Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Słabszy dolar to szansa dla złotego

Słabszy dolar to szansa dla złotego

2022-07-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Pozycja naszej waluty od połowy lipca wygląda coraz lepiej. Zmniejszyły się szanse na bardzo agresywne działanie ze strony Rezerwy Federalnej, co umocniło niemal wszystkie waluty na rynku w stosunku do dolara. Nieco oddechu na europejskim rynku dodało również wznowienie dostaw gazu z Rosji do Europy. Na ten moment pozycja walut europejskich nie wygląda źle, ale niestety wiele sygnałów wskazuje, że spowolnienie czy nawet recesja może pojawić się nawet u nas.
Konsolidacja w oczekiwaniu na Fed

Konsolidacja w oczekiwaniu na Fed

2022-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek bieżącego tygodnia na rynkach walutowych upływa pod znakiem nerwowego wyczekiwania na środową decyzję Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Ten czynnik zdominował praktycznie całą retorykę na rynkach walut, głównie ze względu na niepewność związaną z dalszymi działaniami Fed oraz wielkością jutrzejszej podwyżki. Bazowym scenariuszem jest podniesienie stóp procentowych w USA o 0,75 pkt. procentowego, jednak, według Fedwatch, istnieje także 10-procentowa szansa na podwyżkę o pełen punkt procentowy.

Lekki letni letarg na rynkach akcji

Lekki letni letarg na rynkach akcji

2022-07-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsza sesja na amerykańskim rynku akcji nie przyniosła jakichś większych rozstrzygnięć (S&P 500 +0,13 proc., DJIA +0,28 proc., Nasdaq Composite -0,43 proc.). Również dzisiejsza sesja na giełdach Azji i Oceanii miała niejednoznaczny przebieg (Hang Seng +1,82 proc., japoński Nikkei 225 -0,16 proc., tajwański TAIEX -0,87 proc.).
Brak wyraźnej tendencji obserwowany był dziś rano również na giełdach w Europie (DAX -0,35 proc., CAC 40 –0,23 proc. ok. godz. 9:35 proc.).
Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

2022-07-25 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównego indeksu. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję -0,95% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania CD Projektu, który odnotował dzisiaj przecenę w wysokości 8,54%. Sektor handlowy również odnotował dzisiaj spadki - walory CCC uległy przecenie równej 4,51% natomiast akcje Allegro spadły o 4,30%. Najlepiej dzisiaj poradziły sobie akcje PEKAO, które urosły o 2,72%.
Wyczekiwanie na Fed

Wyczekiwanie na Fed

2022-07-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na światowych rynkach walutowych upływał pod znakiem wyczekiwania, a później reakcji na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych w strefie euro. ECB, zgodnie z oczekiwaniami, zdecydował się na pierwszą od 11 lat podwyżkę stóp, i to od razu o pół punktu procentowego, co stanowiło wsparcie dla notowań euro w poprzednim tygodniu. W rezultacie, kurs EUR/USD odbił się w górę od parytetu i dotarł do okolic 1,02.
Obawy o popyt motywem przewodnim na rynku ropy naftowej

Obawy o popyt motywem przewodnim na rynku ropy naftowej

2022-07-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od kontynuacji zniżek z końcówki poprzedniego tygodnia. Cena ropy WTI dzisiaj rano zeszła poniżej 94 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują niewiele powyżej 102 USD za baryłkę. W przypadku obu gatunków surowca, największe obawy budzą oczekiwania związane ze spowolnieniem gospodarczym.
Rentowność 10-latek polskiego rządu nadal poniżej 6 proc.

Rentowność 10-latek polskiego rządu nadal poniżej 6 proc.

2022-07-25 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji skorygowały w piątek wcześniejszy wzrost do najwyższego poziomu od 6 tygodni (S&P 500 -0,93 proc., DJIA -0,43 proc., Nasdaq Composite -1,87 proc.). Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 nadal lekko spadała (-0,15 proc. ok. 9:40). Na giełdach w Azji i Oceanii również przeważały lekkie spadki (Nikkei 225 -0,77 proc.). Również pod znakiem lekkich spadków nowy tydzień rozpoczął się na giełdach europejskich (ok. 9:40 DAX -0,59 proc., CAC 40 -0,44 proc.).
EBC zaskoczył. Czas na Fed!

EBC zaskoczył. Czas na Fed!

2022-07-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski bank centralny mocno nas zaskoczył podwyżką o 50 punktów bazowych. Była to pierwsza podwyżka od 11 lat i jednocześnie doprowadziła do wyjścia z negatywnego terytorium stopy depozytowej. Sam wydźwięk decyzji nie był jednak bardzo jastrzębi, choć euro nie straciło mocno do dolara. W kontekście tej drugiej waluty uwaga zostanie w tym momencie skupiona na decyzji Rezerwy Federalnej w najbliższą środę, a następnie na publikacji danych dotyczących PKB w piątek. Czy w obu przypadkach jest szansa na zaskoczenie?
Euro nie otrzymało wsparcia od Lagarde

Euro nie otrzymało wsparcia od Lagarde

2022-07-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Plotki okazały się faktem. Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych, choć na czerwcowym posiedzeniu zapowiadano ruch o 25 pb. Euro zyskało chwilę po decyzji. W trakcie konferencji prasowej niestety ruch aprecjacyjny został zredukowany a próba wyjścia EUR/USD ponad 1,0265 okazała się nieudana. Ruch o 50 punktów bazowych nie był w pełni wyceniony. Widać to było chwilę po 14:15, kiedy rynek obiegła informacja o decyzji EBC. Kupujący podeszli jednak do sprawy zachowawczo i czekali na słowa Christine Lagarde. Tu widzieliśmy rozczarowanie i w konsekwencji osłabienie wspólnej waluty.
Afrykańskie projekty naftowe szansą na nowe dostawy ropy do Europy

Afrykańskie projekty naftowe szansą na nowe dostawy ropy do Europy

2022-07-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień dla cen ropy naftowej ma szansę zakończyć się na plusie. Co prawda notowania ropy WTI pozostają poniżej poziomu 100 USD za baryłkę, to cena ropy Brent utrzymuje się w okolicach 105 USD za baryłkę. Wyższe ceny ropy w Europie nie zaskakują, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie Stary Kontynent ma obecnie najwięcej niepewności związanej z dostawami ropy naftowej w obliczu sankcji, które UE narzuciła na Rosję po wybuchu wojny w Ukrainie.
ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

2022-07-21 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w mieszanych nastrojach. W obliczu słabnącej siły popytu na amerykańskich indeksach niewykluczony pozostaje scenariusz, że odreagowanie z ostatnich dni jest de facto kolejną w tym roku pułapką na byki. Dzisiejsza sesja obfitowała w publikacje istotnych makroekonomicznych danych, a inwestorzy ze strefy euro skoncentrowali się na decyzji i konferencji ECB.
Niespokojnie w Europie przed decyzją ECB

Niespokojnie w Europie przed decyzją ECB

2022-07-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek bieżącego tygodnia na światowych rynkach walutowych upływał pod znakiem osłabienia amerykańskiego dolara. To już jednak nie jest aktualne – od wczoraj amerykańska waluta powraca do zwyżek i utrzymuje się tym samym niedaleko wieloletnich maksimów względem pozostałych globalnych walut. Wcześniej przyczyną nieznacznej przeceny dolara były oczekiwania bardziej jastrzębiego podejścia Europejskiego Banku Centralnego do polityki monetarnej w najbliższym czasie.
Gazociąg Nord Stream 1 ponownie uruchomiony

Gazociąg Nord Stream 1 ponownie uruchomiony

2022-07-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynkach surowców energetycznych upływał pod znakiem spekulacji na temat bezpieczeństwa energetycznego w Europie. O ile ten temat jeszcze przez dłuższy czas będzie wyjątkowo istotny, to ostatnie dni zdominowała kwestia prac konserwacyjnych nad gazociągiem Nord Stream 1, transportującym gaz ziemny z Rosji do Niemiec. Ze względu na uszkodzenia turbiny i konieczność przetransportowania nowej części z Kanady, w dniach 11-21 lipca wstrzymano przepływ gazu przez NS1.
Dzień decyzji

Dzień decyzji

2022-07-21 Komentarz poranny TMS Brokers
EBC pierwszy raz od dekady podniesie dziś stopy procentowe. Jeszcze 2 dni temu rynek oczekiwał ruchu o skromne 25 punktów bazowych. Kiedy to na rynku pojawiły się plotki o możliwym dwukrotnie większym ruchu ze strony europejskiej instytucji euro zyskało. Poprzeczka przed EBC zawieszona została jednak wysoko. Jeśli EBC rozczaruje, wspólna waluta prawdopodobnie ulegnie deprecjacji. Dostawy gazu przez Nord Stream 1 zostały wznowione. W pierwszej godzinie przepływ wynosił 30 proc. pełnych możliwości. Euro jest stabilne a kurs głównej pary walutowej oscyluje wokół 1,02.
Czy EBC może zaskoczyć?

Czy EBC może zaskoczyć?

2022-07-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś decyzja Europejskiego Banku Centralnego – pierwsza podwyżka stóp procentowych od 11 lat. W Europie to jednak nie czas na otwieranie szampana. Wiele wskazuje na powtórkę scenariusza z 2011 roku. Rynki koncentrują się dziś głównie na tym, czy EBC podniesie stopy o 25 czy o 50 punktów bazowych. Mniejsza podwyżka została zapowiedziana na poprzednim posiedzeniu i jeśli Bank miałby być konsekwentny, powinien podnieść stopy właśnie w takiej skali.
Rynki bagatelizują recesję?

Rynki bagatelizują recesję?

2022-07-20 Komentarz giełdowy XTB
Sesja w środku tygodnia przebiega w zmiennych nastrojach, choć kupujący wyraźnie mają apetyt na więcej. Na europejskich parkietach nastroje uległy dziś wyraźnemu osłabieniu w obliczu eskalacyjnych komentarzy ministra Ławrowa. Mimo większej skłonności do ryzyka i zakupowego szału ostatnich dni byki wciąż czują na sobie oddech jastrzębiego Fedu. Czy odreagowanie zmieni się w szerszy, wzrostowy trend czy może stare bolączki znów uruchomią uśpioną w tej chwili podaż i ściągną indeksy na południe?
Dalszy ciąg osłabienia dolara

Dalszy ciąg osłabienia dolara

2022-07-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia upływa pod znakiem osłabienia amerykańskiego dolara. Indeks tej waluty systematycznie porusza się w dół i obecnie oscyluje w okolicach 106,20-106,40 pkt., czyli na najniższych poziomach od dwóch tygodni. Tym samym, zwyżkował eurodolar, który odbił się w górę od parytetu, obserwowanego w poprzednim tygodniu. Obecnie kurs EUR/USD oscyluje w okolicach 1,025.
Rosja głównym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja głównym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-07-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, notowania tego surowca dzisiaj rano oddają część zwyżek. Cena ropy WTI tym samym porusza się tuż poniżej poziomu 100 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent – o kilka dolarów wyżej, w okolicy 105 USD za baryłkę. Różnica w cenie na korzyść europejskiego surowca ma uzasadnienie fundamentalne: w Europie obawy związane z bezpieczeństwem energetycznym są obecnie największe ze względu na wprowadzone sankcje na Rosję i problemy z dostawami różnych surowców energetycznych.
Ożywienie na zagranicznych rynkach akcji

Ożywienie na zagranicznych rynkach akcji

2022-07-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsza sesja na amerykańskim rynku akcji zakończyła się silnymi wzrostami głównych indeksów (S&P 500 +2,76 proc., DJIA +2,43 proc., Nasdaq Composite +3,11 proc.). S&P 500 zamknął się najwyżej od 9 czerwca zbliżając się do poziomu zbliżając się do poziomu 4000 pkt. (3936 pkt.). Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy kontynuowały wzrost (S&P 500 +0,36 proc.). To ożywienie na rynku akcji było kontynuowane dziś rano na giełdach Azji i Oceanii. Najsilniej w tym rejonie zwyżkował dziś japoński Nikkei 225 (+2,67 proc.) wybijając się w górę z trwającej przez poprzednie 5 tygodni konsolidacji.
Złoty korzysta przez rosyjski gaz

Złoty korzysta przez rosyjski gaz

2022-07-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że najważniejszym tematem w tym tygodniu jest rosyjski gaz. Wszyscy uczestniczy rynku oraz władze największych krajów UE zastanawiali się, czy Rosja wznowi dostawy gazu do Niemiec poprzez Nord Stream I. Bez tego gazu mogła czekać nas mroźna zima i potencjalna recesja, natomiast wciąż nie wiadomo, jak Rosja będzie rozgrywała te kwestie w najbliższych miesiącach. Teoretycznie w czwartek Gazprom ma wznowić dostawy gazu do Niemiec.