Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.

dolar traci na sentymencie

dolar traci na sentymencie

2022-06-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi kontynuację lekkiego osłabienia dolara dzięki lepszemu sentymentowi na rynkach akcji - Wall Street zakończyła handel sporymi wzrostami, a pozytywny trend utrzymał się też w Azji, oraz na otwarciu Europy. Skala spadków dolara jest jednak kosmetyczna, co może pokazywać, że inwestorzy nie są do końca przekonani, co do do dłuższej korekty. Najlepiej zachowują się funt, oraz korona szwedzka (brytyjskiej walucie nie zaszkodziły doniesienia, jakoby wewnętrzna opozycja miała planować kolejne wnioski o wotum zaufania dla szefa rządu), dalej mamy euro i koronę norweską.
Złudne ożywienie?

Złudne ożywienie?

2022-06-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Zeszły tydzień przyniósł wyraźną poprawę nastrojów na rynkach, choć pod względem publikacji danych obserwujemy dalsze pogorszenie. W zasadzie sama poprawa nastrojów to efekt gorszych danych, które zostały odczytane jako pretekst do zmniejszenia i spowolnienia podwyżek stóp procentowych na całym świecie. Może się jednak okazać, że banki centralnie wcale nie będą chciały zmniejszać swoich podwyżek i za wszelką cenę doprowadzić do spadku inflacji. Czy w takim razie czeka nas jednak kryzys?
WIG-20 broni poziom majowego minimum

WIG-20 broni poziom majowego minimum

2022-06-27 Komentarz poranny TMS Brokers
WIG-20 ok. 9:30 rósł dziś o 1,48 proc. próbując oddalić się od ubiegłotygodniowych minimów, które zostały ustanowione w okolicach dołka z 12 maja w strefie 1652,3 pkt. (minimum)-1691,62 pkt. Rosły dziś rano również pozostałe główne indeksy GPW. Wśród indeksów sektorowych GPW najsilniej dziś – o +3,37 proc. - rano zwyżkował WIG-Górnictwo (oczywiście głównie dzięki +4,01 proc. wzrostowi kursu akcji KGHM).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Szczyt podwyżek już bliski?

Szczyt podwyżek już bliski?

2022-06-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Na Wall Street euforia po ostatnim wyraźnym spadku rentowności, pomimo wciąż mizernych sygnałów z gospodarki oraz postawie Fed nastawionej na walkę z inflacją. Z kolei w Polsce również spadek rentowności i sygnały z innych banków centralnych, że szczyt stóp procentowych może znajdować się bardzo blisko. Czy z rynku dochodzą do nas faktyczne sygnały zmian, które doprowadzą do stałej poprawy nastrojów? Czy jest to jedynie krótka faza ożywienia, po której nastąpi powrót do silniejszych spadków?
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dolar zaczyna się korygować

Dolar zaczyna się korygować

2022-06-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nieco koryguje się w piątek na szerokim rynku, co można tłumaczyć lepszym sentymentem na rynkach akcji - Wall Street zakończyła wczoraj handel zwyżkami, a wzrosty widać było też dzisiaj podczas handlu w Azji. Czy rynki akcji wyceniły już scenariusz recesji do którego teoretycznie przygotowywały się w ostatnich tygodniach? Zobaczymy, co przyniesie przyszły tydzień, gdyż sytuacja nadal pozostaje dość zmienna. Niemniej, gdyby dobry sentyment się utrzymał, to dolar mógłby się jeszcze bardziej skorygować.
Rynki surowców słabną

Rynki surowców słabną

2022-06-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Po wczorajszych wzrostach cen akcji w USA (S&P 500 +0,95 proc., DJIA +0,64 proc., Nasdaq Composite +1,62 proc.) zwyżka indeksów giełdowych była kontynuowana dziś w Azji i Oceanii, gdzie dziś wzrosły główne indeksy wszystkich najważniejszych rynków. Najsilniejszy wzrost – o +2,43 proc. – notował koreański Kospi.
Warto zauważyć, że o ile wczoraj koniunktura giełdowa w USA się zauważalnie poprawiła, o tyle do nowych przynajmniej rocznych minimów spadły wczoraj główne indeksy rynków akcji w Kanadzie, Brazylii i Chile.
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Dolar skorzysta na recesji?

Dolar skorzysta na recesji?

2022-06-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze wystąpienie szefa FED przed Kongresem nie przyniosło odpowiedzi na pytanie, czy USA unikną recesji. Ba, Powell dał do zrozumienia, że nie można jej wykluczyć, gdyż bank centralny pozostanie zdeterminowany do walki z inflacją. Zapytany o ruch o 100 p.b. na posiedzeniu stwierdził, że taki scenariusz jest na stole. Generalnie jednak decydenci będą dość elastyczni, a konkretne decyzje będą zapadać z posiedzenia na posiedzenie.
Dolar najmocniejszy w gronie walut G10, korona norweska najsłabsza

Dolar najmocniejszy w gronie walut G10, korona norweska najsłabsza

2022-06-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było zeznanie Jerome Powella przed Kongresem. Niemniej prezes Fed nie powiedział niczego odkrywczego, czego byśmy do tej pory nie widzieli. Wspomniał on o ryzyku recesji, oraz o tym, że bank będzie dalej walczył z inflacją. Natomiast to, jak szybko będą podnoszone stopy procentowe, będzie zależało od otoczenia makroekonomicznego. Prezes Fed zapytany o podwyżkę o 100 pb, odpowiedział, że taki scenariusz jest możliwy.
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
EURUSD ponownie w potrzasku

EURUSD ponownie w potrzasku

2022-06-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Obawy, że środki zaostrzające politykę pieniężną wdrażane przez banki centralne na całym świecie mogą znacząco spowolnić gospodarkę, ponownie wpłynęły wczoraj na rynki finansowe. Mówiąc dokładniej, rosną obawy, że gospodarka USA może popaść w recesję w wyniku agresywnych podwyżek stóp procentowych ze strony amerykańskiego banku centralnego.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Rynek nie wierzy w to, że uda się uniknąć recesji?

Rynek nie wierzy w to, że uda się uniknąć recesji?

2022-06-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
O ile wczoraj wieczorem sentyment na rynkach był dobry (Wall Street odnotowała odbicie), to podczas sesji w Azji nastroje uległy pogorszeniu. Wyraźne spadki odnotowała ropa naftowa, która ostatnio jest pod coraz większą presją obaw związanych z nadciągającą recesją. Ciekawe wnioski przynosi spojrzenie na rentowności amerykańskich obligacji - po cofnięciu w zeszłym tygodniu z okolic 3,50 proc. (10-letnie) rynek nie ma siły powrócić do zwyżek.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Miedź najtańsza od ponad roku

Miedź najtańsza od ponad roku

2022-06-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W trakcie „covidowej” hossy rozpoczętej w marcu 2020 ceny miedzi wzrosły 2,5-krotnie osiągając najwyższy w historii poziom. Ta zwyżka zakończyła swą dynamiczną fazę w maju 2021. W marcu br. po rozpoczęciu przez Rosję ataku na Ukrainę cena miedzi ponownie ustanowiła rekord, ale tym razem to ożywienie było krótkotrwałe. Obecnie – po spadku o ponad 20 proc. – cena kontraktów na miedź na COMEX-ie znalazła się na najniższym poziomie od marca 2021 (dziś rano -3,8 proc.).
Gimnastyka Powella w Kongresie

Gimnastyka Powella w Kongresie

2022-06-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Pierwsza sesja na Wall Street po długim weekendzie w USA upłynęła w świetnych nastrojach. Główne indeksy rosły ponad 2%. Niemniej sytuacja uległa zmianie w trakcie sesji azjatyckiej, kiedy obserwowaliśmy znaczny wzrost awersji do ryzyka i spadki na rynkach akcji oraz surowców. Nie pojawiły się jednak żadne informacje, które można by uznać za zapalnik tych ruchów, a większość komentatorów tłumaczy je niegasnącymi obawami o recesję w światowej gospodarce.