Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Gaz ziemny najtańszy od lipca
2022-10-17 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersKończąca miniony tydzień sesja na rynkach akcji w USA przyniosła gwałtowne odwrócenie silnych czwartkowych wzrostów głównych indeksów. Spadki – S&P 500 -2,37 proc., DJIA -1,34 proc., Nasdaq Composite -3,08 proc. – nie były jednak na tyle silne by sprowadzić tego indeksy do ich nowych cyklicznych minimów. W poniedziałek na rynkach akcji Azji i Oceanii lekko przeważały spadki. Najsilniejszy – -1,36 proc. – notował australijski All Ordinaries.
Złoty na łasce rynków globalnych
2022-10-17 Poranny komentarz walutowy XTBZa nami tydzień z inflacją. Niestety ta pozostaje bardzo wysoka – GUS potwierdził ją na poziomie 17,2%. W USA jest znacząco niższa, ale nadal wyższa niż chciałby Fed. To tworzy niekorzystne otoczenie dla złotego. Publikacja danych o inflacji z USA była wydarzeniem ubiegłego tygodnia. Choć na poziomie 8,2% była ona minimalnie niższa niż w sierpniu (8,3%), to jednak po raz kolejny wyższa od oczekiwań rynku.
Odbicie cen ropy naftowej w górę
2022-10-14 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj dynamicznie rosły, nadrabiając część wcześniejszych zniżek. Dzisiaj na rynku tego surowca jest spokojniej, ale widać powracającą presję spadkową. Cena amerykańskiej ropy WTI porusza się w rejonie 88 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 94-95 USD za baryłkę. Niewątpliwie wczoraj zwyżce cen ropy naftowej sprzyjał przede wszystkim osłabiający się dolar. Wartość tej waluty, po krótkim podbiciu na danych z USA pokazujących wyższą od oczekiwań inflację, wyraźnie zniżkowała, otwierając drogę cenom wielu surowców do wzrostów. Ropa naftowa nie była wyjątkiem.
Nieoczekiwana euforia
2022-10-14 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajszy dzień na rynkach to istna karuzela emocji. Mocno wyczekiwane dane o inflacji z USA początkowo przyjęte zostały bardzo nerwowo, ale ostatecznie dzień zakończył się prawdziwą euforią. Skorzystał również złoty. Dane o inflacji były niekorzystne. Choć ta nieco we wrześniu spadła (z 8,3 do 8,2%), był to efekt niższych cen paliw, zaś inflacja bazowa wzrosła (do 6,6%) i to mocniej od oczekiwań. Patrząc w strukturę danych widzimy dość szeroką presję inflacyjną, a to przy nadal mocnym rynku pracy oznacza dalszą determinację Fed w zacieśnianiu pieniężnym. Nic dziwnego, że pierwsza reakcja na raport była nerwowa. Potem jednak wydarzyło się coś niezwykłego.
Jen testuje dno z 1998 roku
2022-10-13 Komentarz surowcowy DM BOŚNa globalnych rynkach walutowych wyraźnie daje się odczuć atmosferę wyczekiwania na dzisiejsze dane dotyczące inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Większość par walutowych porusza się w konsolidacji przed publikacją, zaplanowaną na godzinę 14:30 polskiego czasu. Sam indeks amerykańskiego dolara oscyluje w wąskim ruchu bocznym tuż powyżej poziomu 113 pkt., z kolei notowania EUR/USD utknęły w okolicach 0,97.
Wszystkie oczy na inflację
2022-10-13 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajsze minutes Rezerwy Federalnej nie pozostawiły wątpliwości – bank centralny stawia walkę z inflacją absolutnie na pierwszym miejscu. Dziś dowiemy się, jak wysoka była inflacja we wrześniu i tymi danymi żyć będą wszystkie ważniejsze rynki. Konsensus rynkowy zakłada inflację na poziomie 8,1%. Mogłoby się wydawać, że to niedużo z perspektywy kraju, w którym wynosi ona 17,2%. Nawet w strefie euro inflacja jest wyższa.
CPI na ustach wszystkich
2022-10-13 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWczorajsze “minutki” FOMC zgodnie z oczekiwaniami potwierdziły to wszystko, co w ostatnim czasie powtarzają przedstawiciele Fed-u – przywrócenie inflacji do celu 2 proc. jest najwyższym priorytetem. W tym kontekście oczywiste jest, że dzisiejsze dane o wrześniowym CPI znajdują się w centrum uwagi inwestorów. W ostatnich dniach dolar ponownie znacząco się umocnił – częściowo za sprawą jastrzębich wypowiedzi członków FOMC (choć znalazły się także nieco łagodniejsze stwierdzenia u prezesa Fed z Minneapolis) – to pomimo to nadal istnieje przestrzeń do ruchu aprecjacyjnego na USD.
Rynek czeka na inflację w USA
2022-10-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno na eurodolarze jak i PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,8422 PLN za euro, 4,9920 PLN wobec dolara amerykańskiego, 5,0029 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5322 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 8,156% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynek amortyzuje Inflacje PPI, w oczekiwaniu na protokół FOMC
2022-10-12 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsze dane o inflacji choć nie wskazały na spowolnienie, nie spowodowały kaskadowej wyprzedaży wśród inwestorów, którzy wyraźnie oczekują na informacje z protokołu FOMC oraz jutrzejsze dane o inflacji bazowej oraz CPI z amerykańskiej gospodarki. Wczoraj rynki obiegła informacja o zarejestrowaniu rekordowych wpływów na zakup akcji przez Bank of America. W ostatnim tygodniu wpływy BofA wskazały 6,1 mld USD, przy czym głównymi kupującymi były instytucje oraz fundusze.
Rynek ropy a coraz bardziej napięte relacje USA-Arabia Saudyjska
2022-10-12 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się spadkiem notowań. Dzisiaj rano na rynku ropy znów jest spokojnie, a zmienność jest niewielka – ale widać, że po korekcie wzrostowej wywołanej decyzją OPEC+ o dużym cięciu limitów wydobycia ropy naftowej, na rynek ten powraca znana inwestorom wcześniej presja spadkowa.
Wall Street chce wierzyć w spadającą inflację
2022-10-11 Komentarz giełdowy XTBW czasie dzisiejszej sesji indeksy okazują słabość przed kluczowymi wydarzeniami, które czekają inwestorów w drugiej części tygodnia. S&P500 pogłębiło ruch spadkowy z ostatnich dni, NASDAQ utrzymuje się w okolicy rocznych minimów. Inwestorzy obawiają się wpływu restrykcyjnego zacieśniania na słabnącą gospodarkę jednak nie złożyli broni, popyt wrócił na rynek po fatalnym otwarciu i próbuje odwrócić losy sesji. Istotny czynnik ryzyka wciąż stanowi geopolityka, relacje USA z Arabią Saudyjską uległy ochłodzeniu po decyzji OPEC+, po której amerykański Kongres może zacząć rozważać sankcje.
Dolar wciąż silny, ale…
2022-10-11 Raport DM BOŚ z rynku walutNa początku bieżącego tygodnia dolar amerykański pozostaje silny w relacji do pozostałych walut świata. Indeks dolara (US Dollar Index) pnie się w górę do rejonów przekraczających 113 pkt., jednak warto zaznaczyć, że waluta ta nie zdołała póki co dotrzeć do maksimów z końcówki września – a to sugestia, że może pojawić się pole do kolejnej spadkowej korekty.
Cena ropy naftowej między obawami o popyt a niepewnością podaży
2022-10-11 Komentarz surowcowy DM BOŚPo fali systematycznych zwyżek cen ropy naftowej w poprzednim tygodniu i spadku notowań w trakcie poniedziałkowej sesji, dzisiaj notowania tego surowca wpadły w konsolidację. Faktem jest, że na ceny ropy wpływa teraz szereg istotnych czynników, które działają w obie strony. Niektóre z tych czynników nadal są wsparciem dla cen ropy. Tu króluje niedawna decyzja OPEC+ o znaczącym obniżeniu limitów wydobycia tego surowca od listopada. Jest ona przede wszystkim sygnałem, że rozszerzony kartel jest skłonny bronić cen ropy przed zbyt dużym osunięciem się w dół.
Dolar kontynuuje dobrą passę, USDPLN wraca powyżej 5 zł
2022-10-11 Poranny komentarz walutowy XTBPoczątek nowego tygodnia handlowego przynosi dalsze umocnienie dolara amerykańskiego, co wpisuje się w widoczny w ostatnim czasie sentyment risk-off. Ostatnie (piątkowe) dane z rynku pracy w USA potwierdziły przekonanie, że Fed nie będzie w najbliższym czasie wstrzymywał się z podwyżkami stóp procentowych. Solidny raport NFP przemawia za kontynuacją obecnej polityki Rezerwy Federalnej. Co to oznacza dla rynków? Niestety nic dobrego, indeksy giełdowe mogą więc w dalszym ciągu pozostawać pod presją, a dolar może kontynuować umocnienie.
Po NFP a przed CPI
2022-10-11 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWczorajsza sesja na Wall Street przebiegła pod dyktando sprzedających. Najwięcej z indeksów stracił Nasdaq zamykając się pod kreską ponad 1 proc. Słabe nastroje utrzymują się z piątku, kiedy administracja Bidena ogłosiła nowe ograniczenia dla amerykańskich firm w zakresie sprzedaży półprzewodników i powiązanego sprzętu produkcyjnego do Chin. Rynek czekana CPI z USA, które już w czwartek. Przed nami start sezonu publikacji wyników amerykańskich spółek.
Echo weekendowych wydarzeń na froncie wojennym
2022-10-10 Komentarz giełdowy XTBW dniu dzisiejszym giełda odreagowuje wydarzenia, które miały miejsce na froncie wojny ukraińsko - rosyjskiej w weekend oraz w poniedziałek rano. WIG20 odnotowuje spadki, indeksami tracącymi dzisiaj najwięcej są WIG-Ukraina i WIG-Energia, które tracą ponad 3%. Jest to reakcja na rosyjski atak rakietowy na centrum Kijowa, do którego doszło w poniedziałek rano.
Czy zapiski FED i inflacja CPI coś zmienią?
2022-10-10 Raport DM BOŚ z rynku walutW poniedziałek rano dolar jeszcze zyskuje na szerokim rynku, ale zmiany są już niewielkie i dynamika ruchu hamuje. Piątkowe dane Departamentu Pracy USA okazały się "zaskakująco dobre", co utwierdziło rynki w przekonaniu, że FED nadal będzie miał czym legitymizować swoje agresywne posunięcia na stopach procentowych, tak jak zapowiadał. Prawdopodobieństwo czwartej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 punktów baz. na posiedzeniu 3 listopada jest bliskie 80 proc. (model CME FED Watch), jednocześnie rynek przestał wierzyć w to, że cykl podwyżek zakończy się w grudniu.
Cena gazu w Europie najniższa od 3 miesięcy
2022-10-10 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersMiniony tydzień zakończył się silnymi spadkami cen akcji w USA na piątkowej sesji (S&P 500 -2,8 proc., DJIA -2,11proc., Nasdaq Composite -3,8 proc.). Do najniższego poziomu od marca 2021 spadł w piątek Dow Jones Utilities (DJUA). Na giełdach w Azji i Oceanii wśród głównych indeksów zwyżkę notował jedynie Shanghai B-Share Index (+0,16 proc.). Pozostałe indeksy czynnych dziś giełd spadały (najsilniej - o 2,76 proc. – Hang Seng).
Wzrost importu ropy naftowej do Azji
2022-10-10 Komentarz surowcowy DM BOŚPoprzedni tydzień przynosił systematyczne zwyżki cen ropy naftowej – notowania tego surowca rosły każdego dnia, nadrabiając wcześniejsze przeceny i docierając do najwyższych poziomów od końcówki sierpnia br. Zwyżka ta wiązała się z obawami dotyczącymi podaży ropy naftowej w obliczu obniżonych limitów wydobycia tego surowca przez kraje OPEC+. Największe obawy panują oczywiście w krajach europejskich, które borykają się z kryzysem energetycznym, będącym skutkiem wojny w Ukrainie i sankcji narzuconych przez Unię Europejską na Rosję.
Nie ma alternatywy dla dolara
2022-10-10 Poranny komentarz walutowy XTBNadzieje rynkowe na kolejne rozegranie tzw. pivotu ze strony Fedu legły w gruzach po publikacji ostatnich danych z amerykańskiego rynku pracy. Raport pokazał naprawdę solidne liczby, choć najgorsze w tym roku. Jednak przy tak napiętym rynku pracy, wzrost zatrudnienia rzędu ponad 200 tysięcy w miesiącu i spadek stopy bezrobocia powoduje, że Fed nie będzie chciał się zatrzymywać z podwyżkami, gdyż sam wskazywał, że chce schłodzić rynek pracy, w celu pozbycia się nadmiernej inflacji.