Rynek amortyzuje Inflacje PPI, w oczekiwaniu na protokół FOMC

Rynek amortyzuje Inflacje PPI, w oczekiwaniu na protokół FOMC
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-10-12 (19:59)

Dzisiejsze dane o inflacji choć nie wskazały na spowolnienie, nie spowodowały kaskadowej wyprzedaży wśród inwestorów, którzy wyraźnie oczekują na informacje z protokołu FOMC oraz jutrzejsze dane o inflacji bazowej oraz CPI z amerykańskiej gospodarki. Wczoraj rynki obiegła informacja o zarejestrowaniu rekordowych wpływów na zakup akcji przez Bank of America. W ostatnim tygodniu wpływy BofA wskazały 6,1 mld USD, przy czym głównymi kupującymi były instytucje oraz fundusze.

Tak duże kwoty wpływały do banku tylko w kryzysowych latach 2008 i 2020 choć zdaniem większości analityków Wall Street oraz banków JP Morgan i Goldman Sachs, amerykańskie indeksy jeszcze nie 'uklepały' dołka, a tak długo jak zasadne jest sądzić że Fed będzie podnosił stopy indeksy mogą znajdować się pod presją. Czy dzisiejszy raport FOMC 'ulży' inwestorom?

Inflacja PPI we wrześniu, w USA wyniosła 8,5% przy oczekiwaniach 8,4% oraz 8,7% poprzednio. Pozytywny jest jednak spadek o 0,1% inflacji bazowe, do 7,2%, prognozy zakładały utrzymanie jej na niezmiennym poziomie. Wydźwięk raportu jest mieszany, wpływ niższych cen ropy na odczyt nie okazał się bardzo duży przez co inwestorzy mają wciąż dużo znaków zapytania przed najważniejszym, jutrzejszym odczytem CPI. Raport nie wywołał jednak skokowej zmienności, uwaga inwestorów przeniosła się na kolejne zaplanowane odczyty makro, inwestorzy będą w dzisiejszym protokole FOMC szukać odpowiedzi czy Fed jest zdecydowany na kolejną, dużą podwyżkę o 75 pb na listopadowym posiedzeniu. Wydaje się to jednak bardzo prawdopodobne i zgodne z komunikacją szefa Rezerwy Federalnej, Jerome'a Powella. Ostatnie mocne dane z rynku pracy prawdopodobnie wesprą bankierów w jastrzębiej decyzji choć coraz częściej słyszymy jak członkowie Fed wskazują na istotę dostosowania podwyżek do sytuacji gospodarczej i ryzyku 'zagalopowania sie' z podwyżkami. Inwestorzy poszukają też wskazówek odnośnie ewentualnego terminu zakończenia cyklu podwyżek po tym jak poprzednie FOMC podwyższyło oczekiwania maksymalnej stopy funduszy Fed na przyszły rok.

Niemiecki DAX stracił dziś 0,17%, jeszcze słabiej wypadł WIG20, który zanurkował o 0,34%. Indeks stracił mimo doniesień ze strony RMF FM o możliwym zniesieniu podatku od nadzwycajnych zysków, zapropowanego przez wicepremiera Jacka Sasina. Dobrze radziły sobie akcje Pepco oraz Votum. Allegro zakończyło sesje z ponad 4% wyprzedażą. Traciły też banki, spadły notowania Alior i mBank.

Indeksy w USA zyskują nieznacznie. S&P500 notowane jest na 0,18% plusie. Blisko 0,28% odbija technologiczny NASDAQ. Najlepiej radzi sobie 'defensywny' Dow Jones, który rośnie o 0,35%. Akcje producenta napojów i przekąsek, Pepsico wzrosły po udanym raporcie kwartalnym, który otworzył sezon wyników na Wall Street. Firma odbiła sobie niższe wolumeny sprzedażowe wyższymi cenami. Na fali lepszego sentymentu do producentów dóbr konsumpcyjnych rosną też akcje Coca Coli. Zyskują też walory Amgen, po podwyższeniu rekomendacji JP Morgan i obiecujących wyniku leku zwalczającego otyłość. Akcje giganta sektora półprzewodników, Intel odbiły po informacji o cięciu kosztów przez firmę, w której zwolenienia w niektórych działach mogą sięgnać nawet 20%. Wall Street wyraźnie zwraca uwagę w kierunku protokołu FOMC, który poznamy już o 20:00 i właśnie wtedy możemy spodziewać się podwyższonej zmienności.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?