Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dlaczego rubel jest najmocniejszą walutą na świecie?

Dlaczego rubel jest najmocniejszą walutą na świecie?

2022-05-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Poranek ostatniego pełnego tygodnia maja jest dla rynków finansowych bardzo pozytywny. Niemal wszędzie obserwujemy próbę negowania obaw związanych ze spowolnieniem gospodarczym czy recesją. Silny w ostatnich amerykański dolar oddaje część swoich wzrostów, waluty krajów wschodzących, w tym również zaliczając polskiego złotego umacniają się, a kontrakty na indeksy giełdowe zaliczają kolejną próbę odbicia. Jest jednak rynek, który teoretycznie dominuje wzrostami mierząc zmianę od początku roku. Jest to rosyjski rubel. Jakim cudem waluta kraju, który niemal upadł pod ciężarem sankcji jest taka mocna? To efekt sztucznej wyceny.
Popyt powoli odzyskuje siły

Popyt powoli odzyskuje siły

2022-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący bronią się przed spadkami, indeksy notują wzrosty a pozytywne informacje wokół braku wzrostu zakażeń z Chin i lepsze dane o nastrojach konsumentów z Wielkiej Brytanii dodały trochę argumentów stronie popytowej. Czy dzisiejsza zielona końcówka tygodnia zwiastuje poprawę na szerokim rynku i będziemy mogli oczekiwać kontynuacji odreagowania w przyszłym tygodniu? Końcówki tygodnia zwykle są nerwowe dla inwestorów i gdy sentyment na rynku utrzymuje się negatywny rzadko która piątkowa sesja ma siłę, by przekonać kupujących do utrzymywania otwartych pozycji przez weekend.

Neutralny tydzień na rynku ropy, obawy o niskie zapasy destylatów

Neutralny tydzień na rynku ropy, obawy o niskie zapasy destylatów

2022-05-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zwyżkowały, nadrabiając część strat z wcześniejszych dni. Póki co, surowiec ten znajduje się na drodze do neutralnego zakończenia tygodnia. Nie byłoby to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że notowania ropy naftowej poruszają się w konsolidacji już od niecałych dwóch miesięcy. Na razie rynek ropy tkwi w zawieszeniu w oczekiwaniu na rozwój sytuacji w Europie, gdzie nadal punktem spornym są potencjalne sankcje dotyczące importu ropy naftowej z Rosji. Tymczasem na światowym rynku dużo większym zmartwieniem są problemy z dostępnością diesla i ogólnie, destylatów.
Czy to już bessa?

Czy to już bessa?

2022-05-19 Komentarz giełdowy XTB
Środowa sesja przyniosła sporą wyprzedaż na głównych światowych indeksach, a czwartek wcale nie przynosi odreagowania. Dzisiejsza skala wyprzedaży co prawda jest dużo mniejsza niż dzień wcześniej, jednak to rynkowe niedźwiedzie wciąż mają przewagę. Pogarszające się perspektywy makroekonomiczne i rosnące oczekiwania dotyczące zacieśnienia polityki przez banki centralne skutecznie zniechęcają inwestorów do zakupu akcji.
Gdzie Wall Street znajdzie swój dołek?

Gdzie Wall Street znajdzie swój dołek?

2022-05-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Negatywne czynniki na rynku biorą ponownie górę. Od rana wczoraj słabo radziły sobie indeksy europejskie a sentyment znacznie się pogorszył kiedy do gry weszli inwestorzy z Wall Street. Benchmarki amerykańskie straciły ponad 4 proc. co jest największa wyprzedażą od ok. 24 miesięcy. Wzrósł tym samym popyt na obligacje, cena ich wzrosła a rentowności obniżyły się. Odbicie na EUR/USD zostało zatrzymane ale nie całkowicie zniwelowane.
Ogłoszenie kilkuletniego planu odchodzenia UE od rosyjskiej ropy

Ogłoszenie kilkuletniego planu odchodzenia UE od rosyjskiej ropy

2022-05-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej nadal panują mieszane nastroje. Brak wyraźnego kierunku zmian cen tego surowca to w dużym stopniu efekt wątpliwości związanych z popytem na ropę naftową w najbliższych miesiącach. Z jednej strony, więcej optymizmu pojawiło się w kontekście Chin, które planują rozluźnienie restrykcji pandemicznych, a to samo w sobie podbije popyt na paliwa w tym kraju. Z drugiej strony, dane makro z Chin ostatnio rozczarowywały, a wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe prawdopodobnie nie pozostaną bez znacznego wpływu na stan światowej gospodarki.
Trudne chwile przed złotym?

Trudne chwile przed złotym?

2022-05-19 Poranny komentarz walutowy XTB
We wczorajszym komentarzu pisałem o tym, że dość dynamiczna poprawa sentymentu na rynkach była głównie ulgą po tym, jak rynek przetrwał turbulencje na kryptowalutach. Nic nie zmieniło się natomiast w fundamentach szerokiego rynku, o czym inwestorzy przekonali się podczas wczorajszej sesji na Wall Street. Środa zapowiadała się dość spokojnie, bo w kalendarzu brakowało istotnych publikacji. Można powiedzieć wręcz, że rynek dobrze przyjął wtorkowe wystąpienie szefa Fed, który ostrzegał przed przyspieszeniem działań, jeśli inflacja nie będzie spadać.
Co spowodowało wzrosty na EUR/USD?

Co spowodowało wzrosty na EUR/USD?

2022-05-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Główna para walutowa urosła wczoraj do 1,0550 odbijając tym samym od technicznego dołka sprzed kilku lat zlokalizowanego na 1,0350. O zmianie trendu nie ma oczywiście mowy, na razie to jedynie naturalna korekta. Dolar jest mocno wykupiony i realizacja zysków z długich pozycji w USD mogła wpłynąć na ruch w kierunku północnym głównej pary walutowej. Dodatkowo wspólna waluta została wsparta przez wypowiedzi Klaasa Knota – zasiadającego w radzie Prezesów EBC.
Wypowiedź Powella ciosem w ceny złota

Wypowiedź Powella ciosem w ceny złota

2022-05-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota w ostatnich tygodniach nie mają dobrej passy. Cena tego kruszcu zniżkowała przez cztery tygodnie z kolei, a bieżący tydzień na razie przynosi niewielką poprawę sytuacji. Jeszcze w poniedziałek cena złota zeszła w trakcie sesji nawet do okolic 1785-1790 USD za uncję, aczkolwiek na razie psychologiczna bariera na poziomie 1800 USD za uncję stanowi skuteczne wsparcie dla notowań kruszcu.
Odwilż czy zmiana trendu?

Odwilż czy zmiana trendu?

2022-05-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Od ubiegłego czwartku na rynkach obserwujemy poprawę nastrojów. Zawitała ona także na rynek walut, gdzie dolar osłabił się pomimo dobrych danych z USA. W Polsce GUS podał bardzo dobre dane za pierwszy kwartał. Globalna poprawa nastrojów to głównie efekt przesilenia, które w ubiegłym tygodniu wywołał upadek kryptowaluty Luna. Mimo, że było to wstrząs nie tylko dla rynku krypto, fakt iż nie doszło do głębszego załamania (m.in. utrzymały się inne ważniejsze stablecoiny) musiał zostać odebrany jako ulga.
Wzrost apetytu na ryzyko

Wzrost apetytu na ryzyko

2022-05-17 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący próbują przełamać spadkową falę. Najbliższe sesje będą prawdziwym testem dla byków, podaż wciąż pozostaje aktywna, zatem kupujący tym bardziej muszą zademonstrować optymizm wobec kolejnych tygodni i miesięcy notowań. Jednocześnie okoliczności, w jakich rynki zdecydowały się na rajd wydają się być przedwczesne. W końcu Rezerwa Federalna rusza z programem zacieśniania ilościowego dopiero wraz z początkiem czerwca, a szersze perspektywy dla sentymentów rynkowych nie rysują się obecnie korzystnie. Czy mimo to giełda stanie się miejscem ‘pielgrzymki’ kapitału poobijanego przez inflację?
Próba kontynuacji odbicia cen akcji w górę

Próba kontynuacji odbicia cen akcji w górę

2022-05-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Po wczorajszym lekkim zawahaniu (WIG-20 -0,19 proc., DAX –0,45 proc., S&P 500 -0,39 proc.) rynki akcji na świecie sprawiały dziś rano wrażenie, że chcą kontynuować próby kontynuacji rozpoczętego pod koniec poprzedniego tygodnia wzrostu. WIG-20 zwyżkował na początku wtorkowej sesji o 0,76 proc., DAX rósł o +0,95 proc., a cena kontraktów na S&P 500 zyskiwała +0,56 proc.
Jak długo Fed będzie mówił o nadmiernej inflacji?

Jak długo Fed będzie mówił o nadmiernej inflacji?

2022-05-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że Rezerwa Federalna od dłuższego czasu prowadzi retorykę chęci totalnej walki z inflacją. Oczywiście można było zacząć pewne działania wcześniej, gdyż teraz widać już możliwe sygnały spowolnienia. Mimo tego Fed nie zmienia swojego zdania i w dalszym ciągu mówi o nadmiernej inflacji. Warto spojrzeć jak zachowywał się rynek do momentu podkreślania inflacji przejściowej i jak zachowywał się po zmianie zdania. Co może się stać, jeśli podwyżki wpłyną na oczekiwania inflacyjne i Fed porzuci swoje zdanie o nadmiernej inflacji?
Wciąż brak kompromisu w kwestii sankcji UE na rosyjską ropę

Wciąż brak kompromisu w kwestii sankcji UE na rosyjską ropę

2022-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki, jednak już dzisiaj ruch wzrostowy wyhamował., zaś ceny tego surowca zatrzymały się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Z jednej strony, wsparciem dla cen ropy jest wyczekiwany spadek wartości amerykańskiego dolara – zaś z drugiej strony, potencjał wzrostowy tego surowca ograniczają obawy o spowolnienie gospodarcze na świecie oraz problemy w Unii Europejskiej z wypracowaniem kompromisu w kwestii narzucenia sankcji na import rosyjskiej ropy naftowej.
Bariera podaży

Bariera podaży

2022-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Końcówka zeszłego tygodnia była bardzo udana, część inwestorów zyskała niemal pewność przynajmniej krótkoterminowego odreagowania. Zmęczone presją podaży byki ponownie napotkały jednak na podażową ścianę, a początek tygodnia do tej pory jest trudny dla inwestorów, choć indeksy próbują odrabiać straty. Czy dzisiejsze sesja przesądzi o przebiegu kolejnych kwotowań w bieżącym tygodniu? Ostatnie tygodnie były słabe dla wszystkich światowych indeksów, z każdym dniem podaż wydawała się wręcz zaskakująco mocna.
Wyraźny spadek aktywności chińskich rafinerii w kwietniu

Wyraźny spadek aktywności chińskich rafinerii w kwietniu

2022-05-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień neutralnie. Niemniej, zmienność notowań tego surowca pozostaje podwyższona, a na rynku ropy mamy do czynienia z nerwową konsolidacją już od wielu tygodni. Wszystko za sprawą utrzymujących się dwóch czynników, działających na ceny w odwrotnym kierunku: obaw związanych z rosyjską podażą ropy naftowej (działających na ceny ropy pozytywnie) oraz spadku popytu na ropę w Chinach (sprzyjających spadkom notowań ropy).
Chiny rozczarowują

Chiny rozczarowują

2022-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Fatalne dane z Chin za kwiecień, jakie napłynęły dzisiaj w nocy, rozbudziły obawy co do kondycji tamtejszej gospodarki i popsuły nastroje, które uległy poprawie po piątkowym odbiciu na Wall Street. I tak produkcja przemysłowa spadła o 2,9 proc. r/r, a sprzedaż detaliczna skurczyła się o 11,1 proc. r/r. Nadal rosły inwestycje w aglomeracjach, choć ich tempo wyhamowało do 6,8 proc. r/r. Teoretycznie takie dane nie powinny aż tak zaskakiwać, gdyż w Chinach szaleje pandemia COVID-19, a władze decydują się na lockdowny dla całych miast, to jednak dla globalnej układanki kryzys w Państwie Środka to duży problem.
Piątkowy wzrost WIG-20 najsilniejszy od 25 lutego

Piątkowy wzrost WIG-20 najsilniejszy od 25 lutego

2022-05-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowy wzrost WIG-u 20 o 4,38 proc. był najsilniejszy od 25 lutego br. (cykl 10-tygodniowy?). Wtedy po takim silnym skoku w grę wzrost cen akcji na GPW kontynuowany był przez następne 3-4 sesje, po których nadeszła 2-dniowa korekta. Tego samego dnia S&P 500 wzrósł o 2,39 proc. próbując wrócić powyżej poziomu 4000 pkt.
Ta piątkowa zakupowa euforia na rynkach akcji nie miała jednak na początku nowego tygodnia poważniejszej kontynuacji na giełdach Azji i Oceanii. Najsilniej odbijał się w górę główny indeks giełdy filipińskiej (PSEi +0,81 proc.). Najmocniej – ale tylko o 0,34 proc. – spadł chiński Shanghai Composite Index.
W Chinach dzieje się naprawdę źle

W Chinach dzieje się naprawdę źle

2022-05-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Dawno nie mieliśmy takiej sytuacji w której zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa zaliczą spadek w ujęciu rocznym w Chinach. Taki obraz rzeczy wydaje się być naprawdę abstrakcyjny, ale faktycznie obserwujemy potężne spowolnienie w tym kraju. Oczywiście jest ono związane głównie z pandemią, która wpływa na wiele aspektów życia w tym kraju. Z drugiej strony są plany na znoszenie obostrzeń i potencjalne wsparcie fiskalne ze strony rządu. Czy w takim razie martwimy się zbyt wcześniej?
Kontra popytu

Kontra popytu

2022-05-13 Komentarz giełdowy XTB
Końcem tygodnia, po wielu spadkowych sesjach obserwujemy odreagowanie i poprawę nastrojów. Jednocześnie w ciągu ostatniej doby nie miała miejsca publikacja żadnych twardych danych, które mogłyby wytłumaczyć tak mocne odbicie. Przeciwnie, szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell nie wykluczył twardego lądowania dla gospodarki z przyczyn niezależnych od polityki FED, niepokoją też sygnały płynące ze słabnącej gospodarki Chin oraz spadek produkcji przemysłowej w strefe Euro. Mimo to byki zdecydowały się na zakupy. Czy dzisiejsze polepszenie nastrojów może zwiastować powrót do wzrostowych trendów?