Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Awersja do ryzyka dominuje

Awersja do ryzyka dominuje

2021-12-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Tydzień przedświąteczny rozpoczynamy od kiepskich nastrojów. Obawy związane z Omikronem oraz brak poparcia Joe Manchina dla pakietu wydatków Joe Bidena to dwa główne czynniki, które ciążą na sentymencie. Kontrakty na indeksy spadają i pogłębiają korektę. W taki warunkach traci również ropa naftowa. Kluczowe grudniowe wydarzenia rynkowe już za nami. Do świąt Bożego Narodzenia na rynkach może panować niższa płynność co w konsekwencji może powodować nieco większe ruchy na głównych rynkach.
Nerwowy start tygodnia

Nerwowy start tygodnia

2021-12-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Do Świąt zostało kilka dni, ale nastroje na rynkach wcale nie są świąteczne. Pogorszenie sentymentu widoczne w piątek kontynuowane jest dziś rano. Czyżby to zapowiedź przyszłego roku? Liczne gospodarcze wyzwania rysowały się już od dłuższego czasu. Przede wszystkim mowa tu o zakłóceniach w łańcuchach dostaw, które w połączeniu z mocnym popytem na dobra trwałe i rosnącymi cenami energii przyczyniły się do niewidzianej od dekad inflacji.

Czy to czas na technologicznego Świętego Mikołaja?

Czy to czas na technologicznego Świętego Mikołaja?

2021-12-17 Komentarz giełdowy XTB
Trudno mówić o Rajdzie Świętego Mikołaja, jeśli popatrzymy na zwroty głównych rynków w tym tygodniu. W trakcie pisania komentarz, tuż przed zamknięciem w Europie Nasdaq szykował się nawet na 4% tygodniowe spadki, natomiast S&P 500 ryzykował niemal 3% zamknięciem na minusie. Widać, że rynek ponownie zaczął rozgrywać bardzo jastrzębi Fed, ale z minuty na minutę widać poprawę i nie jest wykluczone, że ostatecznie dzisiejsza sesja przyniesie wzrosty, co będzie sygnałem dla Świętego Mikołaja.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2021-12-17 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Kończący się tydzień upłynął pod znakiem działań głównych banków centralnych i wszystkich tego konsekwencji. W kolejnym tygodniu istotne odczyty napłyną głównie ze Stanów Zjednoczonych, ale w związku z wejściem w okres przedświąteczny płynność na rynkach może być nieco mniejsza. Nie mniej istotny jest fakt dobiegającego końca roku, co oznacza, że pewne ruchy mogą wynikać z dostosowań przed końcem okresu rozliczeniowego, a nie z jakichś cenotwórczych publikacji.
Złoto na drodze do wzrostowego tygodnia

Złoto na drodze do wzrostowego tygodnia

2021-12-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po czterech tygodniach zniżek, notowania złota w końcu mają szansę zakończyć tydzień na wyraźnym plusie. Cena kruszcu przekroczyła ponownie poziom 1800 USD za uncję, czyli barierę, poniżej której utrzymywała się w pierwszej połowie grudnia. Impulsem dla cen złota do zwyżek było osłabienie amerykańskiego dolara po stonowanym komunikacie ze strony Rezerwy Federalnej.
Banki zmieniają ton

Banki zmieniają ton

2021-12-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowe posiedzenia banków centralnych miały być tylko cieniem dla środowego Fed, a okazało się, że być może te decyzje były jeszcze bardziej istotne. Zaskoczył przede wszystkim Bank Anglii. Po zwrocie w polityce pieniężnej w USA w Europie nie spodziewano się zmian. Co prawda rynek wcześniej spekulował odnośnie podwyżki w Wielkiej Brytanii, ale pojawienie się Omicrona i nowe restrykcje na Wyspach zdawały się odsuwać ten scenariusz przynamniej na pierwszy kwartał przyszłego roku.
Bank Anglii dostarcza emocji

Bank Anglii dostarcza emocji

2021-12-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Bank Anglii w listopadzie zaskoczył brakiem podwyżki stóp procentowych. Wczoraj ponownie zachował się niekonwencjonalnie zwiększając poziom kosztu pieniądza pomimo ryzyka wynikającego z pandemii. Z kolei euro zyskało po decyzji EBC. Polityka monetarna instytucji pozostaje nadal jednak mocno akomodacyjna.
Na pierwszy rzut oka rynek walutowy był wyraźnie zaskoczony tym, jak szybko EBC chce ograniczyć zakupy aktywów. Program PEPP (wielkości 70 mld euro miesięcznie) ma zostać zakończony w marcu (z możliwością wznowienia).
Banki centralne w końcu reagują!

Banki centralne w końcu reagują!

2021-12-16 Komentarz giełdowy XTB
Od pewnego czasu banki centralne na całym świecie zmieniły kierunek w polityce monetarnej. Teraz zmiany wprowadzane są również w największych i najważniejszych bankach centralnych na świecie. Co ciekawe wpływ ich działań nie jest do końca książkowy pod względem rynków finansowych. Jak w takim razie zachowuje się obecnie globalny rynek giełdowy? Czy widać jakieś różnicę pomiędzy Starym Kontynentem, Stanami Zjednoczonymi, a Azją?
Na przekór logice?

Na przekór logice?

2021-12-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Tytuł nie dotyczy tylko tego co robi turecki bank centralny - stopa procentowa została dzisiaj obniżona do 14 proc. - chociaż inflacja bije rekordy (ponad 21 proc.), podobnie jak turecka lira. Rynki wyrobiły już sobie opinię na temat erganomiki i jedynym, o czym można spekulować, to timing dla bankructwa Turcji i tego, jaki będzie mieć ono wpływ nie tylko gospodarczy, ale może bardziej społeczno-polityczny na jej sąsiadów (zwłaszcza UE).
Część inwestorów może czuć się zaskoczona obrotem spraw po wczorajszych sygnałach z FED.
Zapasy ropy naftowej w USA mocno w dół

Zapasy ropy naftowej w USA mocno w dół

2021-12-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, notowania tego surowca wczoraj odbiły w górę. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI dzisiaj rano poruszają się w okolicach 71,60 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w rejonie 74,70 USD za baryłkę. Jednym z impulsów do zwyżki cen ropy naftowej były informacje dotyczące zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Fed jastrzębi, dolar słabszy

Fed jastrzębi, dolar słabszy

2021-12-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Powell wykonał zadanie. Tak w skrócie można podsumować wczorajszą decyzję FOMC oraz konferencję prasową. Mocniejszy zwrot w kierunku normalizacji polityki pieniężnej został wykonany. To było jednak za mało, żeby umocnić dolara, który sukcesywnie zyskiwał od prawie pół roku. Wszystko czego się dowiedzieliśmy wczoraj, było już wycenione. Rynek praktycznie nie dostał nic nowego.
Jastrzębi Powell nie straszny rynkom

Jastrzębi Powell nie straszny rynkom

2021-12-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsze posiedzenie Fed z pewnością należało do jednych z ciekawszych. Podobnie jak reakcja rynków, która przynajmniej pozornie była dokładnie odwrotna od książkowej. Dziś kolejne ważne wydarzenia. Zgodnie z oczekiwaniami rynków tempo redukcji dodruku zostało podwojone i ma się on zakończyć w połowie marca (to nawet nieco szybciej niż zakładał rynek, gdyż mówiło się o końcu marca), jest też jasny sygnał dla podwyżek stóp procentowych. Materiały Fed wskazują na przynajmniej dwie podwyżki w przyszłym roku i kolejne trzy w roku 2023. Ale najważniejsza była zmiana postawy szefa Fed podczas konferencji.
Złoty nieco mocniejszy po Fed

Złoty nieco mocniejszy po Fed

2021-12-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podbicie zmienności (i kursu) eurodolara oraz mocniejszego PLN po wczorajszym Fed. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6196 PLN za euro, 4,0915 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4355 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4295 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,21% w przypadku obligacji 10letnich. Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach było bez wątpienia zakończenie posiedzenia Fed. Amerykańska Rezerwa Federalna zasygnalizowała zakończenie programu wsparcia (zakupu aktywów) w marcu 22'.
Wiele zostało już powiedziane...

Wiele zostało już powiedziane...

2021-12-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zmienność na rynkach finansowych generowana jest przez zaskoczenia, a nie potwierdzenie spodziewanych wcześniej faktów. Dlatego startujący dzisiaj wieczorem maraton głównych banków centralnych może być dość interesujący. FED - szybszy tapering tak, ale sygnał dla szybkich podwyżek stóp procentowych - jeszcze nie. Niewykluczone, że dot-chart potwierdzi wyraźne przesunięcie oczekiwań członków FED na koniec 2022 r. i będzie bardzo blisko dwóch ruchów.
Powell i (nie) wszystko jasne

Powell i (nie) wszystko jasne

2021-12-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Kiedy do głosu dochodzi Rezerwa Federalna inne wydarzenia schodzą automatycznie na dalszy plan. Ostatnie posiedzenie Fed w tym roku może być przełomowe. Rynek oczekuje mocno jastrzębiego komunikatu, jednak pamiętajmy, że Powell będzie starał się być powściągliwy co do odpowiedzi na pytanie, kiedy dojdzie do pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Najważniejszą niewiadomą nie jest to, czy Fed podejmie decyzję o szybszym wyjściu z QE i przyspieszy redukcję o 30 mld USD miesięcznie czy nie.
Cena ropy znów pod presją podaży po prognozach MAE

Cena ropy znów pod presją podaży po prognozach MAE

2021-12-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej na nowo przewagę przejęła strona podażowa. Cena ropy gatunku WTI spadła poniżej 70 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zeszły poniżej 73 USD za baryłkę. To najniższe poziomy notowań od około półtora tygodnia. W ostatnich dniach na rynku ropy pojawiły się comiesięczne raporty kluczowych instytucji z tego rynku. Publikacja OPEC była zaskakująco optymistyczna, bowiem kartel podniósł prognozy globalnego popytu na ropę naftową w pierwszym kwartale 2022 r. Niemniej, ...
Decyzja roku w USA

Decyzja roku w USA

2021-12-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć Święta coraz bliżej na rynkach to jeszcze nie czas na sielankową atmosferę. Ten tydzień jest wyjątkowo intensywny, a jego punktem kulminacyjnym jest decyzja Rezerwy Federalnej. Dziś o 20:00. Fed do listopada prowadził politykę taką samą jak w apogeum kryzysu w kwietniu ubiegłego roku. Dopiero na poprzednim posiedzeniu zdecydowano się na stopniową redukcję dodruku (tzw. taper), ale Jerome Powell stwierdził „to nie czas na wyższe stopy”.
Obawy o jutrzejsza decyzję Fed spychają indeksy na niższe poziomy

Obawy o jutrzejsza decyzję Fed spychają indeksy na niższe poziomy

2021-12-14 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiega raczej w gorszych nastrojach. Początek dnia nie przyniósł większych ruchów i mimo próby wzrostów o poranku, w godzinach popołudniowych indeksy ze Starego Kontynentu zaczęły się osuwać i tuż przed zamknięciem handlu zdecydowana większość z nich znajduje się pod kreską. We wtorek słabo radzi sobie niemiecki DAX, który zniżkuje niemal 1%. Francuski CAC40 traci nieco ponad 0,5%, z kolei londyński FTSE100 oscyluje w rejonach poziomu odniesienia.
Omikron zaszkodzi dolarowi?

Omikron zaszkodzi dolarowi?

2021-12-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rynki zderzają się z danymi, które wskazują na to, że Omikron może być o wiele bardziej zaraźliwy, niż można było sądzić. Informacje napływające z Wielkiej Brytanii pokazują jak szybka jest transmisja nowego wariantu w społeczeństwie, a politycy są skazani na wyścig z czasem - jak nie pełny lockdown, to wyraźne przyspieszenie szczepień. Sam fakt, że Omikron nie jest groźniejszy w przebiegu, niż Delta, nie zmienia faktu, że może on paraliżować sytuację służby zdrowia tam, gdzie odsetek zaszczepionych wobec ogółu społeczeństwa, nie jest duży.
Podwyższenie prognoz popytu na ropę naftową przez OPEC

Podwyższenie prognoz popytu na ropę naftową przez OPEC

2021-12-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej panują obecnie mieszane nastroje. Wynikają one zwłaszcza z utrzymującej się niepewności, związanej z wariantem Omikron. Z jednej strony, na razie jego wpływ na gospodarkę jest ograniczony, ponieważ póki co pojawiły się tylko nieliczne restrykcje związane z nową falą pandemii. Z drugiej strony, wiele państw boryka się z dużą liczbą zachorowań i śmierci – trudna sytuacja wciąż dotyczy m.in. Polski.