Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Niepokoje w Turcji bez istotnego wpływu na handel ropą naftową
2016-07-18 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie – notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się w okolicach piątkowego zamknięcia przy niewielkiej zmienności. Wbrew oczekiwaniom, próba zamachu stanu w Turcji nie miała większego przełożenia na ceny tego surowca, mimo strategicznego znaczenia cieśniny Bosfor w handlu ropą naftową.
Bez śladu strachu
2016-07-18 Komentarz poranny TMS BrokersPowstrzymanie tureckiego puczu w Turcji w weekend udaremnia skok awersji do ryzyka na rynkach finansowych. Business as ustal, chciałoby się rzec. Biedny w wydarzenia tydzień może przynieść kontynuację trendów. Jen i funt pozostają słabe, dolar australijski i akcje są silne, a dolar amerykański szuka miejsca gdzieś po środku. Po decyzji Fitch odrobina ulgi dla złotego.
Fitch z wiarą w Polskę. Geopolityka znów w centrum uwagi.
2016-07-18 Poranny Szkic walutowy AFSZłoty wspierany przez pozytywną decyzję Fitch, osłabiany wzrostem napięcia geopolitycznego. Zakładamy, że w w krótkim terminie przeważy ten pierwszy czynnik i polska waluta umocni się na przestrzeni całego tygodnia. Nadal złoty handlowany jest z dyskontem w relacji do innych walut gospodarek wschodzących.
Wydarzenia w Turcji mogą zaciążyć walutom EM
2016-07-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi nieco słabsze otwarcie na PLN. Złoty traci ok. 0,2% głównych zagranicznych dewiz. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4154 PLN za euro, 3,9923 PLN wobec dolara amerykańskiego, 5,2843 PLN względem funta szterlinga oraz 4,0820 PLN w relacji do franka szwajcarskiego.
Fitch nie ocenił nas źle
2016-07-18 Raport poranny FMCMCo w wielkim świecie? Eurodolar sytuuje się przy 1,1060-65, gdy piszemy te słowa po piątej rano. Oznacza to, że wybicia ponad 1,11 (które jednak w żadnym razie nie osiągnęły choćby tylko 1,12) były przedwczesne i nie przyniosły trwałej aprecjacji euro.
Tydzień, w którym BoE nie spełnił oczekiwań
2016-07-15 Raport tygodniowy FMCMCo z eurodolarem? Główna para walutowa, jak pamiętamy, znacząco obniżyła swą wartość 24 czerwca, gdy zaczęły schodzić wyniki referendum w Wielkiej Brytanii na temat wystąpienia z UE. Zrealizowano wtedy ruch z poziomów wyższych niż 1,13 do niemal 1,09.
Dolar czeka na ważne dane z USA
2016-07-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA: Opublikowane wczoraj po południu dane nt. czerwcowej inflacji PPI wyraźnie przewyższyły oczekiwania. Wzrost wyniósł 0,5 proc. m/m i 0,3 proc. r/r wobec szacowanych 0,3 proc. m/m i 0,0 proc. r/r.
Dobre dane makro z Chin wsparciem dla cen miedzi
2016-07-15 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku miedzi odznacza się zdecydowaną przewagą kupujących. Jeśli dzisiaj notowania tego surowca wyraźnie nie spadną, to będzie to najlepszy tydzień na tym rynku od czterech miesięcy.
Sezon ratingowy w pełni
2016-07-15 Komentarz poranny TMS BrokersDzisiejsza decyzja agencji Fitch nie budzi nawet ułamka zainteresowania, z którym spotkała się przed zaledwie dwoma miesiącami rewizja ratingu ze strony agencji Moody’s. Oczekujemy, że Fitch pójdzie w ślady Moody’s: utrzyma rating na dotychczasowym poziomie i obniży jego perspektywę do negatywnej. Skoro Fitch w styczniu nie zmienił ratingu, to teraz też nie ma ku temu podstaw.
Bank Anglii odsuwa obniżkę stóp na sierpień
2016-07-15 Poranny Szkic walutowy AFSDziś ważna dla Polski decyzja Fitch w sprawie ratingu. Złoty pozostaje słabszy, niż konkurenci z gospodarek wschodzących. Nie najlepiej to wróży, jeśli chodzi o wydźwięk raportu, jak i dalsze losy naszej waluty. W II poł. miesiąca rząd ma podjąć decyzje w newralgicznych kwestiach gospodarczych.
PLN nieco słabszy przed decyzją agencji Fitch
2016-07-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie presji podażowej na PLN przed decyzją Fitch. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4105 PLN za euro, 3,9660 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0407 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3088 PLN w relacji do funta szterlinga.
Piątek pod wpływem kalendarza makro
2016-07-15 Raport poranny FMCMWciąż powyżej jedenastki: To, czy eurodolar i ogólnie rynek finansowy będzie dziś pod wpływem kalendarza makro, jest – teoretycznie rzecz biorąc – kwestią na przyszłość, na kolejne godziny, ale trudno sądzić, by mogło być inaczej, skoro danych będzie sporo i można im przypisywać sporą wagę.
MAE: wysoki poziom zapasów ropy
2016-07-14 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dynamicznych wzrostach podczas wtorkowej sesji, wczoraj notowania ropy naftowej wyraźnie spadły. Dla cen ropy gatunku WTI oznaczało to ponowne zejście do okolic 45 USD za baryłkę. Środowy ruch spadkowy był w zasadzie technicznym powrotem do zniżkowej tendencji, którą widzimy na tym rynku od kilku tygodni. Miał on jednak także uzasadnienie fundamentalne.
Japoński tydzień – będą emitowane obligacje wieczyste?
2016-07-14 Rynki po południuPierwsza połowa tego tygodnia została zdominowana przez sytuację, która ma miejsce w Japonii i przez wypowiedzi tamtejszych oficjeli, co bezpośrednio przełożyło się na rynek walutowy i akcyjny. Od poniedziałku dolar amerykański umocnił się względem jena o prawie 5 proc., co jest największym tygodniowym wzrostem od początku 1999 roku!
Euro próbuje ataku, ale przełomu nie ma
2016-07-13 Raport popołudniowy FMCMDzisiejsza sesja: Na EUR/USD wczesny poranek toczył się raczej w marazmie przy 1,1040-80. Po dwunastej notowania poszły jednak w górę, przy czym wieczorem dochodziły do 1,1120. Nie można jednak powiedzieć, by przebito wczorajsze szczyty, nie ma też jakiegoś szczególnego przełomu na rzecz wspólnej waluty.
Pekao zdominowało sesję
2016-07-13 Komentarz giełdowy DM BOŚŚrodowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się po dobrym, ale spodziewanym rozdaniu w USA, gdzie S&P500 poprawił historyczne maksima i spełnił oczekiwania graczy na rynkach europejskich. W efekcie, z otoczenia nie płynęły nowe impulsy, a rynki europejskie skupiły się na konsolidowaniu ostatnich zwyżek.
Dolar kanadyjski w górę po decyzji BOC
2016-07-13 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutNa dzisiejszym spotkaniu Bank Kanady nie wykonał żadnych ruchów na stopach, co zresztą było oczekiwane. Rynki interesował jednak komunikat towarzyszący decyzji, który niewątpliwie pomoże w ocenie, na ile BOC będzie skłonny luzować politykę, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Rekodowe poziomy na Wall Street
2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FXNa rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.
Czego się spodziewać po nowej premier Wlk. Brytanii?
2016-07-13 Rynki o porankuTheresa May została wybrana nowym liderem partii konserwatywnej, co oznacza że zastąpi ona na stanowisku premiera, składającego swoją rezygnację w tę środę – Davida Camerona. Większość z nas nie ma zapewne żadnych skojarzeń związanych z postacią pani May.
Ponownie rosną szanse na dywergencję między polityką FED i EBC
2016-07-13 Rynki o porankuWszyscy pamiętamy rajd, w którym to amerykańska waluta zdecydowanie umocniła się wobec pozostałych za sprawą rosnących oczekiwań dotyczących podwyżek stóp procentowych za oceanem. Cały indeks dolara wzrósł wtedy o ponad 20 proc. z okolic poziomu 80 pkt. w czerwcu 2014 roku do około 100 pkt. w listopadzie 2015.