Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Delikatne odbicie cen złota, inflacja w centrum uwagi

Delikatne odbicie cen złota, inflacja w centrum uwagi

2021-08-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota mają za sobą wyjątkowo burzliwe dni. Na rynku tego kruszcu wczoraj zmienność notowań była już znacznie mniejsza niż w piątek oraz poniedziałek. Cena złota obecnie delikatnie rośnie i porusza się w rejonie wczorajszych poziomów, obecnie tuż powyżej 1730 USD za uncję. Jednak na rynku złota nadal trudno mówić o stabilizacji. Notowania kruszcu pozostają rozchwiane i bardzo podatne na doniesienia dotyczące polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.
Polski złoty osłabia się do głównych walut

Polski złoty osłabia się do głównych walut

2021-08-11 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach obserwujemy umocnienie amerykańskiej waluty, co niekorzystnie odbija się na polskim złotym. Dziś o poranku USD także radzi sobie bardzo dobrze wśród walut G10. Jeśli chodzi o dane makro, dziś nie poznamy żadnych danych z polski, niemniej inwestorzy będą się skupiać na rynku amerykańskim - południu opublikowane zostaną dane o inflacji.

Inflacja rozpala wyobraźnię

Inflacja rozpala wyobraźnię

2021-08-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Dzisiejsza dane inflacyjne na wakacyjnym rynku wydają się być najważniejszym wydarzeniem. Szczególnie istotna będzie publikacja ze Stanów Zjednoczonych. To ona zdecyduje o dalszym kierunku EUR/USD. Para walutowa znajduje się na kluczowym wsparciu 1,1710. CPI jednak będzie miało przede wszystkim wpływ na to, w jaki sposób potoczy się przyszłość polityki monetarnej Fed-u – kluczowej instytucji światowej, na której działania spogląda cały świat.
Czy tapering ma znaczenie dla Wall Street?

Czy tapering ma znaczenie dla Wall Street?

2021-08-10 Komentarz giełdowy XTB
Po piątkowych danych ze Stanów Zjednoczonych inwestorzy zaczęli spekulować, kiedy Fed rozpocznie nie tyle dyskusje, co właściwy tapering programu QE. Do tego wszystkiego widzimy rosnącą ilość przypadków koronawirusa na świecie, która na nowo może przytłumić obecne ożywienie gospodarcze stymulowane ogromnymi działaniami ze strony banków centralnych. Patrząc na skale tych działań, czy tapering programu QE faktycznie może w większym stopniu wpłynąć na rynek akcji?
Świat silniejszego dolara

Świat silniejszego dolara

2021-08-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek dolar notuje nieznaczne umocnienie, co pokazuje, że obserwowane w poniedziałek po południu próby skorygowania jego piątkowego wzrostu, zakończyły się na razie niepowodzeniem. Ponad poziom 1,30 proc. wyszły rentowności 10-letnich obligacji rządu USA, co obrazuje rosnące oczekiwania, co do zmian jakie FED może zakomunikować na jesieni.
Lipcowy wzrost popytu na paliwa w Indiach

Lipcowy wzrost popytu na paliwa w Indiach

2021-08-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po serii zniżek, notowania ropy naftowej wczoraj zaczęły powoli odrabiać straty. Dzisiejsza sesja rozpoczyna się od zwyżki cen ropy naftowej WTI do okolic 68 USD za baryłkę oraz powrotu notowań ropy Brent ponad psychologiczną barierę 70 USD za baryłkę. Na razie zwyżkę tę należy traktować głównie jako odreagowanie wzrostowe po wcześniejszym pesymizmie na rynku ropy naftowej.
Rynek napędzany danymi

Rynek napędzany danymi

2021-08-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj dolar kontynuował falę aprecjacyjną, którą wywołał piątkowy raport z rynku pracy. Zmienność jednak jest zdecydowanie mniejsza. Na kolejny większy ruch trzeba poczekać do jutra, kiedy to poznamy dane inflacyjne z USA. EUR/USD jest już coraz bliżej 1,1710. To również efekt wczorajszych jastrzębich wypowiedzi Rosengren oraz Bostica z Fedu. W przypadku niższego, jutrzejszego CPI możemy liczyć na odreagowanie głównej pary walutowej.
Inwestorzy trwają piątkowe dane z USA

Inwestorzy trwają piątkowe dane z USA

2021-08-09 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowe dane z rynku pracy ze Stanów Zjednoczonych zaskoczyły pozytywnie, przez co Fed może zostać zmuszony do wcześniejszego wprowadzenia zmian w polityce monetarnej. Oczekiwania rynkowe zakładały, że w piątkowe dane pokażą wzrost zatrudnienia o 870 tys., podczas gdy ostatecznie było to aż 945 tys. Dobrze wypadły też dane dotyczące stopy bezrobocia, która spadła z 5,9% do 5,4%, a także płac, które rosną w tempie 4,0% rok do roku (przy oczekiwaniach zakładających 3,9% r/r).
Przeformatowanie...

Przeformatowanie...

2021-08-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar kontynuuje umocnienie widoczne w piątek po południu po publikacji danych Departamentu Pracy, które nasiliły spekulacje, co do jesiennego taperingu w wydaniu FED (NFP 943 tys. przy rewizji w górę czerwcowych danych do 938 tys.). Dzisiaj po południu zaplanowane zostały wystąpienia Raphaela Bostica i Toma Barkina, członków FED mających w tym roku prawo głosu w FOMC.
Delikatny wzrost importu ropy naftowej do Chin

Delikatny wzrost importu ropy naftowej do Chin

2021-08-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W weekend opublikowane zostały dane dotyczące handlu zagranicznego Chin. Wśród nich pojawiły się oczywiście informacje dotyczące importu ropy naftowej, które były pocieszające, aczkolwiek trudno nazwać je dobrymi. Według tych danych, w lipcu import ropy naftowej do Chin znalazł się na poziomie 41,24 mln ton, co odpowiadało 9,71 mln baryłek dziennie. Oznacza to wzrost importu ropy w relacji do czerwca tego roku, kiedy to ukształtowało się półroczne minimum na poziomie 40,14 mln ton.
NFP to tylko część układanki

NFP to tylko część układanki

2021-08-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Piątkowy raport z rynku pracy wypadł powyżej oczekiwań. Psychologiczny poziom 1 mln nowych miejsc pracy co prawda nie został osiągnięty, ale odczyt na poziomie 943 tys. to solidny wynik. Znacznie natomiast spadła stopa bezrobocia do 5,4 proc. to było większym zaskoczeniem dla rynku. Dolar umocnił się. EUR/USD spadł do poziomu poniżej 1,1750. Złoto z kolei znalazło się przez moment poniżej 1700 USD za uncję. Teraz widzimy dynamiczne odreagowanie.
Dane z USA zmieniają perspektywy dolara

Dane z USA zmieniają perspektywy dolara

2021-08-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydawało się, że czekają nas bardzo nudne kolejne tygodnie oraz brak zmian perspektyw pod względem polityki monetarnej. Sytuacja została jednak zmącona poprzez publikacje świetnych danych z amerykańskiego rynku pracy, których w zasadzie nikt się nie spodziewał. Czy Fed został tym samym zmuszony do wcześniejszych zmian? Zmiana zatrudnienia w USA wyniosła 943 tys. przy oczekiwaniu na poziomie 870 tys. oraz przy poprzednim poziomie 850 tys.
Dolar niezaprzeczalnie dominuje...

Dolar niezaprzeczalnie dominuje...

2021-08-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dane Departamentu Pracy USA nie są może rewelacyjne, ale są dobre. NFP na poziomie 943 tys. wobec 900 tys. to już coraz bliżej okrągłej bariery 1 mln etatów, a sytuację poprawia też rewizja czerwcowych danych w górę do 938 tys. z 850 tys. W efekcie mamy dwa miesiące z rzędu z figurami bliskimi 1 mln, co dla takich osób jak Christopher Waller z FED byłoby wystarczającą argumentacją za tym, aby we wrześniu zadecydować o tzw. taperingu, czyli ograniczeniu skupu aktywów.
Jastrzębie głosy ze strony przedstawicieli Fed

Jastrzębie głosy ze strony przedstawicieli Fed

2021-08-06 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Nastroje na rynkach finansowych w minionym tygodniu zostały ukształtowane przez jastrzębie głosy ze strony przedstawicieli Fed podparte solidnym wynikiem zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Trudno oczekiwać, aby ubogi w publikacje makroekonomiczne następny tydzień diametralnie odmienił nastroje inwestorów, jednak w kalendarzu znalazło się miejsce dla interesujących publikacji.
Szum w mediach

Szum w mediach

2021-08-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek dolar zyskuje na szerokim rynku w oczekiwaniu na popołudniowe odczyty Departamentu Pracy USA, ale zmiany nie są duże. Po ostatnich komentarzach ze strony niektórych członków FED (Waller, Clarida, Daly) rynek traktuje dzisiejsze dane jako kluczowe i mogące nadać ton dyskusji podczas zaplanowanego na koniec sierpnia corocznego sympozjum organizowanego przez FED w Jackson Hole.
Dane z rynku pracy w USA w centrum uwagi na rynku złota

Dane z rynku pracy w USA w centrum uwagi na rynku złota

2021-08-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień przynosi presję spadkową na rynku złota. Wszystko za sprawą umacniającego się amerykańskiego dolara, negatywnie skorelowanego z notowaniami kruszcu. Dzisiaj rano cena złota porusza się w rejonie psychologicznej bariery na poziomie 1800 USD za uncję. Niemniej, o wyniku dzisiejszej sesji, a tym samym o bilansie całego tygodnia, zadecydują przede wszystkim dane z amerykańskiego rynku pracy. Zostaną one opublikowane dzisiaj o godzinie 14:30, jednak tak naprawdę spekulacje na ich temat trwają już od początku tygodnia.
NFP ważny jak za dawnych lat

NFP ważny jak za dawnych lat

2021-08-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Dziś rynki żyją raportem NFP. Można powiedzieć, że nic więcej się nie liczy. Dane z rynku pracy ponownie stały się publikacją numer jeden. Przed pandemią nie wywoływały aż tak duży emocji, kiedy to rynek pracy był w bardzo dobrej kondycji. Teraz ponownie powodują dużą zmienność na dolarze i mogą dać kierunek w średnioterminowej wycenie amerykańskiej waluty.
Na co zwrócić uwagę w NFP?

Na co zwrócić uwagę w NFP?

2021-08-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś przed nami jeden z kluczowych raportów – dane z amerykańskiego rynku pracy. Wzrost zatrudnienia jest chyba jedynym elementem niepasującym do układanki przedstawiającej przegrzewającą się gospodarkę i stąd Fed uczynił z niego wyznacznik dla swojej polityki. Dane o 14:30. Liczba miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce w czerwcu była nadal o niemal 7 milionów niższa niż przed pandemią.
W oczekiwaniu na raport NFP

W oczekiwaniu na raport NFP

2021-08-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja nie przynosi większej zmienności na rynku akcji. Zdecydowana większość indeksów ze Starego Kontynentu zakończyła handel na niewielkim plusie. Niemiecki DAX dodał 0,33%, francuski CAC40 zyskał 0,52%, a londyński FTSE100 stracił 0,05%. Nasz polski WIG20 zamknął się również nieznacznie pod kreską, dokładnie 0,06% niżej. W USA dominuje z kolei kolor zielony. Mimo iż ruchy nie są duże, tak np. Nasdaq zdołał zahaczyć o historyczne maksima.
Zmiana paradygmatów...

Zmiana paradygmatów...

2021-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi mieszane wskazania dla dolara, chociaż widać powracającą tendencję w stronę jego osłabienia. Wczoraj wieczorem do "jastrzębich" wypowiedzi Wallera (z poniedziałku) i Claridy (z wczorajszego popołudnia) dołączyła też Daly stwierdzając, że FED powinien zdecydować o ograniczeniu skali skupu aktywów w końcu tego roku, lub na początku przyszłego, choć jak dodała, wiele będzie zależeć od bieżących danych makro.