Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wyczekiwanie na impuls

Wyczekiwanie na impuls

2022-08-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy handel na rynkach przebiega przy niższej zmienności, co pokazuje, że inwestorzy zaczynają pozycjonować się pod jutrzejsze dane o lipcowej inflacji CPI. Jeżeli pokażą one jej spadek, to rynki nie będą pewne tego, czy FED zdecyduje się we wrześniu podnieść stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych. Zwłaszcza, że nie brak opinii, że posunięcia Rezerwy Federalnej mogą doprowadzić do wyraźnej recesji w gospodarce, tym samym o tzw. "miękkim lądowaniu" będzie można zapomnieć.
Szanse na powrót irańskiej ropy naftowej na rynek

Szanse na powrót irańskiej ropy naftowej na rynek

2022-08-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o niecałe 2%, nadrabiając część spadków z poprzedniego tygodnia. Dzisiaj jednak notowania ropy kierują się delikatnie w dół, co jest wypadkową nie tylko obaw związanych ze spowolnieniem gospodarczym, lecz także oczekiwań większej podaży ropy naftowej.

Siła USD na wyczerpaniu?

Siła USD na wyczerpaniu?

2022-08-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowy raport NFP spowodował umocnienie dolara. Nie było ono jednak spektakularne. Zmienność na EUR/USD była podwyższona, ale nie na tyle duża, żeby notowania opuściły kilkutygodniową konsolidację. Aktualnie kurs znajduje się w środku szerokiego przedziału wahań przy 1,02. Bardzo dobry odczyt NFP wskazuje, że rynek pracy jest nadal w dobrej kondycji. To jasna wskazówka dla Fed, że podwyżki powinny być kontynuowane.
Dolar oddaje pola innym walutom

Dolar oddaje pola innym walutom

2022-08-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas poniedziałkowej sesji inwestorzy trawili jeszcze piątkowe dane z rynku pracy w USA. Przypomnijmy, że w związku z zaskakującym i świetnym odczytem NFP, pod koniec minionego tygodnia doszło do umocnienia amerykańskiej waluty. Z kolei wczoraj optymizm związany z nadziejami na kolejne podwyżki stóp procentowych w USA wyraźnie osłabł i obserwowaliśmy korektę na dolarze. Pomimo widocznej reakcji po danych w piątek, ruch nie był na tyle silny, aby na głównej parze walutowej doszło do opuszczenia konsolidacji.
Podaż próbuje gasić popyt

Podaż próbuje gasić popyt

2022-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Rynki w poniedziałek próbują rosnąć mimo piątkowego, pozytywnego odczytu kluczowych danych NFP z amerykańskiej gospodarki, który prawdopodobnie ośmieli Rezerwę Federalną do kolejnej, dużej podwyżki stóp procentowych. Na poprzedniej konferencji wyraźnie sygnalizował to Jerome Powell wskazując, że kolejne decyzje zależne będą od danych z gospodarki. Byki są jednak wyraźnie zmęczone ‘graniem pod decyzje Fed’ i próbują wziąć sprawy w swoje ręce.
Cofnięcie dolara

Cofnięcie dolara

2022-08-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek opadły emocje wywołane nieoczekiwanie dobrym raportem Departamentu Pracy w piątek po południu. W amerykańskiej gospodarce przybyło w lipcu aż 528 tys. nowych etatów poza rolnictwem, stopa bezrobocia cofnęła się do 3,5 proc., a dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie 5,2 proc. r/r. W efekcie mocno wzrosły oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych - prawdopodobieństwo takiego ruchu na posiedzeniu we wrześniu oscyluje wokół 70 proc.
Mizerne dane dotyczące importu ropy naftowej do Chin

Mizerne dane dotyczące importu ropy naftowej do Chin

2022-08-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Miniony tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się sporą przeceną. Notowania tego surowca dzisiaj jednak delikatnie odbijają się w górę, nadrabiając część strat. Notowania ropy naftowej WTI nadal jednak poruszają się w rejonie 89-90 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent oscyluje w rejonie 95-96 USD za baryłkę. Poruszanie się notowań ropy naftowej na poziomach dwucyfrowych to w dużym stopniu efekt obaw związanych z popytem na ten surowiec w obliczu spowolnienia gospodarczego na świecie. Na początku bieżącego tygodnia w tę retorykę wpisują się m.in. dane, które pojawiły się w Chinach.
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

2022-08-08 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500, który w minionym tygodniu dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny szczyt z początku maja (4177 pkt.) i minimum z początku marca (4171 pkt.), odbił się w piątek od tej przeszkody (-0,16 proc.). Spadł na ostatniej sesji minionego tygodnia również Nasdaq Composite (-0,5 proc.), natomiast średnia przemysłowa Dow Jones zyskała +0,23 proc., ale pozostawała poniżej swoich ubiegłotygodniowych maksimów.
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Fed będzie znowu jastrzębi

Fed będzie znowu jastrzębi

2022-08-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Okazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.
Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

2022-08-05 Komentarz giełdowy XTB
Giełdową końcówkę tygodnia zdominował pozytywny odczyt danych NFP z amerykańskiej gospodarki. Rynki obawiały się, że mocne dane z amerykańskiego rynku pracy spowodują powrót silnej podaży na giełdowych indeksach i faktycznie - spowodowały jednak byki zaskakująco szybko wracają do zakupów. Czy rynek żyje złudzeniami, a sprzedający ponownie zdominują popyt? A może jastrzębi Fed wraz z dużymi podwyżkami stóp znajduje się już w cenach giełdowych aktywów, przez co indeksy czeka dalszy rajd na północ?
Notowania złota powyżej poziomu 1800 USD za uncję

Notowania złota powyżej poziomu 1800 USD za uncję

2022-08-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku złota przyniosła solidną zwyżkę cen kruszcu, czego rezultatem było przekroczenie przez notowania złota poziomu 1800 USD za uncję. Cena tego popularnego inwestycyjnego metalu pozostaje powyżej tej bariery także dzisiaj rano – przy czym zmienność jest już niższa. Zwyżkom cen złota wczoraj sprzyjała słabość amerykańskiego dolara. Niemniej, o ostatecznym bilansie bieżącego tygodnia w największym stopniu prawdopodobnie zadecyduje dopiero dzisiejsza sesja, bowiem pojawią się podczas niej dane dotyczące sytuacji na amerykańskim rynku pracy.
Dolar lekko odbija przed NFP

Dolar lekko odbija przed NFP

2022-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta lekko odreagowuje na szerokim rynku przed kluczową publikacją tygodnia, jaką są dane Departamentu Pracy USA za lipiec. Odczyty poznamy o godz. 14:30. Mediana ekonomistów zakłada pogorszenie się odczytów NFP - liczba nowych etatów poza rolnictwem mogła wynieść w 250 tys., a w sektorze prywatnym 230 tys. Rynek po cichu liczy na słabsze dane, co podbiłoby oczekiwania na szybsze wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych przez FED.
Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

2022-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Ceny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE spadły wczoraj do najniższych (przedwojennych) poziomów od końca lutego. Dziś rano próbowały odrabiać te straty (WTI +0,9 proc., Brent +0,7 proc.). Lekko drożała dziś rano miedź i metale szlachetne. Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zastanawiały się wczoraj na swoimi kolejnymi ruchami. Nasdaq Composite (+0,41 proc.) był najwyżej od 3 miesięcy. S&P 500 po dotarciu do poziomu swego szczytu z początku czerwca lekko się cofnął (-0,08 proc.).
rynek liczy na słaby raport

rynek liczy na słaby raport

2022-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Uzależnienia to nie jest dobra rzecz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to gospodarki i rynków, ale nic bardziej mylnego. Milton Friedman porównał kiedyś dodruk pieniądza do konsumpcji alkoholu. Czekając na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy liczą na następną kolejkę. Od połowy czerwca na rynkach mamy postępującą poprawę sentymentu. Tak się składa, że jednocześnie to okres publikacji coraz gorszych danych ekonomicznych.
Byki tańczą na cienkiej linie

Byki tańczą na cienkiej linie

2022-08-04 Komentarz giełdowy XTB
Dziś giełdowym indeksom daleko do euforii lecz byki wciąż trzymają się dobrze. Wizyta Nancy Pelosi w Tajwanie nie przełożyła się na większy konflikt i nie spowodowała tąpnięcia giełdowych indeksów, co ewidentnie zostało odebrane pozytywnie przez inwestorów. Jednocześnie wyniki powyżej oczekiwań chińskiego giganta - Alibaby wskazują, żę krajobraz dla gospodarki w Chinach może ulec poprawie w drugiej połowie roku.
Decyzja BOE w kalendarzu

Decyzja BOE w kalendarzu

2022-08-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar nieznacznie słabnie, a nastroje na rynkach akcji są umiarkowanie dobre. Informacje o manewrach chińskich wojsk wokół Tajwanu na razie nie szkodzą, chociaż rynki mogą zareagować w sytuacji jakiejś poważniejszej prowokacji. Temat relacji USA-Chiny pomału schodzi jednak na dalszy plan. Teraz kluczowe będą jutrzejsze dane Departamentu Pracy, które pokażą na ile FED będzie miał legitymację do "jastrzębich" posunięć na jesieni.
Delikatny wzrost limitów produkcji ropy w OPEC+

Delikatny wzrost limitów produkcji ropy w OPEC+

2022-08-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej upływała pod znakiem decyzji OPEC+ w sprawie limitów produkcji ropy naftowej we wrześniu. Najbardziej oczekiwanym scenariuszem był brak podwyżki limitów, jednak brano pod uwagę także delikatne ich podniesienie. I to właśnie ten drugi scenariusz się zrealizował. OPEC+ wczoraj zadecydował bowiem, że we wrześniu podwyższy limity produkcji ropy naftowej o 100 tys. baryłek dziennie.
Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

2022-08-04 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 (+1,56 proc.) i Nasdaq Composite (2,59 proc.) wyszły wczoraj na najwyższe poziomu od początku maja. Nieco w tyle pozostała średnia przemysłowa Dow Jonesa (+1,29 proc.), która na razie nie przebiła swych maksimów z ostatnich sesji. Łącznie w ciągu minionych 32 sesji S&P 500 wzrósł o 13,3 proc., co jest największym tego typu ruchem od wiosny 2020. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 była stabilna (-0,03 proc. ok. 9:30).
Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

2022-08-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynku walutowym przynosi nieznaczną słabość dolara amerykańskiego. Z kolei nastroje na rynku akcji są raczej dobre, wczoraj zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy zakończyły dzień na plusie. Inwestorzy na razie kompletnie zignorowali informacje dotyczące tego, co dzieje się wokół Tajwanu, choć temat ten cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, ponieważ może mieć on wpływ na rynki - szczególnie jeśli doszłoby do jakiejś prowokacji.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2022-08-03 Komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja przyniosła wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty, a dziś o poranku obserujmy korektę na USD. Niemniej biorąc pod uwagę wczorajszą siłę dolara, niewykluczone, że jest to próba powrotu do głównego trendu - wzrostowego. Patrząc na sytuację techniczną na parze EURUSD, ta wciąż nie prezentuje się najlepiej dla kupujących. Wczoraj notowania odbiły się od kluczowej średnioterminowej strefy oporu przy 1,0275 i zgodnie z klasycznymi założeniami AT, możliwy jest dalszy ruch na południe.