Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Mocne otwarcie rynków akcji w Europie

Mocne otwarcie rynków akcji w Europie

2022-03-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Europejskie rynki akcji otworzyły się dziś rano w generalnie w bardzo dobrych nastrojach (po 9: 30 DAX +3,93 proc., CAC 40 +3,82 proc., WIG-20 1,9 proc.). Czyżby rynki zaczęły dyskontować klęskę Rosji w jej wojnie z Ukrainą? Wczoraj główne indeksy w USA zanotowały nieznaczne spadki (S&P 500 -0,72 proc., Nasdaq Composite -0,28 proc.). Dziś rano na giełdach w Azji i Oceanii brak było jakiejś dominującej tendencji (najsilniej – o +2,26 proc. - rósł Sensex w Indiach, największy spadek – o 1,13 proc. – notował chiński Shanghai Composite.
5 złotych wybronione

5 złotych wybronione

2022-03-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Za euro i franka nie trzeba płacić ponad 5 złotych - jeszcze. Wczoraj mieliśmy pierwszy dzień nieco większej odwilży na rynkach walut naszego regionu od początku rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Rada podniosła stopy, ale wpływ tego ruchu na rynek walut był nieduży. Zacznijmy od decyzji Rady – podwyżka stóp o 75 punktów (stopa referencyjna wynosić będzie 3,5%) była próbą znalezienia „salomonowego” środka pomiędzy niedawnymi oczekiwaniami na poziomie 50 punktów, a rosnącymi szybko apetytami rynku (na ruch 100 punktowy lub wyższy) wobec szalejących cen surowców i szybkiej deprecjacji złotego.

Amerykańskie sankcje na import ropy naftowej z Rosji

Amerykańskie sankcje na import ropy naftowej z Rosji

2022-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Stało się: zgodnie z zapowiedziami, Stany Zjednoczone wczoraj poinformowały o wprowadzeniu natychmiastowych sankcji na import ropy naftowej oraz innych surowców energetycznych z Rosji. Ruch prezydenta USA, określany przez niego samego jako „cios w machinę wojenną Władimira Putina”, spotkał się w USA z szerokim poparciem, zarówno ze strony polityków, jak i samego społeczeństwa. Decyzja Stanów Zjednoczonych jest oczywiście ważna, ponieważ uderza ona bezpośrednio w kluczową dla Rosji gałąź gospodarki.
Rollercoaster na rynku akcji

Rollercoaster na rynku akcji

2022-03-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła potężną zmienność na rynku akcji. Co prawda przez większą część dnia indeksy giełdowe miały wyraźny problem z określeniem kierunku, jednak po godzinie 18:00, kiedy na rynku pojawiały się doniesienia mówiące o tym, że Ukraina nie będzie nalegać na członkostwo w NATO, inwestorzy rzucili się do kupowania akcji. Wiadomość ta może bowiem skłonić Rosję do zaprzestania agresji.
Rada nie ma wyjścia

Rada nie ma wyjścia

2022-03-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnie dwa tygodnie na rynkach zostały kompletnie zdominowane tragedią, która rozgrywa się na Ukrainie. Dziś nie będzie inaczej, ale ze skutkami tych wydarzeń musi zmierzyć się Rada Polityki Pieniężnej. Sytuacja Rady jest nie do pozazdroszczenia. Zbyt małe podwyżki stóp będą oznaczać jeszcze słabszego złotego oraz ryzyko kompletnego wymknięcia się inflacji spod kontroli (o ile ona jeszcze jest pod kontrolą). Z kolei gwałtowne podwyżki w połączeniu z kolejnymi zakłóceniami mogą sprowadzić recesję.
Chwiejna konsolidacja notowań ropy naftowej

Chwiejna konsolidacja notowań ropy naftowej

2022-03-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej, które doprowadziły ceny tego surowca do wieloletnich maksimów. Zarówno notowania europejskiej ropy naftowej Brent, jak i ceny amerykańskiej ropy WTI, podczas poniedziałkowej sesji sięgnęły 130 USD za baryłkę. W późniejszych godzinach sytuacja się uspokoiła, a notowania ropy ustabilizowały się odpowiednio w rejonie 125 USD za baryłkę (dla ropy Brent) oraz 121 USD za baryłkę (dla ropy WTI).
Czy negocjacje coś zmienią?

Czy negocjacje coś zmienią?

2022-03-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
O ile poniedziałkowy wieczór był jeszcze nerwowy dla Wall Street, która została przeceniona za sprawą obaw dotyczących spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego za sprawą astronomicznych wzrostów cen surowców będących pokłosiem kryzysu militarnego na Ukrainie, o tyle waluty CEE3 nie pogłębiły już swoich minimów osiągniętych po południu, a globalny koszyk dolara nie ustanowił nowego szczytu. Wczoraj po południu rynki żyły spekulacjami dotyczącymi tego, że Rosjanie chcą rozmawiać o zakończeniu wojny, choć (na razie?) na własnych warunkach.
Kolejny czerwony poniedziałek na rynku akcji

Kolejny czerwony poniedziałek na rynku akcji

2022-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja nowego tygodnia handlowego przyniosła podwyższoną zmienność i pogłębienie przeceny na światowych parkietach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły sesję lukami spadkowymi. Niemniej już w pierwszej godzinie można było obserwować odpowiedź ze strony kupujących, a wzrosty były kontynuowane do godziny 15:30. Po wejściu na rynek inwestorów ze Stanów Zjednoczonych, inicjatywę ponownie przyjęła podaż, przez co zamknięcie w Europie było “czerwone”.
Czy zobaczymy 5 zł za euro?

Czy zobaczymy 5 zł za euro?

2022-03-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczyna się kolejny tydzień i marca i niemal trzeci tydzień wojny na Ukrainie. Pomimo tego, że Ukraina broni się dzielnie przed napaścią Rosji, to jednak dalsze perspektywy nie są jasne. Duża niepewność oraz wzajemne sankcje powodują ogromne obawy dotyczące rynku surowcowego, a w szczególności ropy, która sięga już 130 dolarów za baryłkę. Tymczasem złoty jest najtańszy w historii do euro i wiele wskazuje, że może być jeszcze gorzej. Jednocześnie mamy jednak podstawy do tego, aby twierdzić, że jest to jedynie chwilowa wyprzedaż.
Atom trzęsie nastrojami

Atom trzęsie nastrojami

2022-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Energia atomowa jest jednym z większych osiągnięć ludzkości, ale jednocześnie budzi wielkie obawy. Jest to oczywiście związane z siłą rażenia bomb atomowych, choć tych użyto przeciwko ludzkości jedynie raz w trakcie II Wojny Światowej. Jednak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat doszło do dwóch poważnych awarii w elektrowniach atomowych – w ówczesnym Związku Radzieckim w Czarnobylu oraz ostatnio w Fukushimie w Japonii. Właśnie dlatego atak na inną elektrownię atomową ze strony Rosji w Ukrainie spowodował tak ogromne niepewności wśród ludzi oraz inwestorów.
Fed w cieniu sytuacji w Ukrainie

Fed w cieniu sytuacji w Ukrainie

2022-03-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zła passa eurodolara nie ustępuje. Dzisiaj rano kurs EUR/USD osunął się w dół do okolic 1,10 – ten poziom obecnie stanowi istotne psychologiczne wsparcie dla notowań tej pary walutowej. Niemniej, wiele wskazuje na to, że bieżący tydzień dla kursu euro względem dolara zakończy się wyjątkowo słabo – to może być najgorszy tydzień dla eurodolara od 2 lat.
Sentyment risk-off utrzymuje się po nocnych atakach

Sentyment risk-off utrzymuje się po nocnych atakach

2022-03-04 Poranny komentarz walutowy XTB
W nocy pojawiły się doniesienia o rosyjskim ataku na elektrownię atomową na terenie Ukrainy, która jest zarazem największym tego typu obiektem w Europie. Przełożyło się to bardzo szybko na rynki finansowe, indeksy giełdowe ruszyły w dół, a waluty uważane za bezpieczne zyskały. Ruch widać było także na głównej parze walutowej - EURUSD, która dziś zbliża się do poziomu 1,10 USD. Z wiadomości podanych o poranku wynika, że elektrownia jest w rękach Rosjan i że mimo pożaru, nie doszło do uszkodzenia rektorów.
Po zarazie przyszła wojna

Po zarazie przyszła wojna

2022-03-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy USA będzie prawdopodobnie miał marginalne znaczenie dla rynków. Cały czas wydarzenia na froncie wojny wywołanej przez Rosję dominują w nagłówkach agencji informacyjnych. Zachód nałożył wczoraj kolejne sankcje a coraz więcej firm wycofuje się z Rosji. Cały czas na wysokim poziomie utrzymują się obawy o dostawy energii do Europy. Całe szczęście, że zima za chwilę minie.
Dane za amerykańskiego rynku pracy nie dostarczą żadnych nowych informacji.
Ropa naftowa - Blisko do porozumienia z Iranem

Ropa naftowa - Blisko do porozumienia z Iranem

2022-03-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej gwałtownie rosły – ostatni raz tak dynamiczna wzrostowa seria była obserwowana w połowie 2020 roku, kiedy to rynek ropy podnosił się po wcześniejszym ciosie wywołanym pandemią. Tymczasem końcówka bieżącego tygodnia przynosi próbę wypracowania pewnej równowagi – oczywiście względnej równowagi, biorąc pod uwagę utrzymującą się wysoką zmienność cen ropy.
Podtrzymanie presji na złotego

Podtrzymanie presji na złotego

2022-03-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi nowe 13-letnie maksima na parze EUR/PLN oraz dalsze spadki eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,8373 PLN za euro, 4,3865 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7711 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8524 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,104% w przypadku obligacji 10-letnich.
Podwyższona zmienność utrzymuje się - Powell, Ukraina i Iran na tapecie

Podwyższona zmienność utrzymuje się - Powell, Ukraina i Iran na tapecie

2022-03-03 Komentarz giełdowy XTB
Podczas czwartkowej sesji na rynku akcji ponownie mogliśmy obserwować podwyższoną zmienność. Handel w Europie rozpoczął się płasko, jednak pierwsze godziny sesji przyniosły cofnięcie. Spadki wyhamowały przed południem, a następnie obserwowaliśmy nawet dość silny zryw w górę, który był spowodowany doniesieniami o potencjalnym porozumieniu nuklearnym z Iranem.
Rajd w górę notowań ropy naftowej

Rajd w górę notowań ropy naftowej

2022-03-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Emocje na rynku ropy naftowej nie opadają – cena tego surowca pnie się na nowe, obecnie już ośmioletnie szczyty. Notowania ropy Brent dzisiaj rano sięgnęły już niemal 120 USD za baryłkę, a cena ropy WTI dotarły do okolic 116 USD za baryłkę. Cena ropy naftowej wystrzeliła w górę głównie ze względu na obawy dotyczące sankcji narzuconych na Rosję w wyniku konfliktu zbrojnego w Ukrainie.
Węgiel na wagę złota

Węgiel na wagę złota

2022-03-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj na giełdzie w Rotterdamie cena kontraktów na węgiel kamienny, która we wtorek pokonując szczyt z października ub.r. osiągnęła najwyższy poziom w historii, wzrosła o kolejne +48,75 proc. Zachodnie sankcje nakładane na Rosję w wyniku jej agresji na Ukrainę oznaczają, że dotychczas skazane przez prowadzoną w UE politykę na śmierć górnictwo węgla w Europie otrzymało Polska jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla kamiennego. Największym producentem węgla brunatnego w UE są Niemcy.
Gigantyczny wzrost cen ropy

Gigantyczny wzrost cen ropy

2022-03-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Po fali ogólnej paniki w ubiegłym tygodniu, teraz rynek zaczyna bardzo wybiórczo reagować na otaczającą nas rzeczywistość. Na globalnych giełdach sytuacja uległa stabilizacji pomimo jastrzębiego wystąpienia szefa Fed. Bardzo drożeje natomiast ropa i jednocześnie traci złoty, a to oznacza problemy dla polskiej gospodarki. Ceny ropy w tym tygodniu „zerwały się ze smyczy”. Jeszcze w poniedziałek rano dziwiliśmy się relatywnie niedużej reakcji na tym rynku, wskazując na potencjalnie duży ubytek rosyjskiej ropy.
Szarża ropy podbija sektor energetyczny

Szarża ropy podbija sektor energetyczny

2022-03-02 Komentarz giełdowy XTB
Oczy całego świata skierowane są nadal na Ukrainę, która bohatersko odpiera rosyjską ofensywę. Rosjanie uderzają już nie tylko w pozycje wojskowe, ale również w ludność cywilną, w tym używając zabronionej broni. Trybunał Sprawiedliwości w Hadze przyjął już do rozpatrzenia zgłoszony przez stronę ukraińską wniosek w tej sprawie. Tymczasem jesteśmy świadkami jak kolejne, nawet neutralne kraje jak Szwajcaria przyłączają się do coraz ostrzejszych sankcji wymierzonych w rosyjską gospodarkę.