Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Risk-off napędza dolara

Risk-off napędza dolara

2022-06-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe dane o inflacji CPI z USA, która przewyższyła oczekiwania podbiły oczekiwania, co do skali podwyżek stóp procentowych przez FED w nadchodzących miesiącach. Pojawiły się spekulacje o ruchu o 75 p.b. już w najbliższą środę, chociaż wcześniej Jerome Powell wykluczał taką możliwość. Nie są one jednak wielkie - poniżej 25 proc. szans. Ale krzywa dla przyszłych podwyżek stała się bardziej stroma - rynek wycenia ruch o 50 p.b. także we wrześniu, a wycena poziomu stóp procentowych na koniec roku to 3,25-3,50 proc. wobec 0,75-1,00 proc. obecnie.

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2022-06-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Siła amerykańskiego dolara odbija się na szerokich rynkach finansowych i dotyka również surowców. Notowania ropy naftowej dzisiaj uginają się m.in. właśnie pod naciskiem silnego dolara. Ale oczywiście sytuacja jest bardziej złożona. Notowania ropy naftowej dzisiaj tracą na wartości z kilku innych przyczyn. Po pierwsze, sytuacja pandemiczna w Chinach znów się pogarsza – rosnąca liczba przypadków zakażeń koronawirusem w Pekinie budzi obawy o powrót lockdownów i o silniejsze spowolnienie wzrostu gospodarczego w Państwie Środka.
Kontrakty na S&P 500 i WIG-20 atakują majowe dołki

Kontrakty na S&P 500 i WIG-20 atakują majowe dołki

2022-06-13 Komentarz walutowy TMS Brokers
Po silnym piątkowym spadku cen akcji w USA (S&P 500 -2,91 proc., DJIA -2,73 proc., Nasdaq Composite -3,52 proc.) dziś rano ceny kontraktów na amerykańskie akcje nadal zniżkowały (S&P 500 -1,94 proc., DJIA -1,59 proc., Nasdaq 100 -2,31 proc.) zbliżając się do swych minimów z 20 maja. Podobnie zachowywał się WIG-20 (-2,09 proc. ok godz. 10-tej). Zdecydowany ruch w dół wykonał w ostatnich dniach kurs Bitcoina. Okolice poziomu 30000 USD zostały zdecydowanie porzucone i kurs dynamicznym ruchem – dziś rano -9,8 proc. - spadł poniżej 25000 USD czyli do najniższego poziomy od końca 2020 roku.
Czy Fed zrobi więcej?

Czy Fed zrobi więcej?

2022-06-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański ponownie rządzi na niemal każdym rynku. Dolar nie tylko dominuje w stosunku do innych tradycyjnych walut, ale wpływa również na notowania surowców, kryptowalut czy również akcji. Powodem siły dolara jest wysoki odczyt inflacyjny, który wymaga przynajmniej utrzymania obecnego tempa zacieśniania w Rezerwie Federalnej. Oprócz tego Chiny ponownie straszą zmniejszeniem aktywności gospodarczej, co jest związane z kolejnymi restrykcjami i możliwą nową falą Covid-19.
Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem

2022-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.
Dolar czeka na inflację

Dolar czeka na inflację

2022-06-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek rano amerykańska waluta odreagowuje wczorajsze umocnienie będące wynikiem pogorszenia się sentymentu na rynkach akcji. Wall Street zakończyła handel spadkami, chociaż narracja była podobna - obawy o inflację i działania banków centralnych (wpływ miała zapowiedź rozpoczęcia cyklu podwyżek przez Europejski Bank Centralny, chociaż była ogólnie oczekiwana).
Nawracające obawy o popyt na ropę w Chinach

Nawracające obawy o popyt na ropę w Chinach

2022-06-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej od wczoraj delikatnie spadają, jednak i tak najprawdopodobniej zakończą bieżący tydzień na plusie. Wciąż dominującą siłą wpływającą na notowania tego surowca są obawy o podaż, które nasiliły się w związku z sezonem letnich wyjazdów oraz nowymi sankcjami, narzuconymi przez UE na Rosję. Jednak teraz nastroje się nieco ochłodziły, bowiem wiele wskazuje na to, że sytuacja gospodarcza w Chinach raczej nie skłania do optymizmu.
Euro ponownie osłabło względem dolara

Euro ponownie osłabło względem dolara

2022-06-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Podjęta wczoraj po zapowiedzi przez prezes ECB Christine Lagarde pierwszej podwyżki stóp w strefie euro już w lipcu próba euro umocnienia się względem amerykańskiego dolara zupełnie się nie powiodła. Impuls wzrostowy kursu EUR/USD okazał się krótkotrwały i ostatecznie czwartkowa sesja zakończyła się spadkiem kursu EUR/USD o 0,92 proc. do najniższego poziomu od 23 maja. Dziś rano mieliśmy do czynienia z lekkim odreagowaniem (EUR/USD +0,16 proc.). Z wczorajszych 20-letnich maksimów spadał dziś również kurs USD/JPY (-0,5 proc.). Złoty, który wczoraj się osłabił podążając śladami euro lekko się dziś rano umacniał (USD/PLN -0,33 proc., EUR/PLN -0,16 proc.).
Indeksy łapią zadyszkę

Indeksy łapią zadyszkę

2022-06-09 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja ponownie pokazuje słabość byków, które mają wyraźny problem z kontynuacją wzrostowego rajdu. Czy indeksy ponownie złapią zadyszkę i oddadzą pola podaży? Jakie argumenty mają po swojej stronie kupujący? Czy byki ponownie nie trafiły z zakupami? Ponownie spróbujemy opisać bieżącą sytuację na rynku akcji, bazując na obserwacji cen i zachowań inwestorów.
Czy EBC sprosta oczekiwaniom rynkowym?

Czy EBC sprosta oczekiwaniom rynkowym?

2022-06-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Pojawiają się głosy, że dziś możemy zobaczyć podwyżkę stóp procentowych w strefie euro. Oczekiwania te jednak zostaną prawdopodobnie zawiedzione, pomimo ostatnich jastrzębich komentarzy z EBC. Pierwszy ruch ze strony Rady Prezesów będzie miał miejsce w lipcu. Rynki czekają na potwierdzenie takiego scenariusza wydarzeń.
Czego zatem możemy się spodziewać po dzisiejszym posiedzeniu EBC? Przede wszystkim decyzji o zakończeniu skupu aktywów na początku III kwartału.
Stopy rosną po raz dziewiąty

Stopy rosną po raz dziewiąty

2022-06-08 Komentarz rynkowy eToro
Dziś Rada Polityki Pieniężnej podniosła podstawową stopę procentową o 0,75 p.p. do 6 proc. To już dziewiąta podwyżka z serii, która rozpoczęła się w październiku 2021 roku. WIBOR 3M, ważny dla kredytobiorców hipotecznych, jest aż o 0,72 p.p wyższy niż stopa referencyjna NBP, podczas gdy w okresie ostatnich 7 lat było to przeciętnie 0,27 p.p.
Niepewność na rynku

Niepewność na rynku

2022-06-08 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy powrót pesymistycznych nastrojów na rynkach, przy czym słabość kupujących szczególnie widoczna jest na europejskich indeksach. Czy byki mają szansę wyjść z tarapatów obronną ręką i przerwać impas zdecydowanym ruchem w górę? Czy lato da wytchnąć popytowi i podaż da bykom więcej miejsca? Twarde historyczne dane (choć historia nie musi się powtarzać) pokazują, że amerykańskie indeksy za każdym razem odreagowywały po tak fatalnym początku roku.
Kurs USD/JPY coraz bliżej pokonania szczytu z 2000 roku

Kurs USD/JPY coraz bliżej pokonania szczytu z 2000 roku

2022-06-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne amerykańskie indeksy zakończyły wczorajszą sesję wzrostami o 0,8-0,95 proc. zbliżając się do poziomów szczytów z ostatnich dni. Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy oddawały mniej więcej połowę wtorkowej zwyżki.

Za wyjątkiem głównych indeksów giełd w Nowej Zelandii i Singapurze, które lekko dziś zniżkowały, pozostałe rynki akcji w Azji i Oceanii zwyżkowały środę (najsilniej – o 2,16 proc. – rósł Hang Seng osiągając najwyższy poziom od 2 miesięcy).
Stabilizacja notowań ropy naftowej w okolicach 120 USD za baryłkę

Stabilizacja notowań ropy naftowej w okolicach 120 USD za baryłkę

2022-06-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu zwyżka notowań ropy naftowej wyhamowała, jednak nie oznacza to bynajmniej żadnej istotnej korekty. Ceny ropy naftowej – zarówno gatunku Brent, jak i WTI – nadal poruszają się w okolicach 120 USD za baryłkę. W krótkoterminowej perspektywie, kluczowym wsparciem dla cen tego surowca jest napięta sytuacja od strony podaży oraz oczekiwania wzrostu popytu na ropę m.in. ze względu na zniesienie lockdownów w Chinach oraz wyjazdy w sezonie letnim w Ameryce Północnej i Europie.
Kolejna podwyżka stóp

Kolejna podwyżka stóp

2022-06-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki w tym tygodniu pokazują na razie niezdecydowanie, czekając na wydarzenia takie jak posiedzenie EBC i przede wszystkim publikację danych o inflacji w USA w piątek. W Polsce jednak tematem numer jeden będzie decyzja RPP. Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyboru – musi podnosić stopy procentowe. Choć stopa referencyjna na poziomie 5,25% jest już obecnie znacznie wyżej niż przed pandemią, przy inflacji blisko 14% mamy do czynienia z bardzo głęboko ujemnymi stopami realnymi.
Złoty bez zmian przed decyzją RPP

Złoty bez zmian przed decyzją RPP

2022-06-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian wyceny PLN przed zakończeniem posiedzenia RPP. Eurodolar nieznacznie koryguje z okolic 1,07 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5762 PLN za euro, 4,2835 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3909 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3806 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,569% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynkowa próba sił

Rynkowa próba sił

2022-06-07 Komentarz giełdowy XTB
Dziś mimo słabego otwarcia kupujący wrócili na giełdy i próbują ratować sytuację na indeksach. Popyt stara się pokazać siłę i dać znać niedźwiedziom, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Czy obserwujemy pierwsze symptomy przechylania się wahadła na korzyść byków? Czy obawy wokół inflacji przechylą szalę zwycięstwa na korzyść podaży? Dzisiejsza sesja przebiega pod znakiem alarmujących prognoz ze strony detalistów WalMart i Target, którzy wskazali na poważne problemy z rosnącymi zapasami.
Wzrostowy początek tygodnia

Wzrostowy początek tygodnia

2022-06-06 Komentarz giełdowy XTB
Dziś większość największych indeksów giełdowych zyskuje. Kupujący wracają na rynek w obliczu poprawy sentymentu na azjatyckich indeksach i luzowania obostrzeń w Pekinie. Czy odblokowanie łańcuchów dostaw w Chinach spowoduje odblokowanie siły popytu? W ostatnich tygodniach inwestorzy otrzymywali wiele sprzecznych ze sobą informacji, co ostatecznie sprawiło, że niezdecydowanie zaczęło się przeciągać. Stare powiedzenie spekulantów mówi: ‘nie chce rosnąć, będzie spadać’ i powoli stawaliśmy się świadkami takiego scenariusza.
Dominacja sprzedających na koniec tygodnia

Dominacja sprzedających na koniec tygodnia

2022-06-03 Komentarz giełdowy XTB
Dziś sprzedający wracają na rynek i spychają byki z powrotem do defensywy. Notowania indeksów cofają się w obliczu danych z amerykańskiej gospodarki. Czy znaczy to, że w najbliższym czasie inwestorzy ponownie będą zmuszeni do szukania nowych dołków? Dziś kupujących kolejny raz obiegł strach przed jastrzębią narracją Rezerwy Federalnej. Rynki finansowe w ostatnim czasie chciały wierzyć, że FED będzie skłonny do bardziej gołębiej polityki zwłaszcza w warunkach wysyłającej alarmujące sygnały gospodarki.