Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Ruch powrotny amerykańskich indeksów linii trendu wzrostowego?

Ruch powrotny amerykańskich indeksów linii trendu wzrostowego?

2022-04-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Czwartkowe spadki wartości głównych amerykańskich indeksów giełdowych doprowadziły do przełamania w dół linii 3-tygodniowych trendów wzrostowych. Piątkowe i poniedziałkowe wzrosty wartości tych indeksów można traktować jako ruch powrotny do tych przełamanych rosnących linii wsparcia, które obecnie stały się liniami oporu.
Chińskie giełdy były dziś zamknięte drugi dzień z rzędu z powodu obchodów tamtejszego święta zmarłych („Quinmingje”). Na pozostałych rynkach akcji w Azji i Oceanii przeważały niewielkie wzrosty głównych indeksów.
Musk rozgrzewa amerykański rynek

Musk rozgrzewa amerykański rynek

2022-04-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku akcji w USA od trzech tygodni dominują bardzo dobre nastroje, które wczoraj dodatkowo podgrzał kontrowersyjny właściciel Tesli. Na rynku walut mamy mocnego dolara, ale złoty też radzi sobie nieźle. Prawdziwie kosmiczne dane o inflacji opublikowała Turcja. Na rynku spółek technologicznych w USA od połowy marca trwa potężne odbicie wynoszące już około 17% i to pomimo szykującego się największego od lat zacieśnienia pieniężnego. Można powiedzieć, że inwestorzy żyją chwilą.

Neutralny początek tygodnia na rynku akcji w Europie

Neutralny początek tygodnia na rynku akcji w Europie

2022-04-04 Komentarz giełdowy XTB
Mimo całkiem niezłego otwarcia handlu na rynku akcji w Europie, tuż po godzinie 9:00 notowania głównych indeksów ruszyły mocno w dół. Dynamika przeceny była bardzo duża, jednak, jak się później okazało, spadki były chwilowe i większość indeksów giełdowych zdołała zakończyć dzień na plusie. W pewnej chwili niemiecki indeks giełdowy zanurkował ponad 200 punktów. Ostatecznie jednak DAX zyskał 0,5%, z kolei francuski CAC40 dodał 0,7%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,28% wyżej.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2022-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od delikatnej zwyżki, stającej w kontrze wobec wyraźnych spadków cen z poprzedniego tygodnia. Niemniej, odbicie cen ropy w górę jest symboliczne i wynika bardziej z sytuacji technicznej na wykresie notowań ropy niż z uwarunkowań fundamentalnych. Ceny ropy bowiem ocierają się już z powrotem o barierę 100 USD za baryłkę – przynajmniej jeśli chodzi o wycenę ropy naftowej WTI (w przypadku ropy Brent nadal mamy ceny rzędu 104-105 USD za baryłkę).
Ukraina odbiła cały obwód kijowski

Ukraina odbiła cały obwód kijowski

2022-04-04 Komentarz poranny TMS Brokers
W trakcie łikendu z map Ukrainy obrazujących sytuację na froncie wojny Rosji przeciwko temu krajowi zniknęły rosyjskie pozycje na zachód od Kijowa. Można spekulować, że w najbliższych dniach siły rosyjskich najeźdźców zostaną również usunięte z pozostałych północnych obwodów Ukrainy czernichowskiego i sumskiego. Media spekulują, że Rosjanie wycofani z północy te siły by skoncentrować się na próbie poszerzenia swoich zdobyczy we wschodnich obwodach Ukrainy lugańskim i denieckim.
RPP może podnieść mocniej stopy

RPP może podnieść mocniej stopy

2022-04-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Tak wysokiej inflacji na poziomie niemal 11% mało kto się spodziewał. Oczywiście inflacja dwucyfrowa była bardzo prawdopodobna, ale pomimo wielu działań ze strony banku centralnego czy nawet rządu, inflacja nie chce ruszyć w kierunku południowym. To oczywiście rysuje negatywne perspektywy dla wzrostu gospodarczego, dlatego na ten moment można oczekiwać, że mocno spóźniony bank centralny w Polsce, może zdecydować się kolejny raz na większą podwyżkę niż standardową.
Fatalny kwartał za nami, czy będzie lepiej?

Fatalny kwartał za nami, czy będzie lepiej?

2022-04-01 Komentarz giełdowy XTB
Za nami najgorszy kwartał od I kwartału 2020 roku. Kilka czynników złożyło się na spadek notowań w ostatnich trzech miesiącach, chociaż marzec przyniósł wyraźne odrobienie strat, choć wciąż był bardzo burzliwym okresem. Czego oczekiwać aktualnie po rynku akcji? Teoretycznie na miesięcznych świecach na S&P 500 możemy obserwować objęcie hossy. Strata na indeksie została zrewidowana z blisko 15% w najgorszym punkcie do zaledwie nieco ponad 5%.
Dolarowy sentyment

Dolarowy sentyment

2022-04-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi umocnienie się dolara na szerokim rynku, co jest kontynuacją tendencji z czwartku. Po raz pierwszy od kilkunastu dni mocniejszy spadek odnotowała Wall Street, co może pokazywać, że obawy związane z agresywną polityką FED-u zaczynają być coraz wyraźniejsze. Posunięcia Białego Domu związane z bezprecedensowym uwolnieniem rezerw strategicznych ropy, są dowodem na to, że politycy zrozumieli, że perspektywy dotyczące globalnej inflacji stały się mocno niepokojące - chociaż dla USA znaczenie mają też zaplanowane na późną jesień wybory połówkowe do Kongresu.
Największa od 2 lat kwartalna strata WIG-20

Największa od 2 lat kwartalna strata WIG-20

2022-04-01 Komentarz poranny TMS Brokers
WIG-20 zakończył ubiegły rok na poziomie 2266,92 pkt. Na koniec I kwartału br. ten indeks miał wartość 2133,05 pkt., a więc o 5,91 proc. niższą. To największy spadek tego indeksu w trakcie kwartału od I kw. 2020, kiedy to wskutek wybuchu epidemii COVID-19 WIG-20 stracił 29,64 proc. Wyraźnie silniej w pierwszym kwartale spadł – mocno „ubankowiony”? - mWIG-40 (-9,71 proc.), natomiast strata sWIG-u 80 była niewielka (-1,71 proc.).
Kolejne uwolnienie strategicznych rezerw ropy w USA

Kolejne uwolnienie strategicznych rezerw ropy w USA

2022-04-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły marzec spadkowym akcentem, a dzisiaj rano także poruszają się pod presją podaży. Ruch spadkowy wynika przede wszystkim z ogłoszonych przez Stany Zjednoczone planów kolejnego uwolnienia strategicznych rezerw ropy naftowej (Strategic Petroleum Reserve SPR) – i nie tylko. Joe Biden potwierdził wczoraj, że USA uwolnią 180 mln baryłek ropy naftowej z własnych rezerw strategicznych.
Inflacyjna spirala

Inflacyjna spirala

2022-04-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Za godzinę poznamy dane o marcowej inflacji. Rynek emocjonuje się tym, czy będzie dwucyfrowa czy nie. Moim zdaniem to nie ma aż takiego znaczenia. Inflacja wymknęła się spod kontroli i niewiele wskazuje, aby ta kontrola została w najbliższym czasie przywrócona.

Niepewność przed marcowym odczytem jest bardzo duża, co wynika z faktu, iż ceny wielu surowców zaliczyły prawdziwy rollercoaster. Przede wszystkim dotyczy to oczywiście ropy i nie wiadomo, które dokładnie ceny paliw uchwyci GUS, a przecież zmieniały się one jak w kalejdoskopie.
Charakter końcówki miesiąca

Charakter końcówki miesiąca

2022-03-31 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy handel wypada mieszanie dla dolara, ten zyskuje wobec słabszych dzisiaj koron skandynawskich, oraz walut Antypodów, a traci wobec jena, oraz kosmetycznie euro i funta (w przestrzeni G-10). Taki układ sił może zapowiadać powrót do silniejszego dolara, między innymi na bazie podbicia globalnego ryzyka. Wczoraj doszło do spotkania szefów MSZ Chin i Rosji, po którym padły słowa potępienia dla sankcji nakładanych przez Zachód - to sprawia, że rynki powinny ...
Trzy kwartały mocnego dolara

Trzy kwartały mocnego dolara

2022-03-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Zawsze w trakcie zakończenia kwartału musimy liczyć się z pewnymi nietypowymi ruchami na rynkach. Często dochodzi do rebilansowania, wychodzenia z zyskownych pozycji, dlatego nie powinien nas dziwić nieco słabszy dolar. Oczywiście ta słabość wynika również z samych warunków rynkowych, ale wszystko to może zmienić się wraz z najważniejszą publikacją tygodnia, czyli raportem z amerykańskiego rynku pracy w piątek.
Złudne rynkowe nadzieje i możliwe spowolnienie

Złudne rynkowe nadzieje i możliwe spowolnienie

2022-03-30 Komentarz giełdowy XTB
Cały czas dla rynków finansowych najważniejszą kwestią jest wojna w Ukrainie wywołana przez Rosję. Wczorajsze nadzieje na szybki pokój zostały dzisiaj szybko rozwiane, co doprowadziło do lekkiego wycofania się po wczorajszych wzrostach. Konflikt w Ukrainie będzie miał ogromny wpływ na wiele aspektów gospodarczych, ale ze względu na duży wpływ na ropę, mówi się przede wszystkim o inflacji. Pod względem czynników gospodarczych widzimy, że Stany Zjednoczone radzą sobie naprawdę dobrze, ale wgłębiając się w szczegóły raportu PKB możemy zauważyć, że spowolnienie czai się tuż za rogiem.
Optymizm wokół negocjacji wsparł złotego

Optymizm wokół negocjacji wsparł złotego

2022-03-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wczorajszego optymizmu co skutkuje poziomami ponad 1,11 EUR/USD oraz zauważalnym podbiciem wyceny PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6530 PLN za euro, 4,1865 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5086 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4857 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,18% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynki wyceniają pokojowy scenariusz

Rynki wyceniają pokojowy scenariusz

2022-03-29 Komentarz giełdowy XTB
Atmosfera na rynku jest dziś niemal euforyczna, rynek wydaje się szukać odpowiedniej wyceny aktywów w obliczu szans na rozejm. Kupujący przeważają na parkietach wszystkich największych giełd, spychając sprzedających do defensywy. Możliwość sukcesu w negocjacjach pokojowych między Rosją a Ukrainą wydaje się dziś być najbardziej realna od początku wybuchu konfliktu. Jednak czy na pewno argumenty po stronie byków są wystarczające, aby kontynuować zakupy?
Euforii ciąg dalszy

Euforii ciąg dalszy

2022-03-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami drugi tydzień euforii na giełdach, szczególnie na Wall Street. Jednocześnie mocno rosną rynkowe stopy procentowe. Teoretycznie to dysonans, który nie powinien mieć miejsca. Czy taka sytuacja może trwać? Od dwóch tygodni rynki agresywnie dyskontują zakończenie konfliktu na Ukrainie i napływające do nas informacje sugerują, że ten kierunek może być słuszny, choć do finalnego rozwiązania jest jeszcze dość daleko. Tym niemniej dla rynków działa to dość zerojedynkowo.
Jastrzębi FED i lockdown w Chinach

Jastrzębi FED i lockdown w Chinach

2022-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek wieczorem rynkami "wstrząsnęła" analiza jednego z największych banków komercyjnych w USA, która zakłada, że FED mógłby podnosić stopy procentowe w tempie 50 p.b. nawet na czterech najbliższych posiedzeniach, gdyż podwyższona inflacja staje się przedmiotem coraz większych obaw wśród decydentów. W takiej sytuacji nie powinno być żadnym zaskoczeniem to, że rentowności amerykańskich obligacji kontynuują hiperbolę wzrostową - dzisiaj 10-letnie naruszały barierę 2,50 proc.
Stopy rządzą na rynku walut

Stopy rządzą na rynku walut

2022-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Coraz więcej banków na poważnie bierze się za podnoszenie stóp procentowych. Jednak są też takie, które nie myślą o zacieśnianiu. A to mocno wpływa na rynek walutowy. Różnice w stopach procentowych to jedna z najważniejszych zmiennych na rynku walut. Przy czym inwestorzy (ponieważ rynek wycenia przyszłość, nie teraźniejszość) patrzą nie tyle na obecną różnicę, co na perspektywę jej zmiany.
Fed zawraca titanica

Fed zawraca titanica

2022-03-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj uwaga rynków była podzielona pomiędzy nadzieje na zakończenie wojny na Ukrainie i posiedzenie Fed. Na dłuższą metę to drugie ma znacznie większe znaczenie. Fed próbuje wykonać zwrot w polityce pieniężnej o 180 stopni. Czy starczy mu determinacji? Wczorajsza decyzja Fed była bardzo szeroko komunikowana i nie mogła być jakimkolwiek zaskoczeniem. Fed podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych i była to pierwsza podwyżka od grudnia 2018 roku. Nadal są one jednak bardzo niskie a Fed dopiero co zakończył dodruk pieniądza.