Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kolejny tydzień dla podaży

Kolejny tydzień dla podaży

2016-06-18 Komentarz giełdowy DM BOŚ
Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się po korekcyjnym odbiciu na Wall Street i poprawie sentymentu na rynkach bazowych. Poranne wzrosty w Europie i umocnienie złotego zlały się z ostatnio obserwowaną korelacją WIG20 z otoczeniem i wzrostem apetytu na ryzyko.
Brexit czy Bremain?

Brexit czy Bremain?

2016-06-18 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Pytanie miesiąca, roku, a może całej historii Unii Europejskiej? W ostatnich dniach uwaga rynków wokół rezultatu brytyjskiego referendum o dalsze członkostwo w UE uległa tak (absurdalnie?) dużemu skupieniu, że należy sobie zadać pytanie, czy nie jest to przesada?

Od słabych payrollsów do Brexitu – czy taki będzie czerwiec?

Od słabych payrollsów do Brexitu – czy taki będzie czerwiec?

2016-06-18 Raport tygodniowy FMCM
Główna para: Oczywiście niezależnie od wyniku referendum w Wielkiej Brytanii, w tym miesiącu nie dojdzie do Brexitu. W najlepszym (czy też najgorszym – zależy jak patrzeć) przypadku dojdzie do podjęcia bardzo ogólnej decyzji, zaś samo występowanie z UE będzie procesem trwającym długo, być może dwa lata.
Przerwa w kampanii – oddech na rynkach

Przerwa w kampanii – oddech na rynkach

2016-06-17 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA: Opublikowane wczoraj po południu dane wskazały na odbicie w górę indeksu Philly FED (w czerwcu wyniósł 4,7 pkt. wobec spodziewanych 1,0 pkt.), chociaż już dane nt. inflacji CPI za maj wypadły nieco poniżej konsensusu, tj. 0,2 proc. m/m i 1,0 proc. r/r wobec 0,3 proc. m/m i 1,1 proc r/r.
Odbicie cen ropy naftowej WTI w górę

Odbicie cen ropy naftowej WTI w górę

2016-06-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej WTI w ostatnich dniach znajdowały się pod presją podaży. Cena tego surowca, która jeszcze w połowie minionego tygodnia przekroczyła barierę 50 USD za baryłkę, obecnie porusza się w okolicach 47 USD za baryłkę. A wczorajsze zamknięcie znajdowało się w rejonie 46 USD za baryłkę i było poprzedzone dziennym spadkiem ceny ropy WTI o 3%.
Nerwowo aż do referendum

Nerwowo aż do referendum

2016-06-17 Poranny Szkic walutowy AFS
Rynki wykazują coraz większą nerwowość w związku ze zbliżającym się referendum w Wielkiej Brytanii. Publikacje makroekonomiczne czy posiedzenia banków centralnych zeszły na dalszy plan. Motorem napędowym decyzji inwestycyjnych są kolejne doniesienia o nastawieniu Brytyjczyków do Unii Europejskiej. A obawy o Brexit są coraz bardziej uzasadnione.
Przerwana kampania Brexit przerywa spadki na rynku

Przerwana kampania Brexit przerywa spadki na rynku

2016-06-17 Rynki o poranku
Wczoraj w Wielkiej Brytanii doszło do tragedii – parlamentarzystka Jo Cox została zamordowana. Na wieść o morderstwie kampanie związane z referendum w sprawie wyjścia z UE zostały natychmiast przerwane, a dodatkowo pojawiły się pogłoski, że może nawet samo głosowanie zostanie przełożone, choć to raczej mało prawdopodobne.
Kampania zawieszona, ale rynki działają dalej

Kampania zawieszona, ale rynki działają dalej

2016-06-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Sentyment rynkowy w piątek ma się nico lepiej, choć takich powodów uspokojenia nastrojów nikt sobie nie życzył. Tragiczne wydarzenia z Wielkiej Brytanii z wczoraj skutkują dziś zawieszeniem kampanii dotyczącej Brexitu, ale rynek walutowy w dalszym ciągu pozostaje bardzo zmienny, gdyż wynik referendum UE pozostaje niewiadomą.
Ograniczenie wzrostów CHF/PLN powyżej 4,10 PLN

Ograniczenie wzrostów CHF/PLN powyżej 4,10 PLN

2016-06-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, piątkowy handel na rynku walutowym przynosi nieznacznie mocniejszego PLN po tym jak wczorajsza sesja potwierdziła ograniczenie dalszych spadków na wycenie złotego. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4153 PLN za euro, 3,9254 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0668 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5922 PLN w relacji do funta szterlinga.
Wędrówki euro, dolara i złotego

Wędrówki euro, dolara i złotego

2016-06-17 Raport poranny FMCM
W którą stronę? Na wykresie eurodolara jesteśmy przy 1,1255-60. Wczorajsza sesja była czasem niemałych zawirowań – z jednej strony notowano niemalże 1,13, a z drugiej sprowadzano wykres do 1,1130. Rośnie napięcie przed referendum w sprawie Brexitu, a przecież duża część sondaży mówi, że istnieje przewaga przeciwników Unii, czyli zwolenników opuszczenia jej przez Brytanię.
Polski złoty w szalonym tańcu

Polski złoty w szalonym tańcu

2016-06-16 Raport popołudniowy FMCM
Spore wahania eurodolara: Zakres wahań głównej pary walutowej był dziś spory – od 1,1295 (maksima) do 1,1130 (minima). Ostatecznie jednak wygrywa dolar, jako że jesteśmy przy 1,1185-90, a więc dość nisko, jeśli brać pod uwagę ostatnich kilka sesji.
Awersja do ryzyka na rynkach

Awersja do ryzyka na rynkach

2016-06-16 Rynki po południu
Czwartek stoi pod znakiem awersji do ryzyka z kapitałem uciekającym ze światowych parkietów oraz funta brytyjskiego i lokowanym w aktywa uznawane za bezpieczne dla takiego okresu, jakiego doświadczamy w obecnie. Przeanalizujmy zatem rynek forex pod kątem walut, które wzbudzają w inwestorach największe oraz najmniejsze zaufanie w tak niepewnym czasie jak obecnie.
Jednokierunkowy rynek

Jednokierunkowy rynek

2016-06-16 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
W rannym raporcie zwróciliśmy uwagę, że argumentem przemawiającym za dalszym umocnieniem dolara jest obecnie tylko strach przed potencjalnym Brexitem, gdyż w takim układzie amerykańska waluta będzie bardziej perspektywiczną przystanią, niż tradycyjnie jen, czy frank.
Nie było zaskoczenia. Stopy procentowane w USA bez zmian

Nie było zaskoczenia. Stopy procentowane w USA bez zmian

2016-06-16 Komentarz rynkowy Patron FX
Podczas wczorajszych notowań, uwaga inwestorów była skierowana głównie na wieczorne decyzje amerykańskiej Rezerwy Federalnej i komunikat, który okazał się treściwy oraz krótki. Stóp procentowych w USA nie zmieniono, a ewentualne podwyżki w przyszłości będą zależeć od nadchodzących danych makroekonomicznych.
Odwracanie wcześniejszych oczekiwań

Odwracanie wcześniejszych oczekiwań

2016-06-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA: Na zakończonym wczoraj posiedzeniu FED utrzymał parametry polityki monetarnej. Obniżone zostały jednak prognozy wzrostu gospodarki na ten i przyszły rok (do 2,0 proc.). Istotne zmiany nastąpiły także w kwestii oczekiwań, co do kształtowania się poziomu stóp procentowych w przyszłości.
Cena ropy naftowej WTI w dół po danych dotyczących zapasów w USA

Cena ropy naftowej WTI w dół po danych dotyczących zapasów w USA

2016-06-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej WTI tkwią w spadkowej serii już od tygodnia. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych nie zdołała utrzymać się powyżej ważnego psychologicznego poziomu 50 USD za baryłkę i obecnie porusza się już w okolicach 47,40-47,50 USD za baryłkę.
Lekkie odreagowanie na rynkach wsparło PLN

Lekkie odreagowanie na rynkach wsparło PLN

2016-06-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kwotowań PLN po tym jak złoty przerwał serię 4-spadkowych sesji z rzędu. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4263 PLN za euro, 3,9211 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0898 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5554 PLN w relacji do funta szterlinga.
Po publikacjach FOMC eurodolar nieco wyżej

Po publikacjach FOMC eurodolar nieco wyżej

2016-06-16 Raport poranny FMCM
Co wczoraj, a co dziś? Kwestię tego, co zrobił i ogłosił FOMC (komitet sterujący polityką monetarną amerykańskiej Rezerwy Federalnej) omówiliśmy wczoraj w raporcie wieczornym. Zasadniczo sprawy mają się tak: FOMC nie zmienił (w szczególności nie podwyższył) stóp procentowych, obniżyła się mediana prognoz wzrostu PKB na lata 2016 i 2017, spadły też oczekiwania członków Komitetu co do tego, jakie będą stopy w przyszłości.
Już po amerykańskim wydarzeniu

Już po amerykańskim wydarzeniu

2016-06-15 Raport wieczorny FMCM
Komunikat i decyzja: Lektura komunikatów banków centralnych, a zwłaszcza EBC i Fed, to niewdzięczne zadanie. Dzisiejszy 'press release' Fed i tak był dość krótki i treściwy. Gremium przyznało, że najnowsze dane z rynku pracy były słabe, jakkolwiek równocześnie podkreślono, że nasilił się wzrost na rynku nieruchomości, a poza tym ogólnie wydaje się, iż ruszył wzrost gospodarczy.
Chwila ciszy przed burzą

Chwila ciszy przed burzą

2016-06-15 Komentarz giełdowy DM BOŚ
Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się po lepszym od oczekiwań zakończeniu dnia na Wall Street i związaną z tym presją wzrostową z rynków bazowych. Poranek przyniósł również umocnienie złotego do dolara i osłabienie jena, co w ostatnim czasie było synonimem większego apetytu na ryzyko i poprawy sentymentu wobec spółek z WIG20.