Wall Street chce wierzyć w spadającą inflację

Wall Street chce wierzyć w spadającą inflację
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-10-11 (20:58)

W czasie dzisiejszej sesji indeksy okazują słabość przed kluczowymi wydarzeniami, które czekają inwestorów w drugiej części tygodnia. S&P500 pogłębiło ruch spadkowy z ostatnich dni, NASDAQ utrzymuje się w okolicy rocznych minimów. Inwestorzy obawiają się wpływu restrykcyjnego zacieśniania na słabnącą gospodarkę jednak nie złożyli broni, popyt wrócił na rynek po fatalnym otwarciu i próbuje odwrócić losy sesji. Istotny czynnik ryzyka wciąż stanowi geopolityka, relacje USA z Arabią Saudyjską uległy ochłodzeniu po decyzji OPEC+, po której amerykański Kongres może zacząć rozważać sankcje.

Po informacjach odnośnie kolejnych restrykcji w eksporcie zaawansowanych technologii, w tym półprzewodników do Chin, światową prasę obiegła informacja o kryzysie dyplomatycznym między Stanami Zjednoczonymi a OPEC+, któremu de facto ‘przewodzi’ Arabia Saudyjska. Senator Robert Mendez wezwał do sankcji na eksport broni dla Saudów, a Joe Biden wskazał, że jest gotowy współpracować z Kongresem w zakresie zmian w relacjach z Arabią Saudyjską. Według senatora Richarda Durbina decyzja o cięciu produkcji ropy przez Saudów oznacza dla obu krajów koniec partnerskich relacji i spotka się z reakcją Waszyngtonu. Zdaniem senatora Mendeza decyzja OPEC+ pośrednio wsparła Władimira Putina i Rosję, która czerpie zyski ze sprzedaży ropy. Rosnące ceny ropy oznaczają też wewnętrzny problem USA związany z pro inflacyjnym wzrostem cen paliw, który Demokratom tym bardziej nie jest na rękę przed zbliżającymi się wyborami midterms. Akcje paliwowych gigantów, Chevron i ExxonMobil próbują wrócić do wzrostów.

Od wczoraj Kreml systematycznie komunikuje gotowość do dyplomatycznych rozmów jednocześnie zaznaczając, że kryzys w relacjach pogłębiać będzie rosnące zaangażowanie USA w pomoc dla Ukrainy. Wydaje się, że obecnie nie ma innego scenariusza niż zdecydowane wsparcie Białego Domu i NATO dla odnoszącej sukcesy armii ukraińskiej, co z resztą nieustannie komunikuje Zachód zatem konflikt będzie się wydłużał. Prezydent Zełeński wskazał, że bezpośrednie rozmowy z Putinem nie wchodzą w grę, co podkreśla determinację Ukrainy oraz wystawia na próbę kosztowną i bestialską strategię Rosji, polegającą na bombardowaniu cywilnych obiektów oraz krytycznej infrastruktury. W czwartek Putin spotka się z prezydentem Erdoganem w Astanie by dyskutować na temat Ukrainy i stosunków dwustronnych, jednak wojenny impas wydaje się obecnie na Ukrainie scenariuszem bazowym.

Według prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego inflacja globalna osiągnie szczyt 9,5% w III kwartale roku i spowolni do 4,7% w IV kwartale 2023 roku, jednocześnie analitycy funduszu obniżyli prognozowany globalny wzrost z lipcowych 2,9% do 2,7% z powodu na rosnące koszty energii, podwyżki stóp procentowych. Analitycy zwrócili też uwagę na zwalniającą gospodarkę Chin, której spowolnienie może rozlać się na światowy rynek; perspektywa rocznego wzrostu została obniżona do 3,7% wobec 8,1% w 2021 roku. Dzisiejsze badanie nowojorskiego Fedu wskazało na spadające w USA oczekiwania inflacyjne co może być interpretowane pozytywnie jako zaprzeczenie ‘zakotwiczeniu’ wysokich oczekiwań, które mogłyby stać się przyczyną trwale wysokiej inflacji i znacznych szkód restrykcyjnej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej. Z drugiej strony jednak oczekiwania długoterminowe delikatnie wzrosły. Na giełdzie amerykańskiej potężnie tracą akcje Lyft i Ubera. Spadają też akcje największych banków JP Morgan, Wells Fargo i Bank of America oraz funduszy inwestycyjnych BlackRock i Blackstone, co rodzi obawy wokół zbliżających się raportów kwartalnych z amerykańskiego sektora finansowego. Po ogłoszeniu partnerstwa z Google zyskują z kolei walory kryptowalutowej giełdy Coinbase. Na polskiej giełdzie wzrósł dziś kurs akcji producenta mikrosatelitów, Creotech Instruments. Spółka planuje rozszerzyć działalność na rynek w USA i współpracę z NASA.

S&P500 traci dziś 0,2%, lepiej radzi sobie Dow Jones który rośnie o 0,6%. Wciąż słabo wygląda NASDAQ w którym dominują spółki technologiczne. Indeks notowany jest w okolicach 10 850 punktów, nurkuje o 0,65% i znajduje się blisko 35% poniżej szczytów z jesieni 2021 roku. O 1,19% osunął się dziś niemiecki DAX, relatywnie dobrze na tle głównych indeksów radził dziś sobie wyprzedawany w ostatnim czasie WIG20, który stracił ‘tylko’ 0,19%. Druga część tygodnia może przynieść wyższą zmienność z uwagi na środowy protokół z posiedzenia FOMC, czwartkowy odczyt inflacji CPI oraz początek sezonu wyników na Wall Street, który otworzy kwartalny raport funduszu BlackRock.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.