Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Na Wall Street leje się krew

Na Wall Street leje się krew

2022-10-07 Komentarz giełdowy XTB
Końcówka tygodnia zdecydowanie nie jest pomyślna dla rynków finansowych, przez giełdowe parkiety kolejny raz przetacza się fala paniki. Mocne dane z rynku pracy USA wsparły dotychczasową, jastrzębią narrację Fedu i oddaliły 'ostatnią deskę ratunku' jaką był dla Wall Street kolejny z rzędu pivot. Wydaje się, że statek na którym byki chciały dobić do brzegu znów osiadł na mieliźnie. Czy jest nadzieja, że rynek zaskoczy i odbije z obecnych poziomów? Dane NFP z amerykańskiej gospodarki wskazały na 263 tys. nowych miejsc pracy przy oczekiwaniach na pozimie 255 tys. i 315 tys. w sierpniu.
Złoty mocno traci

Złoty mocno traci

2022-10-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień rozpoczął się dobrze dla złotego. Poprawa globalnych nastrojów sprawiła, że waluty naszego regionu zaczęły znacząco zyskiwać. Sielanka nie trwała jednak długo. Stanowcza postawa Fed, napięcia geopolityczne i wreszcie decyzja RPP sprawiły, że dolar ponownie kosztuje prawie 5 złotych. Wczorajsza konferencja prezesa NBP mogłaby nawet zostać uznana za nieco pozytywną dla złotego – profesor Glapiński nie zadeklarował jednoznacznie zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych. Wydaje się, że kolejna projekcja inflacji (w listopadzie) może skłonić Radę do jeszcze jednej podwyżki.

Na co wskazał Bostic?

Na co wskazał Bostic?

2022-10-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie się dolara na szerokim rynku, po tym jak w środę po południu amerykańska waluta wyraźnie skorzystała na lepszych od spodziewanych danych makro z USA - zarówno ADP, jak i ISM dla usług wypadły powyżej słabych szacunków (choć nie są to szczególnie dobre dane) - które oddaliły perspektywę oczekiwanego przez rynku pivotu FED (zwrotu w polityce monetarnej). Wczoraj wieczorem agencje ponownie cytowały członków FED, którzy tradycyjnie już wybrzmieli "jastrzębio".
Czy to koniec podwyżek stóp procentowych w Polsce?

Czy to koniec podwyżek stóp procentowych w Polsce?

2022-10-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, mimo że oczekiwania zakładały podwyżkę o 25 punktów bazowych (a niektóre mówiły nawet o 50 pb). Biorąc pod uwagę wciąż rosnącą inflację, która we wrześniu przyspieszyła do 17,2%, jest to niemałe zaskoczenie. Główna stopa procentowa w Polsce została więc utrzymana na poziomie 6,75%. Oznacza to, że realne stopy (stopa minus inflacja) wynoszą ponad 10% na minusie!
Kontrowersyjna decyzja OPEC+ wsparciem dla cen ropy

Kontrowersyjna decyzja OPEC+ wsparciem dla cen ropy

2022-10-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się kolejną zwyżką notowań tego surowca. Przyczyniła się do tego wyczekiwana decyzja OPEC+ dotycząca limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu w listopadzie. Na początku bieżącego tygodnia przez rynek przetoczyła się bowiem informacja, że OPEC+ planuje kolejne cięcie wydobycia ropy – i tym razem ma być ono znacznie większe niż to ustalone na wrześniowym posiedzeniu (cięcie o symboliczne 100 tys. baryłek dziennie) i największe od 2020 roku, czyli momentu uderzenia pandemii w ceny ropy.
Czarne chmury wracają nad Wall Street?

Czarne chmury wracają nad Wall Street?

2022-10-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi ostudzenie euforycznych nastrojów z ostatnich dni, gdy giełdowe indeksy notowały rekordowy od 20 lat, wzrostowy początek ostatniego kwartału roku. Raport ADP z rynku pracy okazał się mocny, dane okazały się być zdecydowanie lepsze oczekiwań analityków i przyczyniły się do spadku popytu na rynku akcji, w otoczeniu ponownie zyskującego na sile dolara.
Dolar nie powiedział ostatniego słowa?

Dolar nie powiedział ostatniego słowa?

2022-10-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane JOLTS będące szeroką miarą rynku pracy na którą FED zwraca też uwagę (podkreślała to zwłaszcza poprzednia szefowa Janet Yellen) wypadły w sierpniu fatalnie, co dało po południu kolejny mocny impuls (po poniedziałkowych ISM dla przemysłu) za korektą dolara i obserwowanym odbiciem przecenionych we wrześniu ryzykownych aktywów (było widać rajd na giełdach i surowcach).
Twardy orzech do zgryzienia ma RPP

Twardy orzech do zgryzienia ma RPP

2022-10-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Od RPP oczekuje się dzisiaj, że podniesie główną stopę procentową o przynajmniej 25 punktów bazowych. Wówczas koszt pieniądza urośnie z poziomu 6,75 proc. do 7 proc. Ostatnie dane, głównie niezwalniająca inflacja, potwierdzają słuszność tej decyzji. Rynek tak naprawdę bardziej ciekawy jest jednak tego, co zakomunikuje NBP – czy cykl się kończy w październiku czy jednak zostanie przedłużony. To ta decyzja powinna mieć większy wpływ na złotego niż sama dzisiejsza zmiana parametrów polityki monetarnej.
Wyczekiwanie na decyzję dot. produkcji ropy w OPEC+

Wyczekiwanie na decyzję dot. produkcji ropy w OPEC+

2022-10-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ceny ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na ponad 3-procentowym plusie. Dzisiaj zwyżki wyhamowały, jednak notowania ropy pozostają w rejonie wczorajszego poziomu zamknięcia. A wszystko przez to, że inwestorzy dziś tkwią w wyczekiwaniu na decyzję OPEC+ związaną z tamtejszym planowanym poziomem produkcji ropy naftowej w listopadzie.
RPP w kalendarzu

RPP w kalendarzu

2022-10-05 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara przy 1,0 USD oraz wytracenie dynamiki odbicia PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,8129 PLN za euro, 4,8263 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,9225 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5200 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,85% w przypadku obligacji 10-letnich. Od początku tygodnia obserwujemy relatywną poprawę nastrojów na globalnych rynkach, co pozwoliło na zauważalne odbicie również na wycenie złotego.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2022-10-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj mamy do czyniania z kolejnym dniem euforii na GPW, która udzieliła się również inwestorom zarówno z europejskich parkietów jak i z amerykańskiego. WIG20 zyskał 4,53%, z czego w największym stopniu urosły walory mBanku zyskując 7,57%. Powodem optymizmu były nie tylko wczorajsze dane z USA ale również znaczące sukcesy kontrofensywy wojsk ukraińskich w okolicach Chersonia. Oddziały wojskowe dotarły do granicy z obwodem ługańskim, natarcie na południu trwa. Ukraińska armia przełamała rosyjskie linie nad Dnieprem na północny wschód od Chersonia.
Dolar rozgrywa korektę

Dolar rozgrywa korektę

2022-10-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi wyraźną korektę dolara, która jest przedłużeniem ruchu z poniedziałkowego wieczora. Słabe dane ISM dla przemysłu stworzyły rynkom pole do ponownej dyskusji, co do perspektyw polityki FED (chociaż sami przedstawiciele tego gremium nadal trzymają "jastrzębią" linię - wczoraj przemawiali Williams i Barkin). Poza korektą dolara uwagę zwraca odbicie na giełdach i surowcach, co wpisuje się w poprawę globalnego sentymentu. Jak długo może ona potrwać?
Rynek ma nadzieję na koniec podwyżek

Rynek ma nadzieję na koniec podwyżek

2022-10-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Działania Banku Anglii i ostateczne wycofanie się rządu Wielkiej Brytanii z kontrowersyjnego planu zniesienia najwyższego progu podatkowego znacznie poprawiły nastroje na rynkach. Obserwujemy wyraźne spadki rentowności którym dodatkowo mogą służyć nawoływania ONZ dotyczące zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych na świecie. Czy Fed zdecyduje się na zmianę komunikacji? Czy RBA sygnalizuje bliski szczyt stóp procentowych? Czy RPP zdecyduje się na ostatnią podwyżkę?
Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+

Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+

2022-10-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ceny ropy naftowej na początku tygodnia notują wzrosty. Cena tego surowca oscyluje w okolicach 84 USD za baryłkę (amerykańska ropa WTI) i 89 USD za baryłkę (europejska ropa naftowa Brent). Zwyżkom notowań tego surowca sprzyja słabość amerykańskiego dolara oraz delikatne podbicie nastrojów risk-on na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, najwięcej uwagi na rynku ropy przyciąga obecnie spotkanie przedstawicieli OPEC+, do którego ma dojść już jutro w Wiedniu.
Ożywienia na rynkach kapitałowych

Ożywienia na rynkach kapitałowych

2022-10-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Ze swych piątkowych 22-miesięcznych minimów odbiły się wczoraj dosyć silnie główne amerykańskie indeksy (S&P 500 +2,59 proc., DJIA +2,66 proc., Nasdaq Composite +2,27 proc.). Dziś rano ta zwyżka była dosyć dynamicznie kontynuowana na rynku kontraktów na terminowych (S&P 500 +1,42 proc.). W Azji chińskie giełdy są zamknięte od 1 do 7 października z racjo obchodów chińskiego święta narodowego. Na pozostałych rynkach dominowały wzrosty (wyłamał się tylko nowozelandzki NZX50 -0,21 proc.). Najsilniejsze wzrosty – o 3,74 proc. i 3,53 proc. – notowały – odpowiednio – australijski All Ordinaries oraz filipiński PSEi.
Gdzie i jak kupić Ripple (XRP)?

Gdzie i jak kupić Ripple (XRP)?

2022-10-03 Materiał partnera
Ripple zostało wprowadzone na rynek w 2012 roku przez firmę Ripple Labs Inc., która ma swoją siedzibę w San Francisco. Sercem systemu jest blockchain Ripple, XRPL, który opiera się na unikalnym mechanizmie konsensusu Proof of History (PoH) do walidacji transakcji. To właśnie XRPL umożliwia walidację transakcji Ripple w ciągu średnio trzech do pięciu sekund. Oznacza to, że XRPL skaluje do 1500 transakcji na sekundę – to 100 razy więcej niż Ethereum.
Czy grozi nam

Czy grozi nam "powtórka z rozrywki"?

2022-10-03 Komentarz giełdowy XTB
Tym razem ratunek dla naszej giełdy przybył z zachodu w postaci słabych danych w postaci odczytu indeksu ISM dla przemysłu, który wyniósł 50,9 wobec oczekiwanych 52,2. Znacząco spadł subindeks zatrudnienia, który wyniósł 48,7 wobec oczekiwanych 53,0 oraz subindeks nowych zamówień w wysokości 47,1 wobec konsensusu na poziomie 51,3.
Przed znaczącym skokiem zmienności?

Przed znaczącym skokiem zmienności?

2022-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy handel na rynku FX jest mieszany, jeżeli chodzi o pozycję dolara. Ten wyraźniej traci wobec walut Antypodów, które próbują odbijać przed spodziewanymi w tym tygodniu decyzjami RBA (jutro) i RBNZ (w środę) - w obu przypadkach oczekuje się ruchu na stopach o 50 punktów baz. Pośród walut G10 amerykańska waluta zyskuje tylko wobec jena (USDJPY łamie barierę 145,00), na co wpływ miały słabsze odczyty japońskich indeksów aktywności w biznesie Tankan, ...
Prognozowane cięcie produkcji ropy naftowej w OPEC+

Prognozowane cięcie produkcji ropy naftowej w OPEC+

2022-10-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowaniom ropy naftowej udało się zakończyć poprzedni tydzień neutralnie. Dzisiaj rano sytuacja na tym rynku jest spokojna, a zmienność cen ropy jest niewielka. Cena ropy WTI oscyluje w okolicach 82,20 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent nieznacznie przekraczają 88 USD za baryłkę. W centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej pozostają oczekiwania związane z pogłębiającą się recesją w kluczowych światowych gospodarkach oraz widmem spowalniającego popytu na ten surowiec. Ropa naftowa to surowiec w dużym stopniu powiązany z kondycją globalnej koniunktury, więc ten czynnik działa na ceny ropy negatywnie.
To nie czas na przerwę

To nie czas na przerwę

2022-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
We wrześniu inflacja w Polsce wyniosła 17,2%, co nie jest jeszcze rekordem. Jednak realna stopa procentowa spadła poniżej -10%, a to jest już rekord. To oznacza jedno, Rada jest pod presją działania, a jej przekaz będzie bardzo istotny dla rynku obligacji i złotego. Wszyscy pamiętamy wywiad na molo, na którym prezes Glapiński zasygnalizował zbliżający się koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce. Od tego czasu jednak bardzo dużo się zmieniło.