Przemówiła gołębia część FOMC – poprawa nastrojów

Przemówiła gołębia część FOMC – poprawa nastrojów
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2016-09-13 (09:24)

Huśtawka na rynkach przed wrześniowym posiedzeniem Fed trwa w najlepsze. Raz zwycięża strach przed podwyżką, innym razem nadzieja na wydłużenie okresu obowiązywania niskich stóp. Taka sytuacja będzie się utrzymywać przez kolejne kilka dni, ale z czasem nastroje powinny ulec poprawie.

W naszej ocenie, w przyszłą środę Fed jasno zasygnalizuje gotowość do zacieśnienia polityki pieniężnej, ale nie teraz, a dopiero na ostatnim posiedzeniu w 2016 r.

Nie od dziś wiadomo, że to handel w USA nadaje kierunek rynkom finansowych. Wczorajsza sesja jest tego dobitnym przykładem. Początek dnia w Europie i Azji przyniósł kontynuację, zainicjowanej jeszcze w piątek, tendencji wycofywania pieniędzy z rynków finansowych, skutkującej przeceną akcji, wzrostem rentowności bezpiecznych obligacji, spadkami cen surowców oraz deprecjacją walut emerging markets (EM). Ale po włączeniu się do gry inwestorów zza oceanu, nastroje uległy zdecydowanej poprawie. Odnotowano wyraźny spadek oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych na posiedzeniu Fed w 21 września, co daje podstawy, by oczekiwać stabilizowania się i dalszej poprawy sytuacji po niedawnym załamaniu.

Wypowiedzi członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) były tym razem znacznie bardziej wyważone, niż piątkowe uwagi E. Rosengrena. Bez jednoznacznych przesłanek konieczności zacieśniania polityki pieniężnej. We względnie neutralnym tonie swoje opinie wyrazili – niegłosujący w 2016 r. – D. Lockhart (historycznie nachylenie ku postawie jastrzębiej) oraz N. Kaskhari (za mało znany, by jednoznacznie określić nastawienie). Nastroje najbardziej uspokoiła jednak członkini zarządu Fed, a więc mająca stały głos w FOMC i zazwyczaj ostrożnie podchodząca do zacieśniania warunków kredytowania, L. Brainard. W jej ocenie na rynku pracy nadal są wolne moce i słabości, a potencjalny wzrost gospodarczy nie dorównuje prognozom. Dane pokazują nierównomierny rozwój ekonomiczny. Fed zawsze w odpowiednim czasie może zareagować na nadspodziewanie silny popyt. Obecnym zadaniem jest umocnienie gospodarki i osiągnięcie celu inflacji na poziomie 2 proc. Zatem wypowiedź z repertuaru tych najbardziej gołębich słyszanych w ostatnim czasie. Nic dziwnego, że inwestorzy zareagowali na nią optymistycznie. Amerykańskie giełdy odrobiły dużą część strat z piątku. Obraz rynków uległ poprawie i wskazuje na kontynuowanie wcześniejszych, średnioterminowych tendencji. Spodziewamy się dziś sesji z wysokim apetytem na ryzyko.

Złoty lekko tracił w poniedziałek w ślad za globalnymi tendencjami z początku handlu, nie pozostając ani po słabszej, ani po mocniejszej stronie w porównaniu do lokalnych odpowiedników. Najbardziej deprecjonowały waluty Am. Łacińskiej. Złoty nie uzyskał przewagi, której można było oczekiwać na bazie braku wydania oceny ratingowej Moody’s, co wskazuje, że może jeszcze przejściowo się osłabić. Ale nie bardziej niż w rejon 4,37-4,38 za euro. Nie zakładamy, by w najbliższym czasie pojawiły się ceny powyżej 4,40. W najbliższych dniach kursy będą więc zachowywały się stabilnie.

Poranne dane z Chin nieznacznie lepsze od oczekiwań. Produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i inwestycje w aglomeracjach zwiększały się w sierpniu, według oficjalnych statystyk, w tempie szybszym, niż oczekiwano i niż w lipcu. Druga największa gospodarka świata nie daje, póki co oznak zbyt intensywnego hamowania, a co za tym idzie nie staje się powodem do obaw inwestorów.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.