Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Rynek i głosy z Rezerwy
2016-07-06 Raport poranny FMCMBędą podnosić? John Williams, szef Fed w San Francisco, stwierdził wczoraj w wywiadzie telefonicznym, że Brexit prawdopodobnie nie wykolei gospodarki Stanów Zjednoczonych i wciąż pozostanie miejsce na podwyżki stóp jeszcze w tym roku, o ile prognozy Williamsa co do dynamiki PKB i wzrostu inflacji zostaną wypełnione.
Podaż będzie górą
2016-07-05 Komentarz giełdowy DM BOŚWczorajsza burza związana z wypowiedzią prezesa PIS o możliwości likwidacji OFE zakończyła się odreagowaniem jeszcze wczoraj. Po bardzo niskim otwarciu na poziomie -2,5 proc. WIG20 zmierzał w kierunku domknięcia powstałej luki. Ostatecznie spadek wyniósł tylko -1,1 proc. co z kolei wydawało się przesadzonym odreagowaniem.
Niepewny szterling
2016-07-05 Komentarz ekonomiczny Saxo BankKurs funta może spaść do najniższych poziomów w tym cyklu w oczekiwaniu na dane z USA.
Wynik referendum w sprawie Brexitu pozostaje w centrum uwagi rynku. Wpływ tego wydarzenia jest różny, ale wywołał przede wszystkim wzrost globalnego apetytu na ryzyko oraz kursów najbardziej ryzykownych walut z powodu oczekiwanej zwyżki w dostępnej płynności.
Wynik referendum w sprawie Brexitu pozostaje w centrum uwagi rynku. Wpływ tego wydarzenia jest różny, ale wywołał przede wszystkim wzrost globalnego apetytu na ryzyko oraz kursów najbardziej ryzykownych walut z powodu oczekiwanej zwyżki w dostępnej płynności.
Słaby dzień dla funta
2016-07-05 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutWtorek pokazał wyraźną słabość funta, który ugiął się pod wpływem słabszych danych makro (gorzej wypadł PMI dla usług), a także słów szefa Banku Anglii, który prezentował okresowy raport nt. stabilności finansowej. Sytuację dobrze obrazuje poniższy diagram stóp zwrotu.
Polski złoty jeszcze się nie podniósł
2016-07-05 Raport popołudniowy FMCMCo z główną parą? O 16:00 w USA pojawią się dane o zamówieniach za maj – w przemyśle, na dobra trwałego użytku oraz na dobra liczone bez środków transportu. Za nami już natomiast kilka innych publikacji makroekonomicznych, które można uznać za dość istotne.
Wraca nerwowość
2016-07-05 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutChiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs juana wobec dolara na poziomie 6,6594 wobec 6,6472 (juan był najsłabszy od grudnia 2010 r.). Indeks PMI dla usług liczony przez Caixin wspiął się do najwyższego poziomu od 11 miesięcy (52,7 pkt. wobec 51,2 pkt. wcześniej).
Brytyjski fundusz zawiesza wypłaty – wspomnienie kryzysu?
2016-07-05 Rynki o porankuFirma Standard Life Investments poinformowała swoich klientów, że zawiesza wypłaty z funduszu, który inwestuje w nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii. Fundusz jest wyceniany na niecałe 3 miliardy funtów, co dla tak rozwiniętej gospodarki nie stanowi problemu, a dodatkowo wypłaty są zawieszone na 28 dni (na razie), ale inwestorzy mogą przestraszyć się wspomnień z przeszłości.
Ceny ropy naftowej w dół ze względu na obawy o popyt
2016-07-05 Komentarz surowcowy DM BOŚPoczątek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej odznacza się przewagą pesymistów. Notowania europejskiej ropy naftowej Brent zeszły z powrotem poniżej 50 USD za baryłkę, natomiast cena amerykańskiej ropy naftowej WTI nie są w stanie przebić tej psychologicznej bariery już od ponad tygodnia.
SKOK na OFE w wersji light
2016-07-05 Rynki o porankuPrzedstawiona wczoraj rano przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, nowa reforma OFE, zaserwowała polskiej giełdzie na dobry początek dnia terapię szokową. Indeks największych polskich spółek – WIG20 – zanotował na otwarciu sesji pokaźny, -2,7% spadek.
Nadal nieufnie
2016-07-05 Komentarz poranny TMS BrokersWraca zapotrzebowanie na bezpieczne przystanie, choć w skali, która jeszcze nie martwi. Ale inwestorzy są ostrożni, gdyż jeden dzień przestoju uświadamia, że rajd ryzyka ma wątłe podstawy, a o zmianę sentymentu jest łatwo.
Reforma emerytalna – kolejny cios dla złotego?
2016-07-05 Poranny Szkic walutowy AFSRynek nie najlepiej przyjął plany reformy emerytalnej przedstawionej przez rząd, co w połączeniu z ogólnym odwrotem od ryzyka spowodowało powrót złotego do poziomów początku ubiegłego tygodnia. Przebicie 4,45 na EUR/PLN to nieuchronny ruch na 4,50.
PLN słabszy po prezentacji nowych planów dot. OFE
2016-07-05 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie presji na wycenie PLN, który w trakcie wczorajszej sesji tracił do wszystkich głównych walut świata. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4386 PLN za euro, 3,9878 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1031 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2839 PLN w relacji do funta szterlinga.
Polski orzeł z osłabionymi skrzydłami
2016-07-05 Raport poranny FMCMEuro kontra dolar: Poranek na eurodolarze nie przynosi jeszcze jednoznacznego rozstrzygnięcia. Mamy ok. 1,1125-30. Faktem jest jednak, że nowa świeca dzienna rodzi się jako czarna, tj. spadkowa, a jej szczyt jest niższy od wczorajszego, ten zaś od przedwczorajszego. Można zatem podejrzewać, że korekcyjne umocnienie euro (po post-brexitowej przecenie) dobiega końca.
Jutro w centrum uwagi będą Australia i Wielka Brytania
2016-07-04 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutDolar nie utrzymał zwyżek, jakie obserwowaliśmy przed południem. Niemniej dzisiejszy handel jest specyficzny, gdyż w USA mamy wolne, tj. Dzień Niepodległości. Jutro w kalendarzu mamy posiedzenie RBA (decyzja o 6:30), która będzie rzutować na notowania AUD/USD, a także ostateczne odczyty indeksów PMI (chociaż w USA wskaźnik ISM dla usług poznamy dopiero w środę po południu).
Pod znakiem OFE, ale nie tylko
2016-07-04 Raport popołudniowy FMCMEurodolar – co tu słychać? Słychać, że grane są kursy rzędu 1,11 – 1,1145. Taki mniej więcej jest – jak na razie – zakres dzisiejszych wahań. Nie ma sesji amerykańskiej, rzecz jasna z powodu 4 lipca czyli Święta Niepodległości USA.
Banki centralne w akcji
2016-07-04 Komentarz ekonomiczny Patron FXPiątek przyniósł wzrosty na giełdach w zachodniej Europie. Główną przyczyną tak optymistycznego zakończenia tygodnia były Banki centralne, które zasygnalizowały łagodzenie polityki monetarnej, aby ograniczyć negatywne dla rynków skutki wyboru dokonanego przez Brytyjczyków podczas referendum 23 czerwca.
Tydzień z mocniejszym dolarem?
2016-07-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: Stanley Fischer, wiceprezes zarządu FED dał w piątek do zrozumienia, że najlepszym rozwiązaniem jest obecnie postawa wait&see w temacie polityki monetarnej. Zaznaczył, że trudno jest ocenić obecnie wpływ Brexitu na globalną gospodarkę.
Wzrost liczby funkcjonujących wiertni w USA
2016-07-04 Komentarz surowcowy DM BOŚPoprzedni tydzień na rynku ropy naftowej upłynął pod znakiem wzrostów w ramach technicznego odreagowania spadków wywołanych wynikami referendum ws. Brexitu. Notowania ropy naftowej WTI zakończyły go w okolicach 49 USD za baryłkę i w tym rejonie utrzymują się także dzisiaj rano.
Nerwowa reakcja GPW na demontaż OFE
2016-07-04 Rynki o porankuDzisiejsza konferencja wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego przynosi zapowiedź tego, czego wszyscy spodziewali się od dawna. Nowa ekipa rządząca kończy to, co rozpoczął jeszcze poprzedni rząd, czyli demontaż Otwartych Funduszy Emerytalnych.
S&P bez zaskoczenia. Pełna likwidacja OFE?
2016-07-04 Poranny Szkic walutowy AFSZgodnie z oczekiwaniami, agencja ratingowa Standard&Poor's pozostawiła ocenę kredytową Polski na niezmienionym poziomie. Nadal wynosi ona BBB+, z negatywną perspektywą. W komunikacie do decyzji napisano, że rating odzwierciedla stosunkowo niski poziom dochodu, ...