Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Czy Tesla przechyli szalę na korzyść kupujących?
2022-04-21 Komentarz giełdowy XTBReakcja rynku w kontekście wydarzeń z ostatnich miesięcy wydaje się być ograniczona, a kupujący wyraźnie próbują przejąć kontrolę optymistycznie patrząc w przyszłość. Ponieważ cokolwiek na rynku ma miejsce inwestorzy zawsze szukają branż, na których rozwoju mogliby zyskać i tak w ten sposób w ostatnich miesiącach zyskiwały firmy z branży energetycznej czy zbrojeniowej.
Lagarde nie odwróci trendu?
2022-04-21 Raport DM BOŚ z rynku walutW czwartek rano dolar kontynuował osłabienie widoczne z ostatnich dni, chociaż skala ruchu nieco wyhamowała. Nieoczekiwanie w gronie najsłabszych walut znalazły się AUD i NZD, korygując wyraźny ruch z ostatnich dni. Pretekstem stały się niewystarczająco dobre dane o inflacji CPI za I kwartał, jakie napłynęły w nocy z Nowej Zelandii. Dynamika wzrostu cen była wprawdzie rekordowa, ale nieco niższa od oczekiwań ekonomistów (odpowiednio 1,8 proc. k/k i 6,9 proc. r/r wobec szacowanych 2,0 proc. k/k i 7,1 proc. r/r).
Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA
2022-04-21 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się neutralnie. Mimo utrzymującej się przez wiele godzin presji na spadek cen tego surowca, pod koniec sesji umocniła się strona popytowa. Pewnym wsparciem dla notowań ropy naftowej były dane dotyczące zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy Departament Energii podał bowiem w swoim cotygodniowym raporcie, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły aż o 8,02 mln baryłek do poziomu 413,7 mln baryłek.
Przemówienia bankierów centralnych w centrum uwagi
2022-04-21 Poranny komentarz walutowy XTBPodczas czwartkowej sesji inwestorzy nie powinni narzekać na brak zmienności. Dziś o 11:00 poznamy zrewidowane dane o inflacji ze strefy euro, które mogą mieć przełożenie na decyzję w sprawie ograniczenia programu skupu aktywów i stopy procentowe w UE. Wczoraj jeden z członków europejskiego Banku Centralnego wypowiadał się o możliwości wcześniejszego zakończenia programu QE, co zaskoczyło rynek i przełożyło się na korektę wzrostową na głównej parze walutowej EURUSD.
Czy Netflix źle wróży całemu rynkowi?
2022-04-20 Komentarz giełdowy XTBRynek patrzy się dzisiaj w kierunku Netflixa, potężnej spółki z grupy FAANG, która zaliczyła dzisiaj spadek o ponad 1/3 swojej wartości. To wynik publikacji raportu finansowego, który niezbyt zadowolił inwestorów. Teraz należy zadać sobie pytanie, czy jest to sygnał ostrzegawczy dla całego rynku? Czy jedynie wypadek jednej spółki o bardzo specyficznym biznesie? Netflix zaliczył pierwszy spadek subskrybentów od dekady. To właśnie to tak mocno zdenerwowało inwestorów. Jednak warto zauważyć, że Netflix już wcześniej miał problemu.
Bliżej przełomu na dolarze?
2022-04-20 Raport DM BOŚ z rynku walutŚroda przynosi cofnięcie się dolara na szerokim rynku po tym jak wtorek przyniósł jego ograniczone podbicie - wczoraj w przestrzeni G-10 słabe były tylko jen i frank. Przemawiający w ostatnich kilkunastu godzinach członkowie FED nie poparli tezy Jamesa Bullarda, którego zdaniem bank centralny powinien odważyć się na podwyżkę stóp procentowych o 75 p.b. ze względu na rekordowe wartości inflacji. Niemniej zarówno Evans, Bostic, jak i Kashkari byli zgodni co do tego, że sytuacja jest poważna i wymaga zdecydowanych ruchów ze strony FED.
Spadek produkcji ropy naftowej w OPEC+
2022-04-20 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na globalnych rynkach surowcowych zakończyła się na minusach. W przypadku cen ropy naftowej, zniżki przekroczyły wczoraj 5%. W rezultacie, cena ropy naftowej WTI powróciła do okolic 102-103 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent zniżkowały do rejonu 108 USD za baryłkę. W ostatnich tygodniach na rynku ropy naftowej utrzymują się duże wahania notowań przy jednoczesnym braku wyraźnego trendu. Wynika to z faktu, że obecnie trwa nadal niepewność związana z sytuacją w Ukrainie, a na rynek docierają zarówno niepokojące informacje na temat spadającej podaży ropy naftowej, jak i te związane z obniżonym popytem na ten surowiec (głównie w Chinach).
Gdzie szukać dołka na EUR/USD?
2022-04-20 Komentarz poranny TMS BrokersOd momentu ostatniej konferencji prezeski EBC Christine Lagarde, EUR/USD cały czas znajduje się w dolnym przedziale wahań. Rynek oczekiwał, że stanowisko EBC wobec inflacji będzie nieco bardziej stanowcze. Nastąpiło rozczarowanie. Nadal zejście głównej pary walutowej na niższy poziom (mam tu na myśli 1,0650) jest realny i możemy go zobaczyć w najbliższych tygodniach. To czy euro osiągnęło już dno nie jest do końca przesądzone. Po pierwsze ryzyko kryzysu energetycznego, który to może wywrzeć presję na gospodarkę strefy euro, nie zostało jeszcze zażegnane i tak naprawdę czai się za rogiem.
3% coraz bliżej
2022-04-20 Poranny komentarz walutowy XTBŚwiąteczny okres był dość spokojny na rynku walut. Kurs złotego ustabilizował się i wyraźnie czeka na nowy impuls. Natomiast sporo dzieje się na rynku długu, gdzie presja to nie tylko efekt wysokiej inflacji w Polsce. W marcu inflacja w Polsce wyniosła 11% i choć RPP na ostatnim posiedzeniu zdecydowała się na sporą podwyżkę stóp procentowych (główna stopa wzrosła do 4,5%), oczekiwania w tym zakresie ciągle rosną. Rynek już na ten moment wycenia wzrost stóp do przynajmniej 6,5%, ale z samej Rady płyną sygnały, że być może stopy trzeba będzie podnieść nawet mocniej.
Punkt zwrotny na rynku akcji?
2022-04-19 Komentarz giełdowy XTBWczorajsza sesja na Wall Street nie przedstawiała dobrego obrazu niemal przez cały dzień. Inwestorzy jednak zdołali w dużej mierze odrobić straty. Powrót europejskich inwestorów również nie należał dzisiaj do najlepszych, ale końcówka sesji zdecydowanie należy już do kupujących. Czy to w końcu punkt zwrotny dla inwestorów?
Ciekawe zależności?
2022-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walutWtorkowe popołudnie przynosi wyraźne odbicie indeksów na Wall Street po starcie rynku kasowego o godz. 15:30. Co ciekawe ma to miejsce przy jednoczesnym biciu nowych tegorocznych maksimów na rentownościach amerykańskich obligacji (10-letnie powyżej 2,90 proc.), po tym jak James Bullard z FED zasugerował możliwość jednorazowej podwyżki stóp procentowych aż o 75 p.b. Co ciekawe w takiej sytuacji dolar nie zyskuje na szerokim rynku, a w przestrzeni G-10 słabe są tylko jen i frank, ...
Sytuacja na rynkach - Bullard podbija stawkę?
2022-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walutZdecydowanie "jastrzębi" członek FED, James Bullard nie wykluczył, że Rezerwa Federalna może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych nawet o 75 p.b. na posiedzeniu, choć dodał, że nie jest to scenariusz bazowy na kilka ruchów (te jego zdaniem nie powinny przekraczać 50 p.b.). Czy również inni decydenci w FED będą dawać do zrozumienia, że czują się coraz mniej komfortowo z wysoką inflacją? Jeszcze wczoraj rentowności 10-letnich obligacji rządu USA sięgnęły nowych tegorocznych rekordów przy 2,88 proc.
Rosnąca inflacja, wojna na Ukrainie i ograniczenia w Chinach w centrum uwagi
2022-04-19 Poranny komentarz walutowy XTBInwestorzy wracają na rynek po długim weekendzie świątecznym. O ile dzisiejsza sesja nie przyniesie wielu ważnych publikacji makroekonomicznych, tak w centrum uwagi pozostaje rosnąca inflacja, wojna na Ukrainie i ograniczenia w Chinach. Ponadto należy także wspomnieć o trwającym sezonie publikacji wyników spółek z Wall Street, dziś swoje raporty kwartalne opublikują między innymi Netflix i IBM, a jutro Tesla.
Kolejny spadek produkcji ropy naftowej w Libii
2022-04-19 Komentarz surowcowy DM BOŚNowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od delikatnej zwyżki. Cena tego surowca dotarła do najwyższych poziomów od trzech tygodni ze względu na oczekiwania dotyczące mniejszej podaży oraz większego popytu na rynku ropy naftowej. W kwestiach podażowych na nowo przypomniała o sobie Libia. Kraj ten już od ponad dekady (a dokładniej, od tzw. arabskiej wiosny z 2011 r.) jest rozdzierany wewnętrznymi walkami i konfliktami o władzę, a w ostatnich latach o wpływy rywalizują oficjalny rząd w Trypolisie oraz samozwańcze władze, posiadające kontrolę nad wschodnią częścią tego kraju.
Niezdecydowanie EBC wywołuje presję na euro
2022-04-15 Komentarz poranny TMS BrokersNa wczorajszej konferencji prasowej EBC podtrzymał swoje oczekiwania dotyczące normalizacji polityki pieniężnej od trzeciego kwartału. Uzależnił to jednak od dalszego rozwoju gospodarki, która może popaść w recesję z powodu ewentualnego kryzysu energetycznego. Niezdecydowana postawa instytucji mimo wysokiej dynamiki cen jest ryzykowna, ponieważ oczekiwania inflacyjne, a tym samym inflacja, mogą wzrosnąć nawet w przypadku słabych wyników gospodarki. Euro zdecydowanie osłabiło się względem dolara.
Kapitulacja euro
2022-04-15 Poranny komentarz walutowy XTBOkres świąteczny zwykle charakteryzuje się zmniejszoną zmiennością na rynkach finansowych. Wydaje się, że obecnie nie jest inaczej, choć warto pamiętać, że rynek walutowy jest obecnie jedynym otwartym, oczywiście poza rynkiem kryptowalut. Wobec tego, pomimo tego, że większość gospodarek ma dzisiaj wolne, zmienność na walutach wcale nie jest taka mała. Warto przyjrzeć się w szczególności dwóm z nich: euro, które straciło wobec powrotu EBC do gołębiego wydźwięku oraz jenowi, który traci bardzo mocno w stosunku do dolara.
Sprzedający próbują przejąć kontrolę
2022-04-14 Komentarz giełdowy XTBKońcówka tygodnia nie jest spokojna, kupującym wyraźnie ciężko jest utrzymać tempo wzrostów jakie narzucili po wybuchu wojny na Ukrainie. Sesja europejska wyglądała dziś nieco lepiej od tego co obserwujemy na otwarciu za oceanem. Pozytywne dane płynące z amerykańskiego rynku pracy mogą ośmielić FED do zacieśniania polityki monetarnej i rozpoczęcia taperingu. Odczyty kwartalnych wyników banków wskazują na potencjalne problemy w sektorze bankowym. Czy byki mimo wszystko wytrzymają pod presją i będą w stanie ponownie zyskać wyraźną przewagę?
ECB w centrum uwagi
2022-04-14 Raport DM BOŚ z rynku walutWczorajsze wyraźne osłabienie amerykańskiego dolara dzisiaj ma swoją kontynuację. Notowania U.S. Dollar Index pozostają poniżej poziomu 100 pkt. i obecnie poruszają się w rejonie 99,64 pkt. Tym samym, bilans tygodnia w przypadku dolara przesuwa się już na minus. Ruch w górę tym samym jest kontynuowany na wykresie EUR/USD – po wczorajszym odbiciu w górę od okolic 1,08 (co może sugerować tworzenie się formacji podwójnego dna), dzisiaj notowania eurodolara docierają już do okolic 1,09.
Rosyjski krążownik poszedł na … dno?
2022-04-14 Komentarz poranny TMS BrokersRozpoczął się 50-ty dzień militarnej agresji Rosji na Ukrainę. Wczoraj wieczorem władze rosyjskie poinformowały o ewakuacji wszystkich ok. 500 marynarzy z okrętu flagowego rosyjskiej floty czarnomorskiej krążownika „Moskwa”, na którym w trakcie sztormowej pogody doszło do wybuchu amunicji. Strona ukraińska informowała o ataku na krążownik za pomocą dwu przeciwokrętowych rakiet Neptun.
Wygaszanie handlu rosyjską ropą naftową
2022-04-14 Komentarz surowcowy DM BOŚW tym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona popytowa. Po dwóch wyraźnie wzrostowych sesjach, dzisiaj cena tego surowca delikatnie odreagowuje, jednak nadal widać presję kupujących. Cenom ropy naftowej pomaga słabość dolara, ale największym wsparciem są dla niej obawy dotyczące podaży rosyjskiej ropy naftowej. Na razie unijne sankcje na import ropy naftowej z Rosji pozostają w sferze przypuszczeń i spekulacji. Prawdopodobieństwo ich wprowadzenia jest niewielkie, ale wiele wskazuje na to, że w międzyczasie będą pojawiać się inne metody na coraz mocniejsze „przykręcanie śruby” Rosji.