Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Piątkowy wzrost WIG-20 najsilniejszy od 25 lutego
2022-05-16 Komentarz poranny TMS BrokersPiątkowy wzrost WIG-u 20 o 4,38 proc. był najsilniejszy od 25 lutego br. (cykl 10-tygodniowy?). Wtedy po takim silnym skoku w grę wzrost cen akcji na GPW kontynuowany był przez następne 3-4 sesje, po których nadeszła 2-dniowa korekta. Tego samego dnia S&P 500 wzrósł o 2,39 proc. próbując wrócić powyżej poziomu 4000 pkt.
Ta piątkowa zakupowa euforia na rynkach akcji nie miała jednak na początku nowego tygodnia poważniejszej kontynuacji na giełdach Azji i Oceanii. Najsilniej odbijał się w górę główny indeks giełdy filipińskiej (PSEi +0,81 proc.). Najmocniej – ale tylko o 0,34 proc. – spadł chiński Shanghai Composite Index.
Ta piątkowa zakupowa euforia na rynkach akcji nie miała jednak na początku nowego tygodnia poważniejszej kontynuacji na giełdach Azji i Oceanii. Najsilniej odbijał się w górę główny indeks giełdy filipińskiej (PSEi +0,81 proc.). Najmocniej – ale tylko o 0,34 proc. – spadł chiński Shanghai Composite Index.
W Chinach dzieje się naprawdę źle
2022-05-16 Poranny komentarz walutowy XTBDawno nie mieliśmy takiej sytuacji w której zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa zaliczą spadek w ujęciu rocznym w Chinach. Taki obraz rzeczy wydaje się być naprawdę abstrakcyjny, ale faktycznie obserwujemy potężne spowolnienie w tym kraju. Oczywiście jest ono związane głównie z pandemią, która wpływa na wiele aspektów życia w tym kraju. Z drugiej strony są plany na znoszenie obostrzeń i potencjalne wsparcie fiskalne ze strony rządu. Czy w takim razie martwimy się zbyt wcześniej?
Kontra popytu
2022-05-13 Komentarz giełdowy XTBKońcem tygodnia, po wielu spadkowych sesjach obserwujemy odreagowanie i poprawę nastrojów. Jednocześnie w ciągu ostatniej doby nie miała miejsca publikacja żadnych twardych danych, które mogłyby wytłumaczyć tak mocne odbicie. Przeciwnie, szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell nie wykluczył twardego lądowania dla gospodarki z przyczyn niezależnych od polityki FED, niepokoją też sygnały płynące ze słabnącej gospodarki Chin oraz spadek produkcji przemysłowej w strefe Euro. Mimo to byki zdecydowały się na zakupy. Czy dzisiejsze polepszenie nastrojów może zwiastować powrót do wzrostowych trendów?
Cięcie prognoz popytu na ropę przez OPEC
2022-05-13 Komentarz surowcowy DM BOŚPo spadkowym początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej od środy odrabiają spadki. Niemniej, na razie wiele wskazuje na to, że zakończą one bieżący tydzień na minusie. W szerszej perspektywie, nadal mamy do czynienia ze średnioterminową konsolidacją. Brak wyraźnego kierunku cen ropy naftowej wynika z dwóch nakładających się na siebie czynników, działających w inny sposób na ceny tego surowca.
Polscy inwestorzy indywidualni porzucili wszelką nadzieję
2022-05-13 Komentarz poranny TMS BrokersPo tym jak dwa tygodnie temu saldo „byków” i „niedźwiedzi” w sondażu Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (AAII) spadło do jednego z trzech najniższych poziomów od 1987 roku (niższe odczyty były tylko w marcu 2009 i październiku 1990) w tym tygodniu do znaczącego pogorszenia się nastrojów inwestorów indywidualnych odnoście perspektyw rynku akcji doszło również w Polsce. W czwartkowym sondażu INI Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych optymistów odnośnie zachowania cen akcji w okresie następnych 6 miesięcy było jedynie 19,1 proc., natomiast pesymistów aż 56,6 proc. Saldo - -37,5 pkt. proc. – było 8-mym najniższym odczytem tego parametru w 11-letniej historii tego wskaźnika.
Frank szwajcarski osiąga parytet z dolarem
2022-05-13 Poranny komentarz walutowy XTBUpadek kryptowaluty Luna i powiązanego z nim stablecoina UST zdominował wydarzenia rynkowe ostatnich dni. Niemniej jednak na rynku walutowym również rozgrywają się ciekawe historie. Wczoraj kurs USDCHF osiągnął parytet, a para EURUSD jest coraz bliżej. Frank szwajcarski nie jest jakąś specjalnie słabą walutą, co wielu kredytobiorców w Polsce doskonale wie. Jednak dolara jest bardzo mocny i to sprawia, że nawet relatywnie mocniejsze europejskie waluty w relacji do niego tracą.
Rynki podszyte strachem
2022-05-12 Raport DM BOŚ z rynku walutKolejne uderzenie risk-off i dalsze zwyżki dolara, który jest beneficjentem globalnego zamieszania - taki jest bilans piątkowego ranka. Mimo, że kwietniowa inflacja CPI w USA nie była wyższa od tej w marcu, to jednak nie obniżyła się na tyle, aby rynki uwierzyły, że jest to temat z którym FED sobie poradzi. Co ciekawe wątek podwyżki stóp o 75 p.b. w czerwcu nie jest na stole, prawdopodobieństwo tego ruchu nie przekracza 10 proc., a nawet "ultra-jastrzębi" członek FED, James Bullard, powtórzył wczoraj, że nie jest to jego scenariusz bazowy.
Sezonowy wzrost popytu na paliwa w USA
2022-05-12 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dwóch dniach solidnych zniżek cen ropy naftowej, wczoraj ceny tego surowca dynamicznie odrabiały spadki. Notowania ropy naftowej Brent zwyżkowały o około 5%, a cena ropy WTI aż o 6%. W przypadku obu gatunków ropy naftowej, nadal jednak średnioterminowo mamy do czynienia z konsolidacją notowań. Wczoraj na uwagę na rynku ropy zasługiwały dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, opublikowane przez Departament Energii (DoE). Pokazały one, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA zwyżkowały aż o 8,49 mln baryłek i dotarły do poziomu 424,2 mln baryłek – podczas gdy jeszcze na początku tygodnia oczekiwano ich zniżki o około pół miliona baryłek.
Upadek kryptowalut
2022-05-12 Poranny komentarz walutowy XTBRynek kryptowalut miał stanowić nie tyle alternatywę w stosunku do konwencjonalnych fiducjarnych walut, co ich następstwo. Uczestnicy rynku krypto wskazywali, że jest to kwestia czasu, kiedy załamie się obecny system finansowy i zostanie nam silny i niezależny rynek kryptowalut. Ten jednak opiera się na zaufaniu. Jeśli mamy załamanie tego zaufania, obserwujemy takie sceny jak w ostatnich kilkudziesięciu godzinach, kiedy to z rynku wyparowało ponad 200 mld dolarów kapitalizacji. A może być jeszcze więcej!
Czy to szczyt inflacji w USA?
2022-05-12 Komentarz poranny TMS BrokersW Stanach Zjednoczonych spoleczenstwo równiez boryka sie z inflacja. Ta pokazala wczoraj mniejsze wartosci niz wskazywaly prognozy. CPI prawdopodobnie osiagnela swój szczyt. Glówny wskaznik rok do roku spadl z 8,5 proc. do 8,3 proc. Dynamika wzrostu cen bedzie spadac jednak wolniej niz chcialby tego Fed. To wywierac bedzie nadal presje na bank centralny. Dolar w pierwszej reakcji umocnil sie aby w kolejnych minutach oddac caly wypracowany zyska. Dzis nad ranem ponownie ulega aprecjacji. Glówna para walutowa zbliza sie do 1,05. Ceny konsumpcyjne w USA wzrosly w kwietniu o 0,3% w porównaniu z marcem.
Szalona zmienność rynku
2022-05-11 Komentarz giełdowy XTBDziś inwestorzy giełdowi próbowali rozgrywać pozytywny scenariusz na rynku akcji, od rana notowania wszystkich największych indeksów zyskiwały. Kluczowym wydarzeniem dnia była publikacja raportu o inflacji CPI z USA. Raport nie spełnił oczekiwań byków i przyczynił się do ponownego pogorszenia sentymentu, jednak mimo to popyt próbuje swoich sił, a indeksy odbijają. Czy galopująca inflacja długo jeszcze będzie dławić kupujących? Jak daleko może posunąć się FED?
Dolar nieco się cofa
2022-05-11 Raport DM BOŚ z rynku walutNieznaczne odbicie na globalnych rynkach akcji nieco przyhamowało rajd dolara napędzany ucieczką od ryzyka. Znaczenie mają też rentowności amerykańskich obligacji, które po cofnięciu się od swoich szczytów pozostają poniżej bariery 3,0 proc. (10-letnie). To przekłada się zwłaszcza na USDJPY, chociaż jen nie jest dzisiaj najsilniejszą walutą. W gronie G-10 są to korony skandynawskie, oraz waluty Antypodów, które ostatnio traciły najbardziej. Kosmetyczny ruch notują funt (ciąży niepewność dotycząca protokołu irlandzkiego, oraz pogarszające się perspektywy gospodarcze), oraz dolar kanadyjski (ostatnia słabość surowców).
Czy wsparcie na BTC/USD wytrzyma?
2022-05-11 Komentarz poranny TMS BrokersKurs Bitcoina wobec amerykańskiego dolara już drugi dzień znajdował się w bardzo ciekawym miejscu, a mianowicie na poziomie swoich minimów z maja-lipca ub.r. znajdujących się w okolicach poziomu 30000 USD. Jeśli ten poziom wsparcia zostanie przełamany, to można oczekiwać spadku kurs BTC/USD o dalsze kilkanaście procent do poziomu dolnego ograniczenia kanału rozpoczętego w listopadzie ub.r. trendu spadkowego (obecnie ok. 25000 USD).
Coraz bliżej podwyżki w strefie euro
2022-05-11 Poranny komentarz walutowy XTBNa rynku widać niewielkie poruszenie. Po potężnych spadkach na Wall Street, w Chinach czy w Europie widać próby ożywienia. Trudno ocenić, czy jest to już koniec spadków czy jedynie „odbicie zdechłego kota”. Pomimo ostatnio sporo zwiększonego ryzyka na rynku, plany dotyczące podwyżek stóp procentowych raczej się nie zmieniają. Fed dalej zamierza podwyższać stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a do tego wszystkiego dochodzi Europejski Bank Centralny, w którym coraz większa liczba bankierów mówi, że w końcu zbliża się pierwsza po ponad 10 lat podwyżka stóp procentowych.
Kupujący szukają swojej szansy
2022-05-10 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja pokazuje uaktywnienie uśpionego w ostatnim czasie popytu, który co jakiś czas szuka końcowej fazy wyprzedaży. Byki próbują szukać cenowych dołków i przechylić szalę na swoją stronę. Precyzyjne określenie fazy rynku jest wciąż trudne, wpływa na nią codziennie tysiące zmiennych. Jednocześnie jednak w ciągu ostatnich dni nie wpłynęły dane makroekonomiczne, które mogłyby uspokoić inwestorów i poprawić sentyment. Czy inwestorzy dziś zgodnie z koncepcją ‘inteligencji zbiorowej’ wyceniają najbardziej prawdopodobną przyszłość?
Lekkie cofnięcie dolara
2022-05-10 Raport DM BOŚ z rynku walutWyraźna wyprzedaż na Wall Street, jaka miała miejsce wczoraj wieczorem nie doprowadziła do dalszego wzrostu dolara, ten lekko się cofnął na szerokim rynku w ślad za korygującymi zwyżki rentownościami amerykańskich obligacji (10-letnie powróciły do 3,0 proc.). Ruch ten mógł mieć związek z większym popytem na amerykański dług w kontekście globalnego risk-off (wczoraj taniało wszystko), ale fundamentalnie nie zmienia wiele - FED nadal pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych, a ruchy o 50 p.b. w czerwcu i lipcu są jak najbardziej możliwe.
Gdzie szukać dołka na EUR/USD?
2022-05-10 Komentarz poranny TMS BrokersGłówna para walutowa od 1,5 tygodnia znajduje się trendzie bocznym. Wcześniej jednak w ciągu zaledwie kilku dni spadła o ok. 3 figury (300 pipsów). W średnim i długim terminie dominuje trend spadkowy, który wynika w głównej mierze z pogłębiającej się dywergencji polityk monetarnych Rezerwy Federalnej oraz Europejskiego Banku Centralnego. Teraz pytanie brzmi czy już przyszedł czas na korektę czy może jednak dołki zostaną pogłębione?
Po samej decyzji Fed-u o podwyżce stóp procentowych obserwowaliśmy klasyczne sprzedawanie faktów.
Po samej decyzji Fed-u o podwyżce stóp procentowych obserwowaliśmy klasyczne sprzedawanie faktów.
Krajobraz po tąpnięciu cen ropy naftowej i gazu ziemnego
2022-05-10 Komentarz surowcowy DM BOŚPoniedziałek na globalnych rynkach finansowych był dniem sporych przecen, które dotyczyły nie tylko rynku akcji, lecz także rynków surowcowych. Grupa surowców energetycznych należała do tych aktywów, które otrzymały najmocniejszy cios na fali nastawienia risk-off, przetaczającego się przez globalne rynki surowcowe: wczoraj obserwowaliśmy 12-procentową zniżkę cen gazu ziemnego oraz ponad 6-procentowe zniżki cen ropy naftowej. Obawy dotyczące sytuacji w globalnej gospodarce, które przetaczały się przez rynek już od wielu tygodni, prawdopodobnie w końcu dotarły do większości globalnych inwestorów.
Świat bez dodruku
2022-05-10 Poranny komentarz walutowy XTBUbiegły tydzień zakończył się na rynkach globalnych w minorowych nastrojach. W ciągu ostatnich dwóch lat to bardzo często oznaczało silne odbicie już w poniedziałek. Jednak nie teraz. Inwestorzy zdają się nie bardzo widzieć lepszą perspektywę. Pomimo zapewnień ze strony Fed, że gospodarka USA jest mocna i uda się okiełznać inflację bez istotnego spowolnienia rynki są pełne obaw, że banki centralne nie będą mieć wyjścia i ostatecznie będą musiały zaryzykować (i spowodować) recesję, aby inflację obniżyć i ustabilizować.
Kapitulacja popytu
2022-05-09 Komentarz giełdowy XTBAtak sprzedających po weekendzie dziś niemal całkowicie zdominował stronę popytową. Spadkowa końcówka tygodnia do tej pory często zapowiadała wzrosty dzięki grze sentymentów w nowym cyklu notowań, jednak w środowisku kryzysowym zasady aktualne w czasie wzrostów przestają działać. W ciągu weekendu nie miały miejsce istotne z punktu widzenia inwestorów zdarzenia, tak więc obserwujemy kontynuację bazowego, spadkowego scenariusza z zeszłego tygodnia. Czy znajdujemy się w przededniu krachu?