Dolar straci, bo FED jest bardziej przewidywalny?

Dolar straci, bo FED jest bardziej przewidywalny?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2021-12-09 (14:22)

Powyższa teza może brzmieć dziwnie - przecież to prezes Powell zaskoczył inwestorów przyznając w Kongresie w końcu listopada, że podwyższona inflacja nie jest już "przejściowa" i decydenci powinni podjąć stosowne działania w postaci przyspieszenia taperingu. Ale o podwyżkach stóp procentowych w 2022 r. już nadmiernie nie mówił, chociaż niektórzy bardziej "jastrzębi" przedstawiciele tego gremium dawali do zrozumienia, że scenariusz pierwszego ruchu zaraz po wygaszeniu QE nie jest wykluczony.

Większość, podobnie jak Powell nieco zasłaniała się niepewnością, jaką może nieść ze sobą wariant Omikron. I to dlatego rentowności amerykańskich obligacji nie przerwały spadków rozpoczętych 25 listopada, to zmieniło się dopiero w ostatnich dniach, kiedy zaczęły pojawiać się doniesienia o raczej łagodnym przebiegu choroby, oraz nie tak złych perspektywach dla dostępnych obecnie szczepionek. Niemniej część decydentów na świecie (zwłaszcza w Europie) zaczyna przywracać społeczne restrykcje w obawie o wysoki wskaźnik transmisji dla Omikrona. Czy podobnie będzie w USA? To, że wszyscy są zgodni, co do tego, że nie będzie lockdownów, nie oznacza, że jakieś ograniczenia nie zostaną wprowadzone. Średnia 7-dniowa dla USA ostatnio mocniej poszła w górę, co może zapowiadać nawet ponad 200 tys. zakażeń dziennie w USA za kilka tygodni. To dobry argument dla Powella i FED, aby nadmiernie nie afiszować się z podwyżkami stóp w 2022 r. (przynajmniej na razie). Dobrym testem na ile ten scenariusz jest możliwy w przyszłym tygodniu (FED da komunikat w środę), może być jutrzejsza reakcja rynków na kolejne, rekordowe dane o inflacji CPI w USA za listopad. Zwróćmy uwagę, że bilans dla ostatnich 4 dni dla dolara to jego lekkie osłabienie na głównych relacjach.

Większe pole do zaskoczeń w przyszłym tygodniu może tkwić po stronie Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii. Norges Bank raczej zadziała szablonowo (kolejna podwyżka stóp, która była planowana), Bank Japonii będzie dalej zanudzał rynki brakiem pomysłów na to, czy coś w ogóle zmienić, a Narodowy Bank Szwajcarii najpewniej będzie próbował przekonywać, że frank jest za drogi, a podwyżka stóp w latach 2022-23 jest wykluczona (choć, czy rynek w to uwierzy?). Dzisiaj frank zbytnio nie traci po przedstawieniu projekcji inflacji CPI, która zapowiada jej wyhamowanie. Wracając do innych - EBC zaczyna sygnalizować, że nie będzie bardziej "gołębi" niż jest, a dyskusja wokół APP może być ciekawa. Z kolei Bank Anglii może zaskoczyć "jastrzębim" komunikatem w najbliższy czwartek, gdyż zaczynają pojawiać się ryzyka dla wtórnego wzrostu CPI (presja płacowa).

EURUSD - wybijemy 1,1370?

Po tym jak próba zejścia poniżej strefy wsparcia 1,1240-60 nie była zbyt udana, mieliśmy bardziej zdecydowane uderzenie popytu. Notowania EURUSD powróciły wczoraj wyraźnie ponad poziom 1,13, co może sygnalizować początek fali wzrostowej, która mogłaby doprowadzić nawet do naruszenia ważnego oporu przy 1,1370? Skąd taki optymizm? Przede wszystkim większe pole do zaskoczenia rynków jest po stronie EBC, niż FED. Decyzja Rezerwy Federalnej na przyszłotygodniowym posiedzeniu jest względnie przewidywalna i większe jest ryzyko po stronie negatywnych zaskoczeń - niewielkie przyspieszenie tempa taperingu, zasłanianie się Omikronem w przypadku prognozowania podwyżek stóp w 2022 r. itd. Tymczasem w gronie EBC trwa właśnie dyskusja o tym, jak ma wyglądać program skupu APP, który zastąpi PEPP wiosną przyszłego roku. Niewykluczone, że może być to pierwszy krok do normalizacji polityki, jeżeli decydenci uznają, że skala APP nie powinna być porównywalna z PEPP.

Analiza techniczna nie wyklucza, że właśnie rozpoczyna się kolejna fala wzrostowa w ramach impulsu rozpoczętego 26 listopada. Może ona doprowadzić do wybicia oporu przy 1,1370 i przetestowania okolic tegorocznej linii trendu spadkowego przy 1,1520 (w perspektywie kilkunastu dni).

W czwartek dolar lekko odbija na szerokim rynku, ale zmiany nie są duże - ruch ten można bardziej klasyfikować jako odreagowanie wczorajszej słabości. Inwestorzy czekają już na jutrzejsze dane o inflacji CPI w USA, oraz przyszłotygodniowe posiedzenia największych banków centralnych (w środę mamy FED, w czwartek SNB, Norges Bank, EBC i BOE, a w piątek BOJ). Poza tym informacje napłyną też z Banku Węgier, oraz Banku Turcji.

Uwagę przykuwa "cicha" aprecjacja chińskiego juana - w relacji do dolara jest on najsilniejszy od trzech lat, co odbywa się za przyzwoleniem tamtejszych władz. Niemniej warto odnotować, że ostatnie odczyty indeksów PMI za listopad były już nieco lepsze, Ludowy Bank Chin zredukował stopę RRR dla banków, a opublikowane dzisiaj dane o inflacji CPI pokazały jej odbicie - może to wskazywać, że tamtejsza gospodarka wychodzi z czasowego spowolnienia, chociaż decydenci mają jeszcze wiele rzeczy do zrobienia, jak chociażby uporządkowanie tematu spółek deweloperskich i potencjalne, kontrolowane bankructwo giganta Evergrande.

W przestrzeni G-10 najmocniejsze są dzisiaj waluty Antypodów, co pośrednio zaczyna być tłumaczone także silnym juanem (lepsze perspektywy gospodarcze dla całego regionu?), a na drugim biegunie są korony skandynawskie, oraz euro. W tym ostatnim przypadku mamy jednak do czynienia bardziej z korektą wczorajszego ruchu na EURUSD, który doprowadził do wyraźnego powrotu ponad poziom 1,13. Wpływ na to miały doniesienia z Austrii, która zastanawia się nad częściowym poluzowaniem lockdownu już od najbliższej niedzieli (to sygnał dla innych państw, że tak drastyczne środki izolacji społecznej nie mają racji bytu?), a także komentarz Olliego Rehna z ECB, który dał do zrozumienia, że przyszły rok będzie dobrym czasem na przygotowanie się do normalizacji polityki monetarnej. To kolejny sygnał, że w gronie EBC zaczynają sie ścierać dwa "gołębie" obozy - bardziej i mniej radykalny, a dyskusja nad skalą programu skupu APP, który miałby wiosną zastąpić PEPP może być burzliwa. Dzisiaj EURUSD lekko cofa się w dół, gdyż rynek zaczyna pozycjonować się pod jutrzejszą inflację z USA i posiedzenie FED w środę. Warto też zwracać uwagę na funta - wczoraj GBPUSD odnotował nowy dołek po tym, jak premier Johnson zapowiedział, że od najbliższego poniedziałku wdrożone zostaną restrykcje mające ograniczyć transmisję nowego wariantu koronawirusa. Inwestorzy zastanawiają się na ile wpłynie to na przekaz z po posiedzeniu Banku Anglii, które jest planowane na 16 grudnia.

Ciekawe rzeczy dzieją się w wątku geopolitycznym. W tym tygodniu prezydent USA przeprowadził telefoniczną rozmowę ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, w której powtórzył, że agresja Rosji wobec Ukrainy spotka się ze zdecydowanymi sankcjami ze strony państw zachodnich. Od kilku dni rubel odrabia straty, gdyż inwestorzy zastanawiają się, czy Putin wycofa wojska spod granicy. Pomaga w tym też odbijająca ropa naftowa. Niemniej wydaje się, że wątek ukraiński będzie jeszcze aktualny przez kilka tygodni, gdyż według doniesień Rosjanie mogą być gotowi do militarnej interwencji dopiero w końcu stycznia, a zdaniem obserwatorów Rosja będzie chciała wytargować od Zachodu nowe ustalenia zmierzające do podziału wpływów we wschodniej Europie. Drugi temat to wątek chińsko-tajwański. USA i sojusznicy zapewniają o wsparciu dla Tajwanu i jednocześnie okazują dyplomatyczny bojkot dla zimowej olimpiady w Chinach, która odbędzie się w lutym (oficjalnie pod innymi pretekstami) - to może jednak tylko zaognić sytuację - na razie jednak wpływ na juana jest tutaj żaden. Trzeci wątek to negocjacje prowadzone z Iranem nt. zniesienia części sankcji, które pozwoliłyby na zwiększenie podaży na rynku ropy. Tu USA współpracują blisko z Izraelem, który jest jednym z głównych rozgrywających w regionie Bliskiego Wschodu.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?