Street szykuje się do zmiany trendu?
Decyzja RPP bez niespodzianki, kolejnych podwyżek nie będzie?

Decyzja RPP bez niespodzianki, kolejnych podwyżek nie będzie?

2022-09-07 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorom na polskim parkiecie czas mijał dziś pod znakiem decyzji RPP w sprawie stóp procentowych, które zostały podniesione 11 raz. Podwyżka wyniosła 'skromne' 25 pb, zgodnie z oczekiwaniami analityków i komunikacją banku a także komentarzem prof. Adama Glapińskiego udzielonym w słynnym wywiadzie na sopockim molo. Stopa referencyjna w Polsce wynosi obecnie 6,75 %, niemal 2,5 raza więcej od stopy referencyjnej w USA, gdzie Fed rozpoczął cykl zacieśniania dużo później.
RPP w kalendarzu

RPP w kalendarzu

2022-09-07 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi większych zmian zarówno na eurodolarze jak i wycenie PLN. Widoczny jest lekki impuls spadkowy na kwotowaniach złotego, jednak nie są to istotne ruchy. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7317 PLN za euro, 4,7809 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8516 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4862 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,171% w przypadku obligacji 10-letnich.
Vox populi, vox Dei

Vox populi, vox Dei

2022-09-06 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem znaczących spadków na GPW. Indeks WIG20 stracił 2,63%, w czym największymi niechlubnymi beneficjentami spadków są JSW z wynikiem 7,44% pod kreską oraz LPP z wynikiem 5,64% na minusie. WIG20 zakończył sesję na poziomie 1453 punktów, więc w tym tygodniu istnieje spora szansa na to, że osiągnie psychologiczną barierę “Grunwaldu” na poziomie 1410 pkt.
Odreagowanie europejskich walut

Odreagowanie europejskich walut

2022-09-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi zwłaszcza odreagowanie europejskich walut po tym jak opadły emocje po weekendowej decyzji Gazpromu o zakręceniu kurka z gazem do Europy. W czołówce walut G-10 są korona szwedzka, funt, oraz euro, a na szerokim rynku bryluje węgierski forint (to nie przypadek biorąc pod uwagę fakt, że nominalne stopy procentowe na Węgrzech wynoszą już 11,75 proc.). EURUSD powraca w okolice parytetu, gdzie jednocześnie mamy górne ograniczenie kanału spadkowego.
Cena kontraktów na prawa do emisji dwutlenku węgla w UE najniżej od marca

Cena kontraktów na prawa do emisji dwutlenku węgla w UE najniżej od marca

2022-09-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Amerykanie wczoraj świętowali „Dzień pracy”, a dziś rano wznowione notowania kontraktów terminowych na główne indeksy rynku akcji w USA lekko rosły (S&P 500 +0,37 proc., DJIA +0,26 proc., Nasdaq 100 +0,53 proc. ok. godz. 10:05). Na rynkach akcji Azji i Oceanii przeważały dziś wzrosty głównych indeksów. Najsilniejszy - o 1,36 proc. - notował Shanghai Composite, a Shanghai B-Share osiągnął najwyższy poziom od ponad 3 lat. Lekko spadały tylko Hang Seng, nowozelandzki NZX50 oraz australijski All Ordinaries.
Decyzja OPEC+ bez realnego wpływu na ceny ropy naftowej

Decyzja OPEC+ bez realnego wpływu na ceny ropy naftowej

2022-09-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia delikatnie odbiły się w górę po dotkliwych przecenach z wcześniejszych kilku dni. Niemniej, na wykresie tego surowca ewidentnie widać słabość kupujących, bowiem zakres korekty wzrostowej jest niewielki.