Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czarny scenariusz

Czarny scenariusz

2022-02-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Za naszą wschodnią granicą realizuje się najgorszy ze scenariuszy. Rosyjskie wojska wkroczyły na Ukrainę i zaatakowały cele w całym kraju, co jeszcze kilka tygodni temu dla większości osób wydawało się nie do pomyślenia. Czwartkowy poranek na rynkach przynosi panikę, która w przypadku niektórych instrumentów przybiera niekontrolowaną już skalę, zaś w niektórych jest mniejsza.
Tąpnięcie na złotym po ataku Rosji na Ukrainę

Tąpnięcie na złotym po ataku Rosji na Ukrainę

2022-02-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyraźne podbicie awersji do ryzyka na rynkach wraz z eskalacją wydarzeń geopolitycznych na Ukrainie. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6434 PLN za euro, 4,1293 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4951 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5758 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,959% w przypadku obligacji 10-letnich.

Sankcje nie przeszkadzają giełdom

Sankcje nie przeszkadzają giełdom

2022-02-23 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj ogłoszono szereg sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję ze strony państw Zachodnich. Zapowiedziano również więcej wojsk NATO w krajach członkowskich w Europie Zachodniej. Mimo to rynki wyraźnie odbijają podczas dzisiejszej sesji, co może wskazywać na materializację ryzyka i wyjście z pozycji krótkich. Z drugiej strony może to być dopiero początek eskalacji konfliktu, dlatego nie można przyjmować, że dołek jest już za nami. Sankcje nałożone na Rosję raczej rozczarowują. Jak pokazuje historia, sankcje mają niewielki wpływ na dalszą działalność Rosji.
Sankcje

Sankcje

2022-02-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Pomimo inwazji Rosji na Ukrainę na rynkach nie lej się przysłowiowa krew. Więcej niepewności było w poniedziałek oraz przed weekendem. Znamy już wstępną reakcję USA oraz Europy, która jest niby początkiem kolejnych decyzji. Sytuacja może się oczywiście zmienić z każdym dniem i powinniśmy być tego świadomi. Czy zatem warto ponownie kupować akcje lub indeksy giełdowe w nadziei na wystąpienie na rynku „rajdu ulgi”? Świat oczywiście nie stoi obojętnie na działania najazdowe Władimira Putina.
Rynek ignoruje sankcje

Rynek ignoruje sankcje

2022-02-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Wejście rosyjskiego wojska na terytorium Ukrainy jest faktem. Rosja dalej buduje swoje pozycje na granicy i dodatkowo na Białorusi, szykując się na potencjalną zaczepkę ze strony Ukrainy. Tymczasem Zachód nakłada sankcje na Rosję zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. Sankcje jednak nie są tak drastycznie jak zapowiadano, co w zasadzie zostało zignorowane przez rynki finansowe. Jednocześnie jednak absolutnie nie możemy powiedzieć, że nastał spokój na rynkach finansowych.
Wyraźny zwrot cen ropy naftowej w dół

Wyraźny zwrot cen ropy naftowej w dół

2022-02-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile jeszcze wczoraj notowania ropy naftowej dynamicznie rosły, a cena ropy Brent sięgnęła niemal 100 USD za baryłkę, to dzisiaj rano poziomy trzycyfrowe na rynku tego surowca wyraźnie się oddaliły. Notowania ropy gatunku Brent rozpoczęły środową sesję od luki spadkowej i zejścia poniżej 94 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI otworzyły dzisiejszą sesję w okolicach 92 USD za baryłkę.
Rosja agresorem

Rosja agresorem

2022-02-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Władimir Putin zrobił pierwszy krok przed USA i Europą. Prezydent Rosji podpisał dekret o uznaniu separatystycznych republik Donieckiej oraz Ługańskiej. Można powiedzieć, że inwazja, której cały świat się obawiał właśnie się rozpoczęła. Reakcja rynków jest zrozumiała. Na razie to tylko kontynuacja korekty, choć nie wiemy do końca jakich będzie rozmiarów. Indeks strachu VIX na ten moment nie przekroczył jeszcze szczytów z końcówki stycznia tego roku czy listopada 2021. Złoto jest beneficjentem geopolitycznej zawieruchy i już jest wyceniane na poziomie 1912 USD za uncję.
Taka reakcja, jakie sankcje

Taka reakcja, jakie sankcje

2022-02-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki zachowują się dzisiaj tak, jakby przyjęły z ulgą to, że Rosjanie wkroczyli tylko do separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy, nie decydując się na pełnowymiarową operację. Ale i również Zachód wydaje się być zaskoczony tym obrotem spraw i niezdecydowany, co do skali sankcji, jakie należy w takiej sytuacji nałożyć na Rosję. To ociąganie się generuje spekulacje, że faktycznie do żadnej poważnej wojny handlowej z Moskwą nie dojdzie i strach przed atomowymi restrykcjami mógł być nadmierny.
Cena ropy naftowej coraz bliżej 100 USD za baryłkę

Cena ropy naftowej coraz bliżej 100 USD za baryłkę

2022-02-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia oczy praktycznie całego świata skierowane są na działania Rosji na Ukrainie. Poniedziałkowy wieczór przyniósł głośne orędzie Władimira Putina, w którym poinformował on o uznaniu przez Rosję dwóch separatystycznych regionów w Donbasie (tzw. Republik Ludowych: Donieckiej i Ługańskiej). Jednocześnie, rosyjski prezydent wezwał do obrony tych terenów przez wojska rosyjskie, co de facto oznacza inwazję Rosji na Ukrainę.
Rosja znowu dzieli Ukrainę

Rosja znowu dzieli Ukrainę

2022-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Kolejny podział Ukrainy staje się faktem. Prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował się uznać republiki separatystyczne na wschodzie Ukrainy, co ma pokazać siłę Rosji w obecnym starciu. Rozwiązania ze strony Ukrainy i Rosji są ograniczone, choć oczywiście mogą wciąż prowadzić do pełnego konfliktu pomiędzy tymi dwoma krajami. Sytuacja na rynkach jest napięta, choć jednocześnie nie widać totalnej paniki i wyprzedaży. Ta sytuacja może się jednak szybko zmienić i bardzo prawdopodobne, że niestety na gorsze.
Wieje wschodni wiatr

Wieje wschodni wiatr

2022-02-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki żyją nadzieją, która jest coraz bardziej krucha. Może ona wynikać z braku zrozumienia rzeczywistej strategii Rosji, która jest zaplanowana na konflikt z Ukrainą - ten wydaje się być już nieunikniony, niezależnie od tego jakie wysiłki dyplomatyczne podejmie Zachód. To na co powinny się przygotować rynki to być długotrwała wojna finansowo-handlową z Rosją, choć jej skutki są teraz bardzo trudne do oszacowania, biorąc pod uwagę, że osłabiony przeciwnik może zachowywać się coraz mniej racjonalnie (łącznie z groźbami kierowanymi wobec państw NATO).
Spotkanie Biden-Putin obniża ryzyko

Spotkanie Biden-Putin obniża ryzyko

2022-02-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Od początku dzisiejszej sesji obserwujemy wyraźne umocnienie się euro, które w dosyć oczywisty sposób jest narażone na ryzyko związane z konfliktem pomiędzy Rosją oraz Ukrainą. Trudno mówić, że w trakcie weekendu doszło do większej eskalacji konfliktu, ale jednocześnie Rosja wciąż buduje swoje pozycje do potencjalnego ataku. Rynek zareagował jednak dosyć pozytywnie na potencjalne spotkanie między liderami USA oraz Rosji, czyli prezydentem Bidenem oraz prezydentem Putinem.
Podtrzymanie mocnego złotego pomimo napięć

Podtrzymanie mocnego złotego pomimo napięć

2022-02-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próbę stabilizacji eurodolara oraz PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5161 PLN za euro, 3,9720 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3249 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4242 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,878% w przypadku obligacji 10-letnich.
Arabscy producenci ropy naftowej zwolennikami przewidywalności

Arabscy producenci ropy naftowej zwolennikami przewidywalności

2022-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W poprzednim tygodniu notowania ropy naftowej zniżkowały, jednak ustabilizowały się i odrobiły część zniżek pod koniec tygodnia. Na rynku tego surowca nieustannie dominują dwa główne tematy. Pierwszym z nich są trwające negocjacje pomiędzy krajami zachodnimi a Iranem na temat potencjalnego powrotu do paktu nuklearnego z 2015 r. Zaczynają one przynosić pierwsze postępy i konkretne informacje, co budzi w inwestorach nadzieje na to, że z czasem zniesione zostaną także sankcje dotyczące ropy naftowej, a irański surowiec trafi w większych ilościach na globalny rynek. To zaś przyczynia się do spadku cen ropy.
Wall Street najniżej od 3 tygodni

Wall Street najniżej od 3 tygodni

2022-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Na Wall Street trwa kolejny dzień wyprzedaży, który doprowadził do tego, że główne indeksy takie jak S&P 500 oraz Nasdaq notowane są najniżej od 3 tygodni. To efekt ogromnej niepewności dotyczącej konfliktu między Rosją i Ukrainą. Na początku tego tygodnia oczekiwano deeskalacji konfliktu, ale dzisiaj wydaje się, że jest on bliżej niż kiedykolwiek wcześniej.
Złoto zyskuje na niepewności

Złoto zyskuje na niepewności

2022-02-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnie dni na rynkach to prawdziwa huśtawka nastrojów powodowana wojną informacyjną pomiędzy Rosją a USA. Amerykanie konsekwentnie zapowiadają rosyjską inwazję, zaś Moskwa jej zaprzecza, wywołując co chwila przeciwstawne reakcje rynku. Złoto jednak konsekwentnie drożeje. Zachowanie cen złota pokazuje, że w obliczu napięć geopolitycznych jest to rynek, który wybiera nadal wielu inwestorów.
Podtrzymanie mocnego złotego pomimo napięć

Podtrzymanie mocnego złotego pomimo napięć

2022-02-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próbę stabilizacji eurodolara oraz PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5161 PLN za euro, 3,9720 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3249 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4242 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,878% w przypadku obligacji 10-letnich.
Pozostaje wyczekiwanie

Pozostaje wyczekiwanie

2022-02-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy protokół FOMC wskazał na rychłą podwyżkę stóp procentowych w marcu. Ton zapisek był jednak mniej jastrzębi i rynek zareagowała dość pozytywnie. Indeksy giełdowe lekko urosły a dolar został przeceniony. Zmienność była jednak stosunkowo niska a układ na wykresach nie zmienił się w szczególny sposób.
We wczorajszym protokole z ostatniego posiedzenia FOMC wyrażono obawy o podwyższoną inflację i stwierdzono, że jeśli nie zostanie ona obniżona zgodnie z oczekiwaniami, wówczas właściwe będzie aby Rezerwa Federalna zniosła akomodacyjną politykę pieniężną w szybszym tempie.
Ceny ropy naftowej znów w górę

Ceny ropy naftowej znów w górę

2022-02-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ SA
Po dwóch spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj powróciły do zwyżek. Cena surowca gatunku WTI porusza się tuż poniżej 91 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 93,50-94,00 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej nadal dominują doniesienia polityczne. Negatywny wpływ na ceny wywołały informacje o postępach w rozmowach na temat paktu nuklearnego. Zarówno Francja, jak i Iran, potwierdziły w ostatnich dniach, że jest coraz większa szansa na sukces negocjacji na linii Iran-kraje zachodnie oraz powrót do porozumienia z 2015 roku.
Napięcia na wschodzie Europy szkodzą złotemu

Napięcia na wschodzie Europy szkodzą złotemu

2022-02-17 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach na rynkach finansowych tematem numer jeden pozostają napięcia na linii Rosja - Ukraina. Pomimo zapewnienia Putina o chęci negocjacji, a także o wycofaniu część wojsk z obszarów granicznych, na razie nie można jeszcze mówić o przełomie. Z ostatnich wypowiedzi sekretarza NATO wynika, że przy granicy Ukrainy wciąż stacjonują rosyjscy żołnierze i, że nie widać aby wojska były wycofywane (mimo zapewnień Kremla).