Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wyczekiwanie na inflację w USA

Wyczekiwanie na inflację w USA

2022-02-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach walutowych przynosi póki co podbicie wartości amerykańskiego dolara w oczekiwaniu na czwartkowe dane dotyczące inflacji w USA, które potencjalnie mogłyby przełożyć się na jeszcze bardziej jastrzębią retorykę Fed. Na razie rynek niewiele zrobił sobie z deklaracji Europejskiego Banku Centralnego, która nie rozjaśniła istotnie sytuacji dotyczącej działań ECB.
Złoty czeka na decyzję Rady

Złoty czeka na decyzję Rady

2022-02-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek na rynkach minął dość sennie. Słabe dane o niemieckiej produkcji za grudzień nie zmieniły istotnie nastrojów – na rynku uwaga teraz skierowana jest na banki centralne. A dziś stopy procentowe zmieniać będzie RPP. We wczorajszym komentarzu argumentowałem, że Rada nie ma wyjścia – musi podnosić stopy procentowe, które – choć już wyższe niż przed pandemią, nadal są bardzo niskie w relacji nie tylko do inflacji, ale do oczekiwanej inflacji na kolejne dwa lata.

Rozmowy USA-Iran istotne dla cen ropy

Rozmowy USA-Iran istotne dla cen ropy

2022-02-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Informacje na temat postępów w negocjacjach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem doprowadził do delikatnej korekty spadkowej na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Obniżka cen nie była jednak ani wyraźna, ani długotrwała – a ceny ropy naftowej, zarówno gatunku Brent, jak i WTI, nadal utrzymują się wyraźnie powyżej poziomu 90 USD za baryłkę. Tematem przewodnim dzisiejszego dnia na rynku ropy naftowej jest wznowienie rozmów przedstawicieli USA i Iranu w Wiedniu.
Całkiem niezły początek tygodnia na europejskim rynku akcji

Całkiem niezły początek tygodnia na europejskim rynku akcji

2022-02-07 Komentarz giełdowy XTB
Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł przecenę na głównych parkietach giełdowych na Starym Kontynencie. Nastroje uległy jednak poprawie i po weekendzie obserwujemy lepszy sentyment. Indeks giełdowy DAX zdołał po raz kolejny wyhamował spadki w strefie 15000 - 15100 pkt, co daje nadzieje na odreagowanie ostatniej przeceny. Dziś niemiecki indeks zdołał zyskać 0,71%, podczas gdy francuski CAC40 dodał 0,83%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,76% wyżej. Pod kreską znalazły się natomiast indeksy z Hiszpanii I Włoch.
Kolejna podwyżka w drodze

Kolejna podwyżka w drodze

2022-02-07 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach wreszcie wielu z nas odetchnęło. Po raz pierwszy od dłuższego czasu mogliśmy zauważyć, że „coś” wreszcie tanieje. Walka z inflacją jest jednak daleka od zakończenia, a to oznacza jedno: jutro Rada podniesie stopy procentowe. Zmiany podatkowe, szczególnie dotyczące paliw, wpłyną na przejściowe obniżenie inflacji. Jednak jej punkt startowy jest tak wysoki, że nadal będzie ona znacznie powyżej celu NBP, a do tego przecież obniżki podatków są jedynie przejściowe – ceny będą musiały wrócić na wyższe poziomy.
Cena ropy naftowej już powyżej 90 USD za baryłkę

Cena ropy naftowej już powyżej 90 USD za baryłkę

2022-02-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej nie składa broni i nadal ma przewagę. Wczoraj na rynku ropy pojawiły się kolejne dynamiczne zwyżki, które doprowadziły do przebicia w górę poziomu 90 USD za baryłkę już nie tylko na wykresie cen ropy Brent, lecz także na wykresie notowań ropy WTI. Jednak tym razem zwyżka nie była podyktowana ani decyzjami OPEC, ani napięciami geopolitycznymi wokół Rosji, lecz… pogodą. Przez Stany Zjednoczone przetoczyły się bowiem burze śnieżne, a fala arktycznego powietrza dotarła aż do Teksasu, gdzie doprowadziła do zaburzeń w produkcji ropy naftowej na największym łupkowym polu naftowym kraju, czyli Permian Basin.
Jastrzębie nadlatują

Jastrzębie nadlatują

2022-02-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Po tym jak w ubiegłym tygodniu jastrzębiego zwrotu dokonała Rezerwa Federalna, kolejne banki centralne dołączają do grona instytucji normalizujących politykę pieniężną oraz tych, które planują podwyższać koszt pieniądza. Czwartek na rynkach finansowych został zdominowany przez decyzje Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego. W trakcie lutowego posiedzenia Bank Anglii podwyższył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, ale rozkład głosów (5:4) wskazuje, że realnym scenariuszem był ruch o 50pb w górę.
Arcyważne dane

Arcyważne dane

2022-02-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Wystarczył tydzień aby sytuacja na rynku dolara zmieniła się o 180 stopni. Zaszkodziły słabe dane, ale z drugiej strony euro dostało nieoczekiwane wsparcie od EBC. Dziś wszystkie oczy zwrócone będą na raport NFP. Wczorajsze posiedzenie EBC można skwitować stwierdzeniem „chcielibyśmy, ale się boimy”. Po latach prowadzania przez Bank zgubnej polityki ujemnych stóp i nieskończonego dodruku coraz większa ilość członków Rady Banku widzi, że inflacja nie odpuszcza tak szybko, jak mieli nadzieję.
Jastrzębi czwartek

Jastrzębi czwartek

2022-02-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w bankach centralnych zaczynają rozumieć, że inflacja może za chwilę wymknąć się spod kontroli i trzeba porzucić wcześniejsze dogmaty. Konieczne jest działanie i to bardziej zdecydowane. Duch zmian dotarł dzisiaj do samego Europejskiego Banku Centralnego (ciekawe co w takiej sytuacji zrobią Japończycy?) - Christine Lagarde przyznała, że ryzyko utrzymywania wysokiej inflacji pozostaje duże, a bank centralny będzie uważnie przyglądał się sytuacji.
OPEC+ nie zaskoczył, ale zapasy ropy naftowej w USA – już tak

OPEC+ nie zaskoczył, ale zapasy ropy naftowej w USA – już tak

2022-02-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach utrzymują się w okolicach tegorocznych – a jednocześnie ponad siedmioletnich – maksimów. Cena ropy WTI nieustannie porusza się w okolicach 88 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent nadal oscylują w rejonie 90 USD za baryłkę. Wczoraj na rynku ropy naftowej mieliśmy do czynienia z zaskakującymi danymi, ale przyszły one z innej strony niż można było przypuszczać.
Dwie decyzje banków centralnych

Dwie decyzje banków centralnych

2022-02-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowa sesja zapowiada się szczególnie ciekawie. Już dziś poznamy decyzję dwóch banków centralnych - BoE i EBC. O ile rynek nie oczekuje zmiany poziomu stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, tak Bank Anglii ma podnieść dziś stopy o 25 punktów bazowych, z poziomu 0,25% do 0,5%. BoE poda swoją decyzję jako pierwszy - o godzinie 13:00. Jeżeli bank zgodnie z oczekiwaniami podniesie stopy, funt powinien się umocnić, przynajmniej w teorii. Pytanie na ile dzisiejsza podwyżka jest już zdyskontowana w cenach.
Czy jastrzębi Fed jest faktycznie taki pewny?

Czy jastrzębi Fed jest faktycznie taki pewny?

2022-02-02 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynkach może nie zmienia się jak w kalejdoskopie, ale z pewnością obraz makroekonomiczny już tak. Dzisiaj obserwowaliśmy ogromne rozczarowanie danymi z Stanów Zjednoczonych, które jednak są przedsmakiem do kluczowego raportu, który opublikowany zostanie w piątek. Teoretycznie złe dane powinny być dobre dla Wall Street w kontekście możliwego wstrzymania się z większymi ruchami przez Fed. Z drugiej strony rynek jednak nie patrzy na to w taki sposób.
Manchin ucina ambicje Bidena

Manchin ucina ambicje Bidena

2022-02-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czy umiarkowany senator z Zachodniej Wirginii jest czarną owcą w obozie Demokratów? Konsekwentny opór Joe Manchina może położyć ambitny projekt administracji Joe Bidena, który został szumnie nazwany Build Back Better. Jego założenia wychodziły poza tematy infrastrukturalne, to kompleksowe rozwiązania idące z duchem zmian klimatu, ale i też socjalnego wsparcia dla rodzin, oraz szeregu działań tworzących nowe miejsca pracy.
Początek „roku Tygrysa” wzrostowy na rynkach akcji

Początek „roku Tygrysa” wzrostowy na rynkach akcji

2022-02-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Jeśli ktoś sądzi, że bardzo silne wzrosty obserwowane na amerykańskim rynku akcji w trakcie 2 ostatnich sesji stycznia były tylko „podciąganiem” cen mającym na celu uniknięcia ustanowienia przez Nasdaq Composite nowego 50-letniego rekordu styczniowej słabości (co się udało), to we wtorek mógł się zdziwić, gdy główne indeksy po raz 3-ci z rzędu wzrosły (DJIA +0,78 proc., S&P 500 +0,69 proc., Nasdaq Composite +0,75 proc.).
Złoty odrabia straty

Złoty odrabia straty

2022-02-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Po bardzo nerwowym styczniu początek miesiąca przynosi na rynkach silną odwilż. Choć stoją za nią głównie wyniki amerykańskich spółek, pozytywny klimat udziela się także rynkowi walutowemu. Korzysta na tym złoty. Styczeń przyniósł na Wall Street spadki niewidziane od marca 2020 roku. Ich tematem przewodnim była zmiana nastawienia Fed wobec inflacji i perspektywa zacieśnienia pieniężnego. Nie bez znaczenia było także ryzyko rosyjskiej agresji wobec Ukrainy.
Oczekiwania przewidywalnej polityki naftowej OPEC+

Oczekiwania przewidywalnej polityki naftowej OPEC+

2022-02-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu pozostają w rejonie tegorocznych maksimów, ale już nie kontynuują wzrostów. Notowania ropy naftowej Brent nadal poruszają się w okolicach 90 USD za baryłkę, zaś ceny ropy WTI przekraczają 88 USD za baryłkę. Dzisiaj na pierwszy plan na rynku ropy z pewnością wysunie się planowane spotkanie przedstawicieli państw OPEC+, dotyczące porozumienia naftowego. Jak co miesiąc, ma zapaść decyzja na temat limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu na kolejny miesiąc – w tym wypadku, na marzec.
Rozładowanie napięcia

Rozładowanie napięcia

2022-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek lutego wygląda nieźle, co stwarza szanse na pewne rozładowanie napięć narosłych w styczniu. Po pierwsze FED - oczekiwania, co do podwyżki stóp o 50 p.b. w marcu wydają się być wygórowane, a decydenci mogą nie być zbyt chętni do tak gwałtownych działań, gdyż te mogłyby doprowadzić do nadmiernego wzrostu oczekiwań, co do kolejnych ruchów w podobnej skali w tym roku.
Niski poziom zapasów wsparciem dla cen ropy naftowej

Niski poziom zapasów wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-02-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia istotnie się nie zmienia. Notowania ropy naftowej Brent nadal poruszają się w okolicach 90 USD za baryłkę, zaś ceny ropy WTI przekraczają 88 USD za baryłkę. Mimo że technicznie wykres cen ropy naftowej sugeruje już przegrzanie rynku i gotowość do korekty spadkowej, to strona popytowa utrzymuje ceny wysoko, wspierana czynnikami politycznymi i fundamentalnymi.
Spekulacje przed posiedzeniem EBC

Spekulacje przed posiedzeniem EBC

2022-02-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Dziś euro reaguje na wyższe odczyty inflacyjne z Francji. Wczoraj swoje wskaźniki pokazała Hiszpania oraz Niemcy. W tych krajach również dynamika wzrostu cen była wyższa od oczekiwań. Juro poznamy wstępne dane na temat cen konsumenckich w całej strefie euro. Jeśli tu zobaczymy wyższy odczyt od prognoz, wówczas rynek jeszcze mocniej zacznie spekulować o możliwej reakcji EBC na najbliższym posiedzeniu.
Nie wszyscy chcą podnosić stopy

Nie wszyscy chcą podnosić stopy

2022-02-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że dolar amerykański zdominował końcówkę stycznia. Było to związane z bardzo jastrzębią postawą ze strony Rezerwy Federalnej. Praktycznie wszędzie na świecie mówi się o ograniczeniu wsparcia ze strony banków centralnych, choć oczywiście mamy wyjątki. Jest to nie tylko Europejski Bank Centralny, który przedstawi swoją decyzję w tym tygodniu, ale również Bank Rezerw Australii, który mówi o braku pośpiechu w podwyżkach stóp procentowych. Rynek widzi to jednak odmiennie.