Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wall Street potrzebuje wyższych liczb
2021-07-30 Komentarz poranny TMS BrokersGospodarka USA rozwija się w dobrym tempie. Oczekiwania rynkowe co do PKB w II kwartale były jednak zawieszone dużo wyżej. Brak pozytywnego zaskoczenia nie pozwoliło wyjść indeksom giełdowym w USA na historyczne szczyty. Co prawda wczorajsza sesja na Wall Street przebiegała w pozytywnych nastrojach, to jednak handel nocny na kontraktach pokazuje znaczne pogorszenie nastrojów. Negatywny sentyment w Azji z pewnością odbije się na innych rynkach.
Ceny złota mocno ruszyły w górę
2021-07-30 Komentarz surowcowy DM BOŚPo środowym komunikacie ze strony Rezerwy Federalnej notowania amerykańskiego dolara tąpnęły w dół, a waluta ta ma przed sobą perspektywę najgorszego tygodnia od maja br. Ten fakt zadziałał na korzyść cen złota, które mocno ruszyły w górę, dotarły do okolic 1830 USD za uncję i, tym samym, są na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na sporym plusie, największym od ponad dwóch miesięcy.
Nieudany debiut Robinhooda
2021-07-30 Poranny komentarz walutowy XTBRobinhood w świecie inwestycyjnym jest w ostatnim czasie synonimem sukcesu, choć nie pozbawionego kontrowersji. Właściciele aplikacji służącej do inwestowania postanowili wykorzystać sprzyjający okres do emisji akcji, ale inwestorzy nie zaliczą debiutu do udanych. Robinhood zrewolucjonizował handel akcjami wśród inwestorów detalicznych, oferując im brak prowizji za zakup i sprzedaż akcji, nastawiając się na uzyskiwanie dochodu z innych źródeł (głównie poprzez realizowanie handlu z dużymi funduszami i poprzez oferowanie intratnego handlu opcjami).
PLN nieco mocniejszy, inflacja za lipiec w kalendarzu
2021-07-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi eurodolara blisko 1,19 USD jednak widoczne jest również ponowne podbicie ryzyka w Azji. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5687 PLN za euro, 3,8465 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2471 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3747 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,712% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dolar pod presją
2021-07-29 Raport DM BOŚ z rynku walutWczorajszy wieczór na globalnych rynkach walutowych przyniósł podbicie zmienności, które zresztą nie było szczególnym zaskoczeniem. W środę bowiem inwestorzy na rynkach walutowych przez większość dnia wyczekiwali informacji ze strony Rezerwy Federalnej w kwestii dalszych planów związanych z polityką monetarną w USA.
Cena złota w górę po komunikacie Fed
2021-07-29 Komentarz surowcowy DM BOŚPierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku złota upływała pod znakiem wyczekiwania na komunikat ze strony Fed. Spodziewano się, że instytucja ta może skłonić się w stronę bardziej gołębiej retoryki – i te spekulacje się potwierdziły. Wczoraj Rezerwa Federalna pozostawiła stopy procentowe w USA na niezmienionym, wyjątkowo niskim poziomie, i tu naturalnie zaskoczenia nie było. Jednocześnie, szef tej instytucji, Jerome Powell, podkreślił, że do podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych jest jeszcze daleko, a rynek pracy w Stanach Zjednoczonych wciąż stoi w obliczu wielu wyzwań.
Fed się nie spieszy
2021-07-29 Komentarz poranny TMS BrokersRezerwa Federalna jest nadal mocno „gołębia”. Bardziej niż wielu obserwatorów rynku tego oczekiwało. Stopy procentowe pozostały bez zmian (0,00 – 0,25 proc, QE na poziomie 120 mld USD) a w wypowiedzi Prezesa Powella ciężko było znaleźć cokolwiek, co można byłoby zinterpretować jako sygnał normalizacji polityki pieniężnej. W ogólnym rozrachunku dolar osłabł, złoto zyskało. Na Wall Street nie widać była huraoptymizmu. NASDAQ nieznacznie zyskał a indeks szerokiego rynku SP500 na koniec dnia znalazł się minimalnie pod kreską.
Dolar traci po decyzji Fed
2021-07-29 Poranny komentarz walutowy XTBOdnoszę wrażenie, że Jerome Powell chciałby, aby wczorajsze posiedzenie wcale się nie odbyło. Była to dla niego przykra okoliczność, podczas której musiał tłumaczyć się jedynie dlaczego Fed podgrzewa i tak przegrzewającą się gospodarkę. Zmian nie ma i dolar traci. Niby było wiadomo jaki będzie przekaz (pisałem o tym wczoraj), ale i tak budzi on niedowierzanie. Fed nadal nie widzi nawet potrzeby zasugerowania terminu rozpoczęcia ograniczania dodruku pieniądza.
Dzień pod znakiem Fed
2021-07-28 Raport DM BOŚ z rynku walutDzisiejsza sesja na globalnych rynkach walutowych będzie upływała pod znakiem jednego głównego wydarzenia – decyzji Fed w sprawie stóp procentowych i późniejszego komunikatu po posiedzeniu Fed.
W zasadzie cały tydzień na rynkach walutowych rozpoczął się w cieniu wyczekiwania na Fed w atmosferze powrotu nastawienia risk-off.
W zasadzie cały tydzień na rynkach walutowych rozpoczął się w cieniu wyczekiwania na Fed w atmosferze powrotu nastawienia risk-off.
Rynki będą szukać paliwa w dzisiejszym FOMC
2021-07-28 Komentarz poranny TMS BrokersNa azjatyckiej sesji dominuje cały czas tryb risk-off. To oczywiście pokłosie obostrzeń regulacyjnych w Państwie Środka. Negatywny nastroje przekładają się na rynki w USA oraz Europie, choć spadki na Wall Street czy we Frankfurcie należy traktować na razie jako jedynie kosmetyczne korekty. Wpływ wydarzeń w Chinach na inne parkiety jest nadal mocno ograniczony. Rynki żyją dzisiejszym FOMC, gdzie kluczowym słowem będzie „substantial”.
Drugi Budapeszt nie w USA
2021-07-28 Poranny komentarz walutowy XTBDwie podobne inflacje, dwie kompletnie różne decyzje banków centralnych. Bank Węgier podniósł wczoraj po raz kolejny stopy procentowe, Fed będzie szukać wymówek, aby nie zmniejszyć choćby skali dodruku pieniądza. W czerwcu inflacja na Węgrzech wyniosła 5,3%, zaś w USA 5,4% - sytuacja w zakresie cen wydaje się zatem podobna (są oczywiście różnice), jednak reakcje banków centralnych są skrajnie różne.
Ropa naftowa: gorsze nastroje, ale do paniki daleko
2021-07-28 Komentarz surowcowy DM BOŚO ile poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej był pełen wrażeń, to w bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej póki co poruszają się w wąskiej konsolidacji. Cena ropy gatunku WTI oscyluje w okolicach 72 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się tuż poniżej poziomu 74 USD za baryłkę. Miłym zaskoczeniem dla inwestorów wczoraj był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API, American Petroleum Institute), który podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 4,73 mln baryłek.
Niespokojnie przed publikacją Big Tech
2021-07-27 Komentarz giełdowy XTBDzisiaj po sesji giełdowej na Wall Street czeka nas publikacja trzech ważnych spółek technologicznych. Dwie z nich to „stare” spółki komputerowe, czyli Microsoft oraz Apple. Z kolei trzecia to Google, który działa przede wszystkim w branży internetowej. Oczekiwania dotyczące wyników są wygórowane, co wynika z niższej bazy z zeszłego roku, ale jednocześnie wysokich wycen spółki. Nastroje na rynku zmącone są nieco przez Chiny, gdzie rząd próbuje podporządkować sobie sektor technologiczny.
Nastawienie risk-off znów widoczne
2021-07-27 Raport DM BOŚ z rynku walutDzisiaj na globalnych rynkach walutowych dostrzegalna jest ucieczka inwestorów do ryzyka. Na nowo siłę pokazuje amerykański dolar, jak również japoński jen – czyli waluty uznawane za najbardziej popularne bezpieczne przystanie. Tymczasem pozostałe waluty, w tym euro, waluty antypodów oraz waluty EM, pozostają dzisiaj pod presją podaży.
Chiny, Chile, USA – czyli co obecnie wpływa na notowania miedzi
2021-07-27 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania miedzi mają za sobą pięć kolejnych zwyżkowych sesji. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych wczoraj wzrosła aż o ponad 4%, docierając do okolic 4,59 USD za funt. Tymczasem dzisiaj rano notowania miedzi delikatnie spadają, poruszając się obecnie w rejonie 4,54 USD za funt. Zniżka ta jednak pozostaje symboliczna, co podkreśla siłę kupujących na rynku miedzi. Już pojutrze będzie miała miejsce kolejna aukcja metali przemysłowych z rezerw Chin.
Chiński obawy edukacyjne
2021-07-27 Komentarz poranny TMS BrokersPoniedziałkowa sesja upłynęła w USA w pozytywnym tonie. Amerykańskie indeksy zakończyły dzień na minimalnym plusie. Z kolei główny indeks niemiecki DAX spadł o 0,32 proc. Atak na historyczny szczyt był w pewnym sensie ograniczony rozczarowującą publikacją indeksu Ifo. Z kolei w Chinach prywatne firmy edukacyjne są najnowszym celem represji Pekinu. Indeks Nasdaq Golden Dragon China, który śledzi chińskie spółki notowane w USA, spadł o 6 proc.
Kolejna podwyżka… na Węgrzech
2021-07-27 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek na rynkach był nieco leniwy. Najwięcej działo się z cenami kryptowalut oraz na rynku chińskim, gdzie zmiany regulacyjne bardzo ciążą rynkowi akcji. To kompletnie nie udzieliło się Wall Street, gdzie zobaczyliśmy nowe rekordy, zaś dolar nieco tracił do głównych walut. Przed nami dziś decyzja ws. stóp procentowych na Węgrzech – wydarzenie o tyle ciekawe, że szykuje się tam kolejna podwyżka, po której główna stopa ma wzrosnąć do poziomu 1,1%.
Nieco gorsze nastroje na początku nowego tygodnia
2021-07-26 Komentarz giełdowy XTBPierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przynosi nieznaczne pogorszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel od spadków, niemniej ich skala była niewielka. Dzisiejsze cofnięcie można tłumaczyć realizacją zysków po ostatnich kilku wzrostowych sesjach. DAX zakończył poniedziałkową sesję 0,32% niżej, tym samym opublikowane słabsze dane IFO nie pogrążyły niemieckiego indeksu.
Fed w centrum uwagi na rynkach walut w tym tygodniu
2021-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walutPoczątek nowego tygodnia na rynkach walutowych przyniosła początkowe umocnienie amerykańskiego dolara – jednak nie trwało ono długo. Indeks dolara (FUSD) później skierował się w dół i obecnie porusza się on w okolicach 92,70 pkt., czyli raczej blisko ubiegłotygodniowych minimów. Niemniej, na rynku walutowym wciąż daje o sobie znać nastawienie risk-off. Siłę prezentują waluty uznawane za tzw. bezpieczne przystanie, czyli głównie japoński jen oraz szwajcarski frank.
Pandemia może zapewnić gołębi Fed
2021-07-26 Poranny komentarz walutowy XTBPo raczej mało interesującym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego nastał czas na decyzję Rezerwy Federalnej. Podczas gdy EBC musiał tłumaczyć się z ostatniej zmiany celu inflacyjnego, Rezerwa Federalna będzie musiała bronić się przed atakami dotyczącymi zbyt dużej inflacji. Warto jednak zauważyć, że powoli głównym wątkiem na świecie ponownie staje się koronawirus. Wobec rosnącej ilości przypadków i ryzyka kolejnych restrykcji, Fed będzie mógł z łatwością utrzymać bardzo gołębi ton?