Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Chwila ciszy przed burzą
2016-06-15 Komentarz giełdowy DM BOŚŚrodowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się po lepszym od oczekiwań zakończeniu dnia na Wall Street i związaną z tym presją wzrostową z rynków bazowych. Poranek przyniósł również umocnienie złotego do dolara i osłabienie jena, co w ostatnim czasie było synonimem większego apetytu na ryzyko i poprawy sentymentu wobec spółek z WIG20.
FED zaskoczy rynki?
2016-06-15 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni USD/CNY na poziomie 6,6001 wobec 6,5791 wczoraj (juan jest najsłabszy od 2011 r.). Dane nt. rezerw walutowych wskazały na ich pierwszy od 3 miesięcy spadek i to do najniższego poziomu od grudnia 2011 r. (3,19 bln USD).
Kontynuacja zniżki cen ropy naftowej
2016-06-15 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży już od niemal tygodnia. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych nie zdołała utrzymać się powyżej poziomu 50 USD za baryłkę i dzisiaj rano testuje techniczne wsparcie w okolicach 47,70 USD za baryłkę.
Dziś FED jest ważniejszy niż Brexit
2016-06-15 Rynki o porankuW ostatnich dniach rynek ekscytuje się kolejnymi sondażami z Wielkiej Brytanii, ale dziś palmę pierwszeństwa przejmuje FED. Czerwcowe posiedzenie było typowane jako jedno z 3 posiedzeń w tym roku, na którym mogą zostać podniesione stopy procentowe. Splot niekorzystnych wydarzeń odsunął jednak taką perspektywę, co wcale nie oznacza, że dziś będzie nudno.
Trudne zadanie przed Fed w obliczu brytyjskiego referendum
2016-06-15 Poranny Szkic walutowy AFSSłaby odczyt danych z rynku pracy oraz niepewność związana z przyszłością Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej wstrzyma dziś Fed przed podwyżką stóp, ale J. Yellen będzie chciała pozostawić lipcową opcję w grze. Retoryka przekazu nie ulegnie większym zmianom.
Fed nie zwątpił w sens podwyżek
2016-06-15 Komentarz poranny TMS BrokersDziś poza kolejnymi doniesieniami z Wielkiej Brytanii inwestorzy zwrócą uwagę na wynik posiedzenia Fed. Po kilku dniach ostrej przeceny na ryzykownych rynkach, prawdopodobna jest stabilizacja nastrojów. Nastroje nadal pozostaną jednak bardzo zmienne i chimeryczne – najbliższy tydzień z pewnością będzie bardzo nerwowy.
PLN pod presją, inwestorzy szacują ryzyko Brexit’u
2016-06-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚŚrodowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kwotowań PLN po trzech sesjach dynamicznych spadków. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4299 PLN za euro, 3,9513 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0965 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5873 PLN w relacji do funta szterlinga.
Polski orzeł jeszcze nie odrobił strat
2016-06-15 Raport poranny FMCMJak zwykle o 20:00: To dziś Rezerwa Federalna podejmie czerwcową decyzję na temat amerykańskich stóp procentowych, tzn. na temat zakresu wahań stopy funduszy federalnych. Formalnie rzecz biorąc, decyzję podejmie oczywiście FOMC – czyli komitet sterujący polityką banku centralnego USA.
Rośnie napięcie, spada kurs PLN
2016-06-14 Raport popołudniowy FMCMRyzyko – dużo i jeszcze więcej: Eurodolar jest dziś po 15:00 w okolicach 1,1235, a był jeszcze niżej, pod 1,1210. Zupełnie nie pomogły dobre dane ze Strefy Euro o kwietniowej produkcji przemysłowej. Wzrosła o 1,1 proc. m/m oraz o 2 proc. r/r. To bardzo dobre wyniki, skoro prognozowano +0,5 proc. m/m i +1,1 proc. r/r.
Brexit wspiera też dolara
2016-06-14 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutChiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs juana na poziomie 6,5791 wobec 6,5805 wczoraj. Szef banku centralnego (Zhou Xiaochuan) stwierdził, że PBOC pozostaje w ścisłym kontakcie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w tematach związanych z perspektywami dla chińskiej gospodarki.
Raport OPEC: rynek ropy naftowej coraz bliżej równowagi
2016-06-14 Komentarz giełdowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w minionym tygodniu przekroczyły poziom 50 USD za baryłkę, jednak szybko powróciły poniżej niego. Przyczyn ruchu spadkowego w ostatnich dniach można upatrywać m.in. w zwiększonej awersji do ryzyka wśród globalnych inwestorów, związanej z obawami dotyczącymi możliwego Brexitu.
Niepokój związany z Brexitem rośnie
2016-06-14 Komentarz ekonomiczny Patron FXPo piątkowych stratach, jakie zostały wygenerowane na nowojorskich indeksach, w poniedziałek dołączyły do wyprzedaży ryzykownych aktywów rynki azjatyckie. Japoński Nikkei stracił na koniec sesji 3,51%, a giełda w Hong Kongu (indeks Hang Seng) spadła o 2,52%.
Złoty traci przez Brexit
2016-06-14 Rynki o porankuPolska waluta przeżywa bardzo trudne chwile. Nie nacieszyliśmy się zbyt długo powrotem kapitału na rynki wschodzące po słabych danych z rynku pracy Stanów Zjednoczonych. Już w połowie ubiegłego tygodnia kapitał zaczął przesuwać się w stronę dolara, a kolejne sondaże z Wielkiej Brytanii tylko spotęgowały ten trend.
Nastroje coraz bliższe paniki
2016-06-14 Komentarz poranny TMS BrokersPrzybliżające się referendum w Wielkiej Brytanii totalnie zdominowało nastroje na początku tygodnia. Oznacza to nic innego jak tylko potężny wybuch awersji do ryzyka, który napędza przeceny na giełdach (piąta spadkowa sesja w Europie), zniżki ropy (cztery dni zniżek, odpadnięcie od szczytu o prawie 7 proc.), natomiast winduje złoto i sprzyja aprecjacji jena i franka.
Brexit kluczowym czynnikiem ryzyka
2016-06-14 Poranny Szkic walutowy AFSNa rynkach utrzymują się fatalne nastroje. Rośnie ryzyko wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Złoty powrócił do wycen z końca maja. Może dalej tracić. Jutro Fed nie zmieni stóp, a J. Yellen będzie brzmieć bardzo łagodnie. Nie zdoła to jednak poprawić nastrojów przed 23 czerwca.
Inwestorzy coraz bardziej obawiają się wyniku głosowania w Wielkiej Brytanii 23 czerwca.
Inwestorzy coraz bardziej obawiają się wyniku głosowania w Wielkiej Brytanii 23 czerwca.
Obawy związane z Brexit’em ciągną PLN w dół
2016-06-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kwotowań PLN po wyraźnie spadkowym początku tygodnia. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4115 PLN za euro, 3,9096 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0569 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5410 PLN w relacji do funta szterlinga.
Złoty nadal w bardzo słabej formie
2016-06-14 Raport poranny FMCMNa głównej parze: Wykres EUR/USD wczoraj po południu i wieczorem ruszył w górę, co jednak nie musi oznaczać jakiejś całkowitej zmiany atmosfery na kontr-dolarową. Wydaje się, że to raczej korekta – która doszła akurat do 1,13, a w ostatnich godzinach powoli zawraca w stronę 1,1280-90.
Złoty pod negatywną presją
2016-06-13 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutSłabość złotego w poniedziałek miała generalnie trzy powody – pierwszy to zbliżające się referendum w Wielkiej Brytanii i przewaga negatywnych sondaży, co nasiliło obawy związane ze skutkami potencjalnego Brexitu (gdyby tak zdecydowali wyborcy 23 czerwca) – drugi to raczej słabe odczyty ...
Lokaty coraz słabsze, a kredyty coraz droższe
2016-06-13 Analiza ExpanderBanki zarabiają między innymi na tym, że pożyczają nam pieniądze na wyższy procent niż płacą swoim klientom na lokatach. Expander zwraca uwagę, że ta różnica w kwietniu była najwyższa od prawie 6 lat. Oprocentowanie nowo zakładanych lokat wyniosło zaledwie 1,57%, tym samym pobiło marcowy rekord i było najniższe w historii.
Strach ma wielkie oczy
2016-06-13 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutChiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs juana na poziomie 6,5805 wobec 6,5593 (chińska waluta jest najsłabsza od 1 czerwca b.r.). W niedzielę poznaliśmy majowe dane makro z realnej gospodarki. Dynamika Inwestycji w aglomeracjach spowolniła do najniższego poziomu od kilku lat (9,6 proc. r/r wobec oczekiwanych 10,5 proc. r/r).