Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kryzys nadchodzi z Chin

Kryzys nadchodzi z Chin

2022-05-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Oczywiście rynki finansowe bardzo boją się ostatnio silnie podnoszonych stóp procentowych. W Europie środkowej stopy podnoszone są już od dłuższego czasu, choć do tej pory nie spowodowały ulgi w inflacji. Do podwyżek przyłączyły się również kraje skandynawskie, a Stany Zjednoczone zdecydowały się na pierwszą „podwójną” podwyżkę od 2000 roku. Oczywiście rynek obawia się spowolnienia wynikającego ze zbyt szybkiego i mocnego zaostrzania polityki monetarnej, ale dodając do tego potężne ryzyko z Chin, faktycznie możemy niestety mieć receptę na kryzys.
Inwestorzy patrzą w przyszłość przez ciemne okulary

Inwestorzy patrzą w przyszłość przez ciemne okulary

2022-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Dziś sesja przebiega w negatywnych nastrojach i rodzi obawy o przebieg sesji giełdowych w przyszłym tygodniu. Obawy wokół spowolnienia gospodarczego mogącego spowodować recesję wciąż straszą inwestorów giełdowych, którzy wycofują się przede wszystkim z ryzykownych, notowanych na wysokich wskaźnikach ceny do zysków spółkach. Zmieniające się środowisko gospodarcze zmusza inwestorów do ponownego oszacowania wycen. Czy rynki naprawdę powinni się bać?

Dolar skorzysta na NFP?

Dolar skorzysta na NFP?

2022-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta zyskuje w piątek na szerokim rynku kontynuując zwyżki obserwowane wczoraj po południu. Cofnięcie dolara po komunikacie FED w środę wieczorem było krótkotrwałe. Rynki zaczynają coraz bardziej przejmować się wątkiem globalnej recesji, mając przy tym świadomość, że działania banków centralnych mogą tylko ten scenariusz przybliżyć.
WIG i WIG-20 najniżej od końca 2020 roku

WIG i WIG-20 najniżej od końca 2020 roku

2022-05-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Po najsilniejszym od czasu covidowej paniki 2 lat temu wzroście głównych indeksów rynku akcji w USA w środę, czwartkowa sesja przyniosła równie silny, ale przeciwnie skierowany ruch. S&P 500 spadł o 3,56 proc. do najniższego poziomu od początku maja. Średnia przemysłowa Dow Jonesa straciła 3,12 proc., ale również utrzymywała się powyżej swego minimum z 2 maja. Największy spadek zanotował Nasdaq Composite (-4,99 proc), który w trakcie sesji zaliczył – podobnie jak Nasdaq 100 – swe nowe roczne minimum. To największy dzienny spadek tego indeksu od 11 czerwca 2020 roku.
Plany uzupełnienia rezerw strategicznych ropy w USA

Plany uzupełnienia rezerw strategicznych ropy w USA

2022-05-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem zwyżek notowań. Cena ropy WTI oscyluje w okolicach 108-110 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się nieco wyżej, w rejonie 111-112 USD za baryłkę. Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi mieszankę obaw, związanych z nowymi sankcjami dotyczącymi importu ropy naftowej z Rosji do krajów Unii Europejskiej – jak również potencjalnymi konsekwencjami ustawy NOPEC w USA, pozwalającej pozywać OPEC i stowarzyszonych z kartelem producentów za „sztuczne utrzymywanie cen ropy naftowej na wysokich poziomach”.
Uciekający punkt

Uciekający punkt

2022-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartek był dniem banków centralnych i dniem zaskoczeń. Rada zaskoczyła mniejszą podwyżką, choć generalnie tendencje są przeciwne. Złoty znalazł się także pod presją powracającej na Wall Street przeceny. Zacznijmy od RPP. Rada podniosła stopy o 75bp i teraz główna stopa będzie wynosić 5,25%. Uważam, że kluczowe jest to, ile podwyżki wynoszą w pewnym okresie czasu i tu niewątpliwie wykonany ruch przez Radę jest spory. Komunikacja jednak zawodzi (aby nie powiedzieć, że nie istnieje).
Kapitulacja na Wall Street

Kapitulacja na Wall Street

2022-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych przyniosła całkowitą kapitulację giełdowych optymistów. Wczorajsze odreagowanie po decyzji FOMC w sprawie podwyżki stóp procentowych zostało dzisiaj w pełni zanegowane, co przestraszyło uczestników rynku. Perspektywy malują się w coraz to bardziej ponurych nastrojach, a obawy o realną zapaść koniunktury na rynkach przestają być tylko przejawem wróżenia z fusów. Dla polskich inwestorów kluczowe dzisiaj były dwa elementy. Pierwszym jest oczywiście wpływ wczorajszej decyzji amerykańskiego FEDu na dalsze kreowanie popytu oraz koniunktury na rynkach.
Jakie cofnięcie dolara po FED?

Jakie cofnięcie dolara po FED?

2022-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Patrząc na dzisiejsze stopy zwrotu widać, że dolar jest silniejszy na szerokim rynku. Całe jego osłabienie dokonało się wczoraj. FED zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy o 50 p.b. i zapowiedział rozpoczęcie redukcji gigantycznego bilansu banku centralnego. Padło przy tym kilka "gołębich", ale i też "jastrzębich" deklaracji. Po pierwsze Powell dał do zrozumienia, że podwyżka stóp o 75 p.b. nie była brana pod uwagę, a decyzja była jednomyślna (co oznacza, że nie zaprotestował ultra-jastrzębi James Bullard - czy miał ku temu powody?).
FOMC nie zaskoczył negatywnie

FOMC nie zaskoczył negatywnie

2022-05-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Amerykański Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) nie sprawił wczoraj jakiejś negatywnej niespodzianki inwestorom. Zgodnie z oczekiwaniami wysokość oprocentowania funduszy federalnych wzrosła o 0,5 pkt. proc. do przedziału 0,75-1 proc. Stopy w USA są nadal ekstremalnie niskie, ale ta skala tej podwyżki była największa od 2000 roku. FOMC zaprezentował też swe plany redukcji wielkości swej sumy bilansowej.
Ceny ropy naftowej w rozkroku między danymi z USA, Chin i UE

Ceny ropy naftowej w rozkroku między danymi z USA, Chin i UE

2022-05-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile w pierwszej połowie bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej mieliśmy do czynienia z konsolidacją, to ceny tego surowca wczoraj znacząco zwyżkowały, stwarzając możliwość zakończenia całego tygodnia na plusie. Wczoraj duży udział w zwyżkach miał spadek wartości amerykańskiego dolara, który pozytywnie przełożył się na notowania wielu surowców i towarów.
Kolej na RPP

Kolej na RPP

2022-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsze posiedzenie FOMC było do bólu przewidywalne. Rynki były chyba nawet zdumione… brakiem zaskoczeń i ostatecznie bardzo dobrze przyjęły pierwszą od dokładnie 22 lat podwyżkę stóp o 50 punktów bazowych. Dzisiejsza decyzja RPP jest znacznie mniej przewidywalna. Można kwestionować politykę Fed, ale trzeba przyznać, że w tym roku jest ona niezwykle skutecznie komunikowana. Dotyczyło to wcześniej zakończenia dodruku, potem pierwszej podwyżki, a teraz wczorajszej decyzji. Nie była to przecież decyzja łatwa, ani dla rynków przyjemna.
Dzień notowań wokół decyzji FED

Dzień notowań wokół decyzji FED

2022-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze zmagania na rynku przebiegają w mieszanych nastrojach w obliczu zaplanowanej konferencji FED, na którą inwestorzy z całego świata niecierpliwie czekają od tygodni. Środowa sesja ma szansę na długo zapisać się w historii giełdy, ponieważ decyzja Rezerwy Federalnej może nadać kierunek rynkowi akcji na najbliższe miesiące. Jakie 'karty' rozda rynkowi FED? Początek 2022 roku był najgorszy dla amerykańskich indeksów od 1939 roku, więc istnieje szansa, że coraz więcej inwestorów dołączać będzie do grupy szukających okazji.
Dolar nieco mocniejszy przed FED

Dolar nieco mocniejszy przed FED

2022-05-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nieznacznie zyskuje dzisiaj na szerokim rynku, a podobny układ widoczny jest od początku tygodnia. W przestrzeni G-10 wyłamał się z tego tylko dolar australijski, który został wsparty wtorkową decyzją RBA o podwyżce stóp procentowych o 25 p.b. do 0,35 proc. W uzasadnieniu do tego ruchu decydenci z Banku Australii dali do zrozumienia, że wysoka inflacja zaczyna być problemem i możliwe są dalsze posunięcia. Opublikowane dzisiaj w nocy lepsze dane o sprzedaży detalicznej za marzec (1,6 proc. m/m) podbiły oczekiwania, co do ruchów nawet o 50 p.b. w czerwcu i lipcu.
Rentowność amerykańskich 10-latek powyżej 3 proc. po raz pierwszy od 3,5 lat

Rentowność amerykańskich 10-latek powyżej 3 proc. po raz pierwszy od 3,5 lat

2022-05-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Po kończącym kwiecień silnym spadku główne indeksy amerykańskiego rynku akcji we wtorek lekko rosły drugi dzień z rzędu (S&P 500 +0,48 proc., DJIA +0,2 proc., Nasdaq Composite +0,22 proc.). Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy ostrożnie kontynuowały ostatnie odbicie (S&P 500 +0,22 proc.). Na części rynków Azji i Oceanii nadal trwały obchody Święta Pracy. Poza tajwańskim TAIEX-em (+0,41 proc.), główne indeksy czynnych dziś giełd tego regionu świata spadały (najsilniej – o 1,13 proc. - Hang Seng).
Sankcje dotyczące importu ropy z Rosji do UE coraz bliżej

Sankcje dotyczące importu ropy z Rosji do UE coraz bliżej

2022-05-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem spokojnej konsolidacji. Dzisiaj rano delikatną przewagę na wykresie cen tego surowca ma strona popytowa, na co wpływ ma kilka fundamentalnych czynników. Po pierwsze, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu spadły. Wczoraj raport Amerykańskiego Instytutu Paliw pokazał, że w minionym tygodniu zapasy te zniżkowały o 3,48 mln baryłek.
Fed dokręci rynkom śrubę

Fed dokręci rynkom śrubę

2022-05-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Inwestorzy na polskim rynku po długim weekendzie majowym od razu wpadają na głęboką wodę. Dziś najbardziej wyczekiwany dzień od tygodni. Amerykański bank centralny na poważnie ma zabrać się za walkę z inflacją, a to oznacza definitywny koniec ery taniego pieniądza. Fed podniósł już stopy procentowe w marcu, ale była to standardowa podwyżka o 25 punktów bazowych, takie powiedzmy zanurzenie stopy w wodzie zacieśnienia. Przypomnijmy, że byliśmy dość świeżo po agresji wobec Ukrainy i Fed był w dość trudnym położeniu.
Rynki z niepokojem patrzą w przyszłość

Rynki z niepokojem patrzą w przyszłość

2022-05-02 Komentarz giełdowy XTB
Wydarzeniem, na które czeka w tym tygodniu cały rynek, jest zaplanowane na środę posiedzenie FED, na którym podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie podwyżki stóp procentowych oraz redukcji bilansu. Zacieśnianie polityki monetarnej w kontekście negatywnego odczytu wzrostu PKB z amerykańskiej gospodarki, niepokojów politycznych i problemów z łańcuchami dostaw sprawia, że inwestorów niepokoi scenariusz możliwej recesji, przez co niechętnie angażują się w nowe transakcje na rynkach finansowych i sprzedają akcje na początku tygodnia. Czy momentum w najbliższych dniach może przechylić się na korzyść byków?
Dolar blisko 20-letnich maksimów

Dolar blisko 20-letnich maksimów

2022-05-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach walutowych upływa pod znakiem spokojnej kontynuacji trendów z poprzedniego tygodnia. Notowania indeksu amerykańskiego dolara utrzymują się w okolicach 20-letnich maksimów – US Dollar Index oscyluje w rejonie 103,30 pkt. Siła dolara jest widoczna w zasadzie na wszystkich głównych parach walutowych. Notowania eurodolara dzisiaj pozostają pod presją podaży, poruszając się wciąż w rejonie 1,0530. Tak niskie notowania tej pary walutowej ostatnim razem były widziane na rynku w I kwartale 2017 roku. Dynamiczne i systematyczne ruchy wzrostowe dzisiaj są podtrzymywane także na wykresach USD/CHF czy USD/JPY.
Kwiecień na S&P 500 i WIG-u 20 był najsłabszy od marca 2020

Kwiecień na S&P 500 i WIG-u 20 był najsłabszy od marca 2020

2022-05-02 Komentarz poranny TMS Brokers
W kwietniu S&P 500 stracił 8,8 proc. To największy spadek tego indeksu od marca 2020 (-12,51 proc.), czyli od miesiąca, w którym nastąpiło apogeum covidowej paniki. WIG-20 stracił w kwietniu 12,89 proc., czyli najwięcej od lutego (-14,38 proc.) i marca (-14,48 proc.) 2020 roku. Kwietniowe spadki indeksów rynków akcji strefy euro były generalnie mniejsze (DAX -2,2 proc., CAC 40 -1,89 proc.), co można próbować przypisywać pozytywnemu wpływowi dewaluacji euro do najniższego poziomu względem dolara od 5 lat.
Nic nie zmieni decyzji Fedu

Nic nie zmieni decyzji Fedu

2022-05-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczyna się kolejny, zwykle bardzo pracowity miesiąc dla rynków finansowych. Dodatkowo jest to miesiąc, w którym odbędzie się kolejne posiedzenie banku centralnego Stanów Zjednoczonych, co do którego mamy dosyć jasne rynkowe oczekiwania. Fed zdecyduje się na podwójną podwyżkę stóp procentowych, nie zważając na ostatnie negatywne dane dotyczące zmiany PKB czy ostatniej potężnej kraksy na Wall Street. W środę 4 maja wieczorem poznamy decyzję Rezerwy Federalnej, co do wysokości stóp procentowych oraz być może zmian w polityce dotyczącej bilansu aktywów.