Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Zamykamy tydzień

Zamykamy tydzień

2021-07-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek podobnie jak czwartek przynosi mieszany bilans dla dolara, chociaż tracą te waluty, które wczoraj zyskiwały (jak jen, gdzie USDJPY reaguje na podbicie rentowności amerykańskich obligacji po ostatnich spadkach), a zyskują te, które traciły, jak chociażby Antypody (niezależnie od pogarszającej się sytuacji pandemicznej w Azji). Na rynkach akcji widać lekką przecenę indeksów w Azji, ale chociażby kontrakty na Wall Street próbują odreagowywać wczorajszy spadek. Teoretycznie nadal zauważalny jest tryb risk-off, ale nie jest to nazbyt wyraźne.
Po staremu u RPP i EBC

Po staremu u RPP i EBC

2021-07-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Europejski rynek akcji odbija, ceny obligacji przestały rosnąć, a na rynku walutowym zapanowała stabilizacja. Gdzieś w tle pozostają obawy o rozprzestrzenianie się wariantu Delta, ale trzymam się opinii, że jest to tylko pretekst wykorzystywany do technicznej korekty, gdyż w tych wakacyjnych tygodniach raczej nie otrzymamy lepszych impulsów do handlu. Kwestią czasu jest, kiedy zacznie się polowanie na okazje wśród przecenionych aktywów.

Mieszane nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej

Mieszane nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej

2021-07-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej są na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia zniżką. W dużej mierze odpowiadają za to sesje we wtorek i środę, które przyniosły dynamiczne spadki notowań tego surowca. Tymczasem wczoraj cena ropy delikatnie odbiła w górę, do czego impulsem były dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii USA potwierdził wczoraj to, co wcześniej w swoich szacunkach sugerował także Amerykański Instytut Paliw – czyli duży spadek zapasów paliw w USA.
Rekordowa RPP, ale stopy bez zmian

Rekordowa RPP, ale stopy bez zmian

2021-07-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie uspokojenie nastrojów po wczorajszym podbiciu zmienności. Eurodolar wyceniany jest na 1,18175 USD podczas gdy PLN kwotowany jest następująco: 4,5356 PLN za euro, 3,8331 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1850 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,28 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,641% w przypadku obligacji 10-letnich.
Gdzie się podziały pozytywne nastroje?

Gdzie się podziały pozytywne nastroje?

2021-07-08 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj po publikacji minutes FOMC notowania kluczowych indeksów na Wall Street zakończyły się historycznymi szczytami. Wydawałoby się, że nie ma absolutnie mowy o jakichkolwiek niepewnościach. Ta zapanowała jednak dzisiaj na rynkach, choć trudno mówić o jakimkolwiek powodzie dzisiejszych spadków. Czy jest to jedynie korekta powiązana z realizacją zysków? W zagranicznych finansowych mediach możemy dzisiaj przeczytać, że powodem wyprzedaży są obawy o wzrost gospodarczy.
Delta bardziej się liczy, niż FED

Delta bardziej się liczy, niż FED

2021-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj o godz. 20:00 zapiski z czerwcowego posiedzenia FED początkowo zostały odebrane jako "gołębie". Decydenci stwierdzili, że warunki niezbędne dla ogłoszenia "istotnego postępu" nie zostały jeszcze wypełnione, chociaż dalsza poprawa sytuacji gospodarczej jest dość prawdopodobna. Kilku członków wskazało, że należy być "cierpliwym" w kwestii realizacji celów, zanim ogłoszone zostaną decyzje nt. zmian w dynamice skupu aktywów.
Bez “fajerwerków” po minutkach FOMC

Bez “fajerwerków” po minutkach FOMC

2021-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji obserwowaliśmy wyczekiwanie na wieczorną publikację protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Inwestorzy szukali w komunikacie wzmianek o tym, kiedy może rozpocząć się proces zacieśniania polityki, który został zasygnalizowany w minionym miesiącu. Rezerwa Federalna utrzymała stanowisko co do wzrostu gospodarki, jednak ponownie podkreślono, że to jeszcze nie czas aby rozpocząć stopniowe ograniczanie programu skupu aktywu (tzw. tapering).
Cena ropy w dół mimo spadku zapasów ropy naftowej w USA

Cena ropy w dół mimo spadku zapasów ropy naftowej w USA

2021-07-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły już dwie sesje na sporych minusach, a dzisiejszy poranek – przynajmniej na razie – nie przynosi poprawy nastrojów. Po długotrwałych zwyżkach cen ropy naftowej, widzimy dynamiczne odreagowanie w dół. Niektóre informacje działają korzystnie na ceny ropy naftowej – takie jak np. kolejne już informacje o dużym spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
Nagłe strachy o wzrost

Nagłe strachy o wzrost

2021-07-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Obawy o wyhamowanie globalnego ożywienia są katalizatorem dla rajdu obligacji, a awersja do ryzyka cofa kapitał z rynków wchodzących w kierunku dolara. Wariant Delta (a raczej to, jak się go postrzega) jest głównym winowajcą zaraz obok oznak spowolnienia w Chinach i wiecznej dyskusji o przyszłej polityce Fed. Wydaje się jednak, że są to bardziej wymówki dla korekty niż solidne podstawy dla trwałego ruchu. Za kilka dni, gdy kurz opadnie, łatwo może przebudzić się apetyt na ryzyko.
Solidna sesja na GPW, WIG20 ponad 2,5% w górę

Solidna sesja na GPW, WIG20 ponad 2,5% w górę

2021-07-07 Komentarz giełdowy XTB
Po wczorajszym niewielkim cofnięciu na światowym rynku akcji, dzisiejsze nastroje są wyraźnie lepsze. Początek handlu w Europie przyniósł wzrosty i wymazanie wczorajszej przeceny, a w kolejnych godzinach utrzymywał się pozytywny sentyment. Ostatecznie niemiecki indeks giełdowy DAX zyskał dziś 1,15%, tym samym zakończył handel w rejonach górnego ograniczenia konsolidacji, w której utrzymuje się od ponad miesiąca. Londyński FTSE100 dodał dziś 0,71%, a francuski CAC40 zakończył dzień 0,31% wyżej.
Wielki powrót gotówki do mieszkaniówki

Wielki powrót gotówki do mieszkaniówki

2021-07-07 Analizy HRE Investments
5,9 miliardów – tyle warte są mieszkania, które Polacy kupili za gotówkę - wynika z szacunków NBP. To najwyższy wynik w historii. Dane te dotyczą tylko dokonań deweloperów, tylko pierwszego kwartału br. i tylko 7 miast. W aż 70% Polacy finansowali gotówką zakupy nowych mieszkań w największych miastach. Tak wynika z najnowszego podsumowania, które analitycy banku centralnego przygotowali za pierwsze 3 miesiące bieżącego roku.
Czego boją się rynki?

Czego boją się rynki?

2021-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na rynkach widoczna jest większa nerwowość, która wczoraj po południu przełożyła się na umocnienie dolara. Inaczej zachowywał się tylko USDJPY, któremu ważyły wyraźnie spadające w dół rentowności amerykańskich obligacji. Dzisiaj rano wynoszą one dla papierów 10-letnich zaledwie 1,36 proc. Zamieszanie próbuje się tłumaczyć słabym odczytem indeksu ISM dla usług w USA, który spadł w czerwcu do 60,1 pkt., a subindeks zatrudnienia zjechał do 49,3 pkt.
Odreagowanie spadkowe cen ropy naftowej

Odreagowanie spadkowe cen ropy naftowej

2021-07-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Brak decyzji OPEC+ w pierwszym momencie wspierał notowania ropy naftowej, której ceny dotarły do tegorocznych maksimów. Jednak po paru godzinach inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo pojawienia się różnych scenariuszy dotyczących dalszego rozwoju wydarzeń. Większość z nich przemawia jednak za wzrostem produkcji – bo wciąż najbardziej prawdopodobne jest to, że producentom ropy naftowej uda się wypracować jakiś kompromis, który będzie zakładał wzrost wydobycia ropy naftowej w OPEC+ w kolejnych miesiącach.
Czy minutes Fed zmienią obraz dolara?

Czy minutes Fed zmienią obraz dolara?

2021-07-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj można było zauważyć możliwy powrót awersji do ryzyka na rynku. Obserwowaliśmy wyraźny spadek rentowności w Stanach Zjednoczonych, za czym poszło umocnienie amerykańskiego dolara. Taka sytuacja zdarzyła się w początkowym etapie pandemii. Z drugiej jednak strony widać, że rynki szybko powróciły do normalnego zachowania, choć siła dolara pozostała. Czy minutes Fed zmienią postawę tej waluty?
Byleby wróciła zmienność

Byleby wróciła zmienność

2021-07-07 Komentarz poranny TMS Brokers
Potrzeba, by ruszyć mocniej rynkami w którymkolwiek kierunku w końcu została zaspokojona, a emocje znalazły ujście w awersji do ryzyka pod pretekstem słabszych danych makro. Jednak zarówno w Europie (ZEW) jak i USA (ISM) mówimy o tym, że dane na moment przestały być super dobre, a są tylko bardzo dobre. Nie jest to powód, by rozkręcać szerszą panikę. W poszukiwaniu jakiegokolwiek impulsu dla dalszego kierunku, inwestorzy będą wyczekiwać protokołu z czerwcowego posiedzenia FOMC.
Sezon ogórkowy czas zacząć

Sezon ogórkowy czas zacząć

2021-07-06 Komentarz giełdowy XTB
Sezon ogórkowy na giełdzie często przypada na okres letni, kiedy zmienność na rynkach jest dosyć wyraźnie ograniczona. Zeszły rok był dosyć specjalny ze względu na koronawirusa i pomimo tego, że problem nie przeminął, to na rynku sytuacja jest zupełnie odmienna. Czy można jednak liczyć, że w trakcie wakacji stanie się coś większego na rynku?
Pułapki w myśleniu?

Pułapki w myśleniu?

2021-07-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy przyniósł lekkie osłabienie dolara, które jednak zostało później wymazane. Dzisiaj powracają inwestorzy z USA (wczoraj był Dzień Niepodległości) co powinno zwiększyć zmienność. Na plus wyróżniają się dzisiaj waluty Antypodów - najsilniejszy NZD został wsparty prognozą lokalnego banku ASB, który wezwał RBNZ do rychłego zacieśnienia polityki monetarnej z uwagi na silny popyt wewnętrzny i perspektywy wzrostu inflacji.
Spotkanie OPEC+ odwołane, a kompromisu nadal brak

Spotkanie OPEC+ odwołane, a kompromisu nadal brak

2021-07-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej nadal rozwija się na korzyść strony popytowej. Ceny tego surowca znajdują się już na nowych tegorocznych maksimach. W przypadku ropy naftowej WTI są to okolice niemal 77 USD za baryłkę, zaś w przypadku ropy Brent jest to rejon prawie 78 USD za baryłkę. Zwyżka cen ropy naftowej w ostatnich dniach to w dużej mierze efekt zaskoczenia, jakie inwestorom zaserwowały kraje OPEC+.
Jastrzębie sygnały z Antypodów

Jastrzębie sygnały z Antypodów

2021-07-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Dolar dalej oddaje wcześniejsze wzrosty, które ostatecznie nie znalazły potwierdzenia w raporcie z rynku pracy. Dyskusja o tym, co i kiedy zrobi Fed, została odłożona na chwile na bok, ale temat zacieśniania monetarnego nie jest na wyłączność banku centralnego USA. Jastrzębie sygnały docierają z Antypodów, co napędza rajd walut ryzykownych. Dolar amerykański jest dziś najsłabszą walutą w G10, za to na drugim końcu rankingu brylują dolar nowozelandzki i dolar australijski.
Brak zgody w OPEC+

Brak zgody w OPEC+

2021-07-06 Poranny komentarz walutowy XTB
O poranku obserwujemy wzrosty na rynku ropy naftowej. Jest to kontynuacja ruchu rozpoczętego wczoraj po załamaniu się rozmów członków grupy OPEC+ ws. podniesienia produkcji. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie nie osiągnęły porozumienia w kwestii rozlokowania ewentualnej podwyżki produkcji. Nie wyznaczono daty następnego spotkania, co sugeruje, że produkcja w sierpniu pozostanie na dotychczasowym poziomie.