Wall Street chce wierzyć w spadającą inflację

Wall Street chce wierzyć w spadającą inflację
Data dodania: 2022-10-11 (20:58) Komentarz giełdowy XTB

W czasie dzisiejszej sesji indeksy okazują słabość przed kluczowymi wydarzeniami, które czekają inwestorów w drugiej części tygodnia. S&P500 pogłębiło ruch spadkowy z ostatnich dni, NASDAQ utrzymuje się w okolicy rocznych minimów. Inwestorzy obawiają się wpływu restrykcyjnego zacieśniania na słabnącą gospodarkę jednak nie złożyli broni, popyt wrócił na rynek po fatalnym otwarciu i próbuje odwrócić losy sesji. Istotny czynnik ryzyka wciąż stanowi geopolityka, relacje USA z Arabią Saudyjską uległy ochłodzeniu po decyzji OPEC+, po której amerykański Kongres może zacząć rozważać sankcje.

Po informacjach odnośnie kolejnych restrykcji w eksporcie zaawansowanych technologii, w tym półprzewodników do Chin, światową prasę obiegła informacja o kryzysie dyplomatycznym między Stanami Zjednoczonymi a OPEC+, któremu de facto ‘przewodzi’ Arabia Saudyjska. Senator Robert Mendez wezwał do sankcji na eksport broni dla Saudów, a Joe Biden wskazał, że jest gotowy współpracować z Kongresem w zakresie zmian w relacjach z Arabią Saudyjską. Według senatora Richarda Durbina decyzja o cięciu produkcji ropy przez Saudów oznacza dla obu krajów koniec partnerskich relacji i spotka się z reakcją Waszyngtonu. Zdaniem senatora Mendeza decyzja OPEC+ pośrednio wsparła Władimira Putina i Rosję, która czerpie zyski ze sprzedaży ropy. Rosnące ceny ropy oznaczają też wewnętrzny problem USA związany z pro inflacyjnym wzrostem cen paliw, który Demokratom tym bardziej nie jest na rękę przed zbliżającymi się wyborami midterms. Akcje paliwowych gigantów, Chevron i ExxonMobil próbują wrócić do wzrostów.

Od wczoraj Kreml systematycznie komunikuje gotowość do dyplomatycznych rozmów jednocześnie zaznaczając, że kryzys w relacjach pogłębiać będzie rosnące zaangażowanie USA w pomoc dla Ukrainy. Wydaje się, że obecnie nie ma innego scenariusza niż zdecydowane wsparcie Białego Domu i NATO dla odnoszącej sukcesy armii ukraińskiej, co z resztą nieustannie komunikuje Zachód zatem konflikt będzie się wydłużał. Prezydent Zełeński wskazał, że bezpośrednie rozmowy z Putinem nie wchodzą w grę, co podkreśla determinację Ukrainy oraz wystawia na próbę kosztowną i bestialską strategię Rosji, polegającą na bombardowaniu cywilnych obiektów oraz krytycznej infrastruktury. W czwartek Putin spotka się z prezydentem Erdoganem w Astanie by dyskutować na temat Ukrainy i stosunków dwustronnych, jednak wojenny impas wydaje się obecnie na Ukrainie scenariuszem bazowym.

Według prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego inflacja globalna osiągnie szczyt 9,5% w III kwartale roku i spowolni do 4,7% w IV kwartale 2023 roku, jednocześnie analitycy funduszu obniżyli prognozowany globalny wzrost z lipcowych 2,9% do 2,7% z powodu na rosnące koszty energii, podwyżki stóp procentowych. Analitycy zwrócili też uwagę na zwalniającą gospodarkę Chin, której spowolnienie może rozlać się na światowy rynek; perspektywa rocznego wzrostu została obniżona do 3,7% wobec 8,1% w 2021 roku. Dzisiejsze badanie nowojorskiego Fedu wskazało na spadające w USA oczekiwania inflacyjne co może być interpretowane pozytywnie jako zaprzeczenie ‘zakotwiczeniu’ wysokich oczekiwań, które mogłyby stać się przyczyną trwale wysokiej inflacji i znacznych szkód restrykcyjnej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej. Z drugiej strony jednak oczekiwania długoterminowe delikatnie wzrosły. Na giełdzie amerykańskiej potężnie tracą akcje Lyft i Ubera. Spadają też akcje największych banków JP Morgan, Wells Fargo i Bank of America oraz funduszy inwestycyjnych BlackRock i Blackstone, co rodzi obawy wokół zbliżających się raportów kwartalnych z amerykańskiego sektora finansowego. Po ogłoszeniu partnerstwa z Google zyskują z kolei walory kryptowalutowej giełdy Coinbase. Na polskiej giełdzie wzrósł dziś kurs akcji producenta mikrosatelitów, Creotech Instruments. Spółka planuje rozszerzyć działalność na rynek w USA i współpracę z NASA.

S&P500 traci dziś 0,2%, lepiej radzi sobie Dow Jones który rośnie o 0,6%. Wciąż słabo wygląda NASDAQ w którym dominują spółki technologiczne. Indeks notowany jest w okolicach 10 850 punktów, nurkuje o 0,65% i znajduje się blisko 35% poniżej szczytów z jesieni 2021 roku. O 1,19% osunął się dziś niemiecki DAX, relatywnie dobrze na tle głównych indeksów radził dziś sobie wyprzedawany w ostatnim czasie WIG20, który stracił ‘tylko’ 0,19%. Druga część tygodnia może przynieść wyższą zmienność z uwagi na środowy protokół z posiedzenia FOMC, czwartkowy odczyt inflacji CPI oraz początek sezonu wyników na Wall Street, który otworzy kwartalny raport funduszu BlackRock.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Poprawa sentymentu na rynkach finansowych

Poprawa sentymentu na rynkach finansowych

2023-02-04 Komentarz giełdowy XTB
Giełdowy apetyt na ryzyko rośnie ponieważ rynki finansowe szacują, że walka z inflacją jest coraz bliższa wygranej co wskazywałoby, że pivot Fed może nieuchronnie się zbliżać. Sentyment wsparły komentarze szefa Rezerwy Federalnej, Powella który wskazał że dostrzega 'bardzo wczesny etap dezinflacyjnego trendu', a mocne dane z gospodarki mimo trwającego cyklu zacieśniania Rezerwy Federalnej pokazują, że inwestorzy mogli nie docenić siły amerykańskiej gospodarki. W efekcie NASDAQ ma za sobą najlepszy początek roku od 1975 i od 1 stycznia zyskuje już blisko 17,5%.
Indeksy przedłużają dezinflacyjną euforię

Indeksy przedłużają dezinflacyjną euforię

2023-02-02 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zyskuje dziś na fali wczorajszej, zgodnej z oczekiwaniami 25 pb podwyżki stóp procentowych oraz zachowawczego optymizmu szefa Fed. O ile wczorajsze przemówienie Powella dalekie było od 'gołębiego tonu' zostało dobrze przyjęte na Wall Street ponieważ szef Rezerwy Federalnej dostrzegł rodzący się globalny proces dezinflacyjny i nadzieję, na sprowdzenie inflacji do 2% bez znacznych szkód dla gospodarki. Niższa podwyżka po 50 bp w grudniu może zwiastować, że Fed zbliża się do pauzy w cyklu zacieśniania.
Indeksy wstrzymują oddech przed decyzją Fed

Indeksy wstrzymują oddech przed decyzją Fed

2023-02-01 Komentarz giełdowy XTB
Oczy całego świata finansowego skierowane są dziś w stronę Rezerwy Federalnej i szefa Fed, Jerome'a Powella. Od grudniowego posiedzenia Fed, inwestorzy zdążyli niemal zachłysnąć się dezinflacyjną euforią a rynki wschodzące cieszyły się wzrostami dzięki większemu apetytowi na ryzyko. WIG20 wobec słabszych nastrojów Wall Street ponownie cofa się w okolice 2040 pkt przed decyzją zza oceanu. Czy Rezerwa Federalna podzieli entuzjazm inwestorów i dostarczy inwestorom więcej powodów do radości? Czy może Wall Street znów utknęło w pułapce życzeniowego myślenia?
Bank Millennium zwycięzcą sesji

Bank Millennium zwycięzcą sesji

2023-01-31 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem pozytywnych informacji napływających na GPW, głównie ze spółek. Interesujące dane podał Techland, który pomimo, iż nie jest spółką publiczną, jako producent gier z segmentu AAA jest pewnym wyznacznikiem kondycji sektora, zwłaszcza w kontekście danych sprzedażowych. Najbardziej znanym produktem Techlandu jest (oprócz serii Call of Juarez) franczyza Dying Light (obie części gry). Dzisiaj spółka pochwaliła się bardzo dobrymi wynikami sprzedaży.
Będzie hossa bez banków?

Będzie hossa bez banków?

2023-01-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków na GPW. Znacznym czynnikiem ryzyka jest ostatnio ogłoszony pomysł rządzących dotyczący możliwego przedłużenia projektu wakacji kredytowych. Choć to rozwiązanie z punktu widzenia społecznego jest zrozumiałe w otoczeniu wysokich stóp procentowych, gdy raty kredytów wzrosły kilkadziesiąt procent, o tyle z punktu widzenia gospodarczego i giełdowego jest to pomysł mogący w znacznym stopniu ostudzić sentyment giełdowy.
Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

2023-01-28 Komentarz giełdowy XTB
W poprzednim roku zbliżające się decyzje Fed powodowały odwrót od ryzyka i osłabiały nastroje na indeksach. Efektu tego jak dotąd nie obserwujemy w styczniu ponieważ inflacja spada w zadowalajacym tempie, a gospodarka wysyła mieszane sygnały. Wobec nowych okoliczności 'Pivot' przestał być już widziany jako wyłącznie życzeniowe myślenie - nabrał fundamentów. Inwestorzy trwają w przekonaniu, że Fed zacznie powoli wycofywać się z narracji, która w 2022 roku wstrząsnęła Wall Street.
Sesja pod znakiem wyprzedaży

Sesja pod znakiem wyprzedaży

2023-01-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW - WIG20 stracił ponad 1,2%. Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były wyniki dwóch dużych amerykańskich banków, Morgan Stanley i Goldman Sachs. Pierwszy z nich zaskoczył pozytywnie, zarówno na poziomie przychodów, które osiągnęły 12,75 mld USD wobec konsensusu rynkowego ustawionego na poziomie 12,54 mld USD, co stanowiło jednak spadek o 12% r/r wobec 14,5 mld USD osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

2023-01-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa w Europie mija pod dyktando byków, główne benchmarki odnotowują wzrosty. Te odbywają się jednak bez udziału inwestorów zza oceanu ponieważ handel na amerykańskiej giełdzie jest dziś zawieszony z uwagi na święto narodowe. Inwestorzy przygotowują się do kolejnej części tygodnia, która obfitować będzie w przemówienia członków Rezerwy Federalnej oraz kolejne publikacje wyników finansowych spółek z Wall Street.
Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

2023-01-12 Komentarz giełdowy XTB
Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były dane dot. inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za grudzień. Konsensus rynkowy zakładał poziom inflacji na poziomie 6,5% r/r wobec 7,1% r/r w miesiącu poprzedzającym. Jednak inwestorzy przyzwyczajeni już do pozytywnych zaskoczeń w postaci odczytów poniżej oczekiwań zakładali, że historia również tym razem się powtórzy. Jak się okazało o godz. 14:30, inflacja CPI w grudniu wyniosła 6,5% r/r czyli dokładnie tyle, ile zakładał rynek.
Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

2023-01-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na środowej sesji widać było wysoki apetyt na ryzyko. W konsekwencji giełdy w USA oraz Europie ponownie zyskały. Wzrosty na Wall Street były większe od tych na Starym Kontynencie. Nasdaq zamknął dzień z zyskiem na poziomie 1,76 proc. a DAX kontynuował dobrą passę rozpoczętą wraz z nadejściem nowego roku i urósł o kolejne 1,17 proc. Rentowność amerykańskiego długu „wspinała się” na wyższe poziomy a dolar znajdował się wciąż w krótkoterminowej konsolidacji. Inwestorzy czekają na dzisiejszy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych.