Podsumowanie tygodnia na GPW

Podsumowanie tygodnia na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-10-20 (13:06)

Początek tygodnia zaczął się dla inwestorów pomyślnie. Piątkowa sesja w USA wpłynęła na dobre otwarcie poniedziałkowych notowań w Warszawie. Podczas dnia indeks WIG20 był blisko ustanowienia nowego historycznego rekordu podczas sesji.

Popyt okazał się jednak zbyt słaby i ostatecznie do takiego ataku nie doszło. W poniedziałek opublikowane zostały dane dotyczące inflacji w Polsce we wrześniu, które okazały się dużym zaskoczeniem. Raport pokazał, że inflacja wzrosła we wrześniu o 0,8% (prog.0,4%) w ujęciu miesiąc do miesiąca i 2,3% (prog.1,9%) rok do roku. Inwestorzy tego dnia oczekiwali również na publikację indeksu NY Empire State, który pokazuje jak rozwijała się w październiku gospodarka w regionie Nowego Jorku. Raport okazał się znacznie lepszy od oczekiwań. Inwestorzy nie przejęli się specjalnie gorszymi informacjami o inflacji, a dobre dane z USA spowodowały, że pierwszy dzień tygodnia zakończył się wzrostami. Indeks WIG na zamknięciu wzrósł o 0,75%, a WIG20 o 0,66%.

Wtorkowej sesji towarzyszyły zupełnie odmienne nastroje. Fala zniżek zapoczątkowana poprzedniego dnia w USA spowodowała, że spadki indeksów w Warszawie utrzymywały się od początku notowań i pogłębiały się w ciągu dnia. Na wtorkowe nastroje na światowych rynkach wpłynęła również wypowiedź szefa Fed Bena Bernanke, który ocenił że załamanie na rynku nieruchomości może zwolnić wzrost gospodarczy w USA w roku 2008. Ta wypowiedź oraz obawy amerykańskich inwestorów o słabsze wyniki kwartalne spółek związane z kryzysem na rynku kredytów hipotecznych spowodowały, że indeksy zakończyły drugi dzień tygodnia dużymi spadkami. Indeks WIG20 na zamknięciu spadł o 1,88%, a WIG o 1,54%.

W środę nastąpiła poprawa nastrojów na GPW. Wpływ na dobre zachowanie indeksów miały wyniki kwartalne amerykańskich spółek. Lepsze od oczekiwań wyniki zaprezentowała firma JP Morgan. Dobre informacje ze spółek spowodowały poprawę nastrojów na giełdzie w Warszawie. Tego samego dnia podano również informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości. Liczba wydanych zezwoleń na budowy domów w USA spadła we wrześniu o 7,3% (prog. -1,5%), natomiast liczba rozpoczętych budów spadła o 10,2% (prog. -3,5%). Opublikowane dane były najgorszymi od 1993 roku. Bardzo słabe dane z rynku nieruchomości nie przejęły zbytnio graczy. Inwestorzy najwyraźniej stwierdzili, że dobre wyniki kwartalne amerykańskich spółek są ważniejsze niż słabe dane z rynku nieruchomości. W związku z tym środowa sesja zakończyła się wzrostami indeksów. Indeks WIG wzrósł na zamknięciu o 0,50%, a WIG20 o 0,54%.

Wzrosty nie utrzymały się jednak zbyt długo. Już w czwartek spadki ponownie zagościły na giełdzie w Warszawie. Tego dnia GUS opublikował dane dotyczące produkcji przemysłowej, która wzrosła w Polsce we wrześniu tylko o 5,2% (prog.6,2%) w ujęciu rok do roku, wobec wzrostu o 8,9% w sierpniu.
W czwartek podane zostały również dane dotyczące ilości noworejestrowanych bezrobotnych w USA. Dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się znacznie gorsze od oczekiwań. Analitycy oczekiwali, że liczba osób ubiegających się o zasiłek wyniesie 312 tys., okazało się że liczba ta wyniosła aż 337 tys. i był to najwyższy wzrost bezrobotnych od lutego br. Gorsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej w Polsce oraz bardzo słabe dane z amerykańskiego rynku pracy spowodowały, że indeksy mocno zniżkowały. Na rynku widoczna była nerwowość inwestorów, co wpłynęło na znaczące przeceny indeksów pod koniec dnia. Indeks WIG spadł na zamknięciu o 1,68%, a WIG20 o 1,94%.

Piątkowa sesja przyniosła częściowe odreagowanie czwartkowych spadków, a indeksy rosły przez większość dnia. Warte odnotowania jest zachowanie złotego w tym dniu. Podczas dnia złoty wyraźnie zyskiwał na wartości, osiągając rekordowe poziomy wobec innych walut. Przed godziną 15.00 kurs dolara był na poziomie 2,5719 zł, kurs euro 3,6799 zł, a franka szwajcarskiego 2,2000 zł. Taka relacja złotego wobec innych walut nie była notowana od ponad 10 lat. Wzrosty szczególnie podczas końcówki piątkowej sesji oraz bardzo dobre zachowanie złotego można wytłumaczyć zbliżającymi się wyborami i prognozami wygrania wyborów przez sprzyjającą rynkowi Platformę Obywatelską. Indeks WIG wzrósł na zamknięciu o 0,93%, a WIG20 o 0,96%.

Największą stopę zwrotu w tym tygodniu dały inwestorom spółki MOJ (30,6%), MEWA (26,6%), MENNICA (19%).

Indeks WIG w ujęciu tygodniowym stracił 1,1%, a WIG20 1,7%.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.