Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Iran, pandemia, huragany… niespokojnie na rynku ropy naftowej

Iran, pandemia, huragany… niespokojnie na rynku ropy naftowej

2021-08-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zakończyły sesję kolejną sporą przeceną, której rezultatem jest zejście notowań ropy Brent do rejonu 70 USD za baryłkę, a notowań ropy naftowej WTI do okolic 68 USD za baryłkę. Najważniejszym impulsem do zniżek jest obecnie pogłębiające się nastawienie risk-off, związane z rozprzestrzenianiem się Covid Delta w Azji i związanymi z tym restrykcjami.
Co zrobi Bank Anglii?

Co zrobi Bank Anglii?

2021-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Przed jutrzejszym odczytem NFP (dane z amerykańskiego rynku pracy) rośnie napięcie. Wczorajsze słowa Richarda Claridy wywołały większą zmienność na dolarze. Tymczasem równie interesująco zapowiada się posiedzenie Banku Anglii. Zostanie także dziś opublikowany kwartalny raport BoE nt. inflacji. Na „Wyspach” rosną ceny a dwóch członków MPC pod koniec lipca opowiedziało się za wcześniejszym skupem aktywów. Oznacza to, że GBP może być w centrum uwagi.

Mieszane dane i komentarze

Mieszane dane i komentarze

2021-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Środa przyniosła ciekawą mieszankę danych z USA oraz wypowiedzi przedstawicieli Fed. Dolar zyskał, ale wpływ na giełdy był znikomy. Wiele wskazuje na to, że polityka banku centralnego nie zmieni się w najbliższym czasie. Wyraźnie rozczarował raport ADP pokazując wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym jedynie o 330 tys., nawet nie połowa tego, czego oczekiwał rynek (700 tys.).
Amerykański rynek pracy w centrum uwagi inwestorów

Amerykański rynek pracy w centrum uwagi inwestorów

2021-08-04 Komentarz giełdowy XTB
Po dzisiejszych danych z amerykańskiego rynku pracy uwaga inwestorów w jeszcze większym stopniu będzie skupiała się na piątkowej publikacji NFP. Przyszła polityka Rezerwy Federalnej i, co za tym idzie, sytuacja na światowych giełdach, w ogromnej mierze zależy od danych dotyczących zatrudnienia w USA. Dzisiejszy raport ADP, który przedstawia zmianę pozarolniczego zatrudnienia w gospodarce Stanów Zjednoczonych, okazał się dużym rozczarowaniem.
Czy Clarida zaskoczy?

Czy Clarida zaskoczy?

2021-08-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabość dolara na szerokim rynku wciąż się utrzymuje, obserwowana wczoraj po południu próba jego podbicia okazała się mało trwała. Niemniej zmienność nie jest duża (poza nielicznymi wyjątkami), co każe spodziewać się schematu w którym rynek przejdzie w fazę wyczekiwania przed piątkowymi danymi Departamentu Pracy USA. Dzisiaj w centrum zainteresowania znajdą się usługowe odczyty indeksów PMI/ISM za lipiec.
Koszty pracy kluczowe dla Fed

Koszty pracy kluczowe dla Fed

2021-08-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy bez wątpienia są wydarzeniem tygodnia. Dziś jednak otrzymamy przedsmak tych wydarzeń w postaci raportu ADP na temat zatrudnienia w USA. Oczekiwania zawieszone są na poziomie 682,5 tys. nowych miejsc pracy. Zmienności na dolarze może się pojawić ale dopiero wówczas, kiedy publikacja odbiegałaby w znacznym stopniu od konsensusu. Wówczas rynek zacząłby spekulować na temat piątkowego wyniku.
Cena ropy pod presją niepokojów wokół Covid Delta oraz Iranu

Cena ropy pod presją niepokojów wokół Covid Delta oraz Iranu

2021-08-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od przeceny. Wczoraj spadki notowań tego surowca były kontynuowane, co na rynku ropy naftowej WTI oznaczało test bariery 70 USD za baryłkę jako technicznego wsparcia. Z kolei na wykresie cen ropy Brent wczorajsze minimum sięgało 71 USD za baryłkę. W późniejszych godzinach ceny ropy odbiły się wyżej, jednak dzisiaj rano poruszają się w konsolidacji w rejonie wczorajszego zamknięcia.
Przedsmak NFP

Przedsmak NFP

2021-08-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś przed nami spora dawka publikacji makroekonomicznych z USA. Trudno jednak oczekiwać, aby zmieniła ona jakoś istotnie obraz rynku i wyrwała inwestorów z sielankowego letargu. Z kolei ograniczenia w Chinach dają się we znaki na rynku ropy. Mieszanka danych napływających do nas w tym tygodniu jest bogata i nie jest łatwo wyłonić z niej klarowny obraz.
Większe znaczenie NFP

Większe znaczenie NFP

2021-08-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar utrzymuje swoją słabość wobec większości walut, chociaż warto odnotować "jastrzębią" wypowiedź jednego z przedstawicieli FED (Waller), którego zdaniem nie można wykluczyć podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku. W gronie najsilniejszych walut są Antypody - AUD zyskuje po komunikacie RBA, który zaskoczył podtrzymaniem planów redukcji skupu aktywów (pojawiały się głosy, że zostanie on opóźniony ze względu na trudną sytuację pandemiczną), ...
Niepewność dotycząca popytu na ropę w USA i Chinach

Niepewność dotycząca popytu na ropę w USA i Chinach

2021-08-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku wczorajszej sesji, późniejsze godziny na rynku ropy naftowej przyniosły znacznie większą zmienność i zdecydowaną przewagę strony podażowej. Ceny ropy naftowej WTI zniżkowały z okolic niemal 74 USD za baryłkę do około 71 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej Brent spadły z rejonu 75 USD za baryłkę do około 73 USD za baryłkę. W przypadku obu gatunków surowca, dzisiaj rano mamy do czynienia z poruszaniem się cen w pobliżu wczorajszych minimów.
Jeden jastrząb wiosny nie czyni

Jeden jastrząb wiosny nie czyni

2021-08-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Z banków centralnych dociera coraz więcej jastrzębich sygnałów. Pomimo, iż nad rynkiem wciąż rozpościera się epidemiczna niepewność, to władze monetarne widzą poprawę w gospodarce i skłaniają się ku bardziej jastrzębim ruchom. We wtorek jastrzębi sygnał wysłał bank centralny Australii. RBA, ku zaskoczeniu rynku, nie zamierza odkładać w czasie taperingu (ograniczania skali skupu aktywów), pomimo obiektywnie nienajlepszej sytuacji epidemicznej w kraju.
Lekkie odbicie PLN na wakacyjnym rynku

Lekkie odbicie PLN na wakacyjnym rynku

2021-08-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalsze lekkie umocnienie PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5581 PLN za euro, 3,8371 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2440 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3337 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,643% w przypadku obligacji 10-letnich.
Obligacje coraz droższe

Obligacje coraz droższe

2021-08-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Od początku kwietnia na rynku widzimy dwa silne trendy – rosnące ceny akcji oraz obligacji w USA. Te drugie zyskiwały ponownie wczoraj, prowadząc do osłabienia dolara. Złoty zyskał, ale dużo mniej niż inne waluty EM. Rosnące ceny obligacji tłumaczy się coraz częściej obawami o wyhamowywanie ożywienia gospodarczego. Publikowane w ostatnich dniach wskaźniki PMI dostarczają mieszanych dowodów w tym zakresie.
Dobre nastroje na rynku akcji na początku nowego tygodnia

Dobre nastroje na rynku akcji na początku nowego tygodnia

2021-08-02 Komentarz giełdowy XTB
W minionym tygodniu inwestorzy skupiali się na posiedzeniu rezerwy Federalnej i decyzji w sprawie stóp procentowych. Niemniej Fed nie zaskoczył rynków i utrzymał swoje stanowisko w sprawie polityki monetarnej, przez co ruchy na rynku akcji były ograniczone. Główne indeksy z Europy pozostają w konsolidacji z kolei te ze Stanów Zjednoczonych utrzymują się w rejonach historycznych maksimów. Wpływ na zachowanie głównych indeksów giełdowych miały także wyniki kwartalne spółek.
Większy ruch dopiero po 6 sierpnia?

Większy ruch dopiero po 6 sierpnia?

2021-08-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy miesiąc zaczynamy od nieznacznego osłabienia dolara, co jest kontynuacją tendencji z zeszłego tygodnia, po tym jak posiedzenie FED po raz kolejny nie przyniosło "jastrzębiego" przełomu. Tym samym na rynki powraca schemat oparty o większe zainteresowanie walutami tych krajów, gdzie decydującym czynnikiem jest kwestia podwyżek stóp procentowych. I tak dzisiaj w gronie G-10 najmocniejsza jest korona norweska, gdzie zacieśnienie polityki spodziewane jest już jesienią.
Dolar traci na początku nowego tygodnia i miesiąca

Dolar traci na początku nowego tygodnia i miesiąca

2021-08-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczyna się nowy tydzień i miesiąc handlowy. Po weekendzie obserwujemy nieznacznie osłabienie dolara, co wpisuje się w tendencję z minionego tygodnia. Ostatnie posiedzenie Fed nie przyniosło żadnych jastrzębich komentarzy i przełomu w sprawie taperingu, przez co amerykańska waluta traciła. W zasadzie takiego obrotu spraw można było się spodziewać, o czym też pisaliśmy w poprzednich komentarzach.
Niespodzianka CPI testem dla NBP

Niespodzianka CPI testem dla NBP

2021-08-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Pod koniec ubiegłego tygodnia nastroje rynkowe były minorowe. To efekt odradzającego się wirusa oraz zaostrzeń kontroli Chin wobec niektórych sektorów. Indeksy giełdowe kończyły ostatnią sesję lipca na czerwono a rentowności obligacji spadały. Dziś sentyment poprawia się. Zapędy regulacyjne Państwa Środka lekko ustąpiły i nawet nie najlepszy PMI z przemysłu nie pogorszył sentymentu. Piątek potwierdził, że cała Europa zmaga się z inflacją.
Największa produkcja ropy w OPEC od kwietnia 2020 r.

Największa produkcja ropy w OPEC od kwietnia 2020 r.

2021-08-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W poprzednim tygodniu na rynku ropy naftowej było spokojnie – a ceny tego surowca delikatnie zwyżkowały. Tym samym, notowania ropy nadal utrzymują się relatywnie niedaleko tegorocznych maksimów i nie schodzą na długo poniżej 70 USD za baryłkę. Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się jednak od zniżki, na co wpływ ma m.in. powrót nastawienia risk-off wśród globalnych inwestorów.
Robinhood zabiera bogatym?

Robinhood zabiera bogatym?

2021-07-30 Komentarz giełdowy XTB
Na amerykańskim giełdowym w tym tygodniu mamy do czynienia w zasadzie z dwoma tematami. Pierwszym jest publikacja kluczowych wyników spóełek z Wall Street. Drugi to debiut spółki, która umożliwia bardzo tani handel akcjami niemal każdemu obywatelowi Stanów Zjednoczonych. W tym wypadku chodzi o Robinhooda. Debiut spółki na Nasdaq nie można uznać za wpełni udany. Wobec tego, czy „bogaci” stracili na debiucie Robinhooda?
Najlepszy tydzień dla funta w tym roku

Najlepszy tydzień dla funta w tym roku

2021-07-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowy poranek przynosi kontynuację trendów zapoczątkowanych przez impuls ze strony Fed – a nawet pojawiających się jeszcze przed publikacją tego banku centralnego. A więc nadal mamy do czynienia z osłabianiem się amerykańskiego dolara, chociaż dzisiaj tempo zniżek już wyraźnie wyhamowało.