Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
EBC w potrzasku
2022-04-14 Poranny komentarz walutowy XTBBieżący tydzień przynosi lawinę podwyżek stóp procentowych. Tych planowanych (Kanada), tych większych od planowanych (Nowa Zelandia) oraz tych nieplanowanych (Korea, bank bez… prezesa). Jest jednak jeden wyjątek i to wcale nie drobny. Stóp nie zamierza podnosić EBC, tak naprawdę nie zamierza robić nic. Zacznijmy od tego, że rozpiętość inflacji w strefie euro to od 4,6% na Malcie do zatrważających 15,6% na Litwie. To małe kraje, ale np. w Hiszpanii jest to obecnie 9,8%.
Kupujący próbują utrzymać kontrolę
2022-04-13 Komentarz giełdowy XTBDziś rynek jest wyraźnie niezdecydowany, kupujący wciąż próbują równoważenia sił z niedźwiedziami. Rekordowe odczyty inflacji producenckiej w USA, wyniki kwartalne JP Morgan i decyzja banku Kanady zapowiadającego walkę z inflacją były dziś wydarzeniami na które zwrócone były oczy inwestorów. Jednocześnie trwająca wojna na Ukrainie pozostaje tłem dla rynkowych wydarzeń na którym chwilowo inwestorzy nie koncentrują swojej uwagi. Doniesienia z frontu mogą rodzić ryzyko zaostrzenia działań wojennych, a pokojowemu rozwiązaniu geopolitycznego kryzysu nie pomagają Chiny, które wzywają Zachód do przymknięcia oczu na trwającą wojnę.
Kolejne banki podnoszą stopy
2022-04-13 Poranny komentarz walutowy XTBGlobalne rynki koncentrują się na Fed, jednak to nie tylko amerykański bank centralny podnosi stopy procentowe. Dziś podniósł je RBNZ a podniesie jeszcze Bank Kanady. Skala ruchów jasno wskazuje, że banki te gonią uciekającą inflację. RBNZ, czyli bank centralny Nowej Zelandii, podniósł stopy o 50 punktów bazowych, dwukrotnie więcej niż oczekiwał rynek. Stopa wynosić będzie teraz 1,5%, choć Bank wskazał na kolejne podwyżki.
Inflacja nie zwalnia
2022-04-12 Komentarz giełdowy XTBGłównym wydarzeniem dnia wydawała się dzisiaj publikacja inflacji w Stanach Zjednoczonych. Pod tym względem nie ma zaskoczenia – inflacja dalej przyspiesza i nie wydaje się, żeby miała w najbliższym czasie odpuścić. Przy tak wysokiej inflacji jest pewne, że Fed będzie agresywny, co powinno być negatywne dla rynku akcji. Dzisiaj obserwujemy jednak wyraźne ożywienie na rynku, co może pokazywać, że rynek pogodził się już z rosnącymi cenami oraz wkrótce bardzo wysokimi stopami procentowymi.
Erozja zaufania do banków centralnych?
2022-04-12 Raport DM BOŚ z rynku walutWtorek to kolejny dzień z silniejszym dolarem na szerokim rynku. Z tego schematu wyłamuje się tylko dolar australijski, który kosmetycznie odbija. Zwyżki dolara nie są jednak zbyt duże - najsłabsze na układach w G-10 frank i korona szwedzka tracą odpowiednio 0,27 proc. i 0,21 proc. Co ciekawe w czołówce słabych walut nie jest już jen, który traci zaledwie 0,11 proc. W przypadku USDJPY widać bliskość kluczowego oporu przy 125,85, chociaż poziom ten nie został jeszcze przetestowany.
Największy od ponad miesiąca spadek S&P 500 w poniedziałek
2022-04-12 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się największym od 7 marca spadkiem S&P 500 (-1,69 proc.). Indeks ten osiągnął w poniedziałek najniższy poziom od ponad 3 tygodni docierając do potencjalnego wsparcia wyznaczanego przez lokalne maksimum z początku marca. Nasdaq Composite spadł wczoraj o 2,18 proc., a średnia przemysłowa Dow Jonesa 1,19 proc. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 spadała o dalsze 0,33 proc.
Wszystkie oczy na inflację
2022-04-12 Poranny komentarz walutowy XTBRynki finansowe zapomniały już nie tylko o wojnie, ale także o euforii, która towarzyszyła im przez ostatni miesiąc. Na rynku obligacji dzieją się niepokojące rzeczy i zaczyna mieć to coraz większy wpływ na cały rynek. Nic więc dziwnego, że dziś będziemy mieć nerwowe wyczekiwanie na dane o inflacji z USA. Wczoraj rentowności amerykańskich 10-latek wzrosły powyżej 2,8%, niemieckich powyżej 0,8% (niby niewiele, ale najwyżej od 2015 roku – pamiętajmy, że EBC utrzymuje ujemne stopy!), a w Polsce są już sporo powyżej 6%. Na rynku długu mamy ruchy tektoniczne.
Unijne sankcje na rosyjską ropę wywołałyby ogromny szok podażowy
2022-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak już dzisiaj rano to strona popytowa ma delikatną przewagę. Niemniej, na rynku tym nadal widać niezdecydowanie inwestorów i wyczekiwanie na kolejne fundamentalne lub polityczne impulsy – w tym potencjalnie na kluczowy impuls, jakim byłyby konkretne informacje na temat potencjalnych sankcji obejmujących zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej.
Co zostało już zdyskontowane?
2022-04-11 Raport DM BOŚ z rynku walutNa otwarciu tygodnia dolar pozostawał silny, choć zmiany są niewielkie. Motorem nadal pozostają oczekiwania związane z bardziej agresywną polityką FED w nadchodzących miesiącach. Przy czym ruch na stopach o 50 p.b. w maju, oraz planowane rozpoczęcie procesu redukcji bilansu banku centralnego w tempie 95 mld USD miesięcznie są praktycznie zdyskontowane. To na ile dolar będzie dalej silny, będzie zależeć od oczekiwań, co do ruchów FED w kolejnych miesiącach, oraz przesłanek stojących za pozostałymi walutami.
Inwestorzy pozycjonują się na koniec tygodnia
2022-04-08 Komentarz giełdowy XTBOstatnia w tym tygodniu sesja giełdowa na rynkach światowych powoli dobiega końca. Benchmarki ze Starego Kontynentu mimo chwilowych niepewności, zakończyły dzisiejsze notowania na wyższych poziomach. Jednocześnie czynniki ryzyka mogące wpływać na obraz rynków nie zmieniły się w tym tygodniu i wciąż straszą rynek. FED wciąż jest jastrzębi i zapowiada przyspieszoną redukcję bilansu, wojna na Ukrainie wciąż trwa, a I tura wyborów prezydenckich we Francji może zaskoczyć analityków, komplikując sytuację międzynarodową.
Sprzedaż faktów?
2022-04-07 Raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek przynosi mieszane wskazania dla dolara, chociaż opublikowane w środę wieczorem zapiski z marcowego posiedzenia FED wypadły "jastrzębio" - członkowie tego gremium skłaniali się ku wyraźniejszym podwyżkom stóp procentowych (50 p.b.), oraz rozpoczęciu redukcji bilansu banku centralnego od maja w tempie 95 mld USD miesięcznie (60 mld USD obligacje i 35 mld USD MBS).
MAE: dodatkowe 60 mln baryłek ropy uwolnione z rezerw strategicznych
2022-04-07 Komentarz surowcowy DM BOŚWiodącym tematem na rynku ropy naftowej pozostaje kwestia potencjalnych nowych sankcji na Rosję, powiązanych ze zbrodniami wojennymi, dokonanymi na terytorium Ukrainy. Sprawa ta nieustannie budzi obawy, związane z możliwymi problemami z podażą ropy naftowej w krajach zachodnich – jednak nie ulega wątpliwości, że doprowadzenie do sankcji powiązanych z importem ropy naftowej byłoby w Europie bardzo trudne, dlatego ten scenariusz pozostaje mało prawdopodobny w krótkim czasie.
RPP goni inflację, podwyżka aż o 100 punktów bazowych!
2022-04-07 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnich dniach temat wojny na Ukrainie zszedł nieco na drugi plan, a wczoraj inwestorzy skupili swoją uwagę na decyzji RPP w sprawie poziomu stóp procentowych, jak i na protokole z ostatniego posiedzenia FOMC. Jeśli chodzi o nasze polskie podwórko, wydarzeniem dnia była decyzja RPP, która mogła zaskoczyć niektórych ekonomistów. Większość spodziewała się bowiem podwyżki na poziomie 50 punktów bazowych, jednak biorąc pod uwagę inflację sięgającą niemal 11%, ruch ze strony Rady Polityki Pieniężnej nie powinien dziwić.
PLN pomiędzy RPP, a Fed
2022-04-07 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próbę ustabilizowania eurodolara przy 1,09 USD oraz podtrzymanie wyższej zmienności na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6599 PLN za euro, 4,2713 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5767 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5844 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,558% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie 24 godziny na parach związanych z PLN przyniosło sporo istotnych wydarzeń.
Ostatnie 24 godziny na parach związanych z PLN przyniosło sporo istotnych wydarzeń.
Cofnięcie na rynku akcji
2022-04-06 Komentarz giełdowy XTBDziś obserwujemy kontynuację pesymistycznych nastrojów na rynku akcji, sprzedający próbują przejąć kontrolę kolejny dzień z rzędu. Kupujący akcje w ostatnich tygodniach znajdują się dziś pod presją niedźwiedzi, która skłania do ponownego oszacowania szans i zagrożeń dla rynku kapitałowego. Czy presja ze strony Rezerwy Federalnej i zapowiedziana przyspieszona redukcja bilansu doda paliwa spadkom? Inwestorzy w ostatnim czasie chwilowo odwrócili oczy od konfliktu na Ukrainie próbując wyceniać scenariusz końca wojny i powrotu do rzeczywistości korzystnej dla kupujących.
4% to za mało
2022-04-06 Poranny komentarz walutowy XTBDziś bardzo wyczekiwane wydarzenie na polskim rynku – decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Formalne oczekiwania to podwyżka o 50 punktów bazowych, ale rynek spodziewa się większego ruchu. Bowiem 4% stopy to za mało, dużo za mało. Jak to się mogło stać? Przez lata cieszyliśmy się ze stabilności cen, która pozwoliła Radzie na rekordowy okres utrzymania stóp procentowych bez zmian i to na niskim poziomie 1,5%, wspierającym wzrost gospodarczy i zapewniającym rządowi niskie koszty obsługi długu.
Lekka presja podażowa wokół PLN przed RPP
2022-04-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi spadek eurodolara do okolic 1,09 USD oraz podtrzymanie lekkiej presji podażowej wokół PLN przed RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6468 PLN za euro, 4,2661 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5796 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5747 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,417% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny przynosi ponowne podbicie awersji do ryzyka na rynkach.
Ostatnie godziny przynosi ponowne podbicie awersji do ryzyka na rynkach.
Wall Street boi się jastrzębi Fedu
2022-04-05 Komentarz giełdowy XTBDzisiaj obserwujemy potężne cofnięcie na indeksach giełdowych w Stanach Zjednoczonych, a najmocniejsze w przypadku spółek technologicznych. Inwestorzy wyceniają kolejne możliwe sankcje z USA czy Unii Europejskiej na Rosję, ale jednocześnie boją się wyraźnie jastrzębiego Fedu, który może chcieć wykorzystać ostatnie chwile mocnej gospodarki na znaczną redukcję akomodacji w polityce monetarnej. Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska planują kolejną rundę sankcji na Rosję w obliczu masakry ludności cywilnej dokonanej przez rosyjskie wojsko w Ukrainie. Unia Europejska ma rozważać m.in. ban na import rosyjskiego węgla.
Zaskoczenia z RBA i BOJ
2022-04-05 Raport DM BOŚ z rynku walutDolar nieznacznie traci na szerokim rynku we wtorek, co można wiązać z obserwowanym wczoraj podbiciem indeksów na Wall Street. Rynek bardziej zdaje się jednak czekać na publikację zapisków z marcowego posiedzenia FED, jakie poznamy w środę wieczorem - mogą one lepiej pomóc w ocenie prawdopodobieństwa zwiększenia skali podwyżek stóp procentowych (prawdopodobieństwo ruchu o 50 p.b. na posiedzeniu 4 maja według CME FED Watch Tool skoczyło do 74 proc.).
Czy pojawią się nowe sankcje na Rosję, dotyczące ropy naftowej?
2022-04-05 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczęła się spokojnie, jednak ostatecznie ceny tego surowca wyraźnie zwyżkowały, kończąc ją na ponad 3-procentowych plusach (w przypadku ropy WTI, nawet ponad 4-procentowych). Dzisiaj rano strona popytowa także nie odpuszcza, a cena ropy kontynuuje wzrosty. Zwyżka cen ropy to przede wszystkim efekt obaw związanych z możliwością pojawienia się kolejnych sankcji, uderzających w Rosję.