Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Notowania EUR/USD najniżej od 7 miesięcy
2016-10-24 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW ostatnich tygodniach siła amerykańskiego dolara jest bezsprzeczna. USD zyskuje w relacji do innych kluczowych światowych walut, co jest odzwierciedlane poprzez wzrost wartości US Dollar Index – najpopularniejszego indeksu dolara. Na koniec minionego tygodnia indeks ten dotarł do 98,69 pkt. i był to najwyższy poziom zamknięcia od początku lutego br.
Tydzień odkrywania kart
2016-10-24 Komentarz poranny TMS BrokersŚcieżki polityki pieniężnej Fed i Europejskiego Banku Centralnego znów się rozchodzą. Po grudniowych posiedzeniach oczekujemy podniesienia stóp w USA i wydłużenia programu ilościowego luzowania na Starym Kontynencie. W przeszłości taka sytuacja wywoływała silne spadki eurodolara, ale w obecnym położeniu nie spodziewamy się takiego scenariusza.
USD/PLN najwyżej od lipca
2016-10-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi utrzymanie presji podażowej na wycenie złotego wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,3288 PLN za euro, 3,9858 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0045 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8597 PLN w relacji do funta szterlinga.
Na głównej parze Amerykanie nadal silni
2016-10-24 Raport poranny FMCMDziś seria PMI: Eurodolar pozycjonuje się dziś rano przy 1,0870. Był zresztą chwilami jeszcze niżej. Dolar pozostaje więc silny i w dodatku rynek na razie nie kwapi się do solidniejszego odbicia – choćby tylko korekcyjnego (a na inne na razie nie liczymy).
Dolar silny słabością innych walut
2016-10-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutJaponia: Przemawiając przed parlamentem szef Banku Japonii dał do zrozumienia, że podczas każdego posiedzenia banku centralnego będzie dokonywana ocena na ile krzywa rentowności jest dopasowana do realizacji przyjętych wcześniej celów.
Europejskie QE nie skończy się nagle
2016-10-21 Poranny Szkic walutowy AFSM. Draghi najpierw solidnie straszy rynki mówiąc, że na posiedzeniu EBC nie było rozmów o wydłużeniu programu skupu aktywów, by następnie całkowicie odmienić kierunek zmian zapewniając, że nie ma mowy o jego szybkim zakończeniu. Wspólna waluta spada w relacji do dolara do najniższego poziomu od marca. Złoty słabszy, ale wiele już nie straci.
Coś się kończy, coś zaczyna
2016-10-21 Komentarz poranny TMS BrokersNastroje na rynkach są chimeryczne, inwestorzy nie są wierni jednemu motywowi przewodniemu. Spodziewamy się utrzymania nerwowości, co będzie wyznaczać układ sił w gronie głównych walut. O ile dolar nadal pozostanie silny, to nie widzimy znaczącej przestrzeni do kontynuacji aprecjacji względem walut defensywnych (EUR, JPY, CHF).
Dolar (USD/PLN) najwyżej od lipca br.
2016-10-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi nam utrzymanie presji na polską walutę, która jest najsłabsza do dolara amerykańskiego od końca lipca. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,3326 PLN za euro, 3,9713 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9930 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8576 PLN w relacji do funta szterlinga.
Dolarowy rajd trwa
2016-10-21 Raport poranny FMCMDziewiątka została dotknięta: Eurodolar nie ustaje w procesie obniżania swego kursu, a więc umacniania dolara kosztem euro. W największej ogólności zgadza się to z naszymi dawnymi i niedawnymi przewidywaniami, nawet jeśli podejrzewaliśmy, że przy 1,0950-60 (czyli mniej więcej przy minimach z końcówki lipca, ostatnio znów testowanych) dojdzie do tymczasowej korekty.
Kwestia europejskiego QE
2016-10-20 Raport popołudniowy FMCMMario Draghi kluczył dziś podczas konferencji po posiedzeniu EBC. W pierwszej kolejności trzeba sobie powiedzieć, że skali QE nie zmieniono, a poza tym nie ruszono obecnego oprocentowania. Stopa refinansowa to nadal 0 procent, a depozytowa lokuje się pzy -0,4 proc. Miesięczny 'dodruk pieniądza', tj. skup obligacji – to 80 mld euro miesięcznie.
Dzień otrzeźwienia
2016-10-20 Komentarz poranny TMS BrokersTrzecia, finalna debata nie zmienia układu sił na scenie politycznej USA. W ostatnich godzinach rynek zdominował wystrzał ropy na kilkunastomiesięczne maksima i fatalne dane z rynku pracy Australii, które rozbudziły oczekiwania na cięcie stóp na listopadowym posiedzeniu i przełożyły się na silną presję na dolara australijskiego, ...
Mocniejsze euro po EBC?
2016-10-20 Poranny Szkic walutowy AFSDolar utrzymuje wysoką wartość zarówno wobec euro, jak i koszyka G7. Spodziewamy się, że po dzisiejszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) to wspólna waluta będzie w ofensywie, choć na bardzo silne wzrosty przed końcem miesiąca nie ma co liczyć. Złoty także jeszcze straci do euro. EUR/PLN będzie skieruje się dziś na 4,3250.
Stabilizacja kwotowań PLN przed EBC
2016-10-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, czwartkowy handel na rynku złotego przynosi kontynuację stabilizacji w oczekiwaniu na zakończenie posiedzenia EBC. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3076 PLN za euro, 3,9308 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9653 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8215 PLN w relacji do funta szterlinga.
Clinton, Trump, Dudley – amerykańskie nazwiska
2016-10-20 Raport poranny FMCMGodna uwagi była wczoraj wypowiedź Williama Dudleya z Rezerwy Federalnej. Powiedział on mianowicie, że podwyżka stóp w tym roku (o 25 punktów bazowych) nie byłaby 'tak wielką rzeczą' ("it's not really that big a deal"), albowiem gospodarka znajduje się już blisko celów wyznaczonych przez Fed – jak 2-procentowa inflacja i maksymalne zatrudnienie.
Po doniesieniach z polskiej gospodarki
2016-10-19 Raport popołudniowy FMCMDokąd wędruje główna para? Eurodolar jest już mniej więcej tam, gdzie był pod koniec lipca. Wtedy notowano minima nieznacznie powyżej 1,0950 (zresztą w szczegółach zależy to np. od platformy, tudzież od różnicy bid / ask), teraz mamy ok. 1,0960.
Dolar nie traci znacząco na wartości
2016-10-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutChiny: Dynamika PKB za III kwartał wyniosła 6,7 proc. r/r (zgodnie z oczekiwaniami). Dynamika produkcji przemysłowej we wrześniu wyhamowała do 6,1 proc. r/r z 6,3 proc. r/r (oczekiwano przyspieszenia do 6,4 proc. r/r).
Debata ostatniej szansy
2016-10-19 Komentarz poranny TMS BrokersPaździernik miał być miesiącem pozycjonowania się przez inwestorów pod wybory prezydenckie w USA. Tymczasem sondażowa przepaść pomiędzy Clinton a Trumpem powiększyła się wczoraj do nienotowanych od końcówki sierpnia 7 pkt. proc. i rynkowe miary ryzyka politycznego pozostają uśpione.
Nadal wolny wzrost inflacji w USA
2016-10-19 Poranny Szkic walutowy AFSRynki w niewielkim stopniu reagują na doniesienia z gospodarki USA. Tym bardziej, jeśli, tak jak wczorajsze o inflacji CPI, nie dają jednoznacznych przesłanek co do dalszych losów polityki pieniężnej Fed. Coraz bardziej prawdopodobna jest konsolidacja kursów w oczekiwaniu na istotne wydarzenia początku listopada.
W Polsce czekamy na kolejny pakiet danych
2016-10-19 Raport poranny FMCMEurodolar w akcji: Na głównej parze walutowej w nocy czy też nad ranem zanotowano chwilowe podejście niemal do 1,10 – ale później wykres poszedł w dół, obecnie lokujemy się z grubsza przy 1,0980. Generalnie dolar wciąż jest mocny, choć od dołu postęp jego siły jest zapewne ograniczony w rejonie 1,0960-65.
PLN nieco mocniejszy, krajowe dane makro w kalendarzu
2016-10-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji po wyhamowaniu impulsu spadkowego na wycenie złotego. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3128 PLN za euro, 3,9284 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9638 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8192 PLN w relacji do funta szterlinga.