Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi
2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚPrzez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
EUR/USD "rysuje" podwójny dołek?
2022-06-21 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsza sesja przebiegała dość spokojnie. Amerykanie świętowali a europejskie indeksy odbijały od dna. Euro Stoxx 50 zyskał 0,9 proc. a DAX urósł o 1,1 proc. Na uwagę zasługuje zwyżka rentowności europejskich obligacji. Niemieckie są wyżej o 9 pb i wskazują 1,75 proc. a włoskie o 11 pb i osiągnęły poziom 3,7 proc. Ten tydzień jest ubogi w dane makro i innego rodzaju wydarzenia. Ubiegły dostarczył inwestorom wielu emocji, dlatego w najbliższych kilku dniach rynki z pewności będą chciały złapać oddech, co może przełożyć się na mniejszą zmienność. Dolar kontynuuje osłabienie.
Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie
2022-06-21 Poranny komentarz walutowy XTBNowy tydzień rozpoczął się bez większych emocji, a to za sprawą święta w USA. Zmienność na rynku akcji, czy rynku walutowym była ograniczona. Dziś inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego istnieje szansa na pojawienie się nieco większych ruchów. Nad ranem poznaliśmy zapiski z ostatniego, czerwcowego posiedzenia RBA, przemawiał także prezes banku. Jak wynika z opublikowanego protokołu, bankierzy chcą przeciwdziałać inflacji i widzą potrzebę dalszego zaostrzania polityki. Niemniej ostateczne decyzje będą zależeć od danych makroekonomicznych.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin
2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚRozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.
handel bez Amerykanów
2022-06-20 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW poniedziałek rano dolar nieco traci wobec innych walut, chociaż aktywność na rynku nie będzie duża - w USA obchodzony jest Dzień Wyzwolenia, a kalendarz pozycji makro będzie ubogi. Dopiero w dalszej części tygodnia akceleratorem do większych ruchów mogą być zeznania Jerome Powella w Kongresie nt. stanu gospodarki i perspektyw polityki monetarnej (są zaplanowane na środę i czwartek po południu).
Inflacja na ustach wszystkich
2022-06-20 Komentarz poranny TMS BrokersWszystko wskazuje na to, że inflacja w strefie euro jak i w Stanach Zjednoczonych osiągnie prawdopodobnie w czerwcu nowe maksima. W przypadku wskaźnika bazowego w średnim terminie także powinniśmy spodziewać się dalszych zwyżek. W tej sytuacji rynek prawdopodobnie podniesie swoje oczekiwania dotyczące kluczowych stóp procentowych w USA i strefie euro. Przed nami dalsze wzrosty rentowności obligacji rządowych.
Bitcoin traci grunt
2022-06-20 Poranny komentarz walutowy XTBPoczątek handlu w tym tygodniu przebiega w optymistycznych, choć jednocześnie umiarkowanych nastrojach. Duża część rynków, która mocno traciła w zeszłym tygodniu, teraz próbuje odrabiać straty. Mamy jednak spory wyjątek w postaci rynku kryptowalut, gdzie w dalszym ciągu obserwujemy wyprzedaż. Bitcoin testuje okolice 20 tysięcy dolarów, choć jeszcze końcem zeszłego roku obserwowaliśmy bliskie poziomy 70 tysięcy dolarów. Czy jednak okazuje się, że kryptowaluty nie chronią przed utratą kapitału i nie są odpowiedzią dla konwencjonalnych walut oraz konwencjonalnych sposobów inwestycji?
Ceny ropy naftowej na drodze do tygodniowego spadku
2022-06-17 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej przeważa strona podażowa, a ceny tego surowca znajdują się na drodze do zakończenia całego tygodnia na minusie. Główną przyczyną tego stanu są obawy o popyt na paliwa na świecie, związane z ich wysokimi cenami i ewidentnym oporem konsumentów przed kupowaniem większej ilości paliw niż jest to absolutnie konieczne. Obawy o popyt są również związane z działaniami banków centralnych. Co prawda ceny ropy naftowej nie są tak mocno uzależnione od sytuacji na rynku walutowym jak np. notowania złota – jednak nadal są one ściśle powiązane z perspektywami dla całej światowej gospodarki. A nad nią zbierają się coraz gęstsze czarne chmury.
Największa podwyżka stóp FED od 1994 roku
2022-06-17 Komentarz poranny TMS BrokersAmerykański Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku („Federal Open Market Committee”) podniósł w środę wysokość głównej stopy procentowej w USA o 0,75 pkt. proc. do poziomu 1,5-1,75 proc. To największa podwyżka stóp w Stanach Zjednoczonych od 15 listopada 1994 roku, kiedy oprocentowanie funduszy federalnych zostało podniesione przez FED również o 0,75 pkt. proc. z 4,75 proc. do 5,5 proc. Wysokość podstawowej stopy procentowej podniósł również – po raz piąty z rzędu - wczoraj Bank Anglii. Wzrosła ona z 1 do 1,25 proc. do najwyższego poziomu od 13 lat.
Frank szwajcarski prawie 5% do góry w Boże Ciało! Dlaczego?
2022-06-16 Komentarz walutowy MyBank.plSzwajcarski Bank Narodowy (SNB) zaskoczył ekonomistów, inwestorów oraz kredytobiorców podwyższając niespodziewanie główną stopę procentową o 50 punktów bazowych. Kurs franka szwajcarskiego (CHFPLN) zareagował bardzo gwałtownie i jest obecnie prawie 5% droższy od kursu średniego z dnia poprzedniego, co przekłada się na wzrost o 20 groszy!
Decyzja Fed w centrum uwagi na rynku złota
2022-06-15 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie dni na rynku złota upływają inwestorom na uważnym śledzeniu danych makroekonomicznych w USA oraz spekulacjach na temat możliwych dalszych działań Rezerwy Federalnej. Piątkowe, wyższe od oczekiwań, odczyty inflacji w Stanach Zjednoczonych, podgrzały emocje na tym rynku, budząc pytania o reakcję Fed. Na informacje ze strony tej instytucji nie przyjdzie nam najprawdopodobniej długo czekać – już dzisiaj Fed ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych w USA, a dodatkowo przedstawi swoje projekcje makroekonomiczne.
Nie tylko FED się liczy?
2022-06-15 Raport DM BOŚ z rynku walutKluczowym punktem dzisiejszego kalendarza jest wieczorny komunikat FED, który może przynieść podwyżkę stóp aż o 75 p.b., oraz projekcje równie agresywnych ruchów na kolejnych posiedzeniach. Decyzja pojawi się o godz. 20:00, a tradycyjnie pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella, być może najtrudniejsza w jego historii jako szefa FED. Bo czas pokazał, że ignorancka postawa, co do ryzyka wybuchu inflacji w latach 2020-21 generuje teraz gigantyczne problemy.
Kurs Bitcoina coraz bliżej 20000 USD
2022-06-15 Komentarz poranny TMS BrokersKurs BTC/USD jest coraz bliżej potencjalnego poziomu wsparcia wyznaczanego przez szczyt hossy z grudnia 2017. Wtedy rozpoczęta w 2015 roku fala wzrostowa kursu BTC/USD kulminowała na poziomie 19870 USD. Dziś rano Bitcoin kosztował 21315 USD w porównaniu do ponad 67000 USD w listopadzie ub.r. Amerykański dolar zaliczył wczoraj swój najwyższy od 1998 roku poziomy kursu względem japońskiego jena, ale dziś rano kurs USD/JPY spadał poniżej poziomu 135 (-0,64 proc.). USD zdołał dziś musnąć również najwyższy od 2009 roku poziom względem koreańskiego wona.
Fed pod ścianą
2022-06-15 Poranny komentarz walutowy XTBWcześniejszy długi weekend, czy rynkowe emocje? Przed takim dylematem stają dziś inwestorzy w Polsce. O godzinie 20:00 poznamy decyzję Fed, a takiego posiedzenia nie było już dawno. Dość powiedzieć, że amerykański bank centralny znalazł się pod ścianą. Ostatnie dwa lata polityki Fed to pasmo decyzji idących w kierunku przegrzania gospodarki, ignorowania ryzyka wzrostu inflacji i często wręcz cynicznej postawy wobec zagrożeń.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED
2022-06-14 Komentarz giełdowy XTBDziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Cofnięcie
2022-06-14 Raport DM BOŚ z rynku walutWe wtorek rano dolar tanieje na szerokim rynku korygując silny ruch z ostatni dni. Widać próby odreagowania ryzykownych aktywów, w tym rynków akcji. Dzieje się tak mimo, że gazeta Wall Street Journal spekuluje o możliwości podwyżki stóp procentowych o 75 p.b. już na jutrzejszym posiedzeniu FED, a do grupy tych, którzy stawiają na ten scenariusz dołączyły największe banki inwestycyjne. To sprawiło, że rynek uznał ten scenariusz za bazowy (model CME FED Watch wskazuje na 96 proc. prawdopodobieństwo takiego ruchu).
Popyt wciąż przeważa na rynku ropy naftowej
2022-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie dni na rynku ropy naftowej pokazują, że notowania tego surowca nadal pozostają pod istotnym wpływem strony popytowej na skutek obaw o podaż. Mimo spadkowego rozpoczęcia wczorajszej sesji, ceny ropy naftowej powróciły do zwyżek i już wczoraj zakończyły sesję na plusie, zaś dzisiaj rano kontynuują delikatne wzrosty. W przypadku obu najbardziej znanych wśród inwestorów gatunków ropy naftowej – WTI oraz Brent – mamy do czynienia z notowaniami nieznacznie przekraczającymi 120 USD za baryłkę.
Krypto pogrom
2022-06-14 Poranny komentarz walutowy XTBPo burzliwym piątku poniedziałek przyniósł na rynku jeszcze gorsze nastroje, momentami ocierające się o panikę. Temat rynkowej przeceny jest wielowątkowy, ale istotnym jest wątek masowej wyprzedaży kryptowalut. Rynek krypto dał o sobie znać już w maju, gdy upadł ekosystem oparty o lunę. Jak się okazuje, niemal na pewno nie jest to odosobniony przypadek. Weekend przyniósł problemy dla projektu Celsius, który aspirował do bycia swego rodzaju bankiem na rynku krypto.
Paniczna wyprzedaż na Wall Street
2022-06-13 Komentarz giełdowy XTBPierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Risk-off napędza dolara
2022-06-13 Raport DM BOŚ z rynku walutPiątkowe dane o inflacji CPI z USA, która przewyższyła oczekiwania podbiły oczekiwania, co do skali podwyżek stóp procentowych przez FED w nadchodzących miesiącach. Pojawiły się spekulacje o ruchu o 75 p.b. już w najbliższą środę, chociaż wcześniej Jerome Powell wykluczał taką możliwość. Nie są one jednak wielkie - poniżej 25 proc. szans. Ale krzywa dla przyszłych podwyżek stała się bardziej stroma - rynek wycenia ruch o 50 p.b. także we wrześniu, a wycena poziomu stóp procentowych na koniec roku to 3,25-3,50 proc. wobec 0,75-1,00 proc. obecnie.