Czarne chmury wracają nad Wall Street?

Czarne chmury wracają nad Wall Street?
Data dodania: 2022-10-05 (20:02) Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja przynosi ostudzenie euforycznych nastrojów z ostatnich dni, gdy giełdowe indeksy notowały rekordowy od 20 lat, wzrostowy początek ostatniego kwartału roku. Raport ADP z rynku pracy okazał się mocny, dane okazały się być zdecydowanie lepsze oczekiwań analityków i przyczyniły się do spadku popytu na rynku akcji, w otoczeniu ponownie zyskującego na sile dolara.

Rynki wydają się kurczowo trzymać pivotu na Fed, jednak obecne środowisko makroekonomiczne zdecydowanie nie wydaje się uprawdopodabniać realizacji korzystnego dla Wall Street scenariusza. Czy byki ponowny zagalopowały się w swoich oczekiwaniach?

Na rajd indeksów z ostatnich dni nałożył się szereg czynników, które uprawdopodobniły odreagowanie i wzrost sentymentu do ryzyka. Zaczynając od pozornie błachych czynników, jak wyrażone na forum ONZ obawy wokół dalszej restrykcyjnej polityki Fed przez mieszane dane z gospodarki USA, po indeksy w okolicach czerwcowych dołków i zbliżające się NFP - to wszystko pomogło rynkom uwierzyć w kontrariańskie odbicie. Rezerwa Federalna wydaje się być jednak świadoma 'szkód' jakie wyrządzą gospodarczemu wzrostowi wysokie stopy, uznaje to jednak jako przysłowiowe zło konieczne potrzebne do ostudzenia rekordowej inflacji.

Wypowiedzi szefowej Fed z San Francisco, Mary Daly nie brzmiały dziś specjalnie gołębio i nie zdradziły oznak słabnącego apetytu bankierów na dalsze podwyżki. Daly wskazała, że ewentualne spłaszczenie tempa wzrostu CPI w USA wpłynie na jej oczekiwania wokół tempa podwyżek, jednak podkreśliła że stopy muszą wzrosnąć z obecnych poziomów by ostudzić popyt. Dodatkowo podkreśliła wciąż dobrze znaną narracje Fed, wskazując że silny rynek pracy i znaczenie piątkowych danych z rynku pracy. Mary Dalyw imieniu Rezerwy Federalnej zobowiązała się doprowdzić inflację do celu i utrzymania restrykcyjnych stóp dopóki inflacja nie sięgnie celu. Czy NFP pokażą pierwszą falę zwolnień? Wydaje się, że na to po cichu liczy Fed. Liczy na to również Wall Street jednak wyceny większości spółek wciąż nie uwzględniają scenariusza głębszej recesji wynikającej z redukcji popytu w gospodarce, do którego chce doprowadzić Fed. Gdy bankierom to wyjdzie - prawdopodobnie pojawią się słabsze wyniki, a analitycy będą musieli obcinać prognozy wzrostu dla wielu spółek czego obawia się dzisiaj Wall Street. Raport ADP wskazał na wzrost zatrudnienia o 207 tys. wobec spodziewanych 200 tys. oraz 132 tys. poprzednio (!).

Dziś poznaliśmy też decyzję RPP w sprawie stóp procentowych, które nieoczekiwanie zostały utrzymane na niezmiennym poziomie, nakładając presję na polskiego złotego. Inwestorzy spodziewali sie podwyżki o co najmniej 25 pb podyktowanej przecież rekordową 17,2% inflacją. Wydawało się, że wciąż mocne warunki rynku pracy w Polsce oraz brak znaczącego osłabienia popytu powinien był wskazywać na podwyżkę stóp. Polityka fiskalna rządu oraz wzrosty cen energii wydają się niepokojące w kontekście możliwego zakotwiczenia wysokiej inflacji, oczekiwań inflacyjnych oraz braku zdecydowanych reakcji ze strony RPP. WIG20 stracił 2,12% mimo braku podwyżki. Paliwa spadkom na polskiej giełdze dodało słabe otwarcie za oceanem.

Europejskie indeksy notują dziś spadki. DAX osuwa się o niemal 1,5%, w okolice 12 500 punktów. S&P500 zniżkuje dziś o 1,5%, a NASDAQ traci już niemal 2%. Nieco lepiej radzi sobie Dow Jones, gdzie spadki sięgają 1,1%. Na fali cięcia produkcji ropy przez OPEC zyskują dziś akcje Chevron i Occidental Petroleum. Mimo strat rynki wciąż znajdują się zdecydowanie wyżej od poziomów zamknięcia z poprzedniego miesiąca, a kolejny pivot choć stracił impet może nie zniknąć ostatecznie ze świadomości inwestorów dopóki nie poznamy odczytu piątkowego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Mocne NFP wstrząsnęło Wall Street

Mocne NFP wstrząsnęło Wall Street

2022-12-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy mocny raport NFP z amerykańskiego rynku pracy wylał trochę zimnej głowy na głowy byków rozpalone marzeniami o zbliżającym się luzowaniu polityki monetarnej Fedu. W ostatnim dniu notowań przed weekendem Wall Street zdołało już zamortyzować część spadków i próbuje widzieć w nich tylko korektę. Wciąż mocny rynek pracy stanowi jednak zagrożenie.
Fed będzie podnosił mniej

Fed będzie podnosił mniej

2022-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Jerome Powell dosyć wyraźnie zaskoczył rynki podczas wystąpienia w ostatni dzień listopada. Wyraźnie wskazał on, że Rezerwa Federalna podniesie stopy mniej niż 75 punktów bazowych podczas posiedzenia w połowie grudnia. Chociaż można powiedzieć, że jest to ważny sygnał dla inwestorów, to nie można powiedzieć, że jest to pełny punkt zwrotny, a jedynie hamowanie tuż przed zakrętem.
Sesja na GPW pod znakiem wyników

Sesja na GPW pod znakiem wyników

2022-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW upływa pod znakiem marazmu - WIG20 oscyluje w okolicach 0,20%. Dzisiejszy dzień i wczorajszy czas po sesji to przede wszystkim wyniki trzech znaczących spółek,z których JSW odnotowuje dzisiaj wzrost ponad 14%. JSW - Jastrzębska Spółka Węglowa wygenerowała w 3 kwartale 2022 roku 2,14 mld zł zysku netto wobec 252,6 mln zł zysku netto za ten sam kwartał, rok temu. Zysk operacyjny na poziomie 2,6 mld przebił zeszłoroczny wynik na poziomie 358 mln zł. Spółka podwoiła swoje przychody ze sprzedaży, z 2,58 mld zł do 5,14 mld zł. Lepsze wyniki to przede wszystkim wyższe ceny sprzedaży węgla koksowego.
Spadkowa sesja na GPW przy umacniającym się złotym

Spadkowa sesja na GPW przy umacniającym się złotym

2022-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW upływa pod znakiem ponad jednoprocentowej przeceny na WIG20. Najgorzej radzą sobie akcje Allegro i Pepco odnotowując ponad cztero procentowe spadki. Liderem wzrostów okazała się JSW (ponad 4% na plusie) oraz PZU. W dniu dzisiejszym kalendarz ekonomiczny był stosunkowo ubogi jeśli chodzi o wydarzenia makro, jak i ważniejsze informacje ze spółek, jednak warto wspomnieć o kilku istotnych kwestiach. Para EURUSD przekroczyłą na początku nowego tygodnia pięciomiesięczne maksimum pomimo słabego sentymentu rynkowego spowodowanego protestami w Chinach.
Europejskie indeksy rosną - czy niedźwiedzie zapadły w sen zimowy?

Europejskie indeksy rosną - czy niedźwiedzie zapadły w sen zimowy?

2022-11-24 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy mają za sobą kolejną, udaną sesję choć protokół Europejskiego Banku Centralnego wskazał ponure prognozy dla strefy euro i mimo wszystko (przynajmniej na razie) utrzymującą się 'jastrzębią' determinację bankierów centralnych do inflacji do 2% celu. Nastrojom na indeksach 'pomógł' opublikowany wczoraj protokół FOMC, który potwierdził, że Fed prawdopodobnie obniży kwoty kolejnych podwyżek stóp. Indeksy z USA nie miały dziś jednak 'okazji' by świętować pivot ponieważ amerykańska giełda jest dziś zamknięta ze względu na Święto Dziękczynienia.
Większe emocje na stadionie niż na GPW

Większe emocje na stadionie niż na GPW

2022-11-23 Komentarz giełdowy XTB
Sądząc po dzisiejszym stracie WIG20 w wysokości 0,24% zdaje się, że inwestorzy - pół żartem, pół serio - podzielili się dzisiaj na dwie grupy. Na tych, którzy zamiast śledzić notowania giełdowe musieli “odchorować” wczorajszy popis naszej kadry w meczu z Meksykiem, i na tych, którym więcej emocji (a być może i pieniędzy dzięki zakładom bukmacherskim) dostarczyło nieoczekiwane zwycięstwo reprezentacji Japonii w meczu z Niemcami z wynikiem 2:1.
Byki wracają na indeksy

Byki wracają na indeksy

2022-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w pozytywnych nastrojach, zarówno amerykańskie jak i europejskie indeksy giełdowe notują umiarkowane wzrosty. Inwestorzy wracają do zakupów mimo przemówień bankierów centralnych sygnalizując, że stres jaki przeżywały rynki w obliczu zmian w polityce monetarnej chwilowo zaczyna się osłabiać. Szefowa Fed z Cleveland, Loretta J. Mester w umiarkowany sposób komentowała dziś sytuację w polityce monetarnej USA.
Stopniowe studzenie nastrojów na GPW

Stopniowe studzenie nastrojów na GPW

2022-11-21 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na WIG20 ponownie panują nastroje sprzyjające wyprzedaży, zapoczątkowane przez wzrost niepewności na froncie wojny w Ukrainie spowodowanej nieoczekiwaną eskalacją konfliktu ze strony Rosji. WIG20 stracił 1,27%, z czego największe spodki odnotowały Allegro z wynikiem 4,51% na minusie, CD Projekt z wynikiem 3,94% poniżej kreski i CCC z wynikiem 3,76% na minusie. Na plus wyróżniły się akcje PGE, które w dniu dzisiejszym zyskały na wartości 2,47%.
Jastrzębie znów krążą nad Wall Street?

Jastrzębie znów krążą nad Wall Street?

2022-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj indeksy giełdowe oddały wzrosty z otwarcia w obliczu jastrzębich komentarzy członków Rezerwy Federalnej oraz presji podażowej w końcówce tygodnia, która sygnalizuje realizację zysków. Szefowa bostońskiego Fedu, Susan M. Collins podzieliła się dziś z rynkiem komentarzami, które zostały jastrzębio odebrane na Wall Street.
Wall Street chce szybko pożegnać korektę

Wall Street chce szybko pożegnać korektę

2022-11-17 Komentarz giełdowy XTB
Dziś główne indeksy giełdowe notują osłabienie nastrojów po dynamicznej, wzrostowej passie choć na Wall Street obserwujemy duży napływ kupujących w drugiej części sesji. W ciągu ostatnich dwóch dni byki miały okazję poczuć błogostan, obserwując wybuch euforii spowodowany niższą inflacją na Wall Street. Jednak czy odczyt ten jest tak samo ważny dla Fed i czy wskazuje na szybki pivot? Z pewnością jest ważny, jednak na rewolucję prawdopobonie znów jest zbyt wcześnie.