Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Spadki w Europie i mieszane nastroje w USA

Spadki w Europie i mieszane nastroje w USA

2021-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na głównych indeksach giełdowych na Starym Kontynencie rozpoczęła się w rejonach poziomu odniesienia bądź nieznacznie nad kreską. Niemniej tuż po 9:00 mogliśmy obserwować przejęcie inicjatywy przez stronę sprzedającą. Niemiecki indeks giełdowy Dax cofnął się niemal 200 punktów, po czym obserwowaliśmy próbę wygenerowania korekty wzrostowej. Sił nie starczyło na długo przez co do końca dnia notowania ponownie wróciły w rejony sesyjnych minimów, nawet je pogłębiając.
OPEC+ rozważa kontynuację wzrostów produkcji od sierpnia

OPEC+ rozważa kontynuację wzrostów produkcji od sierpnia

2021-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej utrzymują systematyczne zwyżki. Wczoraj stronie popytowej na tym rynku sprzyjały informacje zawarte w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw (API). Raport tej instytucji podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 7,2 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zniżki o połowę mniejszej (o około 3,5 mln baryłek). Dzisiaj swój raport na temat zapasów przedstawi amerykański Departament Energii.

Lokalni w grze...

Lokalni w grze...

2021-06-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa przynosi mieszany bilans dla dolara, niezależnie od faktu, że podczas wczorajszych zeznań w Kongresie prezes FED wybrzmiał raczej "gołębio". Powell dał do zrozumienia, że przy podejmowaniu decyzji będzie brał też pod uwagę sytuację na rynku pracy, a tutaj nadal wymagane są "szerokie i włączające" działania aktywizujące. To nieco ograniczyło obawy przed wcześniejszym zwrotem w polityce przez FED, chociaż tak naprawdę wiele będzie zależeć od publikacji makro, jakie zobaczymy w lipcu.
Potęga interpretacji

Potęga interpretacji

2021-06-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Prezes Fed Powell nie powiedział wczoraj nic nowego, ale to wystarczyło, by załagodzić zeszłotygodniowe strachy związane z jastrzębim zwrotem FOMC. Odbicie apetytu na ryzyko utrzymuje się, a dziś uwagę od Fed mogą odciągnąć wstępne odczyty PMI z Europy o USA. Złoty jest silniejszy, a w tle podwyżki stóp procentowych w regionie. Im więcej komentarzy przedstawicieli Fed, tym większa waga ich słów kosztem przejmowania się „kropkami” z projekcji stóp procentowych.
Węgry już podnoszą stopy procentowe

Węgry już podnoszą stopy procentowe

2021-06-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Jak zapowiadali tak zrobili – Węgrzy podnieśli stopy procentowe, a do tego komunikują kolejne ruchy, które mają nie dopuścić do przegrzania gospodarki i sprowadzić inflację na niższe poziomy. To odosobnione działanie, dlatego przekłada się na umocnienie forinta. Główna stopa procentowa wynosi teraz na Węgrzech 0,9% - wczoraj Bank Węgier zdecydował o jej podwyższeniu o 30 punktów bazowych, czyli minimalnie więcej niż oczekiwano. Dodatkowo Węgrzy sugerują, że na jednym ruchu się nie skończy.
Czy Powell zakomunikuje większe zmiany?

Czy Powell zakomunikuje większe zmiany?

2021-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynkach wygląda raczej na stabilną, nie licząc oczywiście zapaści na rynku kryptowalut. Bitcoin pierwszy raz w tym roku spadł poniżej 30 tys. dolarów i znajduje się blisko punktu zysku w tym roku. Wracając jednak do rynku giełdowego oraz innych kluczowych aktywów, dzisiaj najważniejszym wydarzeniem będzie przesłuchanie Powella przed amerykańskim Kongresem.
Próba weryfikacji przekazu

Próba weryfikacji przekazu

2021-06-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Od początku tygodnia na rynkach widać spory rollercoaster. Po wczorajszym silniejszym osłabieniu dolara wywołanym m.in. zejściem rentowności 10-letnich obligacji rządowych poniżej 1,40 proc., oraz skokowym wzrostem apetytu na przecenione ryzykowne aktywa, wtorek przynosi odbicie dolara na szerokim rynku. Wyłamuje się tylko turecka lira, która zyskuje po informacjach o poluzowaniu pandemicznych restrykcji od 1 lipca.
Dyferencjał Brent-WTI najniższy od listopada 2020 r.

Dyferencjał Brent-WTI najniższy od listopada 2020 r.

2021-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują ruch w górę. Cena ropy gatunku Brent, po wczorajszej sporej zwyżce, dotarła do okolic 75 USD za baryłkę i póki co utrzymuje się tuż poniżej niego. Z kolei notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI dotarł wczoraj do poziomu 73 USD za baryłkę i dzisiaj oscylują niewiele poniżej tej bariery.
Czy banki ochronią nas przed inflacją?

Czy banki ochronią nas przed inflacją?

2021-06-22 Cotygodniowy komentarz rynkowy eToro
Rosnące stopy procentowe i rentowności obligacji zwiększają dochody banków. Według NBP polskie banki w tym roku zarobią więcej niż przed pandemią. Podobnie może być w USA, a wyceny banków wciąż pozostają niższe niż innych sektorów. Inwestowanie w ten sektor może być dobrą ochroną przed inflacją. Banki mają przed sobą bardzo dobre lata. A to za sprawą pojawiającej się na horyzoncie perspektywie wzrostu stóp procentowych.
Huśtawka oczekiwań

Huśtawka oczekiwań

2021-06-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Przyszłość polityki monetarnej USA pozostaje w centrum uwagi, wywołując turbulencje na szerokich rynkach finansowych. Po zaskakującym zwrocie w komunikacie FOMC w ubiegłym tygodniu, teraz pod lupę brane są komentarze poszczególnych przedstawicieli Fed. Po wstępnym rajdzie dolara wczoraj przyszło odreagowanie, ale huśtawka buja się w obie strony.
Strach nie trwał dług

Strach nie trwał dług

2021-06-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy komentarz zatytułowałem „sprzątanie po Bullardzie”, więc dziś powinienem w zasadzie napisać „no i posprzątane”. Emocje po Fedzie ewidentnie opadają, a masy pieniądza robią swoje. Dziś wystąpienie szefa Fed. Rynki akcji z nawiązką odrobiły piątkowe straty i Wall Street znów jest blisko rekordów.
Odrabianie spadków z początku sesji

Odrabianie spadków z początku sesji

2021-06-21 Komentarz po sesji DM BOŚ
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł ostatecznie neutralny bilans handlu, pomimo początkowych spadków. WIG20 zakończył obrót z 0,06% spadku, podczas gdy mWIG40 zanotował 0,1% zwyżki, a sWIG80 spadł o 0,18%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 746 mln z czego 572 mln przypadły na indeks blue chip'ów. Pierwsze godziny handlu w nowym tygodniu stały pod znakiem podaży. Blisko 4% spadki Nikkei skutecznie zniechęcały inwestorów w Azji.
Zielony poniedziałek na rynku akcji

Zielony poniedziałek na rynku akcji

2021-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Pomimo iż dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie rozpoczęła się poniżej piątkowego poziomu zamknięcia, tak sytuacja szybko uległa zmianie. Po piątkowej przecenie, dziś o poranku nastroje nie były najlepsze, pierwsza godzina handlu przyniosła nawet kontynuację spadków, niemniej inicjatywę szybko przejęli kupujący. Ruch w górę przybrał na sile po godzinie 15:30, kiedy na rynek weszli inwestorzy z USA.
sprzątanie po Bullardzie

sprzątanie po Bullardzie

2021-06-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegłotygodniowe posiedzenie Fed wprowadziło na rynki sporo zamieszania. Sytuacji nie pomógł James Bullard, któremu w piątek rozwiązał się język. Sesja azjatycka przyniosła już coś na kształt paniki, ale na europejskim otwarciu znów dominuje nadzieja, że chór przedstawicieli Fed „wyprostuje” słowa Bullarda. Dla przypomnienia, Fed w ubiegłym tygodniu dokonał bardzo delikatnego zwrotu w swojej polityce, sugerując (pośrednio) podwyżki stóp na 2023 rok oraz podnosząc minimalnie (o 5 punktów bazowych) stopy oprocentowania rezerw i reverse repo, aby zaradzić problemowi rekordowej nadpłynności.
Wstrząsy wtórne

Wstrząsy wtórne

2021-06-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki jeszcze nie zakończyły dostosowania do nowych warunków narzuconych przez jastrzębi zwrot Fed z ubiegłego tygodnia. Awersja do ryzyka zdominowała handel w Azji i prawdopodobnie utrzyma się przez resztę poniedziałku. Akcje dołują, kapitał ucieka w obligacje. USD pozostaje mocny. Reakcja rynków na sygnalizowany przez Fed wcześniejszy termin dla pierwszej podwyżki stóp procentowych jeszcze się nie dokonała w pełni.
Miedź na drodze do najgorszego tygodnia od marca 2020 r.

Miedź na drodze do najgorszego tygodnia od marca 2020 r.

2021-06-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ten tydzień na rynku miedzi należy do strony podażowej. Notowania tego metalu zaliczyły już cztery spadkowe sesje z kolei i dopiero dzisiaj widzimy na tym rynku uspokojenie nastrojów i próbę stabilizacji notowań, a wręcz delikatnego odbicia w górę. Ceny miedzi w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły bieżący tydzień w okolicach 4,60 USD za funt, natomiast obecnie poruszają się tuż poniżej poziomu 4,20 USD za funt.
EBC dobija eurodolara

EBC dobija eurodolara

2021-06-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Dolar kontynuuje umocnienie w reakcji na środowy przekaz FOMC, ale w nocy zmienność przygasła wraz ze zbliżaniem się weekendowej przerwy. Kalendarz makro w Europie i USA nie zawiera istotnych katalizatorów, co sugeruje spokojne godziny dla handlu. EUR/USD na 1,19 nie był od połowy kwietnia. Duża w tym zasługa silnemu zwrotowi w nastawieniu do dolara, jednak zepchnięcie kursu niżej to także skutek bardzo sprytnej zagrywki Europejskiego Banku Centralnego.
Zdezorientowany rynek

Zdezorientowany rynek

2021-06-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Szalejący nasdaq, umacniający się dolar, tonące złoto i złoty, rekordowe reverse repo – to wszystko następstwa jednego wydarzenia, jakim było posiedzenie Fed w tym tygodniu. Czy to wszystko da się w ogóle posklejać? Spróbujmy. Najprościej zacząć od dolara, bo jemu ewidentnie sprzyjają dwa czynniki – podniesienie oczekiwań na podwyżki oraz wzrost stóp IOER i RR (obydwie wzrosły o 5bps).
Gołębi przekaz głównego ekonomisty EBC pomaga rynkom?

Gołębi przekaz głównego ekonomisty EBC pomaga rynkom?

2021-06-17 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja należy do naprawdę ciekawych. Wczoraj uwaga skupiała się rzecz jasna na decyzji Fed - choć wszyscy zdają sobie sprawę, że stopniowe zacieśnianie polityki prędzej czy później w końcu nastąpi, to przekaz Rezerwy Federalnej i tak został przez niektórych odebrany jako jastrzębia niespodzianka. Tym bardziej ciekawie wygląda trwająca właśnie sesja amerykańska, gdzie wzrostom przewodzi Nasdaq - indeks spółek technologicznych.
Nowa talia kart od FED

Nowa talia kart od FED

2021-06-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Widoczne w środę wieczorem po informacjach z FED umocnienie dolara jest kontynuowane także w czwartek rano. Z tego układu wyłamały się tylko waluty Antypodów wsparte w nocy przez lokalne dane (lepsze dane o zatrudnieniu w Australii - wzrost o 115,2 tys. w maju, oraz bijące oczekiwania dane nt. dynamiki PKB za I kwartał w Nowej Zelandii, które wskazały na wzrost o 1,6 proc. k/k i 2,4 proc. r/r).