Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kolejne ważne dane

Kolejne ważne dane

2021-07-16 Poranny komentarz walutowy XTB
To że Fed żyje w swoim świecie, przez co rynki przestały niemal reagować na dane makroekonomiczne, nie oznacza, że są one nieistotne. W tej chwili rozstrzyga się tak naprawdę co dzieje się z amerykańską gospodarką, na ile grozi jej przegrzanie, a na ile nieoczekiwane na razie późniejsze spowolnienie. W tym tygodniu poznaliśmy przede wszystkim dane o inflacji (zarówno konsumenckiej, jak i producenckiej), które pokazują, że problem wzrostu cen, nawet jeśli ostatecznie okaże się w większości przejściowy, nie powinien być bagatelizowany.
Czy wysoka inflacja wstrząsnęła Powellem?

Czy wysoka inflacja wstrząsnęła Powellem?

2021-07-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Duże zaskoczenie w inflacji z USA przynosi nową falę awersji do ryzyka i podgrzewa dyskusję odnośnie tego, ile jeszcze Fed utrzyma ultra-łagodną politykę. Szczegóły raportu nie dają jasnej odpowiedzi, w jak dużym stopniu wzrosty cen są tymczasowe, stąd nie ma pewności, czy dziś po południu prezes Fed Powell całkowicie zbagatelizuje ryzyko wysokiej inflacji i oddali wizję przyspieszonej normalizacji polityki.

Dane atomowe, reakcja niemrawa

Dane atomowe, reakcja niemrawa

2021-07-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Aż do września 1991 roku należy się cofnąć, aby zobaczyć inflację bazową w USA powyżej bieżącego poziomu 4,5%. Wczoraj dane o cenach konsumenta zaskoczyły po raz kolejny, ale reakcja (pomijając może dolara) była bardzo skromna. Fed całkowicie uśpił rynki. Wzrost wszystkich cen w ujęciu rocznym wyniósł 5,4% i tu również mamy spore zaskoczenie, bo konsensus rynkowy zakładał minimalny spadek z 5% odnotowanych w maju.
EURPLN na poziomach z maja

EURPLN na poziomach z maja

2021-07-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Polska waluta nie przerywa serii słabych dni. Od początku tygodnia kurs EURPLN wzrósł o 4 grosze, nieco więcej zyskał CHFPLN, a USDPLN przesunął się aż o 6 groszy za sprawą dodatkowego wsparcia ze strony spadającego EURUSD. Złoty jest słaby nie tylko za sprawą ostatnio silnego dolara na globalnych rynkach, choć jest to jeden z ważniejszych czynników. Tymczasem USD został wczoraj wsparty przez rekordowy odczyt inflacji CPI w czerwcu, co może przybliżać moment normalizacji polityki monetarnej w USA.
Czy rynek akcji przestraszy się inflacji?

Czy rynek akcji przestraszy się inflacji?

2021-07-13 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane o inflacji w USA po raz kolejny zaskoczyły i wypadły znacznie powyżej prognoz. Patrząc na ujęcie rocznym inflacja wyniosła 5,4%, podczas gdy szacunki rynkowe zakładały 4,9% r/r. Z kolei w ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 0,9%, a w ubiegłym miesiącu było to 0,6%. Mogłoby się wydawać, że dzisiejsze odczyty mogą wywołać obawy inwestorów o to jak będzie wyglądała dalsza polityka monetarna Fed, jednak jak się okazało, reakcja była dosłownie chwilowa.
Banki ostrożniejsze przy udzielaniu kredytów

Banki ostrożniejsze przy udzielaniu kredytów

2021-07-13 Analizy HRE Investments
Lipiec przyniósł nowe regulacje rynku hipotek. W efekcie banki chcą na zakup mieszkań pożyczać niższe kwoty. Różnica wielka nie jest, ale pomaga zadłużać się z większą dozą roztropności. Wszyscy przecież sugerują, że kiedyś w końcu kredyty zdrożeją. Prawie 725 tys. złotych – przeciętnie aż tyle na zakup mieszkania mogłyby pożyczyć banki trzyosobowej rodzinie – wynika z ankiety przeprowadzonej przez HRE Investments wśród banków.
Nic twórczego...

Nic twórczego...

2021-07-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Lepsze od spodziewanych dane nt. bilansu handlowego w Chinach (w czerwcu nadwyżka 51,5 mld USD) sprawiły, że chiński juan jest dzisiaj w gronie silniejszych walut. Bilans dla dolara jest mieszany, coraz więcej walut wygrywa w zestawieniu z amerykańską, chociaż zmiany są niewielkie. Najsłabszy w G-10 jest funt, ale traci on zaledwie 0,1 proc. Premier Johnson podtrzymał wcześniejsze decyzje o zniesieniu pandemicznych restrykcji z dniem 19 lipca, chociaż wezwał do dalszego zachowywania większej ostrożności (jaki będzie tego efekt?).
Na horyzoncie nie widać zysków z lokat

Na horyzoncie nie widać zysków z lokat

2021-07-13 Analizy HRE Investments
Inflacja ma co prawda w przyszłym roku trochę zwolnić, ale wciąż posiadacze lokat nie mają co liczyć na realne zyski z depozytów. Po uwzględnieniu inflacji standardem będzie strata na poziomie 2-4% rocznie i to co najmniej do 2023 roku. Ktoś kto na początku 2016 roku założył przeciętną roczną lokatę, a potem odnawiał swój depozyt na kolejne roczne okresy przez 5 lat stracił 4,3% kapitału – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane GUS i NBP.
Przydałby się nowy impuls

Przydałby się nowy impuls

2021-07-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Silna postawa Wall Street i odbicie walut surowcowych sugerują, że rynki zdrowieją po zeszłotygodniowych turbulencjach. Przy wszystkich obawach wokół wariantu Delta wirusa, nie dochodzi do gwałtownej zmiany oczekiwań, jak wirus wpłynie na tempo globalnego ożywienia. Ale odbicie przychodzi powoli i nierównomiernie, co widać chociażby po wciąż słabej postawie złotego. Przydałby się nowy impuls, którym mogą być dzisiejsze dane z USA.
Włoska piłka ma się lepiej niż gospodarka

Włoska piłka ma się lepiej niż gospodarka

2021-07-13 Cotygodniowy komentarz rynkowy eToro
Włochy po zaciętym meczu z Anglią wygrały EURO 2020. Czy siła futbolu jest odbiciem ekonomicznego sukcesu? Nie do końca. PKB Włoch w 2020 roku spadł o 8,9 proc., a kraj zmaga się z wysokim bezrobociem wynoszącym 10,5 proc. Do tego bez pracy jest co trzeci Włoch poniżej 25 roku życia.
Złoty najsłabszą walutą na świecie

Złoty najsłabszą walutą na świecie

2021-07-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowe statystyki wypadają słabo, polska waluta jest najsłabsza w zestawieniach z dolarem. Na pocieszenie można dodać, że zmiany są niewielkie (0,25 proc.). Tyle, że tendencja słabości złotego trwa już od pewnego czasu. Wczoraj zachowywaliśmy się najgorzej w regionie. Powód? Gołębie sygnały płynące od naszych decydentów - w zeszłym tygodniu RPP dała do zrozumienia, że nie widzi potrzeby zmiany polityki monetarnej w nadchodzących miesiącach, ...
Rynek znieczulony na inflację

Rynek znieczulony na inflację

2021-07-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed dwoma miesiącami publikacja danych o kwietniowej inflacji w USA spowodowała sporą nerwowość na rynku. Miesiąc temu inflacja wzrosła do 5%, ale dane te zostały już zignorowane. Dzisiejszy odczyt może być już tylko formalnością. Inflacja była tematem przewodnim drugiego kwartału, szczególnie w USA. Ogromna stymulacja fiskalna, otwarcie gospodarki, wzrost cen surowców – to wszystko napędza wzrost cen. W maju wyniósł on już 5% w skali roku, zaś inflacja bazowa (3,8%) była najwyższa od niemal 30 lat.
Wzrosty na rynku akcji w poniedziałek

Wzrosty na rynku akcji w poniedziałek

2021-07-12 Komentarz giełdowy XTB
Podczas pierwszej sesji w nowym tygodniu handlowym możemy obserwować lepsze nastroje. Co prawda początek handlu w Europie przebiegał raczej pod kątem konsolidacji, niemniej wraz z wejściem na rynek inwestorów zza oceanu, inicjatywę przejęli kupujący i ostatecznie główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zamknęły się na plusie.
Co się dzieje w Holandii?

Co się dzieje w Holandii?

2021-07-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar jest w poniedziałek silniejszy na szerokim rynku, minimalnie mocniejszy jest tylko chiński juan, gdzie spekuluje się o kolejnych działaniach decydentów mających prowadzić do wsparcia lokalnej gospodarki (po piątkowej decyzji o cięciu stopy RRR o 50 p.b.). Wciąż przebija się tryb risk-off oparty na strachu przed ekonomicznymi skutkami Delty (powrót pandemicznych restrykcji).
Koniec dyskusji

Koniec dyskusji

2021-07-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Odbicie na rynkach w Azji i spokój w Europie sprawiają wrażenie, że główna fala awersji do ryzyka na globalnym rynku powinna już być za nami, choć powrót umocnienia walut rynków wschodzących będzie postępował powoli. Pośród inwestorów zaczyna wygrywać przekonanie, że wpływ wariantu Delta wirusa na rynki będzie ograniczony, a globalne ożywienie pozostanie na kursie.
Złoty traci na polityce EBC

Złoty traci na polityce EBC

2021-07-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Stopy procentowe są dziś na rynku walutowym na wagę złota. A wiele wskazuje na to, że w strefie euro pozostaną ujemne jeszcze przez bardzo długi okres czasu. To zaś nie pozostaje bez wpływu na politykę NBP, a przez to – na złotego. Europejski Bank Centralny zakończył przegląd opcji polityki pieniężnej i doszedł do wniosku, że należy podnieść cel inflacyjny. Do tej pory Bank komunikował, że inflacja powinna wynosić nieco poniżej 2%, co nieformalnie przyjmowano jako 1,8%.
Sentyment będzie ważył na złotym

Sentyment będzie ważył na złotym

2021-07-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Nieoczekiwany ruch ze strony Chin, które jeszcze w piątek zredukowały o 50 p.b. stopę rezerw obowiązkowych dla banków w zasadzie nie przełożył się na sentyment wokół rynków EM. Nadal mocniejszy na szerokim rynku jest dolar, co można przypisać dalszej ucieczce inwestorów od ryzykownych aktywów w kontekście obaw związanych z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta na świecie. Wątek powracających restrykcji nie jest już tylko problemem Azji.
W strefie euro produkcja przemysłowa może rozczarować

W strefie euro produkcja przemysłowa może rozczarować

2021-07-09 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Strategia reflacyjna pozostaje w centrum uwagi, ale w ostatnich dniach zamiast rodzić nadzieję na szybsze ożywienie, zaczęła być kwestionowana w obliczu rosnących obaw o rozprzestrzenianie się wariantu Delta wirusa. Pomimo nerwowych ruchów na rynkach, uważamy, że fundamenty w dłuższym okresie nie uległy zmianie, jednak brak świeżych, pozytywnych impulsów może rodzić podstawy do przejściowej słabości aktywów ryzykownych.
Spadki na rynku akcji nie trwały długo

Spadki na rynku akcji nie trwały długo

2021-07-09 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować negatywne nastroje, co było tłumaczone obawami o wzrost gospodarczy. Wydaje się jednak, że było to jedynie uzasadnienie “na siłę”, ponieważ z takimi obawami mamy do czynienia ostatnim czasie bardzo często, a mimo to indeksy giełdowe pną się w górę. Pewną nerwowość wzbudza także wciąż niestabilna sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Rosnąca liczba przypadków, szczególnie w Azji, może oznaczać, że kolejna fala przed nami… co w konsekwencji może niepokoić inwestorów.
Czy nowy cel inflacyjny EBC coś zmienia?

Czy nowy cel inflacyjny EBC coś zmienia?

2021-07-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny w ramach przeglądu swojej polityki zdecydował się na zmianę definicji celu inflacyjnego oraz jego lekkie dostosowanie. Teraz jest to cel symetryczny oraz podniesiony nieznacznie do poziomu 2%. Teoretycznie mogłoby to oznaczać, że EBC może pozostać bierny w swoich decyzjach przez dłuższy czas. Czy to jednak coś faktycznie zmienia? Symetryczny czy dwustronny cel inflacyjny oznacza, że zarówno odchylenia w dół czy w górę są niepożądane przez bank centralny.