Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Świeże otwarcie
2016-10-03 Komentarz poranny TMS BrokersChaos końca kwartału już za nami i po kilkudniowej przerwie rynki wracają do uważnego śledzenia danych makro. Festiwal indeksów aktywności biznesu najbardziej ciekawi w Wielkiej Brytanii i USA. Poza tym uwagę przyciąga europejski sektor bankowy, szczegóły Brexitu i nieprzerwanie przez kolejne tygodnie kampania prezydencka w USA.
O przygotowanich do Brexitu, payrollsach i odczytach PMI
2016-10-03 Raport poranny FMCMTen tydzień będzie o tyle istotny, że w piątek poznamy wrześniowe payrollsy, tj. dane z rynku pracy Stanów Zjednoczonych – o bezrobociu i zmianie zatrudnienia. Oczywiście są to te właśnie informacje, które mają kluczowy wpływ na eurodolara.
Komentarz tygodniowy: Wracamy do istotnych danych
2016-09-30 Komentarz tygodniowy TMS BrokersŻegnamy trzeci kwartał w iście rozchwianych nastrojach. Dostosowania portfeli inwestycyjnych potęgują zmienność pod wpływem plotek otaczających Deutsche Bank. Czy to tylko temat zastępczy, który uratował inaczej nudny tydzień?
Tydzień bez rozstrzygnięcia na głównej parze
2016-09-30 Raport tygodniowy FMCMEurodolar i świat: Posiedzenie Rezerwy Federalnej, które odbyło się w ubiegłym tygodniu, miało dwojaki przekaz. Z jednej strony – gołębi, bo obniżono średnie prognozy wysokości stóp w roku obecnym i kilku latach następnych, a także ich górne wartości. Do tego tylko trzy osoby (Rosengren, George, Mester) były przeciwne utrzymaniu obecnego poziomu stóp, czyli w praktyce oczekiwały podwyżki.
Pozytywne wieści z Europy
2016-09-30 Poranny Szkic walutowy AFSPo słabszym początku III kw. w rozwiniętych gospodarkach, ostatnie tygodni przynoszą znacznie bardziej optymistyczne informacje. Szczególnie cieszy umocnienie ożywienia w Europie. Zmniejsza to presję na łagodzenie polityki pieniężnej przez banki centralne.
Słabość polskich aktywów
2016-09-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji PLN po wczorajszej spadkowej sesji na większości polskich aktywów. Złoty wyceniany jest wobec zagranicznych walut następująco: 4,3026 PLN za euro, 3,8357 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9684 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9717 PLN w relacji do funta szterlinga.
Piątek przyniesie trochę danych
2016-09-30 Raport poranny FMCMCo było i co będzie: Tak naprawdę piątek już przyniósł trochę publikacji makro. Na przykład mogliśmy się dowiedzieć, że sierpniowe wydatki japońskich gospodarstw domowych spadły o 4,6 proc. w skali rocznej przy prognozie -2,5 proc. Poza tym jednak pozytywnie zaskoczyła produkcja przemysłowa – rosnąc o 1,5 proc. m/m oraz o 4,6 proc. r/r.
A jednak złoty zaczyna tracić
2016-09-29 Raport popołudniowy FMCMGłówna para po odczycie PKB: O 14:30 zaprezentowano odczyt dynamiki PKB Stanów Zjednoczonych za II kwartał – tj. rewizję wyniku wstępnego. Deflator PKB i PCE Core wpisały się w prognozy (+2,3 proc. k/k oraz +1,8 proc. k/k), ale wynik annualizowany przebił założenia. Miało być +1,3 proc., było +1,4 proc.
Dolar dalej w zawieszeniu
2016-09-29 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutPopołudniowe dane makro z USA nie były czymś na co rynek szczególnie zwracałby uwagę – nawet, jeżeli mowa o ostatecznym odczycie PKB w II kwartale, który wypadł nieco lepiej, niż oczekiwano. Dynamika w ujęciu zanualizowanym wyniosła 1,4 proc. wobec szacowanych 1,3 proc., niemniej obserwowany przez rynki parametr inflacyjny, ...
OPEC wstępnie zdecydował o cieciu wydobycia
2016-09-29 Rynki po południuPodczas nieformalnego spotkania przedstawicieli kartelu OPEC w Algierii podjęto porozumienie, na mocy którego kartel ma przestrzegać górnego limitu wydobycia w postaci 32,5-33 mln baryłek ropy dziennie.
OPEC osiągnął porozumienie, tak jakby…
2016-09-29 Komentarz poranny TMS BrokersRynki z zadowoleniem przyjęły porozumienie OPEC w sprawie ograniczenia wydobycia, co pomaga aktywom ryzykownym i uderza w jena. Porozumieniu brak jednak szczegółów, co rodzi ryzyko prędkiego umniejszenia jego znaczenia. Ale póki na rynku ropy będzie bałagan pod naporem domykania krótkich, dobry klimat może się ciągnąć.
Symboliczne cięcie OPEC, kosmetyczne zmiany w rządzie
2016-09-29 Poranny Szkic walutowy AFSKraje OPEC podejmują działania w kierunku kontroli wydobycia, co pozytywnie wpływa na ceny surowca. Wzrostowy trend będzie w najbliższych tygodniach utrzymany, choć zakres zwyżej ograniczać będzie cena 65 dol. za baryłkę.
Eurodolar a amerykańskie PKB
2016-09-29 Raport poranny FMCMNotowania głównej pary: Na eurodolarze mieliśmy co prawda wczoraj w minimach zejście do 1,1182, a teraz sytuujemy się przy 1,1225-30 – ale nie znaczy to, by zostały rozstrzygnięte jakieś fundamentalne, zasadnicze kwestie.
Wieczór z walutami
2016-09-28 Raport wieczorny FMCMNa rynku kolportowanych jest w ostatnich godzinach kilka ciekawych informacji. Na przykład jedna z nich dotyczy rynku ropy – mówi się, że kartel OPEC zgodził się na ograniczenie produkcji do 32,5 mln baryłek dziennie, co ma zostać wprowadzone w życie od listopada.
Rynki bez większych zmian
2016-09-28 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutDane z godz. 14:30 na temat zamówień na dobra trwałego użytku w sierpniu wypadły w zasadzie zgodnie z tym, co oczekiwał rynek. Lepszy odczyt na poziomie 0,0 proc. wobec szacowanych -1,4 proc. m/m zrównoważyła rewizja wcześniejszych danych w dół, a także zgodne z rynkiem wyliczenia dla wartości bazowej, ...
Europejskie parkiety nad przepaścią, WIG20 również
2016-09-27 Rynki po południuEuforia związana z gołębią postawą FED nie trwała zbyt długo – wracamy do sytuacji fundamentalnej na parkietach, a ta jest niekorzystna. Zwłaszcza jeśli spojrzymy na Europę Zachodnią, a także polski rynek.
Eurodolar, Trump, PMI
2016-09-27 Raport popołudniowy FMCMEuro kontra dolar: W owym boju na razie zwycięza dolar – wykres eurodolara zszedł w ciągu dnia z okolic 1,1260 do mniej niż 1,12 – obecnie natomiast jest przy 1,1215-20. Podano odczyt indeksu PMI dla gospodarki USA (wstępny za wrzesień). Wynik to 51,9 pkt – czyli lepszy od rezultatu sierpniowego (51 pkt) i wyniku prognozowanego, tj. od 51,2 pkt.
Meksykańskie peso mówi, że Trump przegrał
2016-09-27 Komentarz poranny TMS BrokersJeśli reakcja rynków finansowych ma być przesłanką dla odbioru debaty prezydenckiej w USA, to Donald Trump nie wypadł dobrze. Peso meksykańskie jest największym wygranym, ale CAD nie pozostaje daleko w tyle. Bezpieczne przystanie są w odwrocie, poprawia się sentyment na rynku akcji i w takim klimacie powinniśmy pozostać przez resztę dnia.
Trump oskarża Fed. Ożywienie w strefie euro umacnia się.
2016-09-27 Poranny Szkic walutowy AFSDane o nastrojach konsumentów z Niemiec (Ifo) sugerują poprawę koniunktury w strefie euro po słabym III kw. Na giełdach przecena akcji, ale waluty emerging markets opierają się wyprzedaży. Złoty stabilny, dziś jeszcze lekko zyska.
Poranek po amerykańskiej debacie
2016-09-27 Raport poranny FMCMCo z eurodolarem? Co do tego, kto zwyciężył w debacie Clinton – Trump zapewne każdy widz ma własne zdanie. Komunikat kolportowany przez media jest jednak zasadniczo taki, że Trump trochę zawiódł, a w każdym razie nie dość zabłysnął – oraz że w sondażach większość ludzi (nawet ponad 60 proc.) twierdzi, iż wygrała Clinton.