Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Ceny w USA rosną najszybciej od ponad 40 lat!
2022-07-14 Poranny komentarz walutowy XTBKluczowym wydarzeniem wczorajszej sesji była publikacja danych o inflacji konsumenckiej ze Stanów Zjednoczonych. Jak podał Departament Pracy USA, inflacja CPI wyniosła w czerwcu aż 9,1%! Jak widać z rekordową inflacją mamy do czynienia nie tylko w Polsce, ale także za oceanem. Wczorajszy odczyt sięgnął najwyższego poziomu od listopada 1981 roku. Co prawda analitycy spodziewali się dalszego wzrostu inflacji, jednak do poziomu 8,8%.
Najsilniejsza od marca zwyżka kursów ukraińskich spółek rolnych na GPW
2022-07-14 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajszym danym o najwyższym od 1981 roku rocznym tempie inflacji w USA zanotowanym w czerwcu br. (+9,1 proc. r/r wobec +8,6 proc. w czerwcu i oczekiwań ekonomistów na poziomie +8,8 proc.) towarzyszyła umiarkowanie negatywne reakcja rynku akcji w USA (S&P 500 –0,45 proc., DJIA -0,67 proc., Nasdaq Composite -0,15 proc.). Najniżej od roku zamknął się w środę kanadyjski S&P/TSX Composite (-0,34 proc.).
Wall Street uklepuje dołek przed sezonem wyników?
2022-07-13 Komentarz giełdowy XTBDziś największe indeksy giełdowe tracą, jednak amerykańskie indeksy pokazują siłę po bardzo słabym otwarciu. Choć wydawało się, że sezon wyników może przynieść upragnioną ulgę bykom, a inflacja może zacząć wyhamowywać w obliczu recesyjnych obaw i agresywnego FED wciąż wydaje się to być raczej wizją w którą chcieliby wierzyć kupujący. A może nagła poprawa sentymentu w drugiej części sesji zwiastuje, że kręcimy się blisko dołka? Czy indeksy czekają jeszcze głębsze spadki?
FED zrobi to samo, co Bank Kanady?
2022-07-13 Raport DM BOŚ z rynku walutDwie informacje są dzisiaj kluczowe - pierwsza to rekordowa inflacja CPI w USA, która przewyższyła oczekiwania rynku na poziomie 8,8 proc. r/r, druga to podwyżka stóp procentowych w Kanadzie o 100 punktów bazowych. Wprawdzie odczyt nie przekroczył bariery 10 proc. r/r jak to miało miejsce w fake'owym raporcie, jaki pojawił się wczoraj wieczorem, to dane mocno martwią FED i rynki.
Inflacyjne przecieki
2022-07-13 Raport DM BOŚ z rynku walutWczoraj wieczorem na rynku pojawiły się plotki o rzekomym wycieku danych dotyczących inflacji CPI, która oficjalnie zostaną opublikowane dzisiaj o godz. 14:30. Według niego wskaźnik cen miał w czerwcu mocno przyspieszyć i przekroczyć psychologiczną barierę 10 proc. r/r. Tymczasem mediana ekonomistów wskazuje na 8,8 proc. r/r wobec 8,6 proc/ r/r w maju, oraz lekkie cofnięcie miary bazowej (core) do 5,8 proc. r/r z 6,0 proc. r/r. Jak będzie faktycznie?
Import ropy naftowej do Chin najniższy od 4 lat
2022-07-13 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja przyniosła kolejne ostre spadki notowań ropy naftowej – ceny tego surowca zniżkowały o ponad 7% i po raz kolejny naruszyły psychologiczne wsparcie na poziomie 100 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej coraz wyraźniejsze są bowiem obawy o spowolnienie gospodarcze, będące następstwem podwyżek stóp procentowych w kluczowych gospodarkach świata. W okresach dekoniunktury popyt na paliwa spada, a pierwsze echa tego trendu zaczynają być powoli widoczne.
EURUSD: odbicie czy przełamanie parytetu?
2022-07-13 Komentarz poranny TMS BrokersGłówna para walutowa dotarła do parytetu. Nastąpiło to dopiero po 20 latach. Okrągły poziom był skrzętnie broniony, po czym obserwowaliśmy odreagowanie do 1,0070. Doświadczenie podpowiada mi, że powinniśmy oczekiwać większego odbicia głównej pary walutowej ale o przebiegu dalszych notowań będą decydować dane inflacyjne z USA oraz sprawa gazociągu Nord Stream 1. Dziś po godzinie 9:00 EUR/USD ponownie kieruje się w stronę parytetu.
Mamy parytet na EURUSD, co dalej?
2022-07-13 Poranny komentarz walutowy XTBWczoraj doszło do ważnego wydarzenia na rynkach finansowych. Inwestorzy wycenili, że euro jest tyle samo warte co dolar, czyli osiągnęliśmy parytet. Pomimo dodrukowania potężnej ilości pieniędzy przez Fed, dolar jest obecnie najbardziej pożądaną walutą na świecie. Dzieje się tak ze względu na znacznie wyższe stopy procentowe i ostatnie agresywne podwyżki i wciąż ujemne stopy w strefie euro! Z drugiej strony dolar daje również schronienie przed potencjalną recesją, która zaczyna pukać do nas z każdej ze stron.
Słabość banków, parytet na EURUSD osiągnięty
2022-07-12 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na europejskich rynkach upływa pod znakiem spadków na głównych indeksach. WIG20 traci dzisiaj 2,98%, z czego liderem spadków jest Allegro tracąc 6,81% Najlepiej z głównego indeksu poradziła sobie JSW kończąc notowania z wynikiem 2,27%. Marazm udzielił się nie tylko inwestorom znad Wisły, ale również na pozostałych rynkach europejskich. Niemiecki DAX wzrósł o 0,15%, francuski CAC 40 odnotował wzrost w wysokości 0,51%, brytyjski FTSE 100 Index wzrósł o 0,07%.
Parytet na EURUSD
2022-07-12 Raport DM BOŚ z rynku walutWtorek być może będzie tym dniem, kiedy to zostanie złamany parytet na EURUSD, czyli magiczna bariera 1,00. W nocy notowania otarły się o ten poziom (1,0004), a przed nami jeszcze odczyt indeksu nastrojów ZEW z Niemiec (godz. 11:00), gdzie spodziewany jest dalszy silny spadek (do -38 pkt. w lipcu). Teoretycznie te dane mogą być już zdyskontowane, gdyż strach przed pesymistycznymi scenariuszami dla europejskiej gospodarki jest widoczny od pewnego czasu.
Nowe podatki i stare problemy na rynku ropy naftowej
2022-07-12 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki. Cena tego surowca nadal jednak przekracza kluczową barierę na poziomie 100 USD za baryłkę, a zniżki są ograniczone. Wynika to z faktu, że oprócz obaw związanych z popytem na ropę naftową, wciąż żywe są obawy o jej podaż. W kwestii popytu, nadal najistotniejszym czynnikiem wpływającym na ceny ropy naftowej są obawy o recesję w globalnej gospodarce.
Kurs EUR/USD droczy się z parytetem
2022-07-12 Komentarz poranny TMS BrokersNajniższy dziś osiągnięty do godz. 9:30 poziom kursu EUR/USD to 1,0004. Ostatni raz kurs tej pary był tak nisko w grudniu 2002 roku. Amerykański dolar ustanawiał dziś swe wieloletnie lub historyczne maksima również w stosunku do wielu innych walut w tym wobec polskiego złotego. Kurs USD/PLN po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 4,8. Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara wrócił poniżej poziomu 20000 USD (-2,75 proc. ok. 9:30).
Parytet to porażka EBC
2022-07-12 Poranny komentarz walutowy XTBJuż w ubiegłym tygodniu zanosiło się na test parytetu pomiędzy euro a dolarem. W piątek europejska waluta odbiła, jednak nieuchronne wraca. Sam parytet może nie jest jakimś dramatem dla Europy, ale dobrze odzwierciedla jej problemy. Przy okazji pod sporą presją znajduje się polski złoty. Parytet pomiędzy kursem euro a dolara ma znaczenie głównie symboliczne. Owszem, krótkoterminowo ma znaczenie spekulacyjne dla traderów, ale ponadto jest bytem w pewnym sensie sztucznym. Równie dobrze euro mogłoby zostać poddane denominacji i dziś płacilibyśmy np. 10 euro za dolara.
Inwestorzy znów założyli czarne okulary?
2022-07-11 Komentarz giełdowy XTBNa początku tygodnia kupujący wyraźnie wstrzymują się z zakupami. Europejskie indeksy kontynuują osłabienie, a słabe otwarcie w USA przekłada się na dodatkowy spadek sentymentu. Wszystkie negatywne zdarzenia w 2022 sprawiły, że inwestorzy łatwo dają się przestraszyć, zakładają za bardziej prawdopodobne czarne scenariusze i ‘opuszczają pokład’. W związku z tym byki od dłuższego czasu kapitulują przed istotnymi wydarzeniami mogącymi wprowadzać podwyższoną zmienność.
Echa pandemii na rynku ropy naftowej
2022-07-11 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Poprzedni tydzień także zakończył się dla tego surowca na minusie, co wynikało przede wszystkim z obaw związanych z recesją w globalnej gospodarce oraz związanym z nią spadkiem popytu na paliwa. W ostatnich dniach do pogłębienia tych obaw przyczyniły się doniesienia z Chin o powrocie wzrostu liczby zakażeń, w tym pojawienia się w Szanghaju wariantu Omikron.
Kontynuacja zwyżek dolara
2022-07-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek przynosi dalsze umocnienie się dolara na szerokim rynku, jego korekta widoczna w piątek po południu jest negowana. Przypomnijmy, pomimo lepszych odczytów Departamentu Pracy USA, inwestorzy zareagowali na zasadzie "sprzedaży faktów". Kolejne niepokojące informacje przypomniały jednak inwestorom, gdzie jest "bezpieczna przystań". Z Chin napłynęły doniesienia o ponownym wzroście zakażeń COVID (stwierdzono też pierwszy przypadek subwariantu BA.5), co rodzi ryzyko ponownych lockdownów.
Kolejne 24-letnie maksimum kursu USD/JPY
2022-07-11 Komentarz poranny TMS BrokersPiątkowa sesja zakończyła się niewielkimi zmianami wartości głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,08 proc., DJIA -0,15 proc., Nasdaq Composite +0,12 proc.). Dziś rano ok. 9:35 kontrakty na S&P 500 spadały o 0,78 proc. Nowy tydzień otworzył się spadkami wartości głównych indeksów rynków akcji w Azji i Oceanii. Najsilniej – o 3,09 proc. – spadał Hang Seng, który osiągnął najniższy poziom od 2 tygodni. Jedynym wyjątkiem był Nikkei 225, który zyskał dziś 1,11 proc.
Czy dolar jest bliski szczytu?
2022-07-11 Poranny komentarz walutowy XTBPara EURUSD znalazła się w ostatnim tygodniu mniej niż 1% od parytetu. To oznacza, że dolar był najmocniejszy od niemal 20 lat. Inwestorzy uważali, że są przesłanki do tego, aby Fed nieco spuścił ze swojego jastrzębiego tonu, ale w zasadzie po danych z amerykańskiego rynku pracy szanse są na to bardzo małe. W tym tygodniu poznamy dane inflacyjne z USA, które mogą dać nam nieco większy ogląd na to, co może zrobić Fed. Rynek pracy w USA jest wciąż bardzo mocno, to pokazały nam miesięczne dane NFP. Wzrost zatrudnienia powyżej 300 tysięcy, utrzymanie stopy bezrobocia i płace z dynamiką wzrostu rzędu 5,1%.
Wall Street walczy o koniec sekwencji spadkowej
2022-07-08 Komentarz giełdowy XTBMijający tydzień najprawdopodobniej przyniesie spore odbicie na głównych rynkach giełdowych na świecie, nawet pomimo tego, że widmo recesji pozostaje w grze. Wiele osób wskazywało, że recesja spowoduje odwrót od większych podwyżek stóp procentowych, w szczególności ze strony Fedu. Jednak dzisiejsze dane z rynku pracy zmieniają te perspektywy, gdyż dają zielone światło do większych podwyżek. Rynek giełdowy pozostaje jednak wysoko.
Dolar mocny przed danymi z rynku pracy
2022-07-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowym punktem globalnego kalendarza będą dzisiaj dane Departamentu Pracy USA, które poznamy o godz. 14:30. Mediana oczekiwań wśród ekonomistów wskazuje, że w czerwcu w amerykańskiej gospodarce przybyło 270 tys. nowych miejsc pracy poza rolnictwem, wobec 390 tys. w maju. Stopa bezrobocia najpewniej pozostała na poziomie 3,6 proc., a dynamika płac nieco przyhamowała do 5,0 proc. r/r. Jak rynek zinterpretuje dzisiejsze dane? Nadal silny rynek pracy to sygnał dla FED, że może nadal robić swoje - rynek wycenia podwyżkę stóp o 75 p.b. w końcu lipca i o 50 p.b. we wrześniu.