Rynek amortyzuje Inflacje PPI, w oczekiwaniu na protokół FOMC

Rynek amortyzuje Inflacje PPI, w oczekiwaniu na protokół FOMC
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-10-12 (19:59)

Dzisiejsze dane o inflacji choć nie wskazały na spowolnienie, nie spowodowały kaskadowej wyprzedaży wśród inwestorów, którzy wyraźnie oczekują na informacje z protokołu FOMC oraz jutrzejsze dane o inflacji bazowej oraz CPI z amerykańskiej gospodarki. Wczoraj rynki obiegła informacja o zarejestrowaniu rekordowych wpływów na zakup akcji przez Bank of America. W ostatnim tygodniu wpływy BofA wskazały 6,1 mld USD, przy czym głównymi kupującymi były instytucje oraz fundusze.

Tak duże kwoty wpływały do banku tylko w kryzysowych latach 2008 i 2020 choć zdaniem większości analityków Wall Street oraz banków JP Morgan i Goldman Sachs, amerykańskie indeksy jeszcze nie 'uklepały' dołka, a tak długo jak zasadne jest sądzić że Fed będzie podnosił stopy indeksy mogą znajdować się pod presją. Czy dzisiejszy raport FOMC 'ulży' inwestorom?

Inflacja PPI we wrześniu, w USA wyniosła 8,5% przy oczekiwaniach 8,4% oraz 8,7% poprzednio. Pozytywny jest jednak spadek o 0,1% inflacji bazowe, do 7,2%, prognozy zakładały utrzymanie jej na niezmiennym poziomie. Wydźwięk raportu jest mieszany, wpływ niższych cen ropy na odczyt nie okazał się bardzo duży przez co inwestorzy mają wciąż dużo znaków zapytania przed najważniejszym, jutrzejszym odczytem CPI. Raport nie wywołał jednak skokowej zmienności, uwaga inwestorów przeniosła się na kolejne zaplanowane odczyty makro, inwestorzy będą w dzisiejszym protokole FOMC szukać odpowiedzi czy Fed jest zdecydowany na kolejną, dużą podwyżkę o 75 pb na listopadowym posiedzeniu. Wydaje się to jednak bardzo prawdopodobne i zgodne z komunikacją szefa Rezerwy Federalnej, Jerome'a Powella. Ostatnie mocne dane z rynku pracy prawdopodobnie wesprą bankierów w jastrzębiej decyzji choć coraz częściej słyszymy jak członkowie Fed wskazują na istotę dostosowania podwyżek do sytuacji gospodarczej i ryzyku 'zagalopowania sie' z podwyżkami. Inwestorzy poszukają też wskazówek odnośnie ewentualnego terminu zakończenia cyklu podwyżek po tym jak poprzednie FOMC podwyższyło oczekiwania maksymalnej stopy funduszy Fed na przyszły rok.

Niemiecki DAX stracił dziś 0,17%, jeszcze słabiej wypadł WIG20, który zanurkował o 0,34%. Indeks stracił mimo doniesień ze strony RMF FM o możliwym zniesieniu podatku od nadzwycajnych zysków, zapropowanego przez wicepremiera Jacka Sasina. Dobrze radziły sobie akcje Pepco oraz Votum. Allegro zakończyło sesje z ponad 4% wyprzedażą. Traciły też banki, spadły notowania Alior i mBank.

Indeksy w USA zyskują nieznacznie. S&P500 notowane jest na 0,18% plusie. Blisko 0,28% odbija technologiczny NASDAQ. Najlepiej radzi sobie 'defensywny' Dow Jones, który rośnie o 0,35%. Akcje producenta napojów i przekąsek, Pepsico wzrosły po udanym raporcie kwartalnym, który otworzył sezon wyników na Wall Street. Firma odbiła sobie niższe wolumeny sprzedażowe wyższymi cenami. Na fali lepszego sentymentu do producentów dóbr konsumpcyjnych rosną też akcje Coca Coli. Zyskują też walory Amgen, po podwyższeniu rekomendacji JP Morgan i obiecujących wyniku leku zwalczającego otyłość. Akcje giganta sektora półprzewodników, Intel odbiły po informacji o cięciu kosztów przez firmę, w której zwolenienia w niektórych działach mogą sięgnać nawet 20%. Wall Street wyraźnie zwraca uwagę w kierunku protokołu FOMC, który poznamy już o 20:00 i właśnie wtedy możemy spodziewać się podwyższonej zmienności.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.