Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kontrarianie kupują akcje?

Kontrarianie kupują akcje?

2022-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Można odnieść wrażenie, że inwestorom na rynkach akcji po zobaczeniu wczorajszego odczytu sentymentu inwestorów indywidualnych w USA (AAII) – większy pesymizm odnośnie perspektyw amerykańskiego rynku akcji występował tylko w recesyjnych dołkach bessy z marcu 2009 i września-listopada 1990 - uruchomił się kontrariański zmysł i rzucili się do zakupów akcji. Nasdaq Composite wystrzelił wczoraj w górę z poziomu swego rocznego minimum o 3,06 proc., a więc najsilniej od 16 marca. S&P 500 zwyżkował o 2,47 proc., czyli najsilniej od 9 marca. Średnia przemysłowa Dow Jonesa zyskała 1,85 proc.
Recesja w USA?

Recesja w USA?

2022-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Wyniki pierwszego kwartału tego roku największej gospodarki tego świata były mocnym zaskoczeniem. PKB w USA skurczyło się pierwszy raz od zapaści gospodarczej z pandemii. Oczywiście jeszcze nie możemy mówić o recesji, chociaż coraz więcej osób uważa, że zbyt silne zacieśnianie polityki monetarnej doprowadzi do zapaści już w przyszłym roku. Czy Fed zmieni swój kierunek w związku z danymi? Czy uzna je jedynie za wypadek przy pracy?

Słabe dane nie zniechęcają kupujących

Słabe dane nie zniechęcają kupujących

2022-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj udostępnione wyniki Meta Platforms dały dziś stronie popytowej nieco wiatru w żagle, jednak podaż dała o sobie znać szybko po nieco wyższym otwarciu na Wall Street przez co kupujący ponownie mogą znaleźć się w tarapatach. Dziś po sesji wyniki udostępnią dwie kolejne kluczowe spółki dla amerykańskiej giełdy Apple i Amazon. Kupujący ze zniecierpliwieniem czekają na publikacje przewyższające prognozy analityków, jednak czy okażą się one wystarczające by powstrzymać rynki przed paniką? Dziś inwestorów zaskoczył negatywny odczyt PKB w USA. Spadek o -1,4% przy skromnych oczekiwaniach wzrostu o 1,1% wydaje się wyglądać niepokojąco słabo.
Obawy o wzrost gospodarczy

Obawy o wzrost gospodarczy

2022-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi kontynuację podbicia dolara na szerokim rynku, chociaż na Wall Street widać pewne sygnały przesilenia (obrona wsparcia na S&P500). Wątkiem, który dzisiaj się przewija są obawy związane ze wzrostem gospodarczym w kontekście coraz trudniejszej sytuacji na świecie. W te tony nieoczekiwanie uderzył dzisiaj rano wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego Louis de Guindos, co zgasiło próbę odbicia euro po ostatniej przecenie. Od pewnego czasu rynki typowały de Guindosa, jako nieformalnego lidera "jastrzębiego" skrzydła w ECB, które będzie dążyć do wcześniejszej podwyżki stóp procentowych (w wakacje).
USD najwyżej do jena od 20 lat, do euro od 5 lat

USD najwyżej do jena od 20 lat, do euro od 5 lat

2022-04-28 Komentarz poranny TMS Brokers
Amerykański dolar nadal się umacnia. Dziś kurs USD/JPY przekroczył po raz pierwszy od 2002 roku poziom 130. Kurs EUR/USD był dziś przez chwilę poniżej poziomu 1,05 ostatni raz widzianego na początku 2017 roku.
USD ustanawiał dziś swe nowe cykliczne szczyty również wobec chińskiego juana, koreańskiego wona, malezyjskiego ringitta, nowozelandzkiego dolara, singapurskiego dolara, tajlandzkiego bata, tajwańskiego dolara, szwajcarskiego franka, korony norweskiej i rumuńskiego leja.
Ceny złota poniżej 1900 USD za uncję

Ceny złota poniżej 1900 USD za uncję

2022-04-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od dynamicznej zniżki, co okazało się zwiastunem całego spadkowego tygodnia. Cena kruszcu znajduje się bowiem na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na wyraźnym minusie. Wczoraj ceny złota przekroczyły w dół psychologiczną barierę na poziomie 1900 USD za uncję, a dzisiaj dalej osuwają się w dół, oscylując już w okolicach 1875 USD za uncję. Z technicznego punktu widzenia, te okolice to kolejne wsparcie na wykresie cen złota – niemniej, w najbliższych dniach notowania złota mogą pozostać rozchwiane ze względu na zbliżającą się decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych w USA.
Europejskie waluty toną

Europejskie waluty toną

2022-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Po rewelacjach dotyczących zatrzymania dostaw gazu do Polski na rynku złotego znów zrobiło się nerwowo. To jednak przykrywa szerszy problem, generalnej słabości europejskich walut. Notowania euro w relacji do dolara w ostatnim czasie przypominają prawdziwy wodospad. Tuż przed agresją wobec Ukrainy za euro płaciło się 1,13 dolara, obecnie jest to już tylko 1,05. Dla najważniejszej pary walutowej świata to duży ruch jak na dwa miesiące.
Rynki próbują złapać oddech

Rynki próbują złapać oddech

2022-04-27 Komentarz giełdowy XTB
Ostatnia kaskadowa wyprzedaż na rynku akcji zakończyła się niemal całkowitą kapitulacją strony popytowej. Dziś inwestorzy próbują spowolnić podaż i odetchnąć po kilku spadkowych sesjach z rzędu. Publikowane wczoraj mieszane wyniki technologicznych gigantów Microsoft i Alphabet okazały się ostatecznie nie dość dobre, by wspomóc zepchnięte do narożnika byki. Wciąż jednak na horyzoncie nie widać powodów do odreagowania, które bardzo przydałyby się teraz kupującym.
Gazowy szantaż Rosji

Gazowy szantaż Rosji

2022-04-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Od wczoraj kluczowym tematem na rynkach surowców energetycznych jest wstrzymanie dostaw rosyjskiej ropy naftowej za pośrednictwem gazociągu jamalskiego do Polski. Informacja na ten temat pojawiła się tuż po tym, jak PGNiG ogłosiło, że nie ma zamiaru płacić za rosyjski gaz w rublach – czyli spełnić żądań Rosji, przedstawionych przez ten kraj wcześniej. Na razie informacja ta, choć niewątpliwie przełomowa, nie ma dużych konsekwencji dla realnych dostaw gazu ziemnego do konsumentów ani firm (aczkolwiek nie można wykluczyć, że pewne ograniczenia w dostawach do tych drugich pojawią się w kolejnych tygodniach).
Tąpnięcie na złotym

Tąpnięcie na złotym

2022-04-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi coraz niższe zakresy na eurodolarze oraz podbicie zmienności wokół złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7090 PLN za euro, 4,4230 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5929 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5635 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,052% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny przyniosły wyrwanie się kwotowań PLN z objęć paro-tygodniowej konsolidacji.
Niepewność paraliżuje inwestorów

Niepewność paraliżuje inwestorów

2022-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dziś inwestorzy z wyraźną obawą patrzą w przyszłość oczekując wyników finansowych dwóch gigantów Wall Street, raportów kwartalnych Alphabet i Microsoftu. Rynki wyraźnie oderwały się od realiów wojny na Ukrainie, inwestorów straszy wciąż FED oraz widmo spowolnienia gospodarczego, które może powoli ‘wykrwawiać’ rynek akcji. Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy obniżyły swoje prognozy wzrostu światowej gospodarki odpowiednio do 3,6% i 3,2% wskazując na rosnące ceny żywności i transportu powodujące kurczenie się globalnej ekonomii.
Ceny ropy naftowej pomiędzy sankcjami a pandemią

Ceny ropy naftowej pomiędzy sankcjami a pandemią

2022-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach nie pojawia się zbyt wiele przełomowych informacji – ale trudno mówić tu o spokoju. Po dynamicznych zwyżkach notowań ropy naftowej na przełomie lutego i marca, później cena tego surowca gwałtownie odreagowała, a następnie utkwiła w chwiejnej konsolidacji. I trudno się temu dziwić, bowiem wielu instytucjonalnych inwestorów wymienia obecny czas jako okres ogromnej niepewności oraz uzależnienia cen ropy naftowej od czynników politycznych.
Euro wciąż ignoruje jastrzębie sygnały

Euro wciąż ignoruje jastrzębie sygnały

2022-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro nie skorzystało praktycznie w żadnym stopniu na informacji o wygranej Macrona w wyborach prezydenckich we Francji. Co więcej, zniwelowane zostały wzrosty związane z jastrzębimi komentarzami ze strony EBC. Dolar amerykański sukcesywnie umacnia się na szerokim rynku i wydaje się, że jego dominacja może być jeszcze bardzo długa. Czy coś jest w stanie umocnić euro względem dolara? Wydaje się, że będzie to możliwe. Europejski Bank Centralny kompletnie zmienia komunikację.
W którym momencie znajduje się wahadło rynku?

W którym momencie znajduje się wahadło rynku?

2022-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Ostatnie sesje pokazały, że część byków kapituluje pod naporem sprzedających aktywa. Tymczasowe odreagowanie indeksów po panice spowodowanej wybuchem wojny szybko ustąpiło miejsca obawom przed agresywną polityką monetarną banków centralnych, które deklarują zacieśnianie polityki monetarnej na niespotykaną od kilkudziesięciu lat skalę. Dziś indeksy kontynuują ruch w dół, czy warto szukać dna spadków?
COVID w Chinach – strach, czy szansa?

COVID w Chinach – strach, czy szansa?

2022-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi podbicie dolara na szerokim rynku, ale za ten ruch odpowiada już inny wątek, gdyż rentowności 10-letnich treasuries spadają (dzisiaj rano do 2,82 proc. po ustanowieniu podwójnego szczytu przy 2,97 proc.). Rynek wycenił już scenariusz podwyżki stóp o 50 p.b. przez FED na posiedzeniu 4 maja, oraz dojścia stóp procentowych w rejon tzw. poziomu neutralnego, czyli 2,40 proc. do końca roku. Bardziej agresywny przekaz ze strony FED (ten, który prezentuje ostatnio James Bullard mówiąc o ruchu o 75 p.b.) jest mało prawdopodobny również z tych powodów, dla których dzisiaj na rynkach jest dość nerwowo.
Macron wygrywa wybory we Francji, nowy 2-letni dołek kursu EUR/USD

Macron wygrywa wybory we Francji, nowy 2-letni dołek kursu EUR/USD

2022-04-25 Komentarz poranny TMS Brokers
We Francji urzędujący prezydent Emmanuel Macron zdobył 58,54 proc. głosów pokonując w ten sposób swą wyborczą konkurentkę Marie Le Pen. Kurs euro (1,073) spadł dziś względem amerykańskiego dolara do najniższego poziomu od kwietnia 2020 roku. Gdyby spadł poniżej poziomu 1,07 to znalazłby się na najniżej od ponad 5 lat.
Amerykański dolar umacniał się dziś również w stosunku do wielu innych walut.
Zwycięstwo Macrona w cieniu Chin

Zwycięstwo Macrona w cieniu Chin

2022-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Nowy tydzień na rynkach rozpoczął się w minorowych nastrojach. Ciągłe pogarszanie się sytuacji pandemicznej w Chinach wywiera presję na rynki. Wzrost liczby zakażeń w Pekinie oraz zarządzenie masowego testowania w jednej z centralnych dzielnic miast zwiększyło obawy, że lockdown może zostać wprowadzony w kolejnym dużym mieście. Mocno odbiło się to na notowaniach surowców, zwłaszcza ropy i metali przemysłowych, które traciły dziś po kilka procent. Nie lepiej wyglądała sytuacja na chińskich indeksach, które traciły nawet 3%. Początek sesji na Starym Kontynencie również przynosi silną przecenę europejskich indeksów.
Ceny ropy naftowej pod pandemiczną presją

Ceny ropy naftowej pod pandemiczną presją

2022-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynek ropy naftowej powróciło widmo pandemii, które spycha notowania tego surowca w dół. Ceny ropy naftowej Brent otworzyły dzisiejszą sesję luką spadkową i zeszły do okolic 102-103 USD za baryłkę, czyli do najniższego poziomu od dwóch tygodni. Z kolei notowania ropy WTI dzisiaj zeszły na nowo do poziomów dwucyfrowych, a dokładniej znajdują się w rejonie 98 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej przez weekend nie pojawiły się praktycznie żadne przełomowe informacje, które mogłyby zaskoczyć inwestorów.
Ciężka końcówka tygodnia

Ciężka końcówka tygodnia

2022-04-22 Komentarz giełdowy XTB
Koniec tygodnia nie przynosi ulgi rynkom, inwestorzy zamykają pozycje przed weekendem i nie są chętni ryzykować. Wczoraj opublikowane wyniki Tesli okazały się nie być wystarczającym katalizatorem wzrostu dla rynku akcji i nie przełożyły się na skokowy wzrost wartości wyceny akcji technologicznego giganta. Czy naprawdę rynek ma się czego obawiać? Pierwszy kwartał 2022 roku przejdzie do historii jako jeden z najgorszych kwartałów w historii Wall Street, co z pewnością może zachęcać kupujących do szukania okazji zakupowych co regularnie obserwujemy w ostatnim czasie.
Złoty pozostaje w konsolidacji

Złoty pozostaje w konsolidacji

2022-04-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie konsolidacji na PLN oraz ograniczenie odbicia eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6371 PLN za euro, 4,2744 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4825 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5683 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,16% w przypadku obligacji 10-letnich.