Na Wall Street leje się krew

Na Wall Street leje się krew
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-10-07 (22:25)

Końcówka tygodnia zdecydowanie nie jest pomyślna dla rynków finansowych, przez giełdowe parkiety kolejny raz przetacza się fala paniki. Mocne dane z rynku pracy USA wsparły dotychczasową, jastrzębią narrację Fedu i oddaliły 'ostatnią deskę ratunku' jaką był dla Wall Street kolejny z rzędu pivot. Wydaje się, że statek na którym byki chciały dobić do brzegu znów osiadł na mieliźnie. Czy jest nadzieja, że rynek zaskoczy i odbije z obecnych poziomów? Dane NFP z amerykańskiej gospodarki wskazały na 263 tys. nowych miejsc pracy przy oczekiwaniach na pozimie 255 tys. i 315 tys. w sierpniu.

Spadek zatrudnienia zarejestrowano w sferze rządowej. Płace wzrosły o 5% r/r, zgodnie z oczekiwaniami. Stopa bezrobocia utrzymała się na niskim, 3,5% poziomie wobec oczekiwanych 3,7%. Odczyt choć pokazał bardzo umiarkowane ochłodzenie daleki był od zmieniającego obraz 'pivotowego odczytu' na jaki liczyły giełdowe byki. W efekcie indeksy amerykańskie rozpoczęły sesję w fatalnych nastrojach i pogłębiają spadki. Niepokojące informacje docierają też z branży technologicznej, dla której wzrosły 5 letnie CDS-y pokazujące wzrost ryzyka niespłacenia obligacji i rosnące koszty zabezpieczeń dla spółek sektora technologicznego na czym szczególnie tracą spółki korzystające z długu oraz finansowań ze strony funduszy venture capital oraz tzw. private equity. Akcje producentów półprzewodników jak AMD, Samsung i Intel są dziś pod presją. Advanced Micro Devices oraz Samsung podzieliły się z rynkiem osłabionymi prognozami wzrostu wskazując na spadek popytu na komputery i smartfony oraz ryzyko globalnej recesji, a także inflację hamującą wydatki konsumentów. Rynek półprzewodników doświadcza wciąż ogromnych problemów z łańcuchem dostaw, Stany Zjednoczone nakładają coraz większe restrykcje na eksport zaawansowanej technologii do Chin. Zaka sprzedaży i licencjonowanie odbijają się na wynikach spółek technologicznych jak Nvidia, które nie mogą swobodnie korzystać z olbrzymiego, chińskiego rynku zbytu. O problemach w branży półprzewodników informował już wcześniej Intel.

Coraz większymi krokami zbliża się sezon wyników finansowych na Wall Street, który tradycyjnie rozpocznie się raportami z sektora finansowego. Już w przyszłym tygodniu poznamy wyniki m.in. funduszu BlackRock oraz banków Wells Fargo i Citigroup. Od przebiegu sezonu wyników prawdopodobnie będzie zależało wiele, duże rozczarowanie w dół może skutkować obniżeniem prognoz wyników giełdowych gigantów i ponowną wyceną biznesów w recesyjnym środowisku. Wydaje się, że szanse na zaskakująco dobry sezon są niewielkie, zdaniem analityków BlackRock rynek wciąż nie w pełni wycenia spowolnienie w przychodach giełdowych spółek przez co rozczarowanie może skutkować gwałtownymi reakcjami inwestorów. Z drugiej strony słabe wyniki mogą zwiastować hamujący wzrost inflacji, a to z kolei może skutkować ponownym pivotem. Ale czy Rezerwa Federalna wyciągnie rękę do rynków? Wydaje się, że oczekiwania na ratunek ze strony bankierów mogą tylko powodować frustrację inwestorów i pogłębiać toksyczny relację między działaniami Fed, a rynkiem. Wall Street prawdopodobnie będzie musiało liczyć na siebie i zmierzyć się z nową rzeczywistością, jakakolwiek nadchodzi.

S&P500 traci dziś 2,17%, NASDAQ tonie o blisko 3,15%, 1,62% spada Dow Jones, który utrzymuje się poniżej 30 000 punktów. Słabe otwarcie sesji za oceanem obciążyło europejskie parkiety. DAX stracił 1,59%, WIG20 spadł o 0,89%. Brytyjski FTSE uchronił się przed spadkami i zamknął sesję w okolicach otwarcia. Wydaje się, że słaba końcówka tygodnia przełoży się na nerwowość rynków podczas poniedziałkowego otwarcia jednak nie warto lekceważyć szans na odreagowanie. S&P500 wciąż znajduje się w okolicach czerwcowych minimów co może dodać animuszu kupującym jeśli tylko dostrzegą słabnącą podaż.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.
Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

2023-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Bitcoin radzi sobie fenomenalnie w tym tygodniu. Zwrot za niepełne dwie sesje jest bliski 15%, a ruchy na rynku akcji wyglądają bardzo blado przy rynku kryptowalut. Na ten moment mamy lekkie wstrzymanie obaw związanych z sytuacją na Bliskich Wschodzie i w grę wchodzą również wyniki spółek z Wall Street za trzeci kwartał tego roku. Czy wraz z odbiciem Bitcoina będziemy również obserwować powrót do wzrostów na rynku akcji, przynajmniej w sferze spółek technologicznych?